Ухвала від 16.06.2010 по справі 2а-4749/10/1270

Категорія 6.6.2

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі

"16" червня 2010 р.№ 2а-4749/10/1270

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Островська О.П., розглянувши адміністративний позов Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську до Кам'янобрідської районної у місті Луганську організації народно - демократичної партії про припинення юридичної особи,

ВСТАНОВИВ:

15 червня 2010 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Ленінської МДПІ у м. Луганську, в якому позивач посилається, що відповідач у порушення норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців» більше року не подає до органів державної податкової служби податкову звітність, у зв'язку з чим просить припинити юридичну особу відповідача.

Розглянувши зазначений адміністративний позов, підстав для відкриття провадження по адміністративній справі суд не вбачає.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Виходячи із положень статей 1 та 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції належать до системи органів державної податкової служби та є органами державної влади. Відповідно до п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» начальникам державних податкових інспекцій та їх заступникам надано право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

При цьому з прикінцевих положень розділу VII цього ж Закону випливає, що закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, тобто до 1 липня 2004 року, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Як убачається з матеріалів адміністративного позову, звертаючись до суду з позовом про припинення юридичної особи - Кам'янобрідської районної у місті Луганську організації народно - демократичної партії, Ленінська МДПІ у м. Луганську фактичною підставою для звернення з таким позовом зазначила неподання вказаною організацією податкової звітності до органу державної податкової служби та відповідно як на правову підставу своїх вимог послалась на ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та на ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», а саме на таку з передбачених цією правовою нормою підставу постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, як неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону. Проте ч. 2 статті 3 ГК України встановлює, що підприємництво є господарська діяльність, що здійснюється з метою отримання прибутку. Також ч. 2 ст. 3 ГК України встановлює, що господарська діяльність може здійснюватися без мети отримання прибутку, та діяльність є некомерційною господарською діяльністю, тобто суб'єкти, що здійснюють таку діяльність не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Разом з тим, як вбачається з наявної в матеріалах позову копії свідоцтва про реєстрацію об'єднання громадян від 15.07.1998 за № 162/1, а також копії статуту, відповідач є громадською організацією, основною метою діяльності є розбудова України як демократичної правової соціальної держави; по дубова справедливого, солідарного громадянського суспільства, що ґрунтується на загальнолюдських цінностях; створення ефективного соціально - ринкового господарства.

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про об'єднання громадян», громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів. Відповідно до ст. 1 цього Закону основною метою громадської організації не повинно бути одержання прибутку.

Згідно зі ст. 19 Закону України «Про об'єднання громадян», припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.

Згідно зі ст. 32 Закону України «Про об'єднання громадян», за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 4 Закону, не підлягають легалізації, а діяльність легалізованих об'єднань громадян забороняється у судовому порядку, коли їх метою є: зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави; підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав; пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму; розпалювання національної та релігійної ворожнечі; створення незаконних воєнізованих формувань; обмеження загальновизнаних прав людини.

Забороняється створення і діяльність політичних партій, керівні органи чи структурні осередки яких знаходяться за межами України, а також будь-яких структурних осередків політичних партій в органах виконавчої та судової влади, у Збройних Силах та Державній прикордонній службі України, Державній спеціальній службі транспорту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, на державних підприємствах, в установах і організаціях, державних навчальних закладах.

Згідно ст. 22 Закону, яка визначає обмеження щодо одержання коштів та іншого майна політичними партіями, їх установами та організаціями, політичним партіям, їх установам та організаціям забороняється прямо або опосередковано одержувати кошти та інше майно від: іноземних держав та організацій, міжнародних організацій, іноземних громадян та осіб без громадянства; державних органів, державних підприємств, установ та організацій, крім випадків, передбачених законами України; підприємств, створених на основі змішаної форми власності, якщо участь держави або іноземного учасника в них перевищує 20 відсотків; нелегалізованих об'єднань громадян; анонімних пожертвувачів.

Політичні партії не мають права одержувати доходи від акцій та інших цінних паперів, їм забороняється мати рахунки в іноземних банках та зберігати в них коштовності.

Політичні партії зобов'язані щороку публікувати свої бюджети для загального відома.

Отже, з викладеного вбачається, що припинення діяльності громадських організацій регулюється приписами спеціального законодавства України, яким у даному випадку є Закон України «Про об'єднання громадян». Наведене свідчить про відсутність у чинному законодавстві матеріально-правової підстави для звернення податкової інспекції до суду з вимогою про припинення громадської організації, яка не є в установленому законом порядку суб'єктом підприємницької діяльності, а відтак у позивача відсутнє право вимоги про припинення такої юридичної особи, зокрема відповідача.

Таким чином, з урахуванням наведеного, суд доходить до висновку, що чинним законодавством України не передбачено повноваження податкового органу на звернення до суду з позовом про припинення юридичної особи - громадської організації на підставі положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Відповідно до ч.1 п.1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи вищевикладене, суддя дійшов висновку про необхідність відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за цим позовом..

Керуючись ст. ст. 17, 109 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадженні за адміністративним позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську до Кам'янобрідської районної у місті Луганську організації народно - демократичної партії про припинення юридичної особи у зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Заяву про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції може бути подано протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Островська О.П.