31 серпня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4460/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом керівника Володимир-Волинської окружної прокуратури в інтересах держави до виконавчого комітету Нововолинської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Нововолинська дитяча школа мистецтв Нововолинської міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення в частині,
Керівник Володимир-Волинської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся з позовом до виконавчого комітету Нововолинської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Нововолинська дитяча школа мистецтв Нововолинської міської ради про визнання протиправним та нечинним положення пункту 6 рішення виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 18.03.2021 №94 в частині часткового звільнення від сплати на 50% за навчання дітей із малозабезпечених та багатодітних сімей у Нововолинській дитячій школі мистецтв.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на території м.Нововолинська функціонує Нововолинська дитяча школа мистецтв Нововолинської міської ради (далі - школа мистецтв). Згідно з п.1.2 Статуту Нововолинської дитячої школи мистецтв Нововолинської міської ради Волинської області, який затверджений рішенням Нововолинської міської ради № 14/46 від 24.02.2017, Нововолинська дитяча школа мистецтв належить до системи позашкільної освіти, є початковою ланкою спеціальної мистецької освіти. Засновником Нововолинської дитячої школи мистецтв згідно витягу ЄДРПОУ та п.1.5 Статуту є Нововолинська міська рада Волинської області. Фінансування закладу здійснюється за рахунок коштів міського бюджету та плати за навчання учнів (п. 6.1. Статуту).
Виконавчим комітетом Нововолинської міської ради 18.03.2021 прийнято рішення №94 «Про встановлення цін на платні послуги, що надаються закладами культури», згідно з п.6 якого, частково (на 50%) звільнено від сплати за навчання в Нововолинській дитячій школі мистецтв дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей. Згідно інформації Нововолинської дитячої школи мистецтв № 10/18 від 17.03.2021, станом на 01.03.2021 в Нововолинській школі мистецтв навчалося 2 дітей із малозабезпечених сімей, а з багатодітних сімей - 141 дитина. Відповідно до листа управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нововолинської міської ради № 1359/05 від 02.04.2021 діти, перелік яких надано школою мистецтв, мають відповідні статуси дітей із малозабезпечених та багатодітних сімей.
Керівник Володимир-Волинської прокуратури вважає, що п.6 рішення виконавчого комітету Нововолинської міської ради № 94 від 18.03.2021 «Про встановлення цін на платні послуги, що надаються закладами культури» є протиправним, оскільки відповідно до абз. 3 ч.2 ст.26 Закону України «Про позашкільну освіту» діти із багатодітних сімей, діти із малозабезпечених сімей, діти з інвалідністю, діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, здобувають позашкільну освіту безоплатно. Порядок компенсації коштів з державного та/або місцевих бюджетів за здобуття позашкільної освіти дітьми зазначених категорій затверджується Кабінетом Міністрів України.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 30.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.161).
Виконавчий комітет Нововолинської міської ради правом подачі відзиву на позовну заяву не скористався.
Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У пояснення щодо позову представник третьої особи зазначив, що відповідно до частини першої пункту 6.2 Статуту, затвердженого рішенням Нововолинської міської ради від 24.02.2017 №14/46, фінансування закладу здійснюється за рахунок коштів міського бюджету та плати за навчання учнів. Заклад встановлює перелік, ціни та тарифи на платні послуги. Перелік та вартість платних послуг затверджуються рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради (п.6.4 Статуту). Виконавчим комітетом Нововолинської міської ради 18.03.2021 за №94 прийнято рішення «Про встановлення цін на платні послуги, що надаються закладами культури», п.6 якого звільнено від сплати за навчання в Нововолинській дитячій школі мистецтв дітей з багатодітних та малозабезпечених дітей на 50%. Представник третьої особи зазначає, що дане рішення не скасоване, є чинним, тому застосовується при визначенні плати за навчання. З наведених підстав представник Нововолинської дитячої школи мистецтв Нововолинської міської ради просить у задоволенні позову відмовити.
Інших заяв по суті справи не надходило.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з огляду на наступне.
Судом встановлено, що виконавчим комітетом Нововолинської міської ради 18.03.2021 прийнято рішення «Про встановлення цін на платні послуги, що надаються закладами культури» №94, яким зокрема вирішено встановити ціни на платні послуги, що надаються закладами культури, згідно з додатками 1, 2, 3, 4, 5, 6.
Так, відповідно до пункту 6 даного рішення вирішено частково (на 50%) звільнити від плати за навчання дітей з багатодітних (якщо в сім'ї подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім'ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) та малозабезпечених сімей.
Додатком 1 до рішення виконкому від 18.03.2021 №94 затверджено перелік платних послуг дитячої школи мистецтв, які будуть діяти з 01.04.2021 (а.с.10-12).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-V1І «Про прокуратуру» та статтею 53 КАС України.
Згідно з частинами першою, третьою, четвертою статті 23 цього Закону представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Як визначено частинами четвертою та п'ятою статті 53 КАС України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Обґрунтовуючи необхідність захисту інтересів держави прокурор покликається на положення Конвенції про права дитини, прийнятої 44-ю сесією Генеральної Асамблеї ООН 20 листопада 1989 року (ратифікована постановою Верховної Ради Української РСР від 27 лютого 1991 року №789-ХІІ; далі - Конвенція); Закон України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року №2402-III (далі - Закон №2402-III).
Відповідно до частини другої, третьої статті 3 Конвенції держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Держави-учасниці забезпечують, щоб установи, служби і органи, відповідальні за піклування про дітей або їх захист, відповідали нормам, встановленим компетентними органами, зокрема, в галузі безпеки й охорони здоров'я та з точки зору численності і придатності їх персоналу, а також компетентного нагляду.
Преамбулою Закону №2402-III визначено охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки України, ефективності внутрішньої політики держави, і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні встановлено основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини.
Згідно з частиною третьою статті 5 названого Закону місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують, зокрема, проведення державної політики у сфері охорони дитинства, розроблення і здійснення галузевих та регіональних програм поліпшення становища дітей, підтримки сімей з дітьми, вирішення інших питань у цій сфері.
У даному випадку прокурор звернувся до суду із позовом на захист інтересів держави, яка відповідно до міжнародних норм та національних нормативно-правових актів гарантує, забезпечує та охороняє права і свободи дітей, в тому числі дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей, та у зв'язку із відсутністю органу, який має повноваження щодо звернення із позовом у спірних правовідносинах, набув статусу позивача, обґрунтувавши підстави представництва в суді.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державну політику у сфері позашкільної освіти, її правові, соціально-економічні, а також організаційні, освітні та виховні засади визначає відповідно до Конституції України Закон України «Про позашкільну освіту» від 22 червня 2000 року №1841-III (далі - Закон №1841-III).
В силу вимог статті 1 Закону №1841-III система позашкільної освіти - освітня підсистема, що включає державні, комунальні, приватні заклади позашкільної освіти; інші заклади освіти як центри позашкільної освіти (заклади загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типів і форм власності, в тому числі школи соціальної реабілітації, міжшкільні навчально-виробничі комбінати, заклади професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої); гуртки, секції, клуби, культурно-освітні, спортивно-оздоровчі, науково-пошукові об'єднання на базі закладів загальної середньої освіти, навчально-виробничих комбінатів, закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої; клуби та об'єднання за місцем проживання незалежно від підпорядкування, типів і форм власності; культурно-освітні, фізкультурно-оздоровчі, спортивні та інші заклади освіти, установи; фонди, асоціації, діяльність яких пов'язана із функціонуванням позашкільної освіти; відповідні органи управління позашкільною освітою і науково-методичні установи; інші суб'єкти освітньої діяльності, що надають освітні послуги у системі позашкільної освіти.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону №1841-III права та обов'язки вихованців, учнів і слухачів закладу позашкільної освіти визначаються Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частиною другою означеної статті визначено, що держава здійснює захист прав вихованців, учнів і слухачів закладу позашкільної освіти та забезпечує організацію навчання і виховання неповнолітніх дітей із малозабезпечених та багатодітних сімей, дітей з інвалідністю, дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, згідно із законодавством України.
Згідно з абзацом третім частини другої статті 26 Закону №1841-III діти із багатодітних сімей, діти із малозабезпечених сімей, діти з інвалідністю, діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, здобувають позашкільну освіту безоплатно. Порядок компенсації коштів з державного та/або місцевих бюджетів за здобуття позашкільної освіти дітьми зазначених категорій затверджується Кабінетом Міністрів України.
Отже, аналізуючи вищенаведені норми Закону №1841-III, слід дійти висновку про те, що соціальний захист прав вихованців, учнів і слухачів, зокрема, із малозабезпечених та багатодітних сімей полягає у забезпеченні їх безкоштовного навчання в системі позашкільної освіти.
Відповідно до п.1.2 Статуту Нововолинської дитячої школи мистецтв, затвердженого рішенням Нововолинської міської ради № 14/46 від 24.02.2017, Нововолинська дитяча школа мистецтв належить до системи позашкільної освіти, є початковою ланкою спеціальної мистецької освіти (а.с.29-43).
Згідно з наданою Нововолинською дитячою школою мистецтв інформацією від 17.03.2021 №10/18 (а.с.14) в даному закладі позашкільної освіти станом на 01.03.2021 навчається 2-є дітей з малозабезпечених сімей та 141-а дитина з багатодітної сім'ї.
Таким чином, враховуючи вимоги статті 26 Закону №1841-III, діти зі статусом із багатодітних сімей та із малозабезпечених сімей повинні навчатись в Нововолинській дитячій школі мистецтв безоплатно.
В силу вимог пункту 2 частини першої статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 27 травня 1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.
Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції (частина третя статті 24 Закону №280/97-ВР).
Отже, приймаючи рішення «Про встановлення цін на платні послуги, що надаються закладами культури» від 18.03.2021 №94, виконком Нововолинської міської ради порушив вимоги статті 26 Закону №1841-III в частині встановлення часткового (на 50%) звільнення від плати за навчання дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей у Нововолинській дитячій школі мистецтв.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги керівника Володимир-Волинської окружної прокуратури підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати пункт 6 рішення виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 18 березня 2021 №94 «Про встановлення цін на платні послуги, що надаються закладами культури» в частині часткового (на 50%) звільнення від плати за навчання дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей у Нововолинській дитячій школі мистецтв Нововолинської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій