Рішення від 27.08.2021 по справі 580/1999/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2021 року справа № 580/1999/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просила визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 26 листопада 2020 року №13850707 про застосування до позивача фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 10592, 00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач провів перевірку за місцем здійснення господарської діяльності позивача за адресою: 20214, Черкаська область, Звенигородський район, с. Шевченкове. За результатами фактичної перевірки складено акт від 06.11.2020 №399/23/23/07/ НОМЕР_1 , яким зафіксовано, що позивач реалізувала товари, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання на загальну суму 10 592, 00 грн. На підставі акта перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення, яким визначено штрафні (фінансові) санкції. Позивач зазначає, що не надання накладних на товар на суму 5296, 00 грн під час проведення перевірки не може бути підставою для застосування до неї фінансової санкції, встановленої статтею 20 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. За вказаних обставин, вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним та просить його скасувати.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 12.04.20.21 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач проти позовних вимог заперечив, надавши до суду відзив на позовну заяву в якому вказано, що на підставі наказу № 1845 від 27.10.2020 та направлень на перевірку №916 та № 917 від 27.10.2020 проведена фактична перевірка позивача за місцем фактичного провадження діяльності за період діяльності з 06.11.2017 по 05.11.2020. В ході фактичної перевірки встановлено, що в реалізації знаходяться алкогольні напої, на які відсутні накладні та/або будь-яку інші документи, що підтверджують походження товару на загальну суму - 5 296,00 грн. Працівниками Головного управління ДПС у Черкаській області складено акт зняття залишків товарних запасів на торговельному об'єкті, який підписаний позивачем. Відповідач зазначає, що на момент проведення перевірки позивачем не надано податковому органу доказів ведення обліку товарів, які знаходилися на реалізації у кафе, були відсутні накладні на товар, що реалізовувався позивачем.

Ухвалою суду від 27.08.2021 замінено відповідача у справі № 580/2468/21 - Головне управління ДПС у Черкаській області його правонаступником - Головним управлінням ДПС в Черкаській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 21.05.2003, за видами економічної діяльності: обслуговування напоями КВЕД 56.30, роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах КВЕД 47.26, роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах КВЕД 47.25, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами КВЕД 47.11, інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах КВЕД 47.19, діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування КВЕД 56.10.

Позивач здійснює господарську діяльність за адресою: 20214, Черкаська область, Звенигородський район, с. Шевченкове.

Для здійснення господарської діяльності, позивачем отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями - №23120308202001655 термін дії з 28.06.2020 до 28.06.2021.

Відповідно до наказу Головного управління ДПС у Черкаській області від 27.10.2020 №1845-п та направлень на перевірку від 27.10.2020 №916 та №917, працівниками контролюючого органу проведено фактичну перевірку діяльності ФОП ОСОБА_1 щодо дотримання вимог законодавства в частині виробництва та обігу підакцизних товарів, вимог законодавства щодо максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, мінімальних оптово - відпускних і мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої, наявності марок акцизного податку встановленого зразка, внесення даних про реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій до відповідних ліцензій, відображення та правильності обрахунку акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів в розрахункових документах та фіскальних звітах, наявності документів, що підтверджують походження підакцизних товарів.

З наказом від 27.10.2020 №1845-п та направленнями на перевірку від 27.10.2020 №916 та №917, позивач ознайомилась особисто, що підтверджується її підписами на вказаних направленнях.

За результатами фактичної перевірки складено акт від 06.11.2020 №399/23/23/07/ НОМЕР_1 , яким зафіксовано порушення п.12 ст. 3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у редакції Закону України №1776-111 від 01.06.2000 із змінами та доповненнями, а саме реалізація товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання на загальну суму 10592,0 грн. (5296,00 грн х2) та встановлено, що позивач здійснила продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці, а саме горілки “Хортиця” з вмістом спирту 40% об. зі скляної пляшки у скляний посуд в кількості 0.1 л, що підтверджено даними фіскального чека від 28.10.2020 №00000157.

Згідно акту від 06.11.2020 №51/23-00-07-07-21 позивач відмовилася від підписання матеріалів перевірки.

На підставі акта перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 26.11.2020 № 13850707 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 10592 грн. 00 коп. за порушення п. 12 ст. 3 Закону України « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 зі змінами і доповненнями та №13860707 про застосування штрафних санкцій на суму 6 800, 00 грн за порушення вимог ч. 6 ст. 15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” від 19.12.1995 №481/95-ВР.

Вказані податкові повідомлення-рішення направлені позивачу рекомендованим повідомленням та отримано останньою 01.12.2020.

08.12.2020 позивачем направлено скаргу до Державної податкової служби України про скасування податкового повідомлення - рішення ГУ ДПС у Черкаській області від 26.11.2020 №13850707 та податкового повідомлення - рішення ГУ ДПС у Черкаській області від 26.11.2020 №13860707.

Рішенням ДПС України від 15.03.2021 №5807/6/99-00-06-03-01-06 скасовано ППР ГУ ДПС у Черкаській області від 26.11.2020 №13860707 та залишено без змін ППР ГУ ДПС у Черкаській області від 26.11.2020 №13850707.

Вважаючи податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 26.11.2020 №13850707 про застосування до позивача фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 10592, 00 грн протиправним, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України.

Згідно підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до підпункту 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) податковий контроль здійснюється шляхом, зокрема, перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно підпункт 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Згідно підпункту 80.1. статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Згідно пункту 80.2. статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки.

Згідно пункту 80.5. Податкового кодексу України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Судом встановлено, що фактичну перевірку діяльності ФОП ОСОБА_1 щодо дотримання вимог законодавства в частині виробництва та обігу підакцизних товарів, вимог законодавства щодо максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, мінімальних оптово - відпускних і мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої, наявності марок акцизного податку встановленого зразка, внесення даних про реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій до відповідних ліцензій, відображення та правильності обрахунку акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів в розрахункових документах та фіскальних звітах, наявності документів, що підтверджують походження підакцизних товарів здійснено контролюючи органом відповідно до наказу Головного управління ДПС у Черкаській області від 27.10.2020 №1845-п та направлень на перевірку від 27.10.2020 №916 та №917. Перевірку проведено за період діяльності позивача з 06.11.2020 по 05.11.2020.

Згідно п. 80.7. ст. 80 Податкового кодексу України фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.

З наказом від 27.10.2020 №1845-п та направленнями на перевірку від 27.10.2020 №916 та №917 позивач ознайомилась особисто, що підтверджується її підписами на зазначених документах.

Відповідно до п. 80.1 ст. 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки (п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України).

Згідно з п. 80.7 ст. 80 Податкового кодексу України фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.

Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу України фізичні особи - підприємці зобов'язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат, та порядок ведення такого обліку визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Пунктом 85.2. статті 85 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Згідно з п. 12 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 №265/95-ВР (далі - Закон №265/95-ВР) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам під час проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).

До суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) (ст. 20 Закону №265/95-ВР).

Відповідно до п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, або особами, уповноваженими на це у встановленому порядку, у строки, визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.

З акту перевірки від 06.11.2020 №399/23/23/07/2663305380 вбачається, що позивачем здійснено реалізацію товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання на загальну суму 5293, 00 грн. На підставі вказаного акта винесено податкове повідомлення-рішення від 26.11.2020 № 13850707 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 10592 грн. 00 коп. Посадовими особами Головного управління ДПС у Черкаській області складено акт зняття залишків товарних запасів на торговельному об'єкті вартість яких становить 8 389, 00 грн.

При цьому, відсутність на момент перевірки контролюючим органом накладних за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані, не свідчить про неналежне ведення обліку товарних запасів на складі магазину і за місцем їх реалізації та застосування фінансових санкцій.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 24.05.2020 у справі №803/1676/16.

Отже, відповідальність відповідно до частини 20 Закону №265/95-ВР підлягає застосуванню у разі неведення субєктом господарювання товарних запасів. Натомість, з наданих позивачем первинних документів вбачається, що вона такий облік вела.

На підтвердження введення обліку товару позивачем до суду надано наступні документи: видаткову накладну № 18437/17284 від 18.06.2020 постачальник ТОВ «Баядеpa Логістик» на суму 1218,54 грн; видаткову накладну №АУФ-006059 від 19.06.20 постачальник ПП «Торговий ПОЛЯКОВ» на суму 271,91 грн; видаткову накладну№ 24418/22638 від 06.08.2020 постачальник ТОВ « Баядеpa Логістик» на суму 1856,46 грн; видаткову накладну № 218537 від 19.08.2020 постачальник ПСП « НЬЮТОН» на суму 169,56 грн; видаткову накладну № 26256/24460 від 20.08.2020 постачальник ТОВ « Баядеpa Логістик» на суму 223,86 грн; видаткову накладну № 12450 від 25.08.2020 постачальник постачальник Філія “Статус» ТОВ « Петрус-Алко» на суму 642, 66 грн; видаткову накладну № 27046/25100 від 27.08.2020 постачальник ТОВ « Баядеpa Логістик» на суму 1359,66 грн; видаткову накладну № 15261 від 13.10.2020 постачальник філія « Статус» ТОВ “Петрус-Алко» на суму 1278,72 грн; видаткову накладну № 33084/30885 від 15.10.2020 постачальник ТОВ « Баядеpa Логістик» на суму 132,66 грн; видаткову накладну № 33079/30881 від 15.10.2020 постачальник ТОВ « Баядеpa Логістик» на суму 1344,90 грн; видаткову накладну № 16061 від 28.10.2020 постачальник філія « Статус'ТОВ “Петрус-Алко» на суму 167, 04 грн; видаткову накладну № 16064 від 28.10.2020 постачальник філія « Статус» ТОВ “Петрус-Алко» на суму 859,08 грн.

Отже, вказаними документами підтверджується належне введення обліку товару, який реалізовувалися позивачем в кафе “Олімп” за адресою: 20214, Черкаська область, Звенигородський район, с. Шевченкове.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність складу порушення п. 12 ст. 3 Закону №265/95-ВР у зв'язку з наявністю первинних документів щодо обліку товарів, які реалізує позивач в кафе “Олімп” за адресою: 20214, Черкаська область, Звенигородський район, с. Шевченкове.

За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, судові витрати позивача по сплаті судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 26 листопада 2020 року №13850707 про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 10592, 00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул.Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 44131663) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (с.Шевченкове, Звенигородський район, Черкаська область, 20214, РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.О. Кульчицький