Рішення від 25.08.2021 по справі 580/4997/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2021 року справа № 580/4997/21

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо вдруге зменшення ОСОБА_1 , основного розміру пенсії за вислугу років з 85% до 80% відповідних сум грошового забезпечення, під час її перерахунку на підставі рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.05.20211 у справі №580/1860/21;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 , з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії виходячи з 85% від відповідних сум грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” призначено пенсію у розмірі 85% грошового забезпечення. Позивачу проведено перерахунок пенсії, однак, при перерахунку пенсії її розмір протиправно зменшено з 85 % до 80 %. Вважає, що при перерахунку раніше призначеної пенсії не допускається звуження змісту та обсягу соціальних гарантій.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження (без виклику учасників справи в судове засідання).

Відповідачем подано відзив на позов у встановлений ухвалою суду час, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, та просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, аргументуючи свою позицію тим, що законодавством встановлено обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 звільнений з військової служби на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

Основний розмір пенсії становив 85% грошового забезпечення.

Позивачу у червні 2021 року, на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 у справі №580/1860/21, проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 із розрахунку 80% грошового забезпечення.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 25.06.2021 щодо перерахунок пенсії у розмірі 85% грошового забезпечення, визначеного згідно з довідкою від 15.03.2021 №ФР48472 Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 у справі №580/1860/21.

Листом від 09.07.2021 №4497-4556/Л-03/8-2300/21 відповідач вказав, що рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 у справі №580/1860/21 не містить вимоги про зобов'язання Головне управління здійснити перерахунок з 85 % грошового забезпечення, вказане рішення містить вимогу про здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 із грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.03.2021 №ФР48472, що і було зроблено Головним управлінням.

Не погоджуючись з вищевказаним перерахунком позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

У дану статтю Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 №3668-VI були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80 % від відповідних сум грошового забезпечення.

В подальшому Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” № 1166-VІІ від 27.03.2014 також внесені зміни до ст.13 Закону № 2262-XII та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 у справі №580/1860/21 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 із грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.03.2021 №ФР48472 із розрахунку 80% грошового забезпечення, незважаючи на те, що її розмір обчислювався з 85% грошового забезпечення.

Суд наголошує, що внесені Законом №1166-VII зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення та максимальний розмір пенсії на рівні 80 % відповідно до Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 №3668-VI не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

Приписами частини першої ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За загальним правилом закон зворотної сили не має, а тому норми частини другої ст. 13 Закону №2262-ХІІ поширюється на відносини, які виникли після набуття чинності.

Таким чином, відповідачем не доведено підстави визначення розміру пенсії 80% від грошового забезпечення.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” №1166-VІІ від 27.03.2014 зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення та максимальний розмір пенсії на рівні 80 % відповідно до Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 №3668-VI не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

За таких умов позивачем доведено протиправність дій відповідача щодо розрахунку пенсії виходячи із 80% розміру грошового забезпечення, оскільки пенсія позивачу призначена із 85% відповідних сум грошового забезпечення.

Суд звертає увагу, що у рішенні Черкаського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2019 року у справі № 580/2535/19 вже встановлювались право позивача на перерахунок пенсії у розмірі 85% відповідного грошового забезпечення.

Так, у вказаному рішенні суд зазначив, що відповідач при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону №2262 застосував статтю 13 вказаного Закону, яку не повинен був застосовувати, тому його дії щодо перерахунку пенсії позивача із застосуванням максимального розміру пенсії 80% є протиправними і перерахунок пенсії позивача має бути здійснений із застосуванням максимального розміру пенсії 85% відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідач допустив помилку у розмірі, з якого має бути обрахований максимальний розмір пенсії, саме при здійсненні вказаного перерахунку. Відтак, перерахунок пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262 від 09.04.1992 із застосуванням максимального розміру пенсії 85% відповідного грошового забезпечення має бути проведений з 01.01.2018.

Вказане рішення набрало законної сили 16.01.2020.

Отже, відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставина, щодо відсоткового розміру грошового забезпечення при перерахунку раніше призначеної пенсії позивача, не потребує доказуванню.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 139 КАС України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення з 01.04.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 виходячи з 85% грошового забезпечення, визначеного довідкою Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ФР48472 від 15.03.2021.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яку може бути подано до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його підписання суддею.

Суддя В.В. Гаращенко