30 серпня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2549/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/2549/21 за позовом Міністерства юстиції України до Громадської організації "Федерація футболу Комсомольська" про припинення діяльності юридичної особи,
23 березня 2021 року начальник відділу позовної діяльності Управління судово-претензійної роботи Департаменту з питань судової роботи Міністерства юстиції України Росоха Світлана Василівна в порядку самопредставництва Міністерства юстиції України як позивача звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Громадської організації "Федерація футболу Комсомольська", в якому просить припинити діяльність вказаної юридичної особи.
В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, що полягає у не вжитті заходів щодо перейменування юридичної особи, назва якої містить символіку комуністичного тоталітарного режиму, що порушує вимоги Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" та відповідно до частини третьої статті 3 цього Закону є підставою для припинення діяльності відповідної юридичної особи.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження).
Незважаючи на те, що матеріали справи містять інформацію про повідомлення усіх учасників щодо відкриття провадження у справі, відповідач правом на подачу відзиву на позов не скористався ні у строк встановлений законом, ні до теперішнього часу.
У зв'язку з цим суд, керуючись ч. 6. ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснює розгляд справи за наявними матеріалами.
Розгляд даної справи, відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Громадська організація "Федерація футболу Комсомольська" зареєстрована як юридична особа 13.10.2009, про що в Єдиному державну реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань вчинено запис №15841020000000859 (а.с. 74-79).
21.05.2015 набув чинності Закон України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" від 09.04.2015 № 317-VIII (надалі - Закон №317-VIII), який визначає правові основи заборони пропаганди їх символіки та встановлює порядок ліквідації символів комуністичного тоталітарного режиму.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону №317-VIII пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки визнається наругою над пам'яттю мільйонів жертв комуністичного тоталітарного режиму, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму та заборонена законом.
Згідно з пунктом 8 статті 7 Закону №317-VIII, Верховна Рада України у тримісячний строк, який обчислюється з дня закінчення строку, визначеного пунктом 7 цієї статті Закону, приймає рішення про перейменування населених пунктів та районів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, з урахуванням пропозицій, поданих Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, та рекомендацій Українського інституту національної пам'яті. У разі якщо протягом строку, встановленого пунктом 7 цієї статті Закону, пропозиції щодо перейменування населених пунктів та районів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, не були подані до Верховної Ради України, відповідне рішення про перейменування таких населених пунктів та районів приймається Верховною Радою України на підставі рекомендацій Українського інституту національної пам'яті.
Відповідно до пункту 29 частини першої статті 85 Конституції України, пункту 8 статті 7 Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки", враховуючи рекомендації Українського інституту національної пам'яті, Верховна Рада України 19.05.2016 прийняла постанову №1377-VIII "Про перейменування окремих населених пунктів та районів", якою, крім іншого, місто Комсомольськ Полтавської області перейменовано на місто Горішні Плавні.
Згідно з ч. 5 ст. 16 Закону України від 15.05.2003 №755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських організацій" у найменуванні юридичних осіб забороняється використовувати, зокрема, символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, заборона використання яких встановлена Законом України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
Частиною 3 ст. 7 Закону №317-VIII встановлено, що юридичні особи, політичні партії, інші об'єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі порушення його вимог зобов'язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із вимогами цього Закону.
Рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам цього Закону приймає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку (ч. 4 ст. 3 Закону №317-VIII).
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2015 №354 затверджено Порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" (надалі - Порядок №354).
Відповідно до п. 7 Порядку №354 для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону утворюється Комісія з питань дотримання Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" (далі - Комісія).
Так, наказом Міністерства юстиції України від 09.06.2015 №167/7 передбачено утворення Комісії з питань дотримання Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" (надалі - Комісія).
Наказом Міністерства юстиції України від 09.06.2015 №895/5 затверджено Положення про Комісію.
Відповідно до покладених на неї завдань Комісія забезпечує проведення правової експертизи об'єднання громадян, діяльність, найменування та/або символіка яких досліджується на відповідність вимогам Закону України №317-VIII, підготовку за результатами правової експертизи правових висновків про відповідність/невідповідність діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону.
Згідно з п. 4 Порядку №354 підставами проведення правової експертизи можуть бути:
1) звернення ініціатора про проведення правової експертизи, яке має містити:
повне найменування об'єкта правової експертизи та його ідентифікаційний код (у разі наявності статусу юридичної особи);
факт порушення Закону (із посиланням на норми Закону);
повне найменування, місцезнаходження ініціатора, його контактні дані;
2) ініціатива Мін'юсту;
3) рішення суду, що набрало законної сили, яким встановлено факт невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону.
В даному випадку підставою для проведення правової експертизи відповідача була ініціатива позивача (службова записка Департаменту нотаріату та державної реєстрації від 19.02.2021 №1006-19.3.2-21) (а.с. 27-28).
Відповідно до п. 18 Порядку №354 Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Закону та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Закону.
На виконання вказаних норм Комісія своїм листом від 18.01.2021 №128/19.3.2/33-21 звернулася до відповідача з проханням надати пояснення щодо причин неприведення свого найменування у відповідність до вимог Закону №317-VIII протягом місяця з дня набрання ним чинності (а.с. 21-22).
Цей лист вручений відповідачу 22.01.2021, що підтверджується даними сайту Укрпошти, але станом на 03.03.2021 відповідь на адресу позивача не надійшла.
При проведенні правової експертизи Комісією встановлено, що найменування об'єкта правової експертизи не відповідає ч. 2 ст. 3 Закону №317-VIII, оскільки в назві використано колишню назву міста Горішні Плавні - Комсомольськ, перейменованого постановою Верховної Ради України від 19.05.2016 №1377-VIII "Про перейменування окремих населених пунктів та районів".
За наслідками проведеної правової експертизи Комісією 03.03.2021 за №2 складено "Правовий висновок про невідповідність найменування юридичної особи Громадської організації "Федерація футболу Комсомольська" Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" (а.с. 40-42).
Згідно з п. 20 Порядку №354 правовий висновок про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки об'єкта правової експертизи вимогам Закону затверджується наказом Мін'юсту в строк, визначений у пунктах 11 і 12 цього Порядку.
10.03.2021 відповідачем видано наказ № 910/5, яким на виконання вимог п. 20 Порядку № 354:
1) затверджено правовий висновок Комісії від 03.03.2021 № 2;
2) визнано, що найменування Громадської організації "Федерація футболу Комсомольська" не відповідає ч. 2 ст. 3 Закону №317-VIII.
Отже, відповідно до правового висновку Комісії від 03.03.2021 №2, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 10.03.2021 №910/5, найменування об'єкта правової експертизи Громадської організації "Федерація футболу Комсомольська" містить символіку комуністичного режиму, що свідчить про порушення відповідачем вимог Закону №317-VIII.
Правом на приведення у місячний строк з дня набрання чинності Законом №317-VIII своїх установчих документів, найменування та/або символіки у відповідність із вимогами цього Закону, наданим частиною 3 ст. 7 Закону №317-VIII, відповідач не скористався, відповідні запити Міністерства юстиції проігнорував, відзиву на позов не надав.
Згідно з ч. 3 ст. 3 Закону №317-VIII у разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, друкованими засобами масової інформації вимог цього Закону їх діяльність/випуск підлягає припиненню в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, або іншого уповноваженого органу державної влади.
За таких обставин, враховуючи той факт, що найменування юридичної особи Громадська організація "Федерація футболу Комсомольська" не відповідає вимогам законодавства України, позовні вимоги належить задовольнити у спосіб обраний позивачем.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивач, який є суб'єктом владних повноважень, витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, не поніс, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Міністерства юстиції України до Громадської організації "Федерація футболу Комсомольська" про припинення діяльності юридичної особи - задовольнити.
Припинити діяльність юридичної особи Громадська організація "Федерація футболу Комсомольська" (вул. Добровольського, 4, м. Горішні Плавні, Полтавська область, 39800, ідентифікаційний код 36601408).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Суддя Є.Б. Супрун