Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
30 серпня 2021 року Справа № 520/13532/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши у письмовому провадженні клопотання Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради про заміну неналежного відповідач у справі 520/13532/21,
установив
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області стосовно невиплати одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік відповідно ст. 12 ЗУ "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту" виходячи з п'яти мінімальних пенсій за віком та з урахуванням різниці, яка була фактично виплачена у цей період;
зобов'язати Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області виплатити одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік відповідно ст. 12 ЗУ "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту" виходячи з п'яти мінімальних пенсій за віком та з урахуванням різниці, яка була фактично виплачена у цей період.
Ухвалою від 28.07.2021 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Управлінням соціального захисту населення Чугуївської міської ради подано клопотання, в якому відповідач просить замінити неналежного відповідача у справі на Кабінет Міністрів України. В обґрунтування клопотання вказано, що 08 квітня 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань». Вказана постанова затвердила Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань. Відповідно до пункту 5 Порядку бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку. Відповідно до даної постанови УСЗН лише перераховує ветеранам війни кошти, які їм розподілені Мінсоцполітики та ОДА, отже, порушення законодавства, а саме виплата допомоги у меншій сумі, ніж визначено законом, здійснюється у зв'язку з дією та бездіяльністю органів державної влади, а не органів місцевого самоврядування.
Розглянувши заявлене клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3-5 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави. Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань», Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: 1) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій; 2) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцеві органи соціального захисту населення), центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 БК України .
Відтак, у 2021 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня здійснює Міністерство соціальної політики України шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій.
Предметом даного спору є нарахування та виплата грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі меншому, ніж визначено ст.12 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту".
У відзиві на позов відповідач підтвердив, що саме ним здійснено виплату щорічної разової грошової допомоги позивачу до 5 травня в розмірі 1491.00 грн. за місцем отримання на розрахунковий банківський рахунок та здійснено перерахунок (донарахування) допомоги у червні 2021, відтак суд вважає клопотання про заміну первісного відповідача на належного - КМ України необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючисьстаттями4,42,48,49,50,248,256 КАС України, суд,
Клопотання Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Суддя Зоркіна Ю.В.