Ухвала від 31.08.2021 по справі 420/7705/19

Справа № 420/7705/19

УХВАЛА

27 серпня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

за участю секретаря судового засідання Закуріної А.М.,

за участю

від заявника - ОСОБА_1 , - за ордером

від відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду заяви представника ОСОБА_2 та голови комісії з реорганізації ГУ ДФС в Одеській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі №420/7705/19, -

ВСТАНОВИВ:

До суду 17 серпня 2021 року (вхід. №45137/21) від представника ОСОБА_2 надійшла заява про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі № 420/7705/19 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу № 1738-о від 20.11.2019 року, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди,-з Головного управління ДФС в Одеській області на Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370).

На обґрунтування цієї заяви зазначено, що на даний час рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 травня 2020 року у справі № 420/7705/19 відповідачем добровільно не виконано. Так, заявник зазначила, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис № 1 556 102 0000 071008 від 31.07.2019 року про державну реєстрацію ГУДПС в Одеській області, а тому ГУДФС в Одеській області перебуває у стані ліквідації, не здійснює будь-яку діяльність, а тому всі вищезазначені функції передані до ГУДПС в Одеській області, в зв'язку з чим існують підстави для заміни сторони виконавчого провадження.

Також, до суду 17 серпня 2021 року (вхід. № 45083/21) від Головного управління ДФС в Одеській області надійшла заява про заміну боржника у виконавчому провадженні з Головного управління ДФС в Одеській області на Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166).

На обґрунтування цієї заяви зазначено, що станом на сьогоднішні день у Головного управління ДФС в Одеській області залишились функції пов'язані лише з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно - розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції. Також згідно штатного розпису Головного управління ДФС в Одеській області на 2021 рік посада, на яку слід поновити позивача відсутня.

Крім того, у зв'язку з набуттям чинності 25 березня 2021 року Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» від 28 січня 2021 року № 1150-ХІ, відповідно до підпункту 2 пункту 10 розділу VI Кабінет Міністрів України має забезпечити ліквідацію Державної фіскальної служби України (територіальні органи ДФС) не пізніше шести місяців з дня набрання чинності Закону України «Про Бюро економічної безпеки України». Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2021 року № 761 «Про внесення зміни в додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 року № 85 «Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів» виключено позицію ДФС, тобто гранична чисельність ДФС України (територіальних органів) взагалі відсутня. Враховуючи вищевикладене, права відповідача по справі № 420/7705/19 передано до Головного управління ДПС в Одеській області тому і належним боржником є Головне управління ДПС в Одеській області.

Заяву призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 27 серпня 2021 року.

На відкритому судовому засіданні представник позивача підтримав зазначену заяву та просив її задовольнити.

На судове засідання, призначене на 27 серпня 2021 року представник ГУ ДФС в Одеській області не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, у заяві просив її розглядати за відсутності представника ГУ ДФС в Одеській області.

Третя особа на судове засідання не зявилась, повідомлена належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 379 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Розглянувши заяву ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) та голови комісії з реорганізації ГУ ДФС в Одеській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі №420/7705/19, дослідивши додані до заяви письмові докази, та матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні заяв слід відмовити, з таких підстав.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 травня 2020 року позовну заяву ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС в Одеській області (місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; код ЄДРПОУ 39398646), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головного управління ДПС в Одеській області (місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; код ЄДРПОУ 43142370) про визнання протиправним та скасування наказу № 1738-о від 20.11.2019 року, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління ДФС в Одеській області від 21.10.2019 року № 1591-о «Про звільнення ОСОБА_2 », наказ Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області № 1738-о від 20.11.2019 року «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Одеській області від 21.10.2019 року № 1591-о».

Зобов'язано Головне управління ДФС в Одеській області поновити ОСОБА_2 на посаді начальника відділу обслуговування платників Подільського управління Головного управління ДФС в Одеській області.

Стягнуто з Головного управління ДФС в Одеській області на користь ОСОБА_2 середню заробітну плату за час вимушеного прогулу, починаючи з 21.11.2019р. по 20.05.2020р. у розмірі 62090,40 грн. (шістдесят дві тисячі дев'яносто грн., 40 коп.).

Допущено негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_2 на попередній посаді начальника відділу обслуговування платників Подільського управління Головного управління ДФС в Одеській області та стягнення середньомісячного грошового забезпечення за час вимушеного прогулу за один місяць.

В решті позовних вимог відмовлено.

18 листопада 2020 року Одеський окружний адміністративний суд видав виконавчі листи по справі № 420/7705/19 про зобов'язання Головне управління ДФС в Одеській області поновити ОСОБА_2 на посаді начальника відділу обслуговування платників Подільського управління Головного управління ДФС в Одеській області та стягнення з Головного управління ДФС в Одеській області на користь ОСОБА_2 середню заробітну плату за час вимушеного прогулу, починаючи з 21.11.2019р. по 20.05.2020р. у розмірі 62090,40 грн. (шістдесят дві тисячі дев'яносто грн., 40 коп.).

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року №1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 5, 6 вказаного Порядку, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

Пунктом 8 Порядку встановлено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов'язки якого переходять його правонаступникам.

Підставами для залучення до участі у справі правонаступника сторони суб'єкта владних повноважень є або припинення суб'єкта владних повноважень в результаті реорганізації чи ліквідації, або повне чи часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого (іншим) внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Отже положення КАС України, на відміну від чинного цивільного чи господарського процесуального законодавства, не пов'язують процесуальне правонаступництво з обов'язковою наявністю факту припинення юридичної особи. Ключовим за правилам КАС України є доведення обставин вибуттям сторони - суб'єкта владних повноважень з відносин, щодо яких виник спір.

Такі правила КАС України встановлені виходячи із специфіки публічно-правових відносин, а саме: з тією обставиною, що повноваження відповідних державних органів не є статичними і можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства. При цьому такий перехід може не збігатися у часі з юридичним припиненням суб'єкта владних повноважень унаслідок реорганізації чи ліквідації.

Отже, якщо спір виник з приводу реалізації суб'єктом владних повноважень, що припиняється, його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту його вибуття з правовідносин, щодо яких виник спір, унаслідок, зокрема, передачі розпорядчим актом Кабінету Міністрів України його адміністративної компетенції іншому (іншим) суб'єктам владних повноважень.

Якщо спір виник у відносинах, що не пов'язані з реалізацією суб'єктом владних повноважень його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту припинення сторони - суб'єкта владних повноважень.

У межах вирішення питання, яке є предметом розгляду в цій справі, для встановлення факту публічного правонаступництва визначальним є встановлення або припинення первісного суб'єкта - Головного управління ДФС в Одеській області, або переходу його функцій (адміністративної компетенції), з яких виник спір, до Головного управління ДПС в Одеській області.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДФС в Одеській області (вул. Семінарська, 5 м. Одеса, 65044, ЄДРПОУ 39398646) як юридична особа перебуває у стані припинення.

При цьому запис про припинення Головного управління ДФС в Одеській області у Реєстрі на момент вирішення судом питання про заміну боржника у виконавчому провадженні відсутній.

Відповідно до додатку 1 «Перелік територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються» до постанови Кабінету міністрів України № 537 від 19.06.2019 Про утворення територіальних органів Державної податкової служби, утворено, зокрема Головне управління ДПС в Одеській області. Згідно до додатку 2 вказаної постанови Головне управління ДФС в Одеській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС в Одеській області.

Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України № 537 від 19.06.2019 свідчить про компетенційне адміністративне (публічне) правонаступництво ГУ ДФС в Одеській області, тобто про перехід до ГУ ДПС в Одеській області функцій ГУ ДФС в Одеській області у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску.

Постановою КМУ від 30 вересня 2020 р. № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком, у тому числі, Головне управління ДПС в Одеській області.

Пунктом 2 вказаної постанови визначено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій;права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи;

Відповідно до наказу ДПС України від 30 вересня 2020 року N 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», утворено як відокремлений підрозділ Державної податкової служби ГУДПС в Одеській області.

Згідно з витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України зареєстровано 14.12.2020 року.

Водночас суд враховує, що виконавчий лист у цій справі видано на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.11.2020 по справі №420/7705/19, яким зобов'язано Головне управління ДФС в Одеській області поновити ОСОБА_2 на посаді начальника відділу обслуговування платників Подільського управління Головного управління ДФС в Одеській області.

Отже, спір у цій справі виник у відносинах публічної служби і стосувався правомірності звільнення позивача.

Таким чином, обов'язок боржника ГУ ДФС в Одеській області, по даній справі не стосується публічно-владних функцій у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску чи інших функцій, що були передані ГУ ДПС в Одеській області.

У такому випадку заміна ГУ ДФС в Одеській області як боржника за вказаним рішенням може мати місце виключно у випадку фактичного її вибуття унаслідок припинення.

Відповідно до частин першої, п'ятої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Враховуючи, що зобов'язання, що випливає з рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 травня 2020 року п справі №420/7705/19 не стосувалося публічно-владних функцій, що були передані ГУ ДПС в Одеській області, і на момент вирішення судом питання про заміну боржника до Реєстру не був внесений запис про припинення ГУ ДФС в Одеській області як боржника за вказаним рішенням суду, заява ГУ ДФС в Одеській області про його заміну на ГУ ДПС в Одеській області та заява представника позивача є передчасною.

Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 11 лютого 2021 року по справі № 826/9815/18 за подібних правовідносин.

Посилання заявника на Закон України «Про Бюро економічної безпеки України» від 28 січня 2021 року № 1150-ХІ, відповідно до підпункту 2 пункту 10 розділу VI якого Кабінет Міністрів України має забезпечити ліквідацію Державної фіскальної служби України (територіальні органи ДФС) не пізніше шести місяців з дня набрання чинності Закону України «Про Бюро економічної безпеки України», відхиляються судом, оскільки як на момент подання заяви, так і на момент її вирішення, ГУ ДФС в Одеській області (39398646) остаточно не припинено та за відомостями ЄДРПОУ перебуває в стані припинення.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що заява представника ОСОБА_2 та голови комісії з реорганізації ГУ ДФС в Одеській області про заміну сторони виконавчого провадження є безпідставними, а тому не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 256,293, 295,379 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви представника ОСОБА_2 та голови комісії з реорганізації ГУ ДФС в Одеській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі №420/7705/19,- відмовити

Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст.256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. ст.293,295 КАС України, з урахуванням пп. 15.5. п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцевих положень КАС України.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний « 31» серпня 2021 року.

Суддя: Л.Р. Юхтенко