Справа № 212/7511/21
2-о/212/122/21
28 серпня 2021 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, в складі: головуючого-судді Пустовіт О.Г., за участі: секретаря судового засідання Курбакової Ю.О., розглянувши за відсутності сторін та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувальних технічних засобів в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Покровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
встановив:
27 серпня 2021 року заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування своїх вимог зазначили, що вони знаходиться у зареєстрованому шлюбі з 21.09.2013 року. Від шлюбу у них ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Моспине Пролетарського району на тимчасово окупованій території м. Донецьк народилася донька ОСОБА_3 , що підтверджується медичним свідоцтвом про народження №450 від 15 листопада 2019 року виданим Міською лікарнею №6 м. Макіївки. Однак, отримати свідоцтво про народження дитини у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки, факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України та документ, що підтверджує факт народження дитини виданий заявниці закладом на тимчасово окупованій території, є недійсним і не створює правових наслідків відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Заявники просять суд встановити факт народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження м. Моспине Пролетарського району м. Донецьк, Україна, а також встановити дані про її батьків: Батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України. Матір ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України. Допустити негайне виконання рішення суду.
Представник заявників - адвокат Богославський А.С. до судового засідання не з'явився, надав письмову заяву, в якій просив справу розглянути за його відсутності, заяву підтримав, просив задовольнити з підстав викладених в заяві.
Представник заінтересованої особи - Покровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без їх присутності на розсуд суду.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності надані докази, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України суди розглядають в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є громадянкою України, офіційно зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, офіційно зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебувають у зареєстрованому шлюбі з 21 вересня 2013 року, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_1 від 21.09.2013.
Перебуваючи на території Донецької області заявниця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 народила дитину жіночої статі, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження № 450 від ІНФОРМАЦІЯ_1 року, яке видане Міською лікарнею №6 м. Макіївки.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 Цивільного кодексу України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Автономна республіка Крим є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно п. п. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсними і не створює правових наслідків.
Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч.1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ст.7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Судом встановлено, що мати дитини ОСОБА_2 перебуває у зареєстровану шлюбі з батьком дитини ОСОБА_1 з 21.09.2013 року та ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дівчинку, про що їй було видане медичне свідоцтво про народження №450 від ІНФОРМАЦІЯ_1 року, Міською лікарнею №6 м. Макіївки, яке відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є недійсними і не створюють правових наслідків.
Таким чином,реєстрація народження дитини яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , в органах реєстрації актів цивільного стану України не проводилась, і дані обставини підтверджуються доказами зібраними у справі та наявний оригінал медичного свідоцтва про народження дитини, що не має юридичної сили сприймається судом в сукупності як докази в даній справі про встановлення факту народження дитини.
З огляду на викладене, суд вважає, що у даному випадку для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, яким є заявник та новонароджена дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення такого факту, що надасть можливість отримати громадянину України свідоцтва про народження дитини, виданого державним органом України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 133, 135 СК України, ст.ст. 2, 4, 5, 17, 18, 77-81, 259, 263-265, 317, 352, 354 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Покровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статті - ОСОБА_3 на території України, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Моспине Пролетарського району міста Донецька від матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України та від батька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України.
На підставі ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення суду у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною радою України, підлягає негайному виконанню після його ухвалення.
Копію рішення суду невідкладно направити до Покровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (місцезнаходження: 50029, місто Кривий Ріг, вул. Ватутіна буд. 35) для виконання.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано 28 серпня 2021 року.
Суддя: О. Г. Пустовіт