Рішення від 30.08.2021 по справі 160/9461/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2021 року Справа № 160/9461/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стройтеплосервіс» про стягнення штрафних санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

11.06.2021 року Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області (вул. Філософська, 39-а, м. Дніпро, 49006, код ЄДРПОУ 40359593) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стройтеплосервіс» (пр. Олександра Поля, буд. 2, м. Дніпро, 49004, код ЄДРПОУ 40593173), в якій позивач просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Стройтеплосервіс» до Державного бюджету штрафні санкції у розмірі 34000,00 грн. (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок).

В обґрунтування позовних вимог Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області зазначено, що на підставі акта перевірки №601/9-21 від 26.03.2021 року винесено рішення №3/9-21 від 31.03.2021 року, яким за порушення відповідачем вимог п. п. 1, 2, 3, ч. 1 ст. 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» №5007-VI від 21.06.2012 року, ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007 року, керуючись п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стройтеплосервіс» застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді штрафу у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або 34000,00 грн. Зазначене рішення відповідачу відправлено поштою, про що є відмітка на сайті Укрпошта. Відповідача зобов'язано сплатити вказаний штраф в 15-денний термін, однак до теперішнього часу відповідач кошти до державного бюджету не перерахував, відомостей про сплату штрафу не надав.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.06.2021 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

Копія ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.06.2021 року направлена на адресу відповідача, проте до суду повернувся конверт з відміткою поштового відділення про повернення.

В силу ч. 4 ст. 124, ч. 8 ст.126 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.

Відповідачем, на виконання ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, не було надіслано до суду письмового відзиву на адміністративний позов та не було повідомлено про поважність причин ненадання відзиву.

Відповідно до ч. 6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Стройтеплосервіс» (далі - ТОВ «Стройтеплосервіс») (код ЄДРПОУ 40593173) зареєстроване як юридична особа 23.06.2016 року.

Основним видом діяльності підприємства за КВЕД 77.39 є надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.

01.03.2021 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області прийнято наказ №597-ПО «Про проведення планового заходу державного нагляду (контролю) ТОВ «Стройтеплосервіс» у термін з 15.06.2021 по 26.03.2021. Предметом планового заходу державного нагляду (контролю) є дотримання порядку формування, встановлення та застосування тарифів на комунальні послуги відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про ціни і ціноутворення», Закону України «Про теплопостачання», Постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».

Наказ отримано ОСОБА_1 22.03.2021 року.

У період з 22.03.2021 року по 26.03.2021 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області проведено плановий захід державного нагляду (контролю) ТОВ «Стройтеплосервіс», юридична адреса: 49000, м. Дніпро, вул. Рівненська, буд. 4, кв. 1.

Перевірку розпочато 22.03.2021 року в присутності гр. ОСОБА_1 - уповноваженого представника ТОВ «Стройтеплосервіс».

Враховуючи, що документи, які підтверджують відсутність ліцензованої діяльності, зокрема, статистичні звіти, не потребують підготовки, оскільки строк їх подання до 01.03.2021 року, Юрченко Г.В. запропоновано закінчити перевірку 23.03.2021 року, з чим представник підприємства погодився.

Представнику (гр. ОСОБА_1 ) надано вимогу щодо надання до 23.03.2021 року для перевірки визначеного переліку документів, частка з яких, а саме - пп.4-6, 8-9,11- 25,27-29, можуть не надаватися за умови, що підприємство документально підтвердить відсутність господарської діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії.

23.03.2021 року від підприємства ТОВ «Стройтеплосервіс» надійшов лист з проханням надати додатковий час для підготовки документів, у зв'язку з хворобою керівника. З огляду на те, що відповідно до Закону України № 877, терміни перевірок не переносяться, перевірки не подовжуються, підприємству надано час до 26.03.2021 року в межах термінів, визначених наказом від 01.03.2021 року № 597-ПО та направленням №601 від 01.03.2021 року.

Однак, станом на 26.03.2021 року жодних документів, які б підтверджували факт відсутності господарської діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії до головного управління не надано.

Відповідно до переліку форм державних статистичних спостережень, які є обов'язковими для вищевказаного підприємства у 2021 році (інформація з сайту ess.ukrstat.gov.ua) та роз'яснень до них, ТОВ «Стройтеплосервіс» повинно було відобразити свою діяльність у формах № 11-МТП (річна) «Звіт про постачання та використання енергії», № 2-підприємництво (річна) «Структурне обстеження підприємства» та № 1-заборгованість (ЖКГ) (місячна) «Звіт про оплату населенням житлово-комунальних послуг».

Таким чином, враховуючи, що підприємство ТОВ «Стройтеплосервіс» не підтвердило факт відсутності господарської діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії та/або надання послуг з постачання теплової енергії, та не надало документів для перевірки правильності формування, встановлення та застосування тарифів, ним створено перешкоди для виконання покладених на органи державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення функцій.

За результатами перевірки начальником відділу контролю за регульованими цінами Головного управління Юрченко Г. В. складено акт № 601/9-21 від 26.03.2021 року, в якому зазначено вищевказані факти та про створення керівництвом ТОВ «Стройтеплосервіс» своєю бездіяльністю перешкод до проведення заходу державного нагляду (контролю), який відправлено поштою 26.03.2021 року за адресою представника відповідача (трек-код поштового відправлення АТ «Укрпошта» 4900600436517).

На підставі вище зазначеного акту Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області прийнято рішення №_3/9-21 від 31.03.2021 про застосування адміністративно-господарських санкцій за створення перешкод для виконання планового заходу контролю ТОВ «Стройтеплосервіс», згідно з яким за порушення підприємством вимог п. п. 1, 2, 3, ч. 1 ст. 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» №5007-VI від 21.06.2012 року, ст.11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007 року, керуючись п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» на відповідача накладено штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або 34 000,00 грн.

Вказане рішення направлено представнику відповідача засобами поштового зв'язку 31.03.2021 року (трек-код поштового відправлення АТ «Укрпошта» 4900600436940).

В зазначеному рішенні вказано, що підприємство зобов'язано сплатити штраф в 15-денний термін, однак відповідачем суму штрафу за цим рішенням у добровільному порядку не сплачено.

Вище вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з вимогою про стягнення суми штрафу в примусовому порядку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007 року.

Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що державний нагляд (контроль) є діяльністю уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок (ч. 1 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

За приписами ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», однією з підстав для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Згідно із положеннями ч. ч. 7, 8, 11 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про ціни та ціноутворення» №5007-VI від 21.06.2012 року, уповноважені органи мають право приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

До суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення»).

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення», суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.

При цьому, у статті 21 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що суб'єкт господарювання має право звернутися до відповідного центрального органу виконавчої влади або до суду щодо оскарження рішень органів державного нагляду (контролю).

Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 31.03.2021 позивачем прийнято рішення за №_3/9-21 про накладення на відповідача штрафу в розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн.

31.03.2021 року копія рішення направлена на адресу представника ТОВ «Стройтеплосервіс», що підтверджується копією опису вкладення до цінного листа та накладної АТ «Укрпошта» №4900600436940.

При цьому, суд звертає увагу на те, що станом на день прийняття судом, рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області №_3/9-21 від 31.03.2021 року є чинним та в судовому порядку ТОВ «Стройтеплосервіс» не оскаржувалось, а відтак підлягає обов'язковому виконанню.

В матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтверджували сплату відповідачем суми штрафу, накладеного згідно з рішенням позивача №_3/9-21 від 31.03.2021 року.

Суд зазначає, що до предмету доказування у цій справі входять обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення штрафу у судовому порядку: 1) наявність рішення про накладення штрафу; 2) факт набрання ним чинності (не оскарження в судовому чи адміністративному порядку у встановлені законом строки); 3) встановлення факту сплати штрафу у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.

Разом з тим, питання правомірності застосування до відповідача штрафу не входить до предмету доказування у цій справі, оскільки правомірність винесення рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій не є предметом спору у цій справі.

Суд відзначає, що матеріалами справи підтверджено, що рішення про накладення штрафу не оскаржено відповідачем та не скасовано в судовому порядку, у встановлені строки у добровільному порядку відповідачем штрафні санкції не сплачено.

Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи те, що відповідачем фактично не заперечено наявність штрафу, означена сума штрафу на час розгляду справи відповідачем не погашена у добровільному порядку й доказів протилежного до суду не надано, суд доходить висновку, що позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 2, 7, 139, 241, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стройтеплосервіс» про стягнення штрафних санкцій - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Стройтеплосервіс» до Державного бюджету штрафні санкції у розмірі 34000,00 грн. (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна