Рішення від 31.08.2021 по справі 523/1245/21

Іванівський районний суд Одеської області

Справа № 523/1245/21

Провадження № 2/499/235/21

ЗАОЧНЕРІШЕННЯ

Іменем України

31 серпня 2021 року смт. Іванівка

Іванівський районний суд Одеської області у складі головуючого судді Кравчука О.О., учасника судового процесу секретаря судового засідання Кирилової С.Ф., розглянувши у відкритому судовому засіданні, у порядку спрощеного позовного провадження, в залі суду, цивільну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,

ВСТАНОВИВ:

1. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача такий.

31 березня 2021 року з Суворовського районного суду міста Одеси до Іванівського районного суду Одеської області надійшли матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_2 (далі - також представник позивача) в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» (далі - також позивач) до ОСОБА_1 (далі - також відповідач) про стягнення заборгованості, в якій представник позивача просить стягнути з відповідача заборгованість у загальному розмірі 62846 гривень 34 копійки та судові витрати у розмірі 2270 гривень 00 копійок (далі - також позовна заява).

Відповідач не подала до суду відзив проти позову.

2. Суд, з приводу неявки в судове засідання сторін, зазначає таке.

Позивач, представник позивача у судове засідання не з'явилися, представник позивача подав до суду заяву в якій зазначив, що позовну заяву підтримує в повному обсязі, не заперечує проти заочного розгляду справи, та просив розгляд справи проводити за його відсутності.

Відповідач у судове засідання не з'явилася, причини своєї неявки суд не повідомила, заяв та клопотань до суду не подавала, хоча повідомлена про час, дату і місце судового розгляду справи, що підтверджується поштовим повідомленням.

3. Процесуальні рішення та дії у справі такі.

Ухвалою Іванівського районного суду Одеської області від 17 червня 2021 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, а учасникам справи роз'яснено право подати до суду відзив, відповіді на відзив, заперечення та обов'язок подати до суду докази.

Ухвалою Іванівського районного суду Одеської області від 13 липня 2021 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати розгляд справи відкладено у зв'язку з відсутністю відомостей про належне повідомлення відповідача.

Ухвалою Іванівського районного суду Одеської області від 20 липня 2021 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати розгляд справи відкладено у зв'язку з відсутністю відомостей про належне повідомлення відповідача.

31 серпня 2021 року суд постановив ухвалу про заочний розгляд справи.

4. Фактичні обставини встановлені судом та зміст спірних правовідносин такі.

24 травня 2017 року відповідачознайомившись з Умовами отримання кредитів та інших послуг від ТОВ ФК «ЦФР» (далі - Умови), подала до товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Центр фінансових рішень» (далі - також ТОВ ФК «ЦФР») заяву № 9261850457 (далі - також заява, а.с. 4).

09 грудня 2019 року ТОВ «ФК «ЦФР» та позивач уклали договір відступлення права вимоги № 20191209, відповідно до якого право грошової вимоги за кредитним договором перейшло до позивача (далі - також Договір, а.с.21-23).

Внаслідок передачі (відступлення) Портфеля Заборгованості за цим Договором, позивач заміняє ТОВ «ФК «ЦФР» у Кредитних Договорах, що входять до Портфеля Заборгованості та відповідно вказані у Реєстрі Боржників, та набуває прав грошових вимог ТОВ «ФК «ЦФР» за цими Кредитними договорами, включаючи право вимагати від Боржників належного виконання всіх грошових та інших зобов'язань Боржників за Кредитними договорами (пункт 1.2 Договору).

Відповідно до витягу з Реєстру Боржників за кредитними договорами, укладеними між позивачем та ТОВ «ФК «ЦФР» від 09 грудня 2019 року, позивач набув права грошової вимоги до відповідача (а.с. 24).

Розмір чергової частини кредити та розміри процентів визначаються заявою на отримання кредитів (пункт 2.7 Умов).

За надання кредиту позичальник зобов'язується сплатити кредитодавцю проценти (пункт 3.1 Умов).

Ставка щодо кожного виду процентів є фіксованою та визначається заявою на отримання кредиту (пункт 3.4 Умов).

За прострочення повернення кредиту та/або сплати процентів позичальник зобов'язаний сплатити кредитодавцю пеню у розмірі 0.3 відсотка від суми прострочення за кожний день прострочення (пункт 4 Умов).

Згідно наданого позивачем розрахунку, за договором станом на 24 травня 2021 року утворилася заборгованість, на загальну суму 62846 гривень 34 копійки, що складається з заборгованості: за основною сумою боргу - 25858 гривень 43 копійки; за відсотками - 5201 гривня 82 копійки; за щомісячними процентами - 20023 гривні 57 копійок; за пенею - 11762 гривні 52 копійки (а.с. 18, далі - також розрахунок).

5. Норми права, які застосував суд такі.

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (частина 1 статті 509 Цивільного кодексу України, далі - також ЦК).

Кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок : передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги); правонаступництва (пункт 1, 2 частини 1 статті 512 ЦК).

До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (частина 1 статті 514 ЦК).

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (частина 1 статті 526 ЦК).

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (частина 1 статті 610 ЦК).

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (частина 1 статті 638 ЦК).

Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором (частина 1 статті 1049 ЦК).

Якщо позичальник своєчасно не повернув речі, визначені родовими ознаками, він зобов'язаний сплатити неустойку відповідно до статей 549-552 цього Кодексу, яка нараховується від дня, коли речі мали бути повернуті, до дня їх фактичного повернення позикодавцеві, незалежно від сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу (частина 1 статті 1050 ЦК).

За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти (частина 1 статті 1054 ЦК).

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (частина 1, 5, 6 статті 81 Цивільного процесуального кодексу України, далі -ЦПК).

6. Мотиви застосування норм права такі.

Суд відмічає, що відповідно до Договору відбулася заміна кредитора у зобов'язанні, відступлення право вимоги за кредитним договором, зокрема позивач є новим кредитором у фінансових правовідносинах з відповідачем.

ТОВ ФК «ЦФР» та відповідач підписали заяву, додатком до якої є Умови, які містять інформацію про наслідки прострочення виконання та/або невиконання зобов'язання за договором про кредит.

Заяву підписано відповідачем, що підтверджує отримання та ознайомлення її з інформацією про умови кредитування, й про орієнтовну вартість кредиту, виходячи з обраних нею умов кредитування, сплати процентів за користування кредитними коштами, неустойки (пені, штрафів).

ТОВ ФК «ЦФР» свої зобов'язання за Договором виконало та надало відповідачу кредитні кошти у розмірі 31189 гривень 83 копійки.

Відповідач належним чином взяті на себе зобов'язання за Договором не виконувала, у зв'язку з чим станом на 24 травня 2021 року має заборгованість перед позивачем на загальну суму 62846 гривень 34 копійки, яка складається із сум наведених у розрахунку.

Відповідач заперечень щодо позову не надала, а суд самостійно не може поставити під сумнів, що умови договору приєднання розроблені позивачем, які діяли на час підписання Заяви не були зрозумілі відповідачу і не доведені до її відома, в тому числі й у частині сплати процентів за користування кредитними коштами, неустойки (пені, штрафів), та порядку їх нарахування, виходячи із розмірів наведених у розрахунку.

Таким чином, виходячи з приписів зазначених у пункті 5 мотивувальної частини цього рішення норм ЦК, після підписання Заяви, ознайомлення з Умовами, та отримання грошових коштів у відповідача виникає обов'язок у розмірі та на умовах, встановлених договором, повернути позивачу кредит та сплатити проценти.

Зрештою, суд зазначає, що відповідачем порушені права позивача, які ґрунтуються на договорі та законі.

7. Висновок суду такий.

З огляду на зазначене суд доходить висновку, що позовну заяву належить задовільнити повністю.

8. Розподіл між сторонами судових витрат такий.

Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (частина 1 статті 141 ЦПК).

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 2270 гривень, які суд стягує з відповідача на користь позивача, оскільки позовна заява задоволена повністю.

Керуючись статтями 141, 259, 263-265, 280-282 ЦПК, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» (місцезнаходження: будинок 30, по вулиці Симона Петлюри, міста Київ, код ЄДРПОУ 35625014) до ОСОБА_1 (проживає у квартирі АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» заборгованість на загальну суму 62846 (шістдесят дві тисячі вісімсот сорок шість) гривень 34 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» сплачену суму судового збору у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою до Іванівського районного суду Одеської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду, відповідачем у разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, а позивачем у загальному порядку.

Заочне рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання відповідачем письмової заяви про перегляд заочного рішення.

Повний текст рішення складено 31 серпня 2021 року.

СуддяО. О. Кравчук

Попередній документ
99290502
Наступний документ
99290504
Інформація про рішення:
№ рішення: 99290503
№ справи: 523/1245/21
Дата рішення: 31.08.2021
Дата публікації: 02.09.2021
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Іванівський районний суд Одеської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них; страхування, з них; позики, кредиту, банківського вкладу, з них; інших видів кредиту
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (20.07.2021)
Дата надходження: 31.03.2021
Предмет позову: Про стягнення заборгованості
Розклад засідань:
13.07.2021 09:00 Іванівський районний суд Одеської області
20.07.2021 09:00 Іванівський районний суд Одеської області
31.08.2021 09:30 Іванівський районний суд Одеської області