Провадження №2/760/7023/21
Справа №127/5049/21
26 серпня 2021 року Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Оксюта Т.Г., розглянувши клопотання представника відповідача ПАТ «Дельта Банк» про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк», ТОВ «ФК «Еліт Фінанс» про визнання частково недійсним договору відступлення права вимоги, -
Від представника ПАТ «Дельта Банк» через канцелярію суду надійшли заяви про залучення в якості третьої особи Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, посилаючись на те, що Банк перебуває в процедурі ліквідації, яка здійснюється відповідно до положень ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб є учасником правовідносин у сфері проведення відкритого електронного аукціону з продажу майна неплатоспроможного банку фактично на усіх чотирьох етапах організації / проведення таких торгів, а відтак, несе у відповідній мірі негативні ризики у разі визнання таких торгів недійсними, що у свою чергу дає підстави для висновку про те, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки фонду щодо сторін у даній справі, зокрема АТ «Дельта Банк».
Вивчивши матеріали заяви прихожу до висновку, що вона підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 53 ЦПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Встановлено, що АТ «Дельта Банк» перебуває в процедурі ліквідації, яка здійснюється у відповідності з положення спеціального закону, яким є Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Відповідно до частин першої, другої статті 1 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», цим Законом встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.
Метою цього Закону є захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків.
Згідно статті 2 вказаного Закону тимчасова адміністрація - процедура виведення банку з ринку, що запроваджується Фондом стосовно неплатоспроможного банку в порядку, встановленому цим Законом, а ліквідація банку - процедура припинення банку як юридичної особи відповідно до законодавства.
Пунктом 8 Розділу X Прикінцевих та перехідних положень цього Закону встановлено, що законодавчі та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.
Таким чином, у правовідносинах за участю банків в яких введено тимчасову адміністрацію та/або запроваджено процедуру ліквідації, рівно як і у правовідносинах щодо здійснення своїх повноважень Фондом гарантування вкладів фізичних осіб щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку, норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» є спеціальними, оскільки цей Закон є пріоритетним відносно інших законодавчих актів України у цих правовідносинах.
У відповідності з положеннями ст. 4 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку становить основну функцію Фонду, який на підставі статті 6 вказаного Закону у межах своїх функцій та повноважень здійснює нормативне регулювання системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку, а також приймає нормативно-правові акти з питань, віднесених до його повноважень, які є обов'язковими до виконання банками, юридичними та фізичними особами, та які підлягають державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством.
На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження всіх або частини активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку.
У відповідності з положеннями п. 6 частини другої ст. 46, частини другої статті 50 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» з дня початку процедури ліквідації Фонд приступає до інвентаризації та оцінки майна банку з метою формування ліквідаційної маси банку, до якої включаються будь-яке нерухоме та рухоме майно, кошти, майнові права та інші активи банку.
На підставі статті 51 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» після затвердження Виконавчою дирекцією Фонду результатів інвентаризації майна банку та формування ліквідаційної маси, Фонд розпочинає передпродажну підготовку та реалізацію майна банку у порядку, визначеному цим Законом та нормативно-правовими актами Фонду, за найвищою вартістю у найкоротший строк.
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб затверджує способи, порядок, склад та умови відчуження майна банку, включеного до ліквідаційної маси, у разі потреби організовує консолідований продаж майна кількох банків, що одночасно перебувають у процедурі ліквідації.
Зазначеною вище нормою спеціального Закону передбачено, що майно (активи) банку або кількох банків (пули активів) окрім продажу безпосередньо юридичній або фізичній особі, може бути також реалізоване на відкритих торгах (аукціоні), які у відповідності з положеннями ст. 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» є способом продажу майна (активів), за якого переможцем (покупцем) стає учасник, що відповідає конкурсним умовам, запропонував за майно (активи) найвищу ціну та взяв на себе виконання конкурсних зобов'язань, а для об'єктів цивільних прав, обмежених в обороті, - також може мати зазначене майно у власності чи на підставі іншого речового права та має відповідні ліцензії і дозволи.
Продаж майна (активів) банку у вказаний спосіб, може проводитися в електронній формі (на електронних майданчиках).
Виконавча дирекція Фонду або колегіальний орган Фонду з питань консолідації та продажу активів (у разі делегування йому відповідних повноважень) приймає рішення про затвердження умов відкритих торгів (у тому числі аукціонів, що проводяться за методами підвищення та/або зниження ціни і без обмеження мінімальної ціни продажу майна), зокрема розмірів гарантійного внеску, лота та кроку аукціону, порядку зниження ціни, встановлення або відмови від встановлення мінімальної ціни продажу.
Інформація про вибраний спосіб та порядок продажу (умови, строки, порядок оплати, місце, початкова ціна тощо) майна банку або кількох банків оприлюднюється на офіційному веб-сайті Фонду та веб-сайті банку, майно якого продається.
Як підтверджується матеріалами справи, на виконання вказаних вище законодавчих повноважень. Комітетом Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з питань консолідації, управління та продажу майна (активів) банку було прийнято рішення про визначення активів АТ «Дельта Банк», що підлягають продажу на відкритих торгах (аукціоні) шляхом проведення відкритих торгів (аукціону) із використанням електронної торгової системи для проведення електронного аукціону, який складається з автоматичного покрокового зниження початкової (стартової) ціни лоту, етапів подання закритих цінових пропозицій та цінової пропозиції, а саме права вимоги за кредитними договорами, що укладені з фізичними ослами та знаходяться в заставі Національного банку України.
Оголошення щодо обраного способу та порядок продажу (умови, строки, порядок оплати, місце, початкова (стартова) ціна, публічний паспорт активу, розмір гарантійного внеску, крок аукціону, порядок ознайомлення з активом, дата та час проведення відкритих торгів (аукціону), термін прийняття заяв про участь у відкритих торгах (аукціоні), електронна адреса для доступу до відкритих торгів (аукціону)/електронного аукціону тощо) було опубліковано (оприлюднено) Фондом гарантування вкладів фізичних осіб у встановленому порядку та строки на його офіційному сайті.
На підставі частини сьомої ст.51 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» порядок реалізації майна банку під час проведення ліквідаційної процедури регламентується нормативно-правовими актами Фонду.
Такими нормативно-правовими актами є, зокрема: Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затверджене Рішенням виконавчої дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 02.07.2012р. № 2 (яке діє в редакції зі змінами та доповненнями), зареєстроване в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2012 р. за № 1581/21893, Положення щодо організації продажу активів (майна) банків, що ліквідуються, затверджене Рішенням виконавчої дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 24.03.2016р. № 388 (яке діє в редакції зі змінами та доповненнями), зареєстроване в Міністерстві юстиції України 20 квітня 2016 р. за № 606/28736, Рішення виконавчої дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 20.07.2017р. № 3117 Про реалізацію активів (майна) банків, що ліквідуються, шляхом проведення відкритих торгів (аукціонів) із використанням електронної торгової системи для проведення електронного аукціону, який складається з автоматичного покрокового зниження початкової (стартової) ціни лота, етапів подання закритих цінових пропозицій та цінової пропозиції, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 14.08.2017р. за № 999/30867 тощо.
Процедура проведення аукціону з продажу майна банку, що ліквідується, складається з чотирьох етапів її організації: попередня підготовка проведення аукціону (інвентаризація та оцінка майна банку з метою формування ліквідаційної маси банку, затвердження способу, порядку, складу та умов відчуження майна банку, включеного до ліквідаційної маси); підготовка до проведення аукціону (укладення договору з організатором аукціону, публікація оголошення, прийняття заяв на участь в аукціоні, внесення гарантійних внесків учасників аукціону); проведення аукціону та оформлення його результатів.
Оскільки порушення порядку організації будь-якого з етапів аукціону з продажу майна банку, що ліквідується, є підставою для визнання результатів аукціону недійсними в цілому, вирішуючи спір щодо визнання недійними результатів такого аукціону, суд має встановити факт дотримання порядку його проведення на кожному з етапів (аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14.11.2018 у справі № 922/2784/17, від 31.07.2019 у справі № 910/4816/18).
З наведених вище положень спеціального Закону, а також підзаконних нормативно-правових актів вбачається, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб є учасником правовідносин у сфері проведення відкритого електронного аукціону з продажу майна неплатоспроможного банку фактично на усіх чотирьох етапах організації / проведення таких торгів, а відтак, несе у відповідній мірі негативні ризики у разі визнання таких торгів недійсними, що у свою чергу дає підстави для висновку про те, що рішення у даній справі може вплинути на права або обов'язки Фонду щодо сторін у даній справі, зокрема щодо АТ «Дельта Банк».
Крім того, слід зазначити, що рішення у даній справі беззаперечно впливає також на право Фонду реалізувати у встановленому Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» порядку цей актив з метою, зокрема виконання своєї основної функції - задоволення вимог вкладників та кредиторів неплатоспроможного банку яким є АТ «Дельта Банк».
Перевіривши матеріали справи, вважаю за необхідне залучити до участі у справі в якості третьої особи Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
На підставі викладеного та керуючись ст. 53 ЦПК України, суддя, -
По справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк», ТОВ «ФК «Еліт Фінанс» про визнання частково недійсним договору відступлення права вимоги, залучити до участі у розгляді справи у якості третьої особи без самостійних вимог Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17, код ЄДРПОУ 21708016).
Направити копію даної ухвали учасникам справи та копію позовної заяви третій особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17, код ЄДРПОУ 21708016).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя