Справа № 420/15440/21
30 серпня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління СБУ у Одеській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у неповному нарахуванні та невиплаті військовослужбовцю ОСОБА_1 належного йому матеріального та грошового забезпечення за період з лютого 2016 по червень 2020;
- зобов'язати Управління Служби безпеки України у Одеській області нарахувати відповідно до вимог Інструкції про грошове забезпечення та витрати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженої Наказом СБУ №35/ДСК від 23.01.2008 та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення у вигляді компенсації втрати частини доходу за період з 01.02.2016 до 01.03.2018 в розмірі 34161грн. 84 коп;
- зобов'язати відповідача нарахувати відповідно до вимог «Про затвердження Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців СБУ» № 515//ДСК-2018 від 10.04.2018 та виплатити йому грошове забезпечення за період з 01.03.2018 до 02.06.2020 в розмірі 441820грн. 19 коп;
- зобов'язати Управління Служби безпеки України у Одеській області нарахувати відповідно до вимог «Про затвердження Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України» № 515//ДСК-2018 від 10.04.2018 та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2019 в розмірі 18258 грн. та за 2020 в розмірі 21650 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, відповідає заява вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позивач зазначив, що він проходив кадрову службу в Службі безпеки України в період з 31.03.1999 по 02.06.2020 року.
Деякий час перебував розпорядженні начальника УСБУ в Одеській області за підпунктом «в» пункту 48 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями СБУ, затвердженого Указом Президента України від 27.12.2007 №1262, - у разі здійснення стосовно військовослужбовця кримінального провадження - до закриття кримінального провадження чи постановлення вироку судом.
Наказом Голови СБ України № 931-ОС/дск від 24.07.2020 полковник ОСОБА_1 звільнений з військової служби за п.п. «б» п. 61 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, п.п. «д» (у зв'язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі, позбавлення військового звання чи позбавлення права займати певні посади) п. 2 частини шостої ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у запас ЗС України та виключений зі списків особового складу з 02.06.2020 року.
Позивач вважає, що йому не було нараховано та виплачено грошове забезпечення у повному обсязі, а також нараховано та виплачено грошове забезпечення за період з 13.12.2015 по 29.07.2016 та з 18.12.2017 по 01.03.2018 року лише 15.08.2019 року, тобто виплата відбулась з порушенням строків виплати та підпадає під дію Закону щодо компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
Позов надійшов до суду 27.08.2021 року.
Звертаючись до суду позивач стверджує, що відповідно до ч.2 ст.233 КЗпПУ у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутись до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Проте твердження позивача щодо строків звернення до суду є помилковим.
За приписами ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у постанові від 11.02.2021 року по справі 240/532/20 зробив правовий висновок згідно з яким строки звернення до суду в порядку адміністративного судочинства визначені у ст.122 КАС України і частина 5 цієї статті, яка передбачає місячний строк звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, є спеціальною нормою щодо частини другої цієї статті з установленим у ній загальним строком у шість місяців. Усталеною є позиція Верховного Суду щодо застосування приписів КЗпПУ у разі неврегульованості нормами спеціального законодавства правовідносин, щодо яких виник спір. Отже, з огляду на те, що строк звернення до суду за вирішенням цього публічно-правового спору щодо стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні охоплюється спеціальною нормою частини 5 ст.122 КАС України, відсутні підстави для застосування у спірних правовідносинах ст.233 КЗпПУ.
Позивачем пропущений місячний строк звернення до суду, заява про поновлення строку звернення до суду із зазначенням поважності причин його пропуску не надана.
Згідно з ч.1,2 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Суд вважає необхідним залишити адміністративний позов без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, зазначених в ухвалі суду.
Керуючись ст. ст. 122,123,160, 161, 248 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність в десятиденний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя Е.В. Катаєва