Справа № 953/16553/21
н/п 1-в/953/251/21
"30" серпня 2021 р. Київський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
при секретарі - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника Харківського РУП №1 Головного управління Національної поліції в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду відносно громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харків, громадянина України, маючого середню освіту, неодруженого, офіційно не працевлаштованого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , засудженого 23.11.2015 р. Київським районним судом м. Харкова за ч.2 ст. 186, ч.1 ст. 71, ч.4 ст. 70 КК України до 4 років 3 місяців позбавлення волі, звільненого за ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 18.07.2018 р. умовно - достроково на не відбутий термін 9 місяців 14 днів на підставі ст. 81 КК України, -
До суду надійшло подання начальника ХРУП №1 ГУНП в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 . В обґрунтування подання зазначається, що після звільнення з місць позбавлення волі відносно ОСОБА_3 ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 28.08.2020 був встановлений адміністративний нагляд, йому були роз'яснені його обмеження. Однак, незважаючи на це, ОСОБА_3 продовжував зловживати спиртними напоями, внаслідок чого 22.07.2021 р. був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 178 КУпАП, а також 03.08.2021 р. за ч.2 ст. 178 КУпАП. По даному факту із ОСОБА_3 була проведена профілактична робота, йому були винесені письмові попередження, що у разі продовження антигромадського способу життя відносно нього буде встановлений повторно адміністративний нагляд. Однак, незважаючи на проведену профілактичну роботу, 16.08.2021 р. ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 175-1 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_3 не заперечував проти задоволення подання про встановлення адміністративного нагляду відносно нього.
Вивчивши надані суду матеріали та подання начальника ХРУП №1 ГУНП в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду, враховуючи що ОСОБА_3 не заперечує проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду, суд вважає, що подання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 неодноразово судимий, останній раз засуджений 23.11.2015 р. вироком Київського районного суду м. Харкова, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 19.01.2016 року, за ч.2 ст. 186, ч.1 ст. 71, ч.4 ст. 70 КК України до 4 років 3 місяців позбавлення волі, звільненого за ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 18.07.2018 р. умовно - достроково на не відбутий термін 9 місяців 14 днів на підставі ст. 81 КК України. Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 28.08.2020 року було задоволено подання Начальника Київського ВП ГУНП України в Харківській області. Встановлено адміністративний нагляд відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , cтроком на 1 (один) рік.
Згідно постанов у справах про адміністративне правопорушення від 22.07.2021 ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУпАП, від 03.08.2021 ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 178 КУпАП, від 16.08.2021 ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП.
ОСОБА_3 було попереджено про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду у разі, якщо він не припинить порушувати громадський порядок та права інших громадян.
Згідно п. В ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, яких засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до п. В ст. 4 цього Закону, підставою для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів Національної поліції - щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону.
Враховуючи те, що громадянин ОСОБА_3 схильний до вчинення адміністративних правопорушень, раніше судимий за навмисний тяжкий злочин, з метою посилення контролю за його поведінкою та способом життя.
Враховуючи вищевикладене та керуючись п. В ст. 3 та п. В ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд, -
Подання начальника Харківського РУП №1 Головного управління Національної поліції в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду відносно громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд відносно громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 1 рік, застосувавши наступні обмеження:
1.Зобов'язати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживати за зареєстрованим місцем проживання: АДРЕСА_1 . Заборонити покидати вищезазначене приміщення у період часу з 21.00 год. до 5.00 год. наступного дня без дозволу Київського ВП ГУНП в Харківській області.
2. Заборонити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відвідувати місця реалізації спиртних напоїв на розлив (кафи, бари, закусочні) з метою вживання спиртних напоїв, на всій території м. Харкова.
3. Зобов'язати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з'являтися на реєстрацію до територіального органу внутрішніх справ кожен 1, 2, 3, 4 понеділок місяця в термін з 10.00 год. до 11.00 год. або з 17.00 год. до 18.00 год. в вільний від роботи час.
4. Заборонити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виїжджати за межі м. Харкова з особистих питань у будь-який час доби без дозволу Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Київський районний суд м. Харкова протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя -
З ухвалою ознайомлений:
Крім того, мені ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , роз'яснені правила адміністративного нагляду:
а) з'являтися за викликом в органи внутрішніх справ у зазначений строк і давати усні й письмові пояснення з питань пов'язаним з виконанням правил адміністративного нагляду.
б) повідомляти працівників поліції, що здійснюють контроль над виконанням правил адміністративного нагляду про зміну місця проживання, а також у випадку виїзду за межі міста (району) по службових питаннях..
в) при виїзді по особистих справах, з дозволу органів внутрішніх справ, в інший населений пункт і знаходженні там більш доби, зареєструватися в місцевих органах внутрішніх справ.
г) дотримуватись встановлених цією ухвалою у відношенні мене обмежень.
Я, попереджений про те, що у випадку порушення мною правил адміністративного нагляду можу бути притягнутий до адміністративної відповідальності, а у випадку самовільного залишення місця проживання, з метою ухилення від адміністративного нагляду можу бути притягнутий до кримінальної відповідальності в порядку, встановленим чинним Законодавством України.