Рішення від 30.08.2021 по справі 160/10165/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2021 року Справа № 160/10165/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Горбалінського В.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

23.06.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.03.2021 року, щодо невизнання періодів роботи, а саме з 19.06.1998 року по 30.11.1998 року та з 23.07.1999 року по 09.11.2020 року, як таких, що дають право на призначення пенсії відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та про відмову в призначенні пенсії;

- визнати періоди моєї роботи, а саме з 19.06.1998 року по 30.11.1998 року та з 23.07.1999 року по 09.11.2020 року, як такі, що дають мені право на призначення пільгової пенсії відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ці періоди роботи до пільгового стажу;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплачувати мені пенсію відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 08.02.2021 року.

24.06.2021 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

28.07.2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із відзивом на позовну заяву. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що питання призначення пенсії на пільгових умовах позивачу регулюється статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також відповідач зауважив, що зарахування періодів роботи з 19.06.1998 року по 30.11.1998 року та з 23.07.1999 року по 09.11.2020 року не можливо у зв'язку з тим, що вказані періоди, які зазначені в довідці про підтвердження наявного трудового стажу, не відповідають записам в трудовій книжці. На підставі зазначеного, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

03.08.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із уточненою позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.03.2021 року, №0400-010303-8/34977 про відмову в призначенні пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати період навчання з 01.09.1995р. по 16.06.1999р. до пільгового стажу ОСОБА_1 за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994р., що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати періоди з 23.07.1999р. по 29.04.2003р., з 01.02.2013р. по 28.02.2013р., з 01.03.2013 по 31.03.2013р., з 01.05.2013р. по 21.05.2013р., з 22.05.2013р. по 03.10І2018р., з 18.10.2018р. по 06.11.2018р., з 18.11.2018р. по 16.01.2019р., з 21.03.2019р. по 15.04.2019р. з 02.10.2019 по 02.10.2019р., з 25.10.2019р. по 18.02.2020р. з 05.03.2020р. по 25.03.2020р., з 13.06.2020р. по 29.10.2020р., з 31.10.2020р. по 09.11.2020р. - загалом 10 років 03 місяці 29 днів до пільгового стажу ОСОБА_1 за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994р., що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати періоди за провідними професіями з 30.04.2003р. по 31.01.2013р., з 04.10.2018р. по 17.10.2018р., з 16.11.2018р. по 17.11.2018р., з 18.01.2019р. по 20.03.2019р., з 16.04.2019 по 01.10.2019р., з 03.10.2019р. по 24.10.2019р., з 20.02.2020р. по 04.03.2020р., з 26.03.2020р. по 12.06.2020р. - загалом 10 років 08 місяців 09 днів із застосуванням коефіцієнту 1,3 (за кожен повний рік роботи - 1 рік 3 місяці) до пільгового стажу ОСОБА_1 за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994р., що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 08.02.2021 року.

В обґрунтування уточненої позовної заяви позивач зазначив, що йому було протиправно відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з неправильним визначенням пільгового стажу та не застосування до частини пільгового стажу роз'яснень Міністерства Соцзахисту від 20.01.1992 року №8. Позивач зазначає, що у нього наявний стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява та відзив на позовну заяву, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

08.02.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

12.03.2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішенням (листом) №0400-010303-8/34977 розглянуло заяву позивача від 08.02.2021 року та відмовило позивачу в переведенні на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутність необхідного стажу.

В даному рішенні зазначено, що до пільгового стажу позивача не враховано періоди згідно довідки №1625 від 27.11.2020 року ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», оскільки посади, зазначені в довідці, не відповідають записам в трудовій книжці.

Позивач не погоджуючи з вказаним рішенням, звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 встановлено, що уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників.

Суд зазначає, що вищевказаний порядок, як вбачається з його назви та змісту, поширюється саме на випадки відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 (далі - Список № 202).

Як встановлено судом з довідки про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №1625 від 27.11.2020 року, виданої ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» пільговий стаж ОСОБА_1 за ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» складає 10 років 03 місяці 29 днів, а пільговий стаж на провідних професіях відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» складає 10 років 08 місяців 09 днів.

Суд зазначає, що у вказаній довідці повністю відображено перелік професій та посад на яких працював позивач та які, в свою чергу, дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Отже, суд приймає довідку про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №1625 від 27.11.2020 року, виданої ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» як належний доказ на підтвердження пільгового стажу ОСОБА_1 за ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років», який складає 10 років 03 місяці 29 днів, та пільгового стажу на провідних професіях відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» який складає 10 років 08 місяців 09 днів.

З огляду на зазначене, суд доходить висновку, що відповідачем протиправно не враховано вищенаведену довідку про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній при обрахуванні наявного пільгового стажу позивача, у зв'язку з чим відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу позивача вищезазначені періоди його роботи.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати період навчання з 01.09.1995 року по 16.06.1999 рік до пільгового стажу за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994р., що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України від 10.02.1998 № 103/98-ВР "Про професійну (професійно-технічну) освіту" час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Як встановлено судом з трудової книжки серії НОМЕР_1 від 23.07.1999 року, ОСОБА_1 в період з 01.09.1995 року по 15.06.1999 року навчався в Криворізькому технікумі Державної металургійної академії України.

В свою чергу, позивача 23.07.1999 року прийнято до Криворізького державного гірничо-металургійного комбінату «Криворіжсталь» на роботу, яка дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років».

З урахуванням вищевикладеного, з огляду на той факт, що з моменту закінчення позивачем навчання та прийняття на роботу, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, пройшло менше 3 місяців, суд доходить висновку, що період навчання позивача з 01.09.1995 року по 16.06.1999 рік належить до зарахування до пільгового стажу за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994р., що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Однак, суд вважає за необхідне зауважити, що відповідачем не було зараховано період навчання позивача до пільгового стажу у зв'язку з тим, що відповідачем не було враховано взагалі пільговий стаж позивача.

З огляду на зазначене, суд доходить висновку про обґрунтованість даної вимоги позивача, у зв'язку з чим вона підлягає задоволенню.

Стосовно вимоги позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати періоди за провідними професіями з 30.04.2003р. по 31.01.2013р., з 04.10.2018р. по 17.10.2018р., з 16.11.2018р. по 17.11.2018р., з 18.01.2019р. по 20.03.2019р., з 16.04.2019 по 01.10.2019р., з 03.10.2019р. по 24.10.2019р., з 20.02.2020р. по 04.03.2020р., з 26.03.2020р. по 12.06.2020р. - загалом 10 років 08 місяців 09 днів із застосуванням коефіцієнту 1,3 (за кожен повний рік роботи - 1 рік 3 місяці) до пільгового стажу ОСОБА_1 за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994р., що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зауважує наступне.

Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 р. № 8 працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею 14, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та роботи у металургії із зарахуванням до стажу:

- кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік 3 місяці;

- кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.

Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Суд зазначає, що фактично ч.1 ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» дублює положення ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з огляду на що, виникає можливість застосувати роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 р. № 8 до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Суд вираховує пільговий стаж позивача на провідних професіях (10 років 08 місяців 09 днів) з урахування вказаних роз'яснень:

10 років 00 місяців 00 днів (пільговий стаж роботи на провідних професіях) з урахування вказаних роз'яснень становить 12 років 06 місяці 00 днів + 08 місяців 09 днів = 13 років 02 місяців 09 днів.

В свою чергу, у випадку застосування роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 р. № 8 пенсія за віком на пільгових умовах може призначатись особі зі стажем підземної роботи не менше 25 років стажу.

Суд звертає увагу, що у позивача також ще наявний підземний стаж не на провідній професії у розмірі 14 років 01 місяців 14 днів ( з урахуванням періоду навчання).

Отже, сумарний підземний стаж позивача, з урахуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 р. № 8, складає 27 років 03 місяців 23 днів, що є більше ніж 25 років, у зв'язку з чим, суд доходить висновку, позивач відноситься до осіб, яким відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 р. № 8, призначається пенсія за віком на пільгових умовах.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 08.02.2021 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону №1058-IV, пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

В той же час, згідно з п.п.3 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, яке затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №40/26485, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

З аналізу наведеного вбачається, що на даний час Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

Так питання призначення пенсії є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.

Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин

Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, означена позовна вимога задоволенню не підлягає, так як призначення та виплата пенсіє є дискреційними повноваженнями Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у зв'язку з чим, означена вимога не підлягає задоволенню, а належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву позивача від 08.02.2021 року про призначення пенсії на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З огляду на зазначене, враховуючи той факт, що позовні вимоги, які не підлягають задоволенню є похідними, суд доходить висновку, що судовий збір у розмірі 908,00 грн., сплачений відповідно до квитанції №0.0.2163812597.1 від 16.06.2021 року, підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача у повному обсязі.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.03.2021 року, №0400-010303-8/34977 про відмову в призначенні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати період навчання з 01.09.1995р. по 16.06.1999р. до пільгового стажу ОСОБА_1 за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994р., що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати періоди з 23.07.1999р. по 29.04.2003р., з 01.02.2013р. по 28.02.2013р., з 01.03.2013 по 31.03.2013р., з 01.05.2013р. по 21.05.2013р., з 22.05.2013р. по 03.10І2018р., з 18.10.2018р. по 06.11.2018р., з 18.11.2018р. по 16.01.2019р., з 21.03.2019р. по 15.04.2019р. з 02.10.2019 по 02.10.2019р., з 25.10.2019р. по 18.02.2020р. з 05.03.2020р. по 25.03.2020р., з 13.06.2020р. по 29.10.2020р., з 31.10.2020р. по 09.11.2020р. - загалом 10 років 03 місяці 29 днів до пільгового стажу ОСОБА_1 за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати періоди за провідними професіями з 30.04.2003р. по 31.01.2013р., з 04.10.2018р. по 17.10.2018р., з 16.11.2018р. по 17.11.2018р., з 18.01.2019р. по 20.03.2019р., з 16.04.2019 по 01.10.2019р., з 03.10.2019р. по 24.10.2019р., з 20.02.2020р. по 04.03.2020р., з 26.03.2020р. по 12.06.2020р. - загалом 10 років 08 місяців 09 днів із застосуванням коефіцієнту 1,3 (за кожен повний рік роботи - 1 рік 3 місяці), з урахуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8, до пільгового стажу ОСОБА_1 за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 08.02.2021 року, з урахуванням висновків суду.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Горбалінський