Рішення від 28.08.2021 по справі 600/1728/21-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/1728/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на пенсію за віком за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у нарахуванні та виплати пенсії по довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.03.2021 р. № 70, оформленою ПАТ "Чернівецький радіотехнічний завод";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на пенсію за віком за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за наданою заявою від 24 березня 2021 р., перерахувати та виплатити з 24 березня 2020 року пенсію, враховуючи пільгу надану ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", для чого взяти для обчислення пенсії середньомісячний фактичний заробіток за жовтень-листопад 1997 року по довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.03.2021 р. № 70, оформленою ПАТ "Чернівецький радіотехнічний завод", без обмеження розміром в 168 грн, з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав на протиправність дій пенсійного органу щодо відмови переведення його з пенсії за віком за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на пенсію за віком за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та обчислення пенсії середньомісячний фактичний заробіток за жовтень-листопад 1997 року по довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.03.2021 р. № 70, оформленою ПАТ "Чернівецький радіотехнічний завод". У зв'язку із вказаним позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач) подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити. У відзиві відповідач вказує про відсутність підстав для переведення позивача з пенсії за віком за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на пенсію за віком за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рух справи у суді

Ухвалою суду від 15.04.2021 р. відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Позивач отримує пенсію за вислугу років, згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058-IV.

24.03.2021 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до п.2 ч.3 ст. 57 Закону України «Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.03.2021 р. № 70, оформленою ПАТ "Чернівецький радіотехнічний завод" .(а.с. 12).

Матеріали справи містять довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.03.2021 р. № 70, оформленою ПАТ "Чернівецький радіотехнічний завод". (а.с. 13).

05.03.2021 р. та 06.04.2021 р. відповідач повідомив позивачу щодо неможливості перерахунку пенсії, оскільки у довідці про заробітну плату від 23.03.2021 р. № 70, відсутня інформація про суми заробітної плати, що нараховувались за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження. Вказано, що правових підстав для перерахунку пенсії немає. (а.с. 10-11, 14).

Матеріали справи містять довідки №88/16 від 09.11.1987 р. та №96/9 від 15.11.1987 р. військової частини НОМЕР_1 де вказано про виплату заробітної плати у трьохкратному розмірі за 11днів жовтня 1987 р. та за 9 днів листопада 1987 року. (а.с. 28-29).

Згідно з відомостями військового квитка позивача НОМЕР_2 вказано, що позивач у період з 28.09.1987 р. по 09.11.1987 р. виконував урядове завдання по ліквідації наслідків аварії в 30 км. зоні сектора №2 ЧАЕС. Вказано, що вказаний період зараховується в трудовий стаж і стаж, який дає право на пільгову пенсію по списку №1 із зарахуванням один місяць за три місяці. (а.с. 30).

Мотивувальна частина

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно з ч. 1 ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року N 796-XII (далі - Закон N 796-XII) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ст. 49 Закону N 796-XII встановлено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з ч.1 ст. 55 Закону N 796-XII визначені умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону N 796-XII призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

У відповідності до ч.2 ст. 56 Закону N 796-XII встановлено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з положеннями ст. 57 Закону N 796-XII обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі. Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України. Особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Стаття 57 Закону N 796-XII не встановлює прямого правила для визначення середнього заробітку осіб, які працювали на територіях радіоактивного забруднення у двох календарних місяцях підряд, але у кожному з цих місяців менше місяця.

Разом з тим аналіз правил, встановлених для підрахунку середнього заробітку осіб, які пропрацювали на територіях радіоактивного забруднення менше 12 місяців, але більше одного місяця і менше одного календарного місяця, дає підстави вважати, що середній заробіток таких осіб визначається за допомогою послідовного застосування обох цих правил. При цьому календарний місяць - це місяць за календарем (січень, лютий, березень і т.д.), тобто період з першого по останній день кожного місяця у календарному році. Законом встановлено, що у випадках, коли особа пропрацювала на вказаних територіях менше місяця, пенсія може обчислюватись із заробітку за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Таким чином, якщо особа працювала на територіях радіоактивного забруднення у двох календарних місяцях підряд, але в кожному з них менше місяця, заробіток за кожен із цих місяців визначається шляхом додавання до заробітку на основній роботі.

Відповідно до абз. 4 - 5 ст. 40 Закону №1058-IV для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до ст. 15 Закону N 796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Згідно з відомостями військового квитка позивача НОМЕР_2 вказано, що позивач у період з 28.09.1987 р. по 09.11.1987 р. виконував урядове завдання по ліквідації наслідків аварії в 30 км. зоні сектора №2 ЧАЕС. Вказано, що вказаний період зараховується в трудовий стаж і стаж, який дає право на пільгову пенсію по списку №1 із зарахуванням один місяць за три місяці.

Матеріали справи містять довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.03.2021 р. № 70, оформленою ПАТ "Чернівецький радіотехнічний завод" та довідки №88/16 від 09.11.1987 р. та №96/9 від 15.11.1987 р. військової частини НОМЕР_1 де вказано про виплату заробітної плати у трьохкратному розмірі за 11 днів жовтня 1987 р. та за 9 днів листопада 1987 року.

Таким чином судом встановлено, що відомості у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.03.2021 р. № 70, а також у довідках №88/16 від 09.11.1987 р. та №96/9 від 15.11.1987 р. військової частини НОМЕР_1 та у військовому квитку позивача, підтверджують нарахування позивачу заробітної плати за 11 днів жовтня та 9 днів листопада 1987 р. за роботу на території радіоактивного забруднення.

На підставі зазначеного суд вважає безпідставною відмову пенсійного органу щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на пенсію за віком за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за наданою заявою від 24.03.2021 р., а також щодо перерахування та виплати з 24.03.2020 року пенсію, враховуючи пільгу надану ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із обчисленням пенсії виходячи із середньомісячного фактичного заробітку за жовтень-листопад 1997 року по довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.03.2021 р. № 70, оформленою ПАТ "Чернівецький радіотехнічний завод".

Щодо позовних вимог, в частині зобов'язання відповідача провести нарахування пенсії без обмеження розміром в 168 грн, суд зазначає наступне.

Позивач просить застосувати положення ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для перерахунку пенсії, проте без обмеження останньої максимальним розміром.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, відповідно до цього Закону.

Водночас суд звертає увагу, що ч.2 ст.27 Закону №1058-IV передбачає перерахунок пенсії за двоскладовою системою нарахування пенсії. У цьому випадку визначається розмір пенсії, яка складається із двох частин: перша частина пенсії, яка припадає на період стажу до набрання чинності Законом та частини пенсії, яка припадає на період страхового стажу після набрання чинності Законом. Перша із цих двох частин (стаж до 1 січня 2004 року) визначатиметься за нормами і правилами, які передбачені Законом України Про пенсійне забезпечення та з обмеженням пенсії максимальним розміром, який діяв на момент набрання чинності Законом.

При обчисленні розміру пенсії по першій складовій враховується трудовий стаж, набутий до 1 січня 2004 року, обчислений на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", заробітна плата до цієї ж дати за періоди, передбачені статтею 65 зазначеного Закону, за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності і за весь період роботи з 1 липня 2003 року по 31 грудня 2003 року, або за 24 останніх місяці роботи перед зверненням за пенсією (до 01.01.2004 року ) або за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (1986-1990 роки). Розмір цієї частини пенсії, обчисленої відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених Законом №1788 для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчим, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності Законом №1058 з підвищенням на 12% відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 р. №1783 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 р. №312).

Статтею 19 Закону №1788 було передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених Списком №1, - чотирьох мінімальних пенсій за віком.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 р. № 544 було встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком з 01.07.2003 р. становив 50 грн. Таким чином з урахуванням цільової грошової допомоги, передбаченою постановою КМУ від 11.03.2004 р. № 312 максимальний розмір пенсії по першій складовій не може перевищувати 168 грн. (50 x 3 x 1,12) а для осіб, зайнятих на роботах, передбачених Списком 1 - 224 грн (50 x 4 x 1,12).

А відтак, при обчисленні розміру пенсії по першій складовій підлягає врахованню трудовий стаж, набутий до 01.01.2004 року, обчислений на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення» з визначенням максимального розміру пенсії, який не може бути більшим ніж 168 гривень.

Доводи позивача щодо необхідності застосування відповідачем під час розрахунку пенсії ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без використання максимального розміру пенсії, прямо суперечить положенням цієї норми, а отже не ґрунтуються на вимогах закону.

Щодо застосування до спірних правовідносин ч.2 ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення», в частині перерахунку пенсії за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв'язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону.

Судом встановлено, що позивач не набув права на підвищення пенсії, а суть спірних правовідносин в даній справі полягає в наявності у позивача права на розрахунок пенсії з урахуванням пільги, наданої статтею 57 Закону N 796-XII, згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.03.2021 №70, оформленої ПАТ "Чернівецький радіотехнічний завод". Таким чином, спір у даних правовідносинах виник з приводу зміни способу розрахунку пенсії, а не щодо підвищення розміру пенсії, у зв'язку із настанням права на підвищення у попередніх періодах. За таких умов суд вважає, що до вказаних правовідносин не можуть застосовуватися положення ст. 98 Закону №1788-ХІІ.

Крім цього, суд вважає безпідставним посилання позивача на правовий висновок Верховного Суду про застосування ч.2 ст. 98 Закону №1788-XII, наведеного у постанові від 24.12.2020 по справі №510/1286/16-а, оскільки у правовідносинах, які були предметом розгляду по справі №510/1286/16-а, мало місце неврахування пенсійним органом деяких складових заробітної плати державного службовця при призначенні пенсії. У даній постанові Верховний Суд дійшов висновку про протиправність дій органу пенсійного фонду з моменту призначення пенсії, у зв'язку із чим суд зобов'язав здійснити перерахунок пенсії. При цьому, при визначені періоду, за який варто провести перерахунок, суд дійшов висновку про перерахунок пенсії не з дня призначення, а за час який передував дванадцятимісячному терміну до моменту подання позивачем заяви про перерахунок.

Водночас у спірних правовідносинах, які розглядаються в даній справі, відсутній спір про наявність у позивача права на перерахунок пенсії у попередніх періодах, чи про наявність протиправних дій органу пенсійного фонду до моменту подачі позивачем заяви до пенсійного органу, а тому до даних правовідносин підлягає застосуванню положення абз.2 ч.4 ст. 45 Закону №1058, які вказують, що перерахунок пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, суд вважає необґрунтованими та не приймає доводи позивача щодо нарахування та виплату пенсію, враховуючи пільгу надану ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 24.03.2020 року.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про протиправність відмови пенсійного органу у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на пенсію за віком за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.03.2021 р. № 70, оформленої ПАТ "Чернівецький радіотехнічний завод".

Однак, суд дійшов висновку про безпідставність вимог позивача щодо застосування до спірних правовідносин ч.2 ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення», в частині перерахунку пенсії за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів. Крім того, суд дійшов висновку про безпідставність та необґрунтованість доводів позивача щодо необхідності застосування відповідачем під час перерахунку пенсії ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без використання максимального розміру пенсії - 168 грн, а тому суд не задовольняє позов у цій частині.

У зв'язку із зазначеним, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судові витрати

Відповідно до ч.1 та ч. 4 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов'язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов'язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.

У зв'язку із звільненням позивача від сплати судового збору, суд не вирішує питання про стягнення на його користь сплаченого судового збору.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України ,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на пенсію за віком за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у нарахуванні та виплати пенсії по довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.03.2021 р. № 70, оформленої ПАТ "Чернівецький радіотехнічний завод".

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на пенсію за віком за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за наданою заявою від 24.03.2021 р., нарахувати та виплатити пенсію, враховуючи пільгу надану ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із урахуванням середньомісячного фактичного заробітку за жовтень-листопад 1997 року по довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.03.2021 р. № 70, оформленої ПАТ "Чернівецький радіотехнічний завод".

4. В решті позову відмовити.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.

Найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_3 );

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м.Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя Т.М. Брезіна