Постанова від 11.03.2010 по справі 2а-676/10

Справа № 2а - 676/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2010 року Голосіївський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Горбань Н.І. при секретарі Гогусь Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва, в якій просить визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва щодо нарахування та виплати їй пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, починаючи з 1 січня 2006р. по 31 грудня 2009р. загальною сумою 5087 грн. 10 коп. та січень2010р. без визначення суми, протиправною; здійснити протягом п'яти календарних днів з дня набрання судовим рішенням чинності нарахування та виплату їй пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни” за період з 1 січня 2006р. по 31 грудня 2009р. загальною сумою 5087 грн. 10 коп. та січень 2010р., а також поновити їй пропущений строк для звернення до адміністративного суду.

В обгрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” їй повинна виплачуватися соціальна допомога у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги і просить суд визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва щодо нарахування та виплати їй пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, починаючи з 1 січня 2006р. по даний час, протиправною; зобов'язати відповідача протягом п'яти календарних днів з дня набрання судовим рішенням чинності здійснити нарахування та виплату їй пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни” за період з 1 січня 2006р. по 31 грудня 2009р. в сумі 5087 грн. 10 коп. та січень 2010р., а також поновити строк звернення до суду, так як менше року назад із засобів масової інформації вона дізналася про порушення свого права.

Відповідач в судове засідання не з'явився, згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з підстав.

Встановлено, що позивачці, як дитині війни, відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” підвищення до пенсії має розраховуватися з розміру мінімальної пенсії, який відповідає розміру прожиткового мінімуму.

Статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Однак п. 12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007р.” зупинено дію ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” з урахуванням ст. 111 цього Закону.

Конституційний Суд України в рішенні від 9 липня 2007р. № 6-рп/2007р. (справа про соціальні гарантії громадян) сформулював правову позицію, згідно з якою Законом про Державний бюджет України, який має особливий предмет регулювання, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших Законів України.

Оскільки предмет Закону про Державний бюджет України чітко визначений в Конституції України, Бюджетному кодексі України, Конституційний Суд України підкреслив, що цей Закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими Законами України.

Пункт 12 статті 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007р.”, яким зупинено дію статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, з урахуванням ст. 111 цього Закону визнано Конституційним Судом України таким, що не відповідає Конституції України.

Законом України “Про Державний бюджет” на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007р. № 107-V1 у Законі України “Про соціальний захист дітей війни” текст статті 6 викладено в такій редакції: “Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни”.

Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України окремих положень статті 65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 11, пункту 3 розділу 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України положень ст. 67 розділу 1, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу 11 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (справа щодо предмету та змісту цього Закону) від 22 травня 2008р. № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення статті 67 розділу 1, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу 11 “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” та пункту 3 розділу 111 “Прикінцеві положення” Закону України “Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.

Відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

За змістом ст. 152 Конституції України врегульоване процедурне питання, у відповідності до якого, закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Рішення Конституційного Суду України не мають зворотної сили, тому право позивачки на нарахування за період з 01.01.2007р. по 31.12.2008р. відновилося з дня прийняття рішення Конституційним Судом України від 09.07.2007р., відповідно до якого положення п. 12 ст. 71 “Про державний бюджет України на 2007р.” були визнані такими, що не відповідають Конституції України, та від 22.05.2008р., відповідно до якого, визнано такими, що не відповідають Конституції України, положення Закону України “Про державний бюджет України на 2008р.” та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.

Таким чином, нарахування підвищення має бути вчинено з дня ухвалення вищевказаних рішень Конституційним Судом України, тобто за періоди з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. та з 22.05.2008р. по 31.12.2008р.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Виходячи з пріоритетності Законів над підзаконними актами, при вирішенні даного позову слід застосувати норми Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

На заяву позивачки від 4.11.2009р. щодо нарахування і виплати несплаченої їй державної соціальної допомоги, як дитині війни, 30 % надбавки до пенсії, починаючи з 1.01.2006р., відповідач повідомив її, що вона отримує надбавку згідно чинного законодавства з 1.01.2008р., а з 1.01.2009р. розмір надбавки залишився незмінним, а саме: 49 грн. 80 коп. (а. с. № № 7, 8).

Враховуючи, що позивачка, як дитина війни, має право відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” на соціальну допомогу у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, тому слід визнати відмову відповідача Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги з урахуванням підвищення на 30 % мінімальної пенсії за віком, згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, починаючи з 9 липня 2007р. по 31 грудня 2007р. та з 22 травня 2008р. по 31 грудня 2009р., протиправною та зобов'язати його здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, починаючи з 9 липня 2007р. по 31 грудня 2007р., та з 22 травня 2008р. по 31 грудня 2009р., з урахуванням індексу інфляції за відповідні періоди.

Що стосується виплати державної соціальної допомоги за 2009р., то ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009р.” Кабінету Міністрів України надано право у 2009р. встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Вказана норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України “Про соціальний захист дітей війни” залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Суд не приймає до уваги розрахунок невиплаченої соціальної допомоги в сумі 5087 грн. 10 коп. (а. с. № 10), оскільки не має можливості вирішити таку позовну вимогу, так як це стане підміною функцій відповідача, що неприпустимо відповідно до чинного законодавства.

Щодо позовних вимог з 01.01.2006 р. по 08.07.2007 р. суд вважає, що позивачкою пропущений строк позовної давності для звернення до адміністративного суду за захистом своїх порушених прав, який згідно ст. 99 КАС України встановлений в один рік, а з вимогою за січень 2010р. вона не зверталася до відповідача з відповідною заявою.

Згідно до ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови в задоволенні позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Так як позивачкою не надано підтвердження поважності причин пропуску строку позовної давності, тому в задоволенні позову в даній частині слід відмовити.

Суд вважає за можливе поновити позивачці строк звернення до адміністративного суду за період з 09.07.2007р. по 31.12.2009р., так як її доводи про те, що вона дізналася про порушення свого права із засобів масової інформації менше року назад, заслуговують на увагу (а. с. № 9).

На підставі викладеного, ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, керуючись ст. ст. 9, 69-71, 94 ч. 1, 99-103, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва ОСОБА_1 щодо нарахування та виплати державної соціальної допомоги з урахуванням підвищення на 30 % мінімальної пенсії за віком, згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, починаючи з 9 липня 2007р. по 31 грудня 2007р. та з 22 травня 2008р. по 31 грудня 2009р.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, починаючи з 9 липня 2007р. по 31 грудня 2007р. та з 22 травня 2008р. по 31 грудня 2009р. з урахуванням індексу інфляції за відповідні періоди.

В решті позовних вимог - відмовити.

Постанову суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд м. Києва в наступному порядку.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подано до Голосіївського районного суду м. Києва протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя: