Рішення від 31.08.2021 по справі 211/381/21

Справа № 211/381/21

Провадження № 2/211/1244/21

РІШЕННЯ

іменем України

31 серпня 2021 рокуДовгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Середньої Н.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Бехало В.В.,

у відсутність сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів, -

встановив:

позивач Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради звернувся до суду з вищезазначеним позовом до відповідача ОСОБА_1 та просить суд стягнути з відповідача житлову субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за періоди з 01.05.2018 по 31.01.2019 та з 01.02.2019 по 31.05.2019 в сумі 7850,00 грн., посилаючись на зазначення відповідачем недостовірної інформації при призначення субсидії. В обґрунтування позову зазначено, що на підставі проведеної управлінням перевірки інформації про доходи та майновий стан було виявлено, що ОСОБА_1 , проживаюча по АДРЕСА_1 , надала недостовірну інформацію про доходи та майновий стан, а саме заповнюючи декларацію про доходи та майновий стан, не повідомила про членів сім'ї (чоловік) зі складу домогосподарства у разі, коли зареєстроване місце проживання відмінне від адреси домогосподарства, що призвело до надміру нарахованих коштів в сумі 7 850,00 грн. На виконання Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, відповідачу направлено повідомлення від 13.08.2020 про зобов'язання повернути переплачену суму житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива в сумі 7 850,00 грн. до 20.12.2019, однак до теперішнього часу не повернула, тому позивач просить задовольнити заявлені вимоги.

Ухвалою суду від 17 лютого 2021 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

В судове засідання сторони не з'явилися, про дату розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином в порядку, передбаченому ст.. 128 ЦПК України.

До суду надійшли письмові пояснення відповідача ОСОБА_1 , в обґрунтування яких зазначено, що на момент оформлення житлової субсидії нею, на вимогу робітників УПСЗН надавались документи відповідно до норм закону, які діяли на той час та не містили жодних недостовірних даних. Житлова субсидія їй була продовжена автоматично, на підставі первинно наданих документів. Ніхто не вимагав від неї додаткових документів. Про зміни в законодавстві їй не було відомо, від неї, як від пересічного громадянина, не вимагається досконалого знання законів. Якщо органу, який подовжив призначення житлової субсидії, потрібні були додаткові документи, в зв'язку зі зміною в законодавстві, вони самостійно повинні були повідомити її про необхідність надання додаткових документів. Пункт 90 Положення про порядок призначення житлових субсидій чітко регулює обставини, за яких громадянин повинен протягом 30 днів інформувати УПСЗН, однак в даній ситуації жоден із цих пунктів не відповідає справі. Вона отримала повідомлення УПСЗН 18.06.2019 - її викликали та повідомили, що вона повинна письмово відмовитися від субсидії, бо перебуває в шлюбі (хоча в шлюбі вона перебуває з 2008 року). Тому оскільки з її боку жодної недостовірної інформації не зазначалось, просить відмовити в задоволенні вимог.

Враховуючи вимоги частини першої статті 223 ЦПК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність учасників процесу на підставі наявних у справі доказів, оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце цього засідання, однак їх неявка не перешкоджає розгляду справи по суті.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.

Житлова субсидія призначається відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1995 № 848.

Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_1 з 13 листопада 1982 року зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 31).

Вперше за призначенням житлової субсидії відповідач звернулася в серпні 2017 року (а.с. 24 - копія заяви). Згідно заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб від 22.08.2017, поданої ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради, позивач просила призначити їй субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (управління багатоквартирним будинком, газопостачання, електропостачання, централізоване постачання холодної води, водовідведення, централізоване опалення, електропостачання, вивезення побутових відходів, тощо).

На підставі поданої заяви та декларації відповідачу було призначено субсидію, розмір якої вираховувався з кількості осіб, що зареєстровані у житловому приміщенні.

Внесення даних про сімейний стан діючою на той час редакцією заяви та декларації не було передбачено, а розрахунок субсидії здійснювався відповідно до п.16 Положення про порядок призначення субсидії, які давали право на отримання субсидії тільки для зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, без врахування сімейного стану.

27.04.2018 прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022», яка набрала чинності з 01.05.2018.

Постановою КМУ №329, Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення), викладено в новій редакції.

Пунктом 2 Постанови №329 визначено, що з 1 травня 2018 р., призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є: особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства. Обов'язковою умовою для надання житлової субсидії є наявність нової, поданої заяви та декларації, однак позивачем не було подано до Управління нову заяву та декларацію в розумінні положень Постанови КМУ №329, а тому призначення житлової субсидії було проведено Управлінням в автоматичному режимі.

Відповідно до пункту 9 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Водночас, абзацами першим та третім пункту 16 Положення № 848 (в редакції з 01.05.2018) такий випадок не був передбачений, а лише з 01.10.2018 р. редакція зазначених норм передбачає, що особам, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, призначення житлової субсидії на наступний строк також здійснюється після подання нових заяви та декларації.

При цьому, субсидію на черговий період з 01.05.2018 по 31.01.2019 та з 01.02.2019 по 31.05.2019 ОСОБА_1 було призначено Управлінням без звернення позивача.

Разом з тим, з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329, тобто з 01.05.2018, призначення ОСОБА_1 субсидії на наступний період (з 01.05.2018 по 31.05.2019) мало б відбутися лише після подання відповідачем нової заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи та витрати осіб, із зазначенням в ній відомостей про всіх зареєстрованих осіб та чоловіка, як члена сім'ї відповідача.

Отже, Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради мало припинити виплату субсидії ОСОБА_1 або, у разі подання нових заяви та декларації, призначити її з травня 2018 року.

Підставою для пред'явлення вимоги про повернення переплаченої суми житлової субсидії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради зазначило як: «внаслідок подання недостовірної інформації», оскільки Управління не володіє інформацією про чоловіка відповідача.

Щодо порушення відповідачем пункту 16 Положення №848, яким передбачено обов'язок громадянина, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів з дня виникнення відповідних обставин проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії щодо змін у складі сім'ї члена домогосподарства, то суд зазначає, що в зареєстрованому шлюбі відповідач перебуває починаючи з 2008 року (відповідно до письмових пояснень відповідача, з відповідною відміткою в паспорті, копія якого була надана позивачу) та свідчить про обізнаність позивача щодо сімейного стану ОСОБА_1 що представником позивача не спростовано в судовому засіданні. Тобто на момент призначення їй у 2017 році житлової субсидії, цей факт мав місце.

Так як зміни у складі сім'ї ОСОБА_1 мали місце ще до призначення їй житлової субсидії за вказаний період, суд вважає безпідставним посилання Управління на те, що відповідачкою було надано недостовірну інформацію під час призначення останній житлової субсидії.

Повноваження щодо призначення житлових субсидій покладено на Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради, яке, при призначенні субсидії відповідачу на наступний період з 01.05.2018 по 31.05.2019, у зв'язку із змінами в законодавстві, не перевірило наявності підстав для такого призначення (за заявою особи чи за рішенням уповноваженого органу без наявності відповідної заяви).

Згідно пункту 16 Положення, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Пунктом 14 Положення №848 визначено, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

Таким чином, суд вважає, що позивач помилково нарахував відповідачу субсидію на черговий період за відсутності відповідної заяви відповідача та без перевірки наявності підстав для такого призначення.

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.

Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, передбачено,що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Обов'язок щодо надання достовірної інформації про доходи зареєстрованих у квартирі осіб з метою отримання субсидій. Надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні відомості про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру нарахована сума субсидії.

Механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді житлової субсидії передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача субсидій, а саме через його зловживання, зокрема подання документів з недостовірними відомостями.

Згідно із частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Законодавець пов'язує повернення надмірно отриманих коштів, наданих у вигляді житлової субсидії, саме з недобросовісністю набувача, яку згідно статті 81 ЦПК України має довести позивач.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року у справі № 332/2805/18.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина перша статті 2 ЦПК України).

Згідно статті 89 ЦПК України, виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи відсутність умислу у відповідача щодо отримання субсидії шляхом не подання інформації щодо свого чоловіка, який зареєстрований за іншою адресою ніж відповідач, позивач (платник грошових коштів) не довів недобросовісності у діях відповідача (набувача субсидії), а також виходячи із необхідності дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідача, суд дійшов, висновку про відсутність підстав для примусового повернення отриманих відповідачкою коштів у вигляді житлової субсидії у сумі 7 850,00 грн.

Згідно частини першої статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

В зв'язку з відмовою в задоволенні вимог, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 141, 263, 265 ЦПК України, суд

ухвалив:

в задоволенні позову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 31 серпня 2021 року

Суддя Н.Г.Середня