Справа № 234/9856/21
Провадження № 3/234/3021/21
11 серпня 2021 року м. Краматорськ
Суддя Краматорського міського суду Донецької області Чернобай А.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , головного бухгалтера Військової частини НОМЕР_2 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якому у відповідності зі ст. 268 КУпАП роз'яснені його права -
Відповідно до протоколу № 172 про адміністративне правопорушення від 26.07.2021 року, ОСОБА_1 перебуваючи на посаді головного бухгалтера Військової частини НОМЕР_3 , несвоєчасно надав податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків -фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також наданий податковий розрахунок за 1 квартал 2021 року 12 травня 2021 року (терміном надання не пізніше 11 травня 2021 року, наданий податковий розрахунок за 1 квартал 2021 року 12 травня 2021 року), чим порушено пп. 49.18.2 ст. 49 п.51.1 ст. 51 пп «б» 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-4 КУпАП.
Зазначене порушення встановлено актом перевірки від 29.06.2021 року №6600/10/05-99-24-10/14321883.
В діях ОСОБА_1 податковий орган вбачає склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.163-4 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою провину у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-4 КУпАП не визнав, надав письмові заперечення, в яких зазначив, що останнім терміном подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого на користь платників податків -фізичних осіб, сум утриманих з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за перший квартал 2021 року є 11 травня 2021 року. В свою чергу податковий розрахунок сум доходу, нарахованого на користь платників податків-фізичних осіб, сум утриманих з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за перший квартал 2021 року було подано 11 травня 2021 року, що підтверджується квитанцією № 1 від 11.05.2021 року (у квитанції № 1 від 11.05.2021 зазначено- документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 11.05.2021 року о 16.24.16. Лише 12 травня 2021 року о 07 год. 53 хв. надійшло повідомлення, що податковий розрахунок сум доходу, нарахованого на користь платників податків-фізичних осіб, сум утриманих з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за перший квартал 2021 року не було прийнято у зв'язку з виявленими помилками, що підтверджується квитанцією № 2 від 12.05.2021 року. Поряд з тим, у квитанції № 2 від 12.05.2021 року зазначено-дата реєстрації звіту в Реєстрі застрахованих осіб 11.05.2021 року. Після надходження повідомлення щодо виявлених помилок, повторно 12 травня 2021 року об 11 год. 32 хв. було направлено податковий розрахунок сум доходу, нарахованого на користь платників податків- фізичних осіб, сум утриманих з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за перший квартал 2021 року, що підтверджується квитанцією № 1 від 12.05.2021 року. Вважає, що податковий розрахунок сум доходу, нарахованого на користь платників податків- фізичних осіб, сум утриманих з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за перший квартал 2021 року було подано у визначені строки, а саме 11 травня 2021 року. Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення в порушення вимог ст. 256 КУпАП не зазначено час вчинення адміністративного правопорушення.
Також, зазначає, що він є військовослужбовцем Державної прикордонної служби України, в свою чергу ст. 15 КУпАП визначено, що військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, поліцейські несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами. За порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, санітарних норм, правил полювання, рибальства та охорони рибних запасів, митних правил, вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування у разі винесення термінового заборонного припису, порушення тиші в громадських місцях, неправомірне використання державного майна, незаконне зберігання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, невжиття заходів щодо окремої ухвали суду, ухилення від виконання законних вимог прокурора, порушення законодавства про державну таємницю, порушення порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зазначені особи несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах. До зазначених осіб не може бути застосовано громадські роботи, виправні роботи, адміністративний арешт. У разі притягнення таких осіб до відповідальності за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі направлення особи, яка вчинила таке насильство, на проходження програми для осіб, які вчинили домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, здійснюється на загальних підставах, у зв'язку з чим, навіть якщо погодитись з тим, що порушення мало місце, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого на користь платників податків- фізичних осіб, сум утриманих з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за перший квартал 2021 року було подано з пропуском строку, то фактично він не підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.1 с. 163-4 КУпАП, адже військовослужбовці у відповідності до ст. 15 КУпАП несуть дисциплінарну відповідальність. Просить закрити провадження у справі за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-4 КУпАП.
Суд, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з'ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.163-4 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідальність настає за неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян.
Як вбачається з квитанції № 1, наданої ОСОБА_1 , військова частина НОМЕР_3 11.05.2021 о 16 год. 24 хв. надіслало на адресу Головного Управління ДФС у Донецькій області податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2021 року. Документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 11.05.2021 в 16 год. 24 хв.
Як вбачається з квитанції № 2 від 12.05.2021 року, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2021 року доставлено до ГУ ДПС у Донецькій області 11.05.2021 о 16 год. 24 хв.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1 вчасно було направлено податковий розрахунок сум доходу за 1 квартал 2021 року, а саме 11 червня 2021 року, тобто в його діях відсутня об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-4 КУпАП.
Суд не приймає доводи ОСОБА_1 стосовно того, що він не підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 163-4 КУпАП, оскільки він є військовослужбовцем, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 КУпАП військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи рядового і начальницького складів Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту і Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, поліцейські несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами. За порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, санітарних норм, правил полювання, рибальства та охорони рибних запасів, митних правил, вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушення тиші в громадських місцях, неправомірне використання державного майна, незаконне зберігання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, невжиття заходів щодо окремої ухвали суду, ухилення від виконання законних вимог прокурора, порушення законодавства про державну таємницю, порушення порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, ці особи несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах. До зазначених осіб не може бути застосовано громадські роботи, виправні роботи і адміністративний арешт.
Згідно ч. 2 ст. 15 КУпАП інші, крім зазначених у частині першій цієї статті, особи, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів або спеціальних положень про дисципліну, у випадках, прямо передбачених ними, несуть за вчинення адміністративних правопорушень дисциплінарну відповідальність, а в інших випадках - адміністративну відповідальність на загальних підставах.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.
Згідно ч. 2 ст. 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України за вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі вчинення кримінального правопорушення військовослужбовець притягається до кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст. 75 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України начальники гарнізонів, старші морські начальники та начальники органів управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України (далі - Служби правопорядку) в гарнізонах мають право накладати дисциплінарні стягнення на військовослужбовців у таких випадках:
а) правопорушення пов'язане з порушенням правил гарнізонної або вартової служби;
б) порушення громадського порядку або військової дисципліни вчинено за межами розташування військової частини;
в) правопорушення вчинено під час перебування у відпустці, відрядженні, на лікуванні, на гауптвахті Служби правопорядку.
Таким чином, на підставі викладеного, ОСОБА_1 , у разі встановлення судом його вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 163-4 ч.1 КУпАП несе адміністративну відповідальність на загальних підставах.
Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.163-4 КУпАП, відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю в його діях об'єктивної сторони правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247, 284 КУпАП, -
Провадження в справі у відношенні ОСОБА_1 за ст. 163-4 ч.1 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною пятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя: