Рішення від 20.08.2021 по справі 160/8059/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2021 року Справа № 160/8059/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Черкаської селищної ради до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: військова частина НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20 травня 2021 року Черкаська селищна рада звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: військова частина НОМЕР_1 , в якій просить:

визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022) по не вжиттю заходів щодо відкомандирування військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 - ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради у зв'язку з затвердженням його на посаду старости Гвардійського старостинського округу;

зобов'язати Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ 00034022) відкомандирувати військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), старшого прапорщика ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради, де він працюватиме на постійній основі на посаді старости Гвардійського старостинського округу на строк каденції ради - 5 років.

В обґрунтування позовної зазначено, що на першій сесії Черкаської селищної ради об'єднаної територіальної громади Новомосковського району Дніпропетровської області восьмого скликання 20.11.2020 року було прийнято рішення №09-01/VIII «Про затвердження старости Гвардійського старостинського округу та Положення про старосту Черкаської селищної ради», яким військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 затверджено на посаду старости Гвардійського старостинського округу.

23 листопада 2020 року Черкаська селищна рада листом за вих.№01-01/1176 повідомила військову частину НОМЕР_1 про прийняте рішення, направила належним чином завірену його копію та просила якнайшвидше прикомандирувати ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради, де останній буде працевлаштований на постійній основі у відповідності до чинного законодавства.

29 грудня 2020 року за вих.№02-17/1333 Черкаською селищною радою на адресу в/ч НОМЕР_1 було надіслано лист, в якому було повідомлено, що у відповідності до ч.1 ст.54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Таким чином, строк повноважень старости збігається зі строком каденції ради - 5 років, однак у відповідності до ч.6 ст. 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження старости можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.

На прохання Черкаської селищної ради, народний депутат України ОСОБА_2 звернувся з депутатськими зверненнями до Міністерства оборони України вих.№253/71 від 19 березня 2021 року та на адресу командування Сухопутних військ Збройних Сил України вих.№02-16/406 від 15 березня 2021 року щодо прикомандирування військовослужбовця ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області.

Листом Міністра оборони України Андрія Тарана за вих.№220/2346 від 09.04.2021 року народному депутату В.Бородіну було повідомлено, що законодавством України прикомандирування старшого прапорщика ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради в зв'язку з обранням його на посаду старости Гвардійського старостинського округу - не передбачено.

13 квітня 2021 року на адресу Черкаської селищної ради надійшов лист від начальника кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України за вих.№116/9/кц/4/448 від 07.04.2021 року про те, що за результатами розгляду звернення народного депутата України ОСОБА_3 щодо порушеного питання, прикомандирування військовослужбовця ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області у зв'язку з затвердженням його кандидатури на посаду старости Гвардійського старостинського округу Черкаської селищної ради законодавством не передбачено.

Вважаючи бездіяльність відповідача та третьої особи протиправною позивач звернувся до суду із позовною заявою.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 травня 2021 року позовну заяву залишено без руху та надано строк протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків, шляхом надання до суду двох копій позовної заяви з додатками для відповідача та третьої особи.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 червня 2021 року, в зв'язку з усуненням недоліків позовної заяви відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

18 червня 2021 року на адресу суду від представника Міністерства оборони України надійшов відзив на позовну заяву вх.№51031/21, в якому представник не визнає позовні вимоги у повному обсязі у зв'язку з наступним.

Частина третя статті 5 3акону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (частина третя статті 5 в редакції Закону №2459-ІУ від 03.03.2005) передбачає, що військовослужбовці, обрані на виборні посади до місцевих рад, на яких вони працюють на постійній основі, прикомандировуються до відповідних місцевих рад із залишенням на військовій службі. Час роботи військовослужбовця на виборній посаді в місцевій раді, на якій він працює на постійній основі, зараховується до вислуги років на військовій службі. Після закінчення строку повноважень у місцевій раді військовослужбовець направляється в розпорядження військового формування, де він проходив службу до обрання, для подальшого проходження служби на попередній посаді, а за її відсутності - на іншій рівноцінній посаді.

Відповідно до Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, яке затверджене Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008:

Прикомандирування депутатів, які є військовослужбовцями, відрядження військовослужбовців до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів із залишенням на військовій службі (Назва підрозділу розділу V в редакції Указів Президента № 417/2015 від 14.07.2015, № 277/2018 від 12.09.2018.

151. Прикомандирування депутатів, які є військовослужбовцями, оформлюється наказами Міністра оборони України на підставі офіційно оприлюднених результатів виборів народних депутатів України або на підставі рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи відповідної місцевої ради про обрання їх на виборну посаду.

В позові та доданих документах є рішення Черкаської селищної ради №09-01/VIII «Про затвердження старости Гвардійського старостинського округу та Положення про старосту Черкаської селищної ради».

Таким чином старосту затвердили, а не обрали.

Також, ст.5 вказаного Закону вказує, що особи, яких обрали (затвердили) відповідною радою на посади, зазначені в абзаці третьому статті 3 цього Закону, а також стосовно осіб, які претендують на зайняття зазначених в абзаці четвертому статті 3 цього Закону посад в органах місцевого самоврядування, за їх письмовою згодою проводиться спеціальна перевірка в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції".

24 червня 2021 року на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив вх.№52692/21, в якому останній вважає відзив необґрунтованим і безпідставним з огляду на наступне.

У відповідності до ст.10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости шляхом затвердження відповідною радою.

Проведення конкурсу при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування на посади, крім виборних, здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Таким чином, Черкаською селищною радою дотримано порядок обрання старости, передбачений законодавством України, в повному обсязі, а Міністерство оборони України штучно створює перепони на працевлаштуванні ОСОБА_1 в Черкаській селищній раді на посаді старости Гвардійського старостинського округу.

Крім того, представник позивача наголосив на тому, що відсутність посадової особи - старости вкрай негативно відображається на функціонування Гвардійського старостинського округу представленому смт. Гвардійським - військовим містечком, в якому проживають близько 6100 мешканців розташовані 2 військові частини та 1 заклад МОУ, і більшу частину населення якого становлять військовослужбовці ЗСУ з сім'ями та військові пенсіонери.

30 червня 2021 року на електронну адресу суду від представника військової частини НОМЕР_1 надійшли пояснення на позовну заяву вх.№10170/21-ел, в яких представник військової частини НОМЕР_1 заперечує проти даного позову в повному обсязі, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 №303 від 20.10.2020 року старшого прапорщика ОСОБА_1 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 09.10.2020 №72-РС на посаду головного старшини військової частини НОМЕР_1 (3) ВОС- 929981 А, який прибув із військової частини НОМЕР_4 АДРЕСА_1 , з 20 жовтня 2020 року зарахований до списків особового складу частини та на всі види забезпечення.

Відповідно до ч.4 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», порядок проходження військової служби, права за обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною 9 ст.6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачений порядок проходження військової служби військовослужбовцями, що не обіймають військових посад, який установлюється положеннями про проходження військової служби.

Пунктом 9 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України визначено, що військовослужбовці можуть бути відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» прикомандировані до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або місцевих рад із залишенням їх на військовій службі.

Відповідно до п.151 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, прикомандирування депутатів, які є військовослужбовцями, оформлюється наказами Міністра оборони України на підставі офіційно оприлюднених результатів виборів народних депутатів України або на підставі рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи відповідної місцевої ради про обрання їх на виборну посаду.

Частиною 3 статті 5 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що військовослужбовці, обрані на виборні посади до місцевих рад, на яких вони працюють на постійній основі, прикомандировуються до відповідних місцевих рад із залишенням на військовій службі. Час роботи військовослужбовця на виборній посаді в місцевій раді, на якій він працює на постійній основі, зараховується до вислуги років на військовій службі. Після закінчення строку повноважень у місцевій раді військовослужбовець направляється в розпорядження військового формування, де він проходив службу до обрання, для подальшого проходження служби на попередній посаді, а за її відсутності - на іншій рівноцінній посаді.

Відповідно до ч.1 ст.54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування», староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

А отже, прикомандирування до Гвардійського старостинського округу Черкаської селищної ради старшого прапорщика ОСОБА_1 не є можливим, оскільки прикомандирування до місцевих рад із залишенням на військовій службі депутатів, які є військовослужбовцями, можливо лише у разі обрання їх на виборну посаду в раді на підставі рішення місцевої ради.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 №303 від 20.10.2020 року старшого прапорщика ОСОБА_1 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 09.10.2020 №72-РС на посаду головного старшини військової частини НОМЕР_1 (3) ВОС- 929981 А, який прибув із військової частини НОМЕР_4 АДРЕСА_1 , з 20 жовтня 2020 року зараховано до списків особового складу частини та на всі види забезпечення.

На першій сесії Черкаської селищної ради об'єднаної територіальної громади Новомосковського району Дніпропетровської області восьмого скликання 20 листопада 2020 року було прийнято рішення №09-01/VIII «Про затвердження старости Гвардійського старостинського округу та Положення про старосту Черкаської селищної ради», яким військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 затверджено на посаду старости Гвардійського старостинського округу.

23 листопада 2020 року Черкаська селищна рада листом за вих.№01-01/1176 повідомила військову частину НОМЕР_1 про прийняте рішення, направила належним чином завірену його копію та просила якнайшвидше прикомандирувати ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради, де останній буде працевлаштований на постійній основі у відповідності до чинного законодавства.

17 грудня 2020 року Черкаською селищною радою за вих.№02-17/1279 було направлено лист на адресу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Сухопутних військ ЗС України з проханням сприяти вирішенню питання якнайшвидшого прикомандирування ОСОБА_1 з військової частини до Черкаської селищної ради.

28 грудня 2020 року за вх.№2086/02-07 на адресу Черкаської селищної ради з в/ч НОМЕР_1 надійшов лист з питанням про термін відрядження військовослужбовця ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради.

29 грудня 2020 року за вих.№ 02-17/1333 Черкаською селищною радою на адресу в/ч НОМЕР_1 було надіслано лист, в якому було повідомлено, що у відповідності до ч.1 ст.54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Таким чином, строк повноважень старости збігається зі строком каденції ради - 5 років, однак у відповідності до ч.6 ст. 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження старости можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.

27 січня 2021 року за вих.№02-16/145 Черкаською селищною радою на адресу Міністерства оборони України було направлено лист з проханням про відкомандирування військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради та додано завірену копію рішення Черкаської селищної ради №09-01/VIII «Про затвердження старости Гвардійського старостинського округу та Положення про старосту Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області».

На прохання Черкаської селищної ради народний депутат України ОСОБА_2 звернувся з депутатськими зверненнями до Міністерства оборони України вих.№253/71 від 19 березня 2021 року та на адресу командування Сухопутних військ Збройних Сил України вих.№02-16/406 від 15 березня 2021 року щодо прикомандирування військовослужбовця ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області.

Листом Міністра оборони України Андрія Тарана за вих.№220/2346 від 09.04.2021 року народному депутату В.Бородіну було повідомлено, що законодавством України прикомандирування старшого прапорщика ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради у зв'язку з обранням його на посаду старости Гвардійського старостинського округу - не передбачено.

13 квітня 2021 року на адресу Черкаської селищної ради надійшов лист від начальника кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України за вих.№116/9/кц/4/448 від 07.04.2021 року про те, що за результатами розгляду звернення народного депутата України ОСОБА_3 щодо порушеного питання прикомандирування військовослужбовця ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області в зв'язку з затвердженням його кандидатури на посаду старости Гвардійського старостинського округу Черкаської селищної ради законодавством не передбачено.

Вважаючи бездіяльність відповідача та третьої особи протиправною, позивач звернувся до суду із позовною заявою до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус Міністерства оборони України визначається положенням «Про Міністерство оборони України» затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року №671.

Міністерство оборони є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізацію державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва. Міністерство оборони України є органом військового управління у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили.

Відповідно частини першої статті 15 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» Міністерство у межах своїх повноважень на виконання Конституції і законів України, актів президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, які підписує міністр.

Відповідно до пункту 8 Положення №671 накази Міністерства оборони України, видані в межах повноважень, передбачених законом, є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами установами і організаціями незалежно від форм власності і громадянами.

Згідно пункту 27 частини другої статті 8 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» та підпункту 20 пункту 10 Положення №671 міністр, як керівник Міністерства підписує накази Міністерства.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною четвертою статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» визначено, що порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» присвоєння та позбавлення військових звань, пониження та поновлення у військовому званні військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, переатестація осіб, які мають спеціальні звання або класні чини, для присвоєння військових звань здійснюються в порядку, визначеному статутами Збройних Сил України, положеннями про проходження військової служби, положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві. Військові звання присвоюються довічно.

Відповідно до частини десятої статті 6 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військовослужбовці Збройних Сил України та інших військових формувань можуть бути відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних закладів освіти для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі. Перелік посад, що заміщуються військовослужбовцями у таких державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних закладах освіти, затверджується Президентом України.

Згідно з абзацом 1 частини першої статті 20 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» на військову службу за контрактом приймаються громадяни, які пройшли професійно-психологічний відбір і відповідають встановленим вимогам проходження військової служби.

Відповідно до абзацу 3 частини другої статті 23 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» для громадян України, які приймаються на військову службу за контрактом та призначаються на посади, установлюються такі строки військової служби в календарному обчисленні, зокрема, для осіб сержантського і старшинського складу - від 3 до 5 років.

Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування регулює Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

З урахуванням Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою є виборними.

Статтею 14-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в редакції чинній на момент обрання позивача на посаду старости, визначено, що староста є виборною посадовою особою місцевого самоврядування. Староста обирається жителями села, селища (сіл, селищ), розташованого на території відповідного старостинського округу, на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що Черкаською селищною радою об'єднаної територіальної громади Новомосковського району Дніпропетровської області восьмого скликання 20 листопада 2020 року прийнято рішення №09-01/VIII «Про затвердження старости Гвардійського старостинського округу та Положення про старосту Черкаської селищної ради», яким військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 затверджено на посаду старости Гвардійського старостинського округу.

Згідно ст.5 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», військовослужбовці, обрані на виборні посади до місцевих рад, на яких вони працюють на постійній основі, прикомандировуються до відповідних місцевих рад із залишенням на військовій службі. Час роботи військовослужбовця на виборній посаді в місцевій раді, на якій він працює на постійній основі, зараховується до вислуги років на військовій службі. Після закінчення строку повноважень у місцевій раді військовослужбовець направляється в розпорядження військового формування, де він проходив службу до обрання, для подальшого проходження служби на попередній посаді, а за її відсутності - на іншій рівноцінній посаді.

Відповідно до пункту 151 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України №1153/2008 від 10.12.2008 року, прикомандирування депутатів, які є військовослужбовцями, оформлюється наказами Міністра оборони України на підставі офіційно оприлюднених результатів виборів Народних депутатів України або на підставі рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи відповідної місцевої ради про обрання їх на виборну посаду.

З матеріалів вбачається, що Черкаською селищною радою було здійснено всі необхідні дії для прикомандирування ОСОБА_1 для працевлаштування його на постійній основі у Черкаській селищній раді на підставі рішення Черкаської селищної ради об'єднаної територіальної громади Новомосковського району Дніпропетровської області восьмого скликання №09-01/VIII "Про затвердження старости Гвардійського старостинського округу та Положення про старосту Черкаської селищної ради».

У зв'язку із цим суд приходить до висновку про визнання протиправною бездіяльність Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022) по не вжиттю заходів щодо відкомандирування військовослужбовця Військової частини НОМЕР_1 - ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради у зв'язку з затвердженням його на посаду старости Гвардійського старостинського округу.

Питання ефективності правового захисту аналізувалося у рішеннях національних судів. Зокрема, у рішенні від 16.09.2015 у справі №21-1465а15 Верховний Суд України дійшов висновку, що рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Верховний Суд у своїй практиці неодноразово покликався на те, що «ефективний засіб правового захисту» у розумінні ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації - не відповідає зазначеній нормі Конвенції (Постанова Великої палати Верховного Суду від 28.03.2018 року у справі № 705/552/15-а, постанови Верховного Суду від 18.04.2018 у справі №826/14016/16 СМ, від 11.02.2019 року у справі №2а-204/12).

Суд вважає, що відповідачем та третьою особою не доведено правомірності своєї бездіяльності, натомість позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

З огляду на вищенаведене суд вважає, що позовні вимоги Черкаської селищної ради є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

А отже, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язати Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ 00034022) відкомандирувати військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) старшого прапорщика ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради, де він працюватиме на постійній основі на посаді старости Гвардійського старостинського округу на строк каденції ради - 5 років.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частина 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

В той же час і ч.1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.

Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судом встановлено, що позивачем при поданні позовної заяви сплачено суму судового збору у розмірі 2270,00 грн., що підтверджується платіжним доручення №209 від 18 травня 2021 року.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про присудження на користь Черкаської селищної ради (код ЄДРПОУ 21927787) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022) судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень нуль копійок).

Керуючись ст.ст.241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Черкаської селищної ради до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: військова частина НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022) по не вжиттю заходів щодо відкомандирування військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 - ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради у зв'язку з затвердженням його на посаду старости Гвардійського старостинського округу.

Зобов'язати Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ 00034022) відкомандирувати військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) старшого прапорщика ОСОБА_1 до Черкаської селищної ради, де він працюватиме на постійній основі на посаді старости Гвардійського старостинського округу на строк каденції ради - 5 років.

Присудити на користь Черкаської селищної ради (код ЄДРПОУ 21927787) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 00034022) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень нуль копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.М. Олійник