Рішення від 30.08.2021 по справі 120/6027/21-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

30 серпня 2021 р. Справа № 120/6027/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маслоід О.С., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу:

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 (с.Очеретня, Погребищенський р-н., Вінницька обл., 22253), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_4 (с.Очеретня, Погребищенський р-н., Вінницька обл., 22253), ОСОБА_5 (с.Очеретня, Погребищенський р-н., Вінницька обл., 22253), ОСОБА_6 (с.Очеретня, Погребищенський р-н., Вінницька обл., 22253), ОСОБА_7 ( АДРЕСА_3 ), ОСОБА_8 (с.Очеретня, Погребищенський р-н., Вінницька обл., 22253), ОСОБА_9 (с.Очеретня, Погребищенський р-н., Вінницька обл., 22253)

до: Погребищенської міської ради (вул. Б.Хмельницького, б. 77, м. Погребище, Вінницька обл., 22200)

про: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулися ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 (далі - позивачі) з позовною заявою до Погребищенської міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не розгляду заяв про затвердження проектів землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0404, площею 1,5142 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0402, 0523483800:02:000:0401, 0523483800:02:000:0400, 0523483800:02:000:0399 та площею 1,5141 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0398, 0523483800:02:000:0397, 0523483800:02:000:0396, 0523483800:02:000:0395 на території Очеретнянської сільської ради Погребищенського р-ну Вінницької обл. у відповідності до положень ЗК України та зобов'язання відповідача розглянути заяви та подані документи та прийняти рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства площею 2 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0404 площею 1,5142 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0402, 0523483800:02:000:0401, 0523483800:02:000:0400, 0523483800:02:000:0399 та площею 1,5141 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0398, 0523483800:02:000:0397, 0523483800:02:000:0396, 0523483800:02:000:0395 на території Очеретнянської сільської ради Погребищенського р-ну Вінницької обл..

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що звернулися до відповідача із заявою про затвердження проектів землеустрою та передачу у власність земельних ділянок. Однак, станом на момент звернення до суду з даним позовом відповідачем не розглянуто подані проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність чим порушено ч. 9 ст. 118 ЗК України, не прийнято в двотижневий строк рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відповідач при розгляді клопотань допустив систематичну протиправну бездіяльність щодо надання позивачам спочатку дозволів на розробку документації із землеустрою та подальшої передачі у власність земельних ділянок чим створив перешкоди у реалізації конституційних прав позивачів на отримання земельних ділянок безоплатно у власність. З метою зобов'язання відповідача затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання її у власність, позивачі звернулися до суду із цим позовом.

Ухвалою від 15.06.2021 року дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, а також визначено, що вона буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

19.07.2021 року за вх. № 42367/21 відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, проте суд не приймає його уваги, оскільки не надано документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачам (пп. 2 ч. 4 ст. 162 КАС України).

Ч. 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

У відповідності до вимог ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.

01.04.2021 року позивачі звернулися до відповідача із заявами про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0404, площею 1,5142 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0402, 0523483800:02:000:0401, 0523483800:02:000:0400, 0523483800:02:000:0399 та площею 1,5141 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0398, 0523483800:02:000:0397, 0523483800:02:000:0396, 0523483800:02:000:0395 на території Очеретнянської сільської ради Погребищенського р-ну Вінницької обл..

До заяв позивачами були додані: завірена копія проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства; витяг з державного земельного кадастру про земельні ділянки 0523483800:02:000:0404, 0523483800:02:000:0402, 0523483800:02:000:0401, 0523483800:02:000:0400, 0523483800:02:000:0399, 0523483800:02:000:0398, 0523483800:02:000:0397, 0523483800:02:000:0396, 0523483800:02:000:0395.

Вказані заяви позивачів отримано нарочно відповідачем 01.04.2021 року, про що свідчить відповідна відмітка, проставлена на долучених до позовної заяви копіях заяв позивачів.

Проте, станом на день розгляду справи дані заяви є нерозглянутими.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо розгляду заяв позивачів про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, позивачі звернулися з даним позовом до суду.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.

Суб'єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, ЗК України та іншими законами України, що регулюють земельні відносини

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

За приписами ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

За змістом ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Повноваження відповідних органів виконавчої влади щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені ст. 118, 122 ЗК України.

Згідно ч. 6, 9 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Системний аналіз наведених норм доводить, що відповідний орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Як встановлено судом, подані позивачами заяви від 01.04.2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність прийняті відповідачем 01.04.2021 року.

Таким чином, з урахуванням положень ст. 122 ЗК України кінцевим строком для розгляду відповідачем відповідних заяв є 15.04.2021 року.

Суд оцінюючи вказані доводи, звертає увагу, що заяви позивачів подавались в рамках ЗК України, яким встановлено строк в два тижні для затвердження проекту землеустрою, проте відповідачем заяви позивачів не були розглянуті.

При вирішенні спору суд враховує, що як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в невчиненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними й можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

З огляду на вищевикладене, та враховуючи, що відповідач отримавши клопотання позивачів про затвердження проектів землеустрою, не розглянув їх у строки, встановлені ст. 122 ЗК України, не прийняв жодного відповідного процесуального рішення, не надав суду доказів на спростування цього, суд дійшов висновку, що дані обставини підтверджують протиправну бездіяльність відповідача.

За таких обставин, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не розгляду клопотань про затвердження проектів землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0404, площею 1,5142 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0402, 0523483800:02:000:0401, 0523483800:02:000:0400, 0523483800:02:000:0399 та площею 1,5141 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0398, 0523483800:02:000:0397, 0523483800:02:000:0396, 0523483800:02:000:0395 на території Очеретнянської сільської ради Погребищенського р-ну Вінницької обл. у відповідності до положень ЗК України є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача розглянути заяви та подані документи та прийняти рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства площею 2 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0404 площею 1,5142 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0402, 0523483800:02:000:0401, 0523483800:02:000:0400, 0523483800:02:000:0399 та площею 1,5141 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0398, 0523483800:02:000:0397, 0523483800:02:000:0396, 0523483800:02:000:0395 на території Очеретнянської сільської ради Погребищенського р-ну Вінницької обл., суд зазначає наступне.

Кожна особа, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно ч. 2 цієї ж статті захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У відповідності до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Таким чином, суд може зобов'язати відповідача-суб'єкта владних повноважень вчинити на користь позивача певні дії, якщо для їх вчинення виконані всі умови, визначені законом, і вчинення таких дій не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

В даному випадку судом встановлено, що відповідачем не було розглянуто заяви позивачів та відповідно не прийнято жодного з рішень, визначених ст. 122 ЗК України.

В контексті вказаного, суд зазначає, що на законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень.

Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору з будь-ким.

Питання щодо затвердження регулюються ст. 122 ЗК України, в силу якого відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Під час розгляду справи судом не здобуто достатніх даних, які б свідчили про відсутність можливості та наміру суб'єкта владних повноважень прийняти обґрунтоване та законне рішення, з урахуванням позиції суду.

Виходячи із обставин цієї справи, суд вбачає підстави для зобов'язання відповідача у визначений строк розглянути заяви позивачів про затвердження проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства площею 2 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0404, площею 1,5142 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0402, 0523483800:02:000:0401, 0523483800:02:000:0400, 0523483800:02:000:0399 та площею 1,5141 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0398, 0523483800:02:000:0397, 0523483800:02:000:0396, 0523483800:02:000:0395 на території Очеретнянської сільської ради Погребищенського р-ну Вінницької обл. у відповідності до положень ЗК України, за наслідками чого прийняти мотивовані рішення із оцінкою усіх істотних обставин, які мають значення при вирішенні зазначених питань.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

За таких обставин з відповідача на користь кожного позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 454 грн. 00 коп..

Керуючись Конституцією України, Земельним кодексом України та ст. 2, 6, 9, 73-78, 90, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 до Погребищенської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Погребищенської міської ради щодо не розгляду клопотань ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 про затвердження проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства площею 2 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0404, площею 1,5142 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0402, 0523483800:02:000:0401, 0523483800:02:000:0400, 0523483800:02:000:0399 та площею 1,5141 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0398, 0523483800:02:000:0397, 0523483800:02:000:0396, 0523483800:02:000:0395 на території Очеретнянської сільської ради Погребищенського р-ну Вінницької обл. у відповідності до положень ЗК України відповідно.

Зобов'язати Погребищенську міську раду у визначений строк розглянути клопотання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 про затвердження проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства площею 2 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0404, площею 1,5142 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0402, 0523483800:02:000:0401, 0523483800:02:000:0400, 0523483800:02:000:0399 та площею 1,5141 га кадастровий номер 0523483800:02:000:0398, 0523483800:02:000:0397, 0523483800:02:000:0396, 0523483800:02:000:0395 на території Очеретнянської сільської ради Погребищенського р-ну Вінницької обл. у відповідності до положень ЗК України, за наслідками чого прийняти мотивовані рішення із оцінкою усіх істотних обставин, які мають значення при вирішенні вказаних питань.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Погребищенської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 судовий збір у сумі 454 грн. 00 коп. кожному.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивачі - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 (с.Очеретня, Погребищенський р-н., Вінницька обл., 22253), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_4 (с.Очеретня, Погребищенський р-н., Вінницька обл., 22253), ОСОБА_5 (с.Очеретня, Погребищенський р-н., Вінницька обл., 22253), ОСОБА_6 (с.Очеретня, Погребищенський р-н., Вінницька обл., 22253), ОСОБА_7 ( АДРЕСА_3 ), ОСОБА_8 (с.Очеретня, Погребищенський р-н., Вінницька обл., 22253), ОСОБА_9 (с.Очеретня, Погребищенський р-н., Вінницька обл., 22253)

Відповідач - Погребищенська міська рада (вул. Б.Хмельницького, б. 77, м. Погребище, Вінницька обл., 22200)

Повний текст рішення складено та підписано суддею 30.08.2021 року.

Суддя Маслоід Олена Степанівна