Ухвала від 19.08.2021 по справі 910/2915/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

19.08.2021Справа № 910/2915/20

Суддя Привалов А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні, за участі секретаря судового засідання Мазура В.М.,

клопотання Державного підприємства "Самбірське лісове господарство"

про заміну сторони виконавчого провадження

у справі № 910/2915/20

за позовом Державного підприємства "Самбірське лісове господарство "

до 1) Закарпатську митницю Державної фіскальної служби

2) Державної казначейської служби України

про стягнення 233 820,10 грн,

Представники сторін: не з'явились.

УСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Самбірське лісове господарство" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Закарпатської митниці ДФС та Державної казначейської служби України про стягнення з державного бюджету України 233 820,10 грн. шкоди.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що оскільки бездіяльність Закарпатської митниці ДФС в судовому порядку визнано протиправною, на підставі ст.56 Конституції України та ст.1174 ЦК України позивач набув права відшкодування завданої шкоди в сумі 233 820,10 грн з Державного бюджету України.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 17.09.2020 у справі № 910/2915/20 позов задоволено повністю. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Самбірське лісове господарство" 233 820,10 грн. шкоди, заподіяної внаслідок неправомірної бездіяльності Закарпатської митниці ДФС. Стягнуто з Закарпатської митниці ДФС на користь Державного підприємства "Самбірське лісове господарство" 30 000,00 грн. витрати на професійну правничу допомогу. Стягнуто з Закарпатської митниці ДФС в дохід державного бюджету України 3 507,30 грн. судового збору.

Постановою Північного апеляційного господарського від 25.03.2021 рішення Господарського суду міста Києва від 17.09.2020 у справі № 910/2915/20 залишено без змін. Стягнуто з Закарпатської митниці ДФС на користь Державного підприємства "Самбірське лісове господарство" 8 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу у Північному апеляційному господарському суді.

24.05.2021 на виконання рішення Господарського суду міста Києва від 17.09.2020 та постанови Північного апеляційного господарського від 25.03.2021 видано відповідні накази.

28.07.2021 на адресу Господарського суду міста Києва надійшло клопотання Державного підприємства "Самбірське лісове господарство" про заміну сторони виконавчого провадження, в якій заявник просить суд замінити боржника - Закарпатську митницю Державної фіскальної служби (88000, м. Ужгород, вул. Собранецька, 20; ідентифікаційний код 39515893) на Закарпатську митницю Держмитслужби (88000, м. Ужгород, вул. Собранецька, 20; ідентифікаційний код 43337207).

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.08.2021 розгляд клопотання Державного підприємства "Самбірське лісове господарство" про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 910/2915/20 призначено на 19.08.2021.

Учасники справи правом на участь в судовому засіданні 19.08.2021 не скористались.

За приписами ч. 3 ст. 334 ГПК України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Дослідивши заяву Державного підприємства "Самбірське лісове господарство", суд відзначає наступне.

Дана заява обґрунтована тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 № 858 «Про утворення територіальних органів державної митної служби» утворено юридичні особи публічного права територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком 1 та реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2. Так, згідно з додатком 2 до зазначеної постанови реорганізуються Закарпатська митниця ДФС шляхом приєднання до Закарпатської митниці Держмитслужби.

Згідно з пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 «Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади» у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади права та обов'язки органів виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань здійснено запис від 07.11.2019 про реєстрацію Закарпатської митниці Держмитслужби за кодом ЄДРПОУ 43337207.

Суд зазначає, що відповідно до постанови КМУ №1200 від 18.12.2018 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу, тобто є правонаступниками Державної фіскальної служби.

Відповідно до п. 3 постанови КМУ №1200 від 18.12.2018 установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної митної служби.

Відповідно до розпорядження КМУ від 04.12.2019 №1217-р "Питання Державної митної служби" з 08.12.2019 до Державної митної служби перейшли функції і повноваження Державної фіскальної служби, що припиняється, а саме: з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.

В той же час у справі № 910/2915/20 предметом спору є відшкодування шкоди, завданої державним органом - Закарпатською митницею ДФС, яка свою діяльність не припинила, знаходиться в стані припинення, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Зі змісту частини 3 статті 81 Цивільного кодексу України випливає, що цим кодексом встановлюються порядок створення, організаційно-правові форми, правовий статус юридичних осіб приватного права. Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1074 від 20.10.2011 р. (далі - Порядок № 1074), орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади. Орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 1074 права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

Відповідно до абзацу 1 пункту 12 Порядку № 1074 орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.

Разом з тим згідно з пунктом 7 Порядку № 1074 майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.

Відповідно до частини 7 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" у разі поділу юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутворених юридичних осіб та державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу. Поділ вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу.

Отже, інститут правонаступництва органів державної влади різниться від інституту правонаступництва суб'єктів приватного права, оскільки є більш ширшим за змістом, включаючи в себе: правонаступництво в завданнях, функціях та повноваженнях як складових компетенції органу виконавчої влади, а також щодо конкретних управлінських (організаційних) прав та обов'язків, які складають зміст відповідних правовідносин, - тобто публічне правонаступництво, за якого відбувається перехід владних прав та функції органу, що реорганізовується, до органу, що створюється, та правонаступництво в майнових приватних правовідносинах, в яких орган влади виступає як юридична особа приватного права. У випадку публічного правонаступництва перехід таких прав та обов'язків оформлюється нормативним актом, тоді як правонаступництво в майнових приватних правовідносинах здійснюється на підставі передавального акта або розподільчого балансу. При цьому, юридична особа є припиненою з дати внесення до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Таким чином, умовою задоволення клопотання про заміну боржника є встановлення обставин переходу майнових прав та обов'язків Закарпатської митниці ДФС у процесі його реорганізації до Закарпатської митниці Держмитслужби, які з урахуванням наведеного мають підтверджуватись розподільчим балансом.

Водночас, реорганізація Закарпатської митниці ДФС вважатиметься такою, що відбулася, із дати державної реєстрації змін до відомостей, які містяться в ЄДР, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої здійснюється приєднання, натомість перехід майнових прав та обов'язків реорганізованого (приєднаного) органу виконавчої влади до його правонаступника має підтверджуватися розподільчим балансом, затвердженим у встановленому порядку.

Згідно із відомостями з ЄДР Закарпатська митниця ДФС перебуває у стані припинення, запис про припинення юридичної особи до реєстру не внесений, тож заміна юридичної особи публічного права іншою, у справі № 910/2915/20, є передчасною.

Відтак, клопотання Державного підприємства "Самбірське лісове господарство" про заміну сторони виконавчого провадження задоволенню не підлягає.

На підставі наведеного та керуючись ст. 234, 334, Господарського процесуального кодексу України, Господарський суду міста Києва

УХВАЛИВ:

1. В задоволенні клопотання Державного підприємства "Самбірське лісове господарство" про заміну сторони виконавчого провадження у справі №910/2915/20 відмовити.

2. Згідно ч. 2 ст.235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена у порядку, встановленому статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст складено та підписано: 30.08.2021.

Суддя А.І. Привалов