Справа № 603/368/21
Провадження № 3/603/208/2021
"30" серпня 2021 р. м. Монастириська
Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Гудкова Ю. Г. ,
секретар судового засідання Сандалюк О.В.,
за участі:
прокурора Хомковича Д.П.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, одруженого, фізична особа - підприємець,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі -Закону), а саме 03.12.2020 року припиняючи повноваження депутата Монастириської міської ради Тернопільської області та відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, а саме 03.06.2021 року подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (надалі - Декларація), яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням).
Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Монастириської міської ради Тернопільської області та відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, пп. 2-1 п.11 розділу XIII Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до ст. 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого строку подання щорічної декларації (з 01.01.2020 року до 01.06.2020 року), а саме 03.06.2021 року, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік.
Також, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припинила діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», а саме 03.12.2020 року припинивши повноваження депутата Монастириської міської ради Тернопільської області та відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, а саме 03.06.2021 року, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, наступного року після припинення такої діяльності за минулий рік (після звільнення).
Прокурор в судовому засіданні вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад інкримінованих правопорушень, його вина у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведена матеріалами справи.Просить притягнути його до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав, погодився з обставинами, викладеними у протоколах про адміністративні правопорушення, у вчиненому щиро розкаявся. Суду додатково пояснив, що не подав декларації, тому що не знав про обов'язкове їх подання.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно із абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2, частини першої статті 3, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням).
Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю №1 від 13.02.2020 року (які станом на 03.02.2021 року втратили чинність) декларація суб'єкта декларування, який припиняє відповідну діяльність (декларація перед звільненням) -декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності зазначеної у пунктах «а» та «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону.
Згідно чинних роз'яснень НАЗК щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій та повідомлень про суттєві зміни в майновому стані) №1 від 03.02.2021, декларація особи, яка припиняє діяльність (декларація «перед звільненням») - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону не пізніше 20 робочих днів з дня припинення діяльності (підп. 2 п. 1).
Відповідно до п. 2 «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (у редакції наказу Національного агентства з питань запобігання корупції № 168/19 від 12 грудня 2019 року «Про затвердження змін до рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року №3», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1300/34271 від 27 грудня 2019 року, який набрав чинності 01.01.2020 року) декларація перед звільненням -декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону.
Декларація суб'єкта декларування, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день, що передує дню подання декларації. Під раніше поданими деклараціями розуміються як декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, так і декларації, що були подані відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції». Крім цього, датою припинення виконання суб'єктом декларування функцій держави або місцевого самоврядування є дата подання ним декларації, передбаченої підпунктом 2 пункту 5 цього Розділу, що зазначено у абзаці другому п. 11 Порядку.
Відповідно до п.2 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 06.09.2016 № 19, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.11.2016 за № 1479/29609, припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування є день видачі трудової книжки суб'єкту декларування, із зазначенням підстав такого припинення.
Таким чином, ОСОБА_1 повинен був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням) протягом 20 робочих днів з дня такого припинення, тобто не пізніше 04.01.2021 року.
Усупереч вимогам наведених вище законодавчих актів, ОСОБА_1 декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням) подав з порушенням встановлених строків, а саме 03.06.2021 року.
Частиною 1 статті 45 Закону, передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пп. 2-1 п. 11 Розділу XIII Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.
Згідно з листом НАЗК №71-03/27283/20 від 24.06.2020 «Про роботу інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - ІТС Реєстр) визначено такі періоди, під час яких виникали технічні несправності та перебої роботи ІТС Реєстру: з 21:00 год 27.12.2019 року по 09:00 год 28.12.2019 року; з 17:00 год 03.01.2020 року по 12:00 год 04.01.2020 року; з 09:00 год 15.01.2020 року по 12:25 год 15.01.2020 року; з 10:00 год 11.03.2020 року по 16:00 год 12.03.2020 року. У всі інші дні Реєстр функціонував та працював у штатному режимі.
У період з 01.01.2020 року до 01.06.2020 року у ОСОБА_1 було 152 календарних дні для заповнення та перевірки наявності на сайті декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, однак останнім раціонально вони для цього використані не були.
Відповідно до листа НАЗК № 47-01/44121/20 від 27.08.2020 року, який надійшов на адресу ДСР НП України, декларації, які були подані до Реєстру до 23 години 59 хвилин 31 березня (включно) (до 23 години 59 хвилин (включно) 31 травня - для декларацій, які подаються у 2020 році, вважаються такими, що подані вчасно. Декларації, які були подані до Реєстру о 00 годин 00 хвилин 01 квітня (включно і пізніше) (до 00 годин 00 хвилин 01 червня (включно і пізніше) - для декларацій, які подаються у 2020 році), вважаються такими, що подані із порушенням термінів, встановлених ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», за що ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність.
Ураховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 , будучи депутатом Монастириської міської ради, був зобов'язаний з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2020 року, протягом 152 календарних днів, тобто до 01 червня 2020 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік. Однак, така декларація ним подана несвоєчасно, а саме 03.06.2021 року.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2, частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення такої діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік (після звільнення) до 01.04.2021 року.
Вказані вимоги Закону ОСОБА_1 не виконав і подав декларацію 03.06.2021 року.
Згідно листа НАЗК № 71-03/35108/21 від 21.05.2021 року «Про стан функціонування інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - ІТС Реєстр) встановлено, що у зв'язку з проведенням програмно-технічного обслуговування ІТС Реєстр, доступ до нього було обмежено 15.01.2021 року у період з 17:00 до 22:58, та 21.01.2021 року у період з 9:00 до 12:28.
Крім цього у зв'язку з проведенням переналаштування комутаційного обладнання ІТС Реєстр доступ до нього було обмежено 02.02.2021 року у період з 13:09 до 14:19.
Через помилки у роботі програмного забезпечення ІТС Реєстр, у період з 15:43 по 22:02 25.03.2021 року доступ до його публічної частини (https://public.nazk.gov.ua) та частини для доступу до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування було частково обмежено. У розділі 11, поданих суб'єктами декларування в цей проміжок часу до ІТС Реєстр декларацій, відбулось некоректне відображення інформації у його публічній частині та персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування.
Помилку із некоректним відображенням розділу 11 декларацій у публічній частині ІТС Реєстр було усунуто 26.03.2021 року о 15:00.
Помилку із некоректним відображенням розділу 11 декларацій у персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування в ІТС Реєстр було усунуто 30.03.2021 року о 14:54.
Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі ІТС Реєстр, які б завадили поданню документів до ІТС Реєстр у період з 01.01.2021 року по 01.04.2021 року, не зафіксовано.
У період з 01.01.2021 року до 01.04.2021 року у ОСОБА_1 було 90 календарних днів для заповнення та подачі декларації, однак він не подав відповідної декларації.
У ході опрацювання Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, (https://public.nazk.gov.ua/search) встановлено дату подачі електронної декларації (після звільнення) ОСОБА_1 , а саме 03.06.2021 року, що підтверджується скріншотом сторінки Інтернету з сайту НАЗК.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх повній сукупності, суд приходить висновку, що, окрім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме даними:
- протоколу про адміністративне правопорушення №261 від 25.06.2021 року, відповідно до якого ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп. «а» і «в» п. 2, ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», а саме 03.12.2020 року припиняючи повноваження депутата Монастириської міської ради Тернопільської області та відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 03.06.2021 року подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням);
- протоколу про адміністративне правопорушення №262 від 25.06.2021 року, відповідно до якого ОСОБА_1 , будучи депутатом Монастириської міської ради Тернопільської області та відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, пп. 2-1 п.11 розділу XIII Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого строку подання щорічної декларації (з 01.01.2020 року до 01.06.2020 року), а саме 03.06.2021 року, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік;.
- протоколу про адміністративне правопорушення №263 від 25.06.2021 року, відповідно до якого ОСОБА_1 , будучи особою, яка припинила діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», а саме 03.12.2020 року, припинивши повноваження депутата Монастириської міської ради Тернопільської області та відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 03.06.2021 року, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, наступного року після припинення такої діяльності за минулий рік (після звільнення);
- рішення Монастириської міської ради Тернопільської області сьомого скликання від 10.01.2019 року №1 «Про початок повноважень депутатів Монастириської міської ради» серед яких - ОСОБА_1 ;
- рішення Монастириської міської ради Тернопільської області восьмого скликання від 03.12.2020 року №3 «Про початок повноважень депутатів Монастириської міської ради», згідно якого ОСОБА_1 не значиться у списку депутатів;
- роздрукованої з сайту НАЗК електронної декларації за період з 01.01.2020 року - 03.12.2020 року (перед звільненням), поданої ОСОБА_1 03.06.2021 року;
- роздрукованої з сайту НАЗК електронної декларації за 2019 рік (щорічна), поданою ОСОБА_1 03.06.2021 року;
- роздрукованої з сайту НАЗК електронної декларації за 2020 рік (після звільнення), поданої ОСОБА_1 03.06.2021 року.
За таких обставин, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності.
При обранні адміністративного стягнення судом враховується характер вчиненого правопорушення, особу порушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, визнання ним вини, що суд відносить до обставини, яка пом'якшує відповідальність, у зв'язку з цим суд вважає за доцільне обрати йому адмінстягнення у виді штрафу в наближеному до мінімального розмірі, передбаченому санкцією статті.
Із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. ст. 251, 280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 935 (дев'ятсот тридцять п'ять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн судового збору.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області.
Головуюча суддя Ю. Г. Гудкова