30.08.2021
ЄУН 337/3985/21
Провадження № 3/337/1228/2021
30 серпня 2021 року місто Запоріжжя
Суддя Хортицького районного суду м. Запоріжжя Котляр Антон Миколайович, розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Запорізькій області Державної податкової служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої продавцем ФОП ОСОБА_2 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.155-1 КУпАП -
05.07.2021 о 16:33 год. у приміщенні торгівельного павільйону, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , за результатами фактичної перевірки діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , було встановлено порушення порядку проведення розрахунків продавцем ОСОБА_1 а саме: проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій, невидача розрахункового документу встановленої форми, а саме: при продажу 2-х пляшок пива «Гараж апельсин» за ціною 28 грн. реєстратор розрахункових операцій не застосовувався, розрахунковий документ не видавався; використання режиму попереднього програмування найменувань товарів з порушенням порядку встановленого законодавством - відсутність коду товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД у фіскальних касових чеках при продажу товарів підакцизної групи, чим порушено п.1, 2, 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, про час та дату слухання справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не відомі. Відповідно письмових пояснень, які містяться в матеріалах справи, ОСОБА_1 зазначила, що при продажу двох пляшок пива, не застосувала реєстратор розрахункових операцій, не видала чек, оскільки не встигла.
Перевіривши матеріали справи, суд встановив наступне.
Частиною 1 статті 155-1 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Вина ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП України підтверджується копією акту (довідки) фактичної перевірки від 07.07.2021 та протоколом про адміністративне правопорушення №2188 від 15.07.2021, зі змістом якого ОСОБА_1 ознайомлена під підпис.
З акту фактичної перевірки від 07.07.2021 випливає, що ФОП ОСОБА_2 , здійснюючи діяльність в торгівельному павільйоні, розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , допустив порушення п. 1, 2, 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яким передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти); проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості.
Зі змісту складеного уповноваженим органом акту фактичної перевірки від 07.07.2021 встановлено проведення розрахункової операції при продажу 2 пляшок пива «Гараж апельсин» за ціною 28 грн. без застосування РРО та роздрукування фіскального чеку, а також незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка вказана у денному звіті РРО, що є порушенням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Вказані обставини не спростовані ОСОБА_1 , яка є відповідальною за ведення в порядку, встановленому законодавством обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації. Отже, в діях ОСОБА_1 встановлено порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, та підставою притягнення винної особи до встановленої законом відповідальності.
При призначенні адміністративного стягнення враховується характер правопорушення, яке було вчинено у сфері торгівлі, особу ОСОБА_1 , ступінь її вини. Обставин, що обтяжували або пом'якшували відповідальність останньої у судовому засіданні не встановлено. На підставі викладеного, з метою виховання особи в дусі додержання законів, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, є необхідним застосування адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 155-1, 283-285 КпАП України, суддя -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі двох неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 34 (тридцять чотири) гривні, який має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу в установу банку України за наступними реквізитами: (отримувач Казначейство України (ЕАП); отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запоріжжя/21081100; Код ЄДРПОУ отримувача: 37941997; рахунок: UA558999980313060106000008479, код класифікації доходів бюджету 21081100).
У разі несплати штрафу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення постанови про накладення штрафу, стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , подвійний розмір штрафу, тобто 68,00 грн. (шістдесят вісім гривень 00 коп).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави (Отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код ЄДРПОУ отримувача: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 454,00 грн. (чотириста п'ятдесят чотири гривні 00 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Хортицький районний суд м. Запоріжжя продовж 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: А.М. Котляр