Справа № 420/11076/20
30 серпня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.
суддів: Радчука А.А., Свиди Л.І.
при секретарі: Сердюк І.С.
сторін:
позивач: ОСОБА_1 (керівник)
відповідач: не з'явився
треті особи: ОСОБА_2
прокуратура: Лянна О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі питання про зупинення провадження по справі,-
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Національного природного парку «Тузловські лимани» до Татарбунарської районної ради Одеської області, Білгород-Дністровської районної ради, треті особи Одеська обласна державна адміністрація, Приморська сільська рада Татарбунарського району Одеської області, Лиманська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення №740-VII від 19.06.2020 р.
Ухвалою суду від 23.06.2021р. клопотання представників позивача та Лиманської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області задоволено: залучено до участі у справі в якості спеціалістів уповноважених працівників Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ), Головного управління Держгеокадастру в Одеській області.
Ухвалою суду від 25.08.2021р., яка занесена до протоколу засідання, задоволено клопотання представника позивача про повторний виклик залучених ухвалою суду від 23.06.2021р. до участі у справі в якості спеціалістів уповноважених працівників Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ).
Ухвалою суду від 25.08.2021р. зупинено провадження по справі до 20.09.2021 р.; призначено судове засідання по справі на 20.09.2021 р. о 15 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 30.08.2021р., яка занесена до протоколу засідання, поновлено провадження у справі у зв'язку з необхідністю вирішення клопотання про скасування заходів забезпечення позову.
Ухвалою суду від 30.08.2021р. в задоволенні клопотання Лиманської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про скасування заходів забезпечення позову, вжитих постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2021 р. у справі № 420/11076/20, відмовлено.
Згідно п.4 ч.2 ст.236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Приписами ч. 4 ст. 9 КАСУ визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
При цьому, суд зазначає, що розгляд справи здійснюється з урахуванням принципу адміністративного судочинства, що передбачений ст. 9 КАС України щодо змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин справи.
Залучення до участі у справі в якості спеціалістів уповноважених працівників Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ), надання пояснень з приводу отриманих доказів потребує певного часу, сплив якого призведе до порушення судом строків розгляду адміністративної справи, визначених КАС України.
Суд зазначає, що зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі: направлення судового доручення щодо збирання доказів до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Положення цієї норми передбачає право суду зупинити провадження у разі необхідності отримання витребуваних доказів.
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування - при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено - є прогалина в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин - це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач - долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Вказане знайшло своє відображення у ч. 6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Отже, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі на підставі п. 6 ч.2 ст. 236 КАС України з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін.
Суд зазначає, що зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
Враховуючи, що ухвалою суду від 25.08.2021р., яка занесена до протоколу засідання, задоволено клопотання представника позивача про повторний виклик залучених ухвалою суду від 23.06.2021р. до участі у справі в якості спеціалістів уповноважених працівників Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ) та підстави, які слігували підставою для зупинення провадження у справі не відпали, з метою недопущення затягування судового розгляду справи, вважає за необхідне зупинити провадження у справі до конкретної дати, яку суд визначає як 20 вересня 2021 року о 15 годині 00 хвилин, з урахуванням достатнього проміжку часу для визначення уповноважених працівників Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ), які володіють спеціальними знаннями та навичками, необхідними для надання консультацій та технічної допомоги під час вчинення процесуальних дій щодо розмірів, місця розташування і меж національного природного парку, позначених на картографічному матеріалі Проекту створення Національного природного парку “Тузловські лимани” та забезпечення їх явки до суду на визначену судом дату та час.
Відповідно до ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Керуючись ст.ст. 243, 236, 238 КАС України, суд -
Зупинити провадження по справі №420/11076/20 до 20 вересня 2021 року.
Призначити судове засідання по справі, яке відбудеться за адресою суду: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14 в залі судових засідань № 19, на « 20» вересня 2021 року о 15 годині 00 хвилин.
Ухвала суду, прийнята за результатами розгляду питання про зупинення провадження по справі може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 01.09.2021 р.
Головуючий суддя Г.П. Самойлюк
Суддя: А.А. Радчук
Суддя: Л.І. Свида