Справа№ 953/15708/21
н/п 3/953/3689/21
"30" серпня 2021 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Бородіна Н.М., розглянувши матеріал про порушення митних правил у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , паспорт громадянки України НОМЕР_1 виданий 19.06.2008 року, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 виданий органом 6525, код ЄДРФОУ - НОМЕР_3 ,
за ст. 471 МК України, -
встановив:
10.05.2021 в зоні митного контролю міжнародного залу «Приліт» міжнародного пункту пропуску для авіаційного сполучення «Харків» під час митного контролю та митного оформлення пасажирів рейсу PQ 500 "Стамбул-Харків", громадянка України ОСОБА_2 , паспорт НОМЕР_2 , самостійно прийняла рішення про обрання формою проходження митного контролю каналом «зелений коридор». Після проходження громадянкою ОСОБА_3 «зеленого коридору», за результатами застосування відповідно до статей 361 - 363 Митного кодексу України системи управління ризиками, було прийнято рішення про проведення митного огляду багажу та ручної поклажі громадянки за допомогою технічного засобу митного контролю (рентгенівської транспортерної доглядової установки «RAPISKAN»).
За результатами перегляду на зазначеній рентгенівській установці зображень багажу та ручної поклажі громадянки ОСОБА_3 , була виявлена наявність в них товарів в обсягах, які можуть підлягати декларуванню. Враховуючи вищезазначене, було прийнято рішення щодо проведення ретельного огляду багажу та ручної поклажі з розпакуванням.
Після відкриття ручної поклажі та багажу (2 валізи бордового кольору та рюкзак синього кольору) громадянки ОСОБА_3 , було виявлено наступні товари: штани (джинси) чоловічі з написами: «GANT» у комплекті з ременем, на маркуванні зазначено: «GANT … MOD-11820 … 98 % COTON %02 ELESTANE…», товари без видимих ознак використання - 14 шт.; штани (джинси) чоловічі з написами: «BURBERRY» у комплекті з ременем, на маркуванні зазначено: «BURBERRY … TNC 12700 … 100 % ХЛОПОК … », товар без видимих ознак використання - 1 шт.; штани (джинси) чоловічі з написами: «ARMANI EXCHANGE» у комплекті з ременем, на маркуванні зазначено: «ARMANI EXCHANGE … RN#103723 … 99% COTTON 1% ELASTANE…», товар без видимих ознак використання - 1 шт.; футболки дитячі з написами: «KARL LAGERFELD», на маркуванні зазначено: «KARL LAGERFELD … 100% COTTON … 8-9Y…», товар без видимих ознак використання - 10 шт.; шорти підліткові в асортименті з написами: «KARL LAGERFELD» та «LACOSTE», на маркуванні зазначено: «KARL LAGERFELD … 3/4 YEARS … % 98 COTTON % 02 LYCRA…», «LACOSTE … 8/9 YEARS … % 98 COTTON % 02 LYCRA…», товари без видимих ознак використання - 20 шт.; шорти чоловічі з написами: «KARL LAGERFELD» у комплекті з ременем, на маркуванні зазначено: «KARL LAGERFELD … MOD: 3015 … % 98 KOTON %02 EA…», товар без видимих ознак використання - 8 шт.; костюми спортивні дитячі (футболка та штани) з написами: «DOLCE & GABBANA», на маркуванні зазначено: «DOLCE & GABBANA … CODE 1066 … 100% COTTON», товари без видимих ознак використання - 6 шт.; сумка жіноча крос-боді з написами на сумці та фурнітурі: «LOUIS VUITTON PARIS», «LV», сумка складається з 3-х елементів (2-х сумочок (клаччів) та 1-го гаманця для монет), товари без видимих ознак використання - 6 шт.; сумка жіноча з написами на сумці та фурнітурі: «LOUIS VUITTON», «LV», товари без видимих ознак використання - 1 шт.; футболки жіночі в асортименті з написами: «adidas», «NIKE», «Calvin Klein», на маркуванні зазначено: «95% COTTON 5% LYCRA…», футболки різних кольорів (чорного, червоного, білого, сірого та інш.) та розмірів, товари без видимих ознак використання - 125 шт. Громадянкою ОСОБА_3 було заявлено, що загальна вартість товарів, що нею переміщуються, на момент перетину митного кордону України складає 27443.30 грн. (в еквіваленті за курсом НБУ на 10.05.2021 складає 821,34 Євро; 1 євро - 33,4129 грн.). За результатами проведення повного огляду багажу та ручної поклажі було прийнято рішення про необхідність додаткового визначення митної вартості товарів.
Товари, що переміщувались через митний кордон України громадянкою ОСОБА_3 , були прийняті на зберігання на склад митниці відповідно до пункту 2 частини першої статті 238 Митного кодексу України за уніфікованою митною квитанцією МД-1 Серія РА № 447927 від 10.05.2021 та направлено запит до Харківського управління експертиз та досліджень СЛЕД Держмитслужби про проведення попередньої оцінки товарів від 10.05.2021 № 30.
Відповідно до Звіту про проведення попередньої оцінки товарів від 01.06.2021 № 7.17-35-00-031-Т, наданого експертом Харківського управління експертиз та досліджень СЛЕД Держмитслужби, загальна вартість вищезазначених товарів складає 62121,05 грн., що в перерахунку по курсу НБУ станом на 10.05.2021 становить 1859,19 Євро.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, повідомлялася належним чином, від представником надано клопотання про розгляд справи без його участі та заперечення на протокол про порушення митних правил, в яких зазначає, що ОСОБА_1 мала при собі квитанцію на товари, в якій вартість товарів не перевищує 1000 Євро.
Представником митниці надано заяву, в якій зазначає, що обставини викладені в протоколі підтримує.
Суд, дослідивши матеріали справи приходить до наступного.
Згідно ч.ч.2, 6 ст. 366 МК України, зелений коридор призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари, в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановленні законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Згідно ч.4 ст. 366 МК України, громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений законодавством України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ч.ч. 1,4 ст.374 Митного кодексу України товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до ст. 197 МК України встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
Товари (крім підакцизних), що ввозяться громадянами у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі, сумарна фактурна вартість та/або загальна вага яких перевищують обмеження, встановлені частиною першою цієї статті, але загальна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, та оподатковуються ввізним митом і податком на додану вартість в частині, що перевищує еквівалент 1000 євро.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , яка обрала формою проходження митного контролю «зелений коридор», переміщував через митний кордон України в напрямку ввезення на митну територію України товари в обсягах, що перевищують обмеження визначені ч.1 ст.371 МК України, що підтверджується висновком експерта.
Суд не приймається посилання представника ОСОБА_4 на квитанцію про придбання товарів оскільки з даної квитанції неможливо ідентифікувати товари.
Також судом не приймається посилання представника ОСОБА_1 на рішення Конституційного суду від 21.07.2021року №3-р(ІІ)/2021 оскільки згідно вказаного рішення окремі положення абзацу другого статті 471 Митного кодексу України, а саме „а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів“, що визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення перебаченого ст. 471 МК України, тобто порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України,
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 покарання в межах санкції ст. 471 МК України.
Зазначеною нормою митного кодексу України, передбачено штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
При накладенні стягнення суд у відповідності до ст. 33 КпАП України, враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу порушника, ступінь вини, обставини справи, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, суд дійшов до висновку, що необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення у вигляді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Судом не застосовується конфіскація товарів, оскільки даний товар не є обмеженим чи забороненим до переміщення законодавством України.
Витрати митниці, пов'язані зі справою про порушення митних правил за зберігання предмету правопорушення, відсутні.
Долю предметів порушення митних правил вирішити у відповідності до норм Митного законодавства України.
У відповідності зі ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд стягує з правопорушника на користь держави судовий збір.
Керуючись ст. ст. 279, 283 КУпАП України, ст.ст. 197, 458, 467, 471, 520, 522, 527, 528 МК України, ст. 41, 129 Конституції України, суд, -
постановив:
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ст. 471 МК України у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.
Долю предметів порушення митних правил вирішити у відповідності до норм Митного законодавства України.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 454(чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі в 10-денний строк з дня її винесення апеляційної скарги до апеляційної інстанції через Київський районний суд м. Харкова.
Постанова набирає чинність після закінчення 10-ти денного строку на її оскарження, та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Н.М. Бородіна