30 серпня 2021 року Справа № 160/9099/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
07.06.2021 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0054420710 від 14.12.2020 року на суму 9 990 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0054430710 від 14.12.2020 року на суму 17000 грн.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач не погоджується з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, зазначаючи, що ФОП ОСОБА_1 є платником єдиного податку та не зареєстрований платником податку на додану вартість. Фінансові санкції ст.ст. 3,20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не поширюються на фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість. Позивач зазначає, що в акті перевірки, сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків з урахуванням контрольної розрахункової операції складала 900,00 грн. З урахуванням зазначеної суми, позивачу не є зрозумілим сума, визначена в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні №0054420710 від 14.12.2020 року у розмірі 9990 грн. В акті перелічені пляшки у кількості 22 штуки із зазначенням вартості, проте до акту перевірки не долучено жодний доказ, який би підтверджував належність цих 22 пляшок до господарської діяльності позивача та їх вартість. З огляду на викладене, позивач просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.06.2021 року позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 (п'яти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2021 року відкрито провадження у справі № 160/9099/21 та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
07.07.2021 року на офіційну електронну адресу суду та 08.07.2021 року через канцелярію суду відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції вказує на те, що порушення платником податків проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій, без роздрукування та видачі відповідного розрахункового документу на суму 900,00 грн., підтверджено поясненням ОСОБА_2 , залученим до акту фактичної перевірки №734/04/36/07/10/РРО/ НОМЕР_1 від 01.12.2020 року. Причиною реалізації зазначено, що касовий апарат №3000856051 заводський номер НОМЕР_2 «Dateсs МГ-01» перебував на ремонті. Доказів щодо перебування касового апарату №3000856051 заводський номер AT 401302356 «Dateсs МГ-01» на ремонті 21.11.2020 року до позовної заяви позивачем не додано. Порушення платником податків ведення в порядку встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку, а саме: в реалізації знаходяться 22 пляшки «вино ігристе «Jaume Serra», за ціною 225,00 грн. за пляшку, без марок акцизного податку. В поясненнях ОСОБА_2 зазначено, що знаходження 22 штук вина ігристого «Jaume Serra» це особисте майно, але не надано обґрунтованих пояснень щодо причин знаходження в господарській одиниці платника податків акцизної продукції та про відсутність на них марок акцизного податку. Загальна сума по товарним запасам, які не обліковані в установленому законодавством порядку складає 4950,00 грн. (225 грн. *22 пляшки). ФОП ОСОБА_1 згідно інформаційних баз даних та відповідно до пункту 2.2.11 акту фактичної перевірки №734/04/36/07/10/РРО/ НОМЕР_1 від 01.12.2020 року, перебуває на загальній системі оподаткування. Позивач у позовній заяві зазначає, що є платником єдиного податку та не зареєстрований платником податків на додану вартість, але платником податків на надано підтверджуючих письмових доказів відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України.
Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про таке.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрований фізичною особою-підприємцем 22.10.2020 року.
Видами діяльності за КВЕД є: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний); 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками; 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.25 Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах; 47.81 Роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами; 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування; 56.30 Обслуговування напоями.
У період з 22.11.2020 року по 30.11.2020 року посадовими особами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області було проведено фактичну перевірку господарської одиниці склад-магазин, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами якої складено акт №734/04/36/07/10/РРО/3126103619 від 01.12.2020 року.
Під час перевірки встановлено наступні порушення:
- п.п.1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій, без роздрукування та видачі відповідного розрахункового документу на суму 900 грн.;
- п.12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», порушення ведення в порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснення продажу лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку;
- ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме зберігання, реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка в кількості 22 пляшки «вино ігристе «Jaume Serra», за ціною 225,00 грн. за пляшку, без марок акцизного податку.
На підставі акту перевірки №734/04/36/07/10/РРО/ НОМЕР_1 від 01.12.2020 року відповідачем сформовано та направлено позивачу податкові повідомлення-рішення від 14.12.2020 року:
- №0054420710, яким застосовано до позивача суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені за платежем - штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій на суму 9990 грн.;
- №0054430710, яким застосовано до позивача суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені за платежем - адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну на суму 17000 грн.
Правомірність прийняття податкових повідомлень-рішень від 14.12.2020 року №0054420710 та №0054430710 є предметом розгляду у цій справі.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки посадових осіб фіскальних органів під час здійснення податкового контролю, врегульовано положеннями Податкового кодексу України (далі - ПК України).
У відповідності до п.п.19-1.1 п. 19-1.1 ст. 19 ПК України контролюючі органи здійснюють, зокрема, адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.
На підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Статтею 75 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні та фактичні перевірки.
Фактичною вважається перевірка, яка здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючими органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, в тому числі виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Порядок проведення фактичної перевірки встановлений ст. 80 ПК України, а саме: фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Згідно із п. 80.2 ст. 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки.
З акту перевірки №734/04/36/07/10/РРО/ НОМЕР_1 від 01.12.2020 року встановлено, що стосовно господарської діяльності позивача було проведено фактичну перевірку, в ході якої було виявлено:
- порушення платником податків щодо проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій, без роздрукування та видачі відповідного розрахункового документу на суму 900,00 грн., підтверджено поясненням ОСОБА_2 , залученного до акту фактичної №734/04/36/07/10/РРО/ НОМЕР_1 від 01.12.2020 року. Причиною реалізації зазначено, що касовий апарат №3000856051 заводський номер НОМЕР_2 «Dateсs МГ-01» перебував на ремонті. Доказів щодо перебування касового апарату №3000856051 заводський номер AT 401302356 «Dateсs МГ-01» на ремонті 21.11.2020 року позивачем не додано. Внаслідок виявлення вказаного порушення до позивача застосовано штрафні санкції, передбачені п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;
- порушення платником податків щодо не ведення в порядку встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснення продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку, а саме: в реалізації знаходяться 22 пляшки «вино ігристе «Jaume Serra», за ціною 225,00 грн. за пляшку, без марок акцизного податку. В поясненнях ОСОБА_2 зазначено, що знаходження 22 штук вина ігристого «Jaume Serra» це особисте майно, але не надано обґрунтованих пояснень щодо причин знаходження в господарській одиниці платника податків акцизної продукції та про відсутність на них марок акцизного податку. Загальна сума по товарним запасам, які не обліковані в установленому законодавством порядку складає 4950,00 грн. (225 грн. *22 пляшки). Внаслідок виявлення вказаного порушення до позивача застосовано штрафні санкції, передбачені ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;
- порушення платником податків порядку щодо зберігання, реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановлено зразка, а саме: в реалізації знаходяться 22 пляшки «вино ігристе «Jaume Serra», за ціною 225,00 грн. за пляшку, без марок акцизного податку, що підтверджено поясненнями, наданими ОСОБА_2 , долученного до акту фактичної №734/04/36/07/10/РРО/ НОМЕР_1 від 01.12.2020 року. В поясненнях зазначено, що 22 пляшки вина ігристого «Jaume Serra» це особисте майно, але не надано обґрунтованих пояснень щодо причин находження в господарській одиниці платника податків акцизної продукції та про відсутність на них марок акцизного податку. Внаслідок виявлення вказаного порушення до позивача застосовано штрафні санкції, передбачені ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
Досліджуючи питання правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення №0054420710 від 14.12.2020 року в частині виявленого порушення щодо проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій, без роздрукування та видачі відповідного розрахункового документу на суму 900,00 грн., суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється;
2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
З аналізу наведеної норми, судом встановлено, що на позивача, як суб'єкта господарювання покладено обов'язок при здійсненні господарської діяльності проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій.
В ході проведення фактичної перевірки, оформленої актом №734/04/36/07/10/РРО/ НОМЕР_1 від 01.12.2020 року, було здійснено контрольну закупівлю товару в магазині, що належить ФОП ОСОБА_1 , під час якої було придбано продукцію на суму 900 грн. без проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій.
При цьому, судом встановлено, що за позивачем зареєстровано касовий апарат №3000856051 заводський номер AT 401302356 «Dateсs МГ-01».
В матеріалах справи, долучених до відзиву, містяться пояснення продавця ОСОБА_2 , який пояснив, що дійсно 21.11.2020 року реалізував товар на суму 900 грн., без видачі касового чеку, у зв'язку з тим, що касовий апарат знаходиться у ремонті.
Таким чином, факт проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій, без роздрукування та видачі відповідного розрахункового документу на суму 900,00 грн. є встановленим.
В позовній заяві позивач не спростовує вказаного факту та не надає жодних доказів перебування касового апарату в ремонті, також не зазначає інших повних причин проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій.
В обгрунтування протиправності податкового повідомлення-рішення №0054420710 від 14.12.2020 року в цій частині, позивач посилається на те, що відповідно до п.12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам під час проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
Таким чином, позивач вважає, що норма пунктів 1, 2 ст. 3 наведеного Закону не розповсюджується на нього, оскільки він є платником єдиного внеску та не зареєстрований платником податку на додану вартість.
Проте, суд зазначає, що звільнення платників податків за цією нормою передбачено лише щодо п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», та не розповсюджується на норми п.1, 2 ст. 3 цього Закону, якими встановлено обов'язок застосування реєстратора розрахункових операцій при проведенні розрахункових операцій.
Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання:
100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;
150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення
Оскільки порушення позивачем вчинене вперше на суму 900 грн., до позивача правомірно застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 90 грн., а тому податкове повідомлення-рішення №0054420710 від 14.12.2020 року в цій частині є правомірним та не підлягає скасуванню.
Стосовно іншої частини штрафних санкцій, застосованих податковим повідомленням-рішенням №0054420710 від 14.12.2020 року, за порушення щодо не ведення в порядку встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснення продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку, суд зазначає наступне.
Як зазначено судом вище, у відповідності до п.12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам під час проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
Отже, законодавцем встановлено обмеження щодо кола осіб, на яких розповсюджується обов'язок обліку товарних запасів, здійснення продажу лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку, за умови дотримання двох вимог:
- позивач не має бути зареєстрованим платником ПДВ;
- позивач має бути платником єдиного податку, тобто перебувати на спрощеній системі оподаткування.
Відповідач у відзиві зазначає, що позивачем не подано доказів перебування на спрощеній системі оподаткування, при цьому в акті перевірки №734/04/36/07/10/РРО/3126103619 від 01.12.2020 року вказано, що позивач перебуває на загальній системі оподаткування та не зареєстрований платником ПДВ.
З Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, доступ до якого є загальнодоступним, судом встановлено, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрований фізичною особою-підприємцем 22.10.2020 року та з 22.10.2020 року зареєстрований платником єдиного внеску в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області, Нікопольське управління, Томаківська ДПІ (Томаківський р-н).
Отже, відомостей стосовно перебування позивача на спрощеній системі оподаткування Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
При цьому, суд зазначає, що Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» розмежовує поняття «платник єдиного внеску» та «платник єдиного податку».
У відповідності до ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску можуть бути як фізичні особи-підприємці, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, так і ті, що перебувають на загальній системі оподаткування.
Судом здійснено пошуковий запит за РНОКПП НОМЕР_1 - ОСОБА_1 в Єдиному реєстрі платників єдиного податку (https://cabinet.tax.gov.ua/registers/edpod) та встановлено, що позивач не зареєстрований платником єдиного податку.
Отже, суд дійшов висновку, що позивачем не дотримано умов, передбачених п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», для звільнення від ведення в порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів, здійснення продажу лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
Під час проведення перевірки встановлено, що в реалізації у позивача перебувають 22 пляшки вина ігристого « Jaume Serra », які не обліковані та не вказані в інвентаризаційному описі.
В матеріалах справи, долучених до відзиву, містяться пояснення продавця ОСОБА_2 , який пояснив, що вказані пляшки вина є особистим майном, проте позивачем не надано жодних документів та пояснень, кому належать вказані пляшки, обґрунтування причин їх перебування в магазині позивача у відповідній кількості, та доказів їх придбання.
Таким чином, суд вважає обґрунтованими висновки відповідача, встановлені внаслідок перевірки.
Водночас, перевіряючи правомірність розрахунку штрафних санкцій, застосованих податковим повідомленням-рішенням №0054420710 від 14.12.2020 року, за порушення щодо не ведення в порядку встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснення продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку, суд зазначає, що до позивача застосовані штрафні санкції у відповідності до ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», згідно із якою до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Розрахунок відповідачем проведено наступним чином: 225 грн. - ціна пляшки х 22 пляшки, що склало 4950 грн., яка помножена на подвійну ставку.
Проте, на підтвердження розрахунку суми штрафної санкції в частині вартості пляшки вина у розмірі 225 грн. суду не надано жодних доказів. Ані долучені до відзиву докази, ані пояснення позивача не містять будь-якої інформації стосовно вартості пляшки вина ігристого «Jaume Serra», з якої проведено розрахунок штрафної санкцій.
Відтак, здійснити належну перевірку розрахунку суми штрафної санкції оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0054420710 від 14.12.2020 року в частині нарахування штрафної санкції в сумі 9900 грн. та надати йому правову оцінку, суд не має можливості через недотримання відповідачем обов'язку доказування розрахунку суми штрафу, визначеної прийнятим рішенням.
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Тобто контролюючий орган має доказати правомірність свого рішення.
У постанові Верховного Суду від 04.10.2016 по справі №810/7161/14 зазначено, що довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності у адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень. Разом з тим, відповідно до принципу змагальності суб'єкт господарювання має спростувати доводи суб'єкта владних повноважень, якщо заперечує їх обґрунтованість.
Контролюючим органом всупереч вимогам ст. 77 КАС України не надано належних доказів та не доведено правомірність проведеного розрахунку штрафної санкції у розмірі 9900 грн. позивачу, та обрахування суми податкового зобов'язання, визначеного в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні №0054420710 від 14.12.2020 року в цій частині.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про недоведеність відповідачем сум нарахувань оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням №0054420710 від 14.12.2020 року в цій частині, внаслідок чого, податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню в частині нарахування суми штрафу у розмірі 9900 грн.
Досліджуючи питання правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення №0054430710 від 14.12.2020 року, суд зазначає, що під час перевірки було встановлено порушення платником податків порядку щодо зберігання, реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, а саме: в реалізації знаходяться 22 пляшки «вино ігристе «Jaume Serra», без марок акцизного податку.
Судом вище встановлено та позивачем в позовній заяві не спростовано зберігання, реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, а саме: в реалізації знаходяться 22 пляшки «вино ігристе «Jaume Serra».
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» маркування алкогольних напоїв (крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті), які реалізуються в Україні, здійснюється відповідно до Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом, та має містити таку інформацію:
загальна та власна назви виробу;
найменування та місцезнаходження оператора ринку харчових продуктів, відповідального за інформацію про алкогольний напій, а для імпортованих алкогольних напоїв - найменування та місцезнаходження імпортера (у разі зміни найменування виробника у зв'язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв'язку з перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство виробник має право зазначати на етикетці своє попереднє найменування протягом 18 місяців з дня зміни його найменування у зв'язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв'язку з перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство);
знак для товарів і послуг;
географічна назва місця виготовлення виробу, якщо найменування виробника не відображає місця розташування суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);
вміст спирту (% об.);
місткість посуду;
вміст цукру.
Штриховий код повинен бути нанесений на видиму сторону етикетки, або контретикетки, або пляшки (іншого посуду).
На видимій стороні етикетки, або контретикетки, або корка, або пляшки (іншого посуду) виробу повинні бути зазначені дата виготовлення виробу, код суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) та номер ліцензії на виробництво.
З наданих до суду та долучених до матеріалів перевірки фотографій пляшки вина ігристого «Jaume Serra» встановлено недотримання наведених норм ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Оскільки за вказаної санкцією, ставка штрафу є фіксованою, суд дійшов висновку про правомірність нарахування штрафної санкції податковим повідомленням-рішенням №0054430710 від 14.12.2020 року.
Отже, під час розгляду справи судом підтверджені висновки, викладені в акті перевірки №734/04/36/07/10/РРО/3126103619 від 01.12.2020 року, а тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з викладених вище підстав.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, на підставі наявних у матеріалах справи доказів, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства України, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
На підставі ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподіляються пропорційно до задоволених вимог позивача.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 грн., що підтверджується квитанцією від 31.05.2021 року.
Оскільки позовну заяву задоволено частково, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають судові витрати за сплату судового збору у розмірі 835,36 грн. у розмірі, пропорційному до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №0054420710 від 14.12.2020 року в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 9 900 грн.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 835 грн. 36 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна