Справа № 234/4599/21
Провадження № 2/234/2576/21
17 серпня 2021 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Кравченко О.Ю.,
за участю секретаря судового засідання Малушка С.В.,
представника позивача Філоник В.В.
відповідача ОСОБА_2
справа №234/4599/21
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів, -
Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі - УПСЗН) звернулось до Краматорського міського суду Донецької області з позовом до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів. Свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 звернувся 06.06.2016 року до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для виплати компенсації витрат на продукти харчування учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. Рішенням управління від 04.07.2016 року відповідачу було призначено компенсацію витрат на продукт харчування з 06.06.2016 року у розмірі 420 грн. довічно. До вересня 2019 року відповідач отримував компенсацію витрат на продукти харчування.
Регіональною комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 21.08.2019 року документи ОСОБА_2 були направлені на розгляд комісії з спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, у зв'язку з тим, що у наданих документах відсутні дні виїзду на об'єкти або в населені пункти зон відчуження.
Розпорядженням управління від 10.09.2019 року ОСОБА_2 було припинено виплату компенсації витрат на продукти харчування з 01.09.2019 року на підставі витягу з протоколу №11 від 21.08.2019 року Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно витягу з протоколу від 22.05.2019 року №8 рішенням комісії визнано безпідставною видачу ОСОБА_2 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Надалі розпорядженням управління від 18.09.2019 року ОСОБА_2 було знято з обліку з 01.06.2019 року у зв'язку з втратою статусу. У зв'язку з не підтвердженням факту виконання робіт у зоні відчуження та поверненням особової справи ОСОБА_2 без розгляду управлінням було розраховано розмір надміру виплачених бюджетних коштів за період з 01.06.2019 року по 30.08.2019 року у розмірі 1260 грн.
Надалі листом від 02.10.2019 року відповідач був повідомлений про необхідність повернення надмірно виплачених коштів, які до теперішнього часу не повернуті.
Просить суд стягнути з відповідача ОСОБА_2 заборговану переплату державних коштів у сумі 1260 грн. на рахунок Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради.
Ухвалою суду від 13.04.2021 року позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 30.04.2021 року позивачу відмовлено у задоволенні заяви про відстрочення сплати судового збору, строк виконання ухвали Краматорського міського суду Донецької області від 13.04.2021 року про залишення позовної заяви без руху продовжено, надано позивачу строк сім днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 27.05.2021 року відкрито провадження у цивільній справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, призначено судове засідання для розгляду справи по суті, відповідачу запропоновано надати відзив на позов.
Відповідач ОСОБА_2 правом на подання письмового відзиву не скористався.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав, викладених у позові та просила їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнав та суду пояснив, що його статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС підтверджений судовими рішеннями, а також рішенням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у жовтні 2019 року.
Вислухав пояснення сторін, дослідивши у сукупності надані докази, суд, -
Відповідач ОСОБА_2 є інвалідом 2 групи внаслідок захворювань, пов'язаних із участю в ліквідації аварії на ЧАЕС, має статус ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради та отримує соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до статті 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 2 (пункт 2 статті 14), надаються гарантовані державної компенсації та пільги, у тому числі забезпечення продуктами харчування за фізіологічними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Зазначеним особам компенсується 25 процентів вартості продуктів харчування за фізіологічними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я (п.6 ч.1 ст.21 Закону).
Рішенням управління від 04.07.2016 року відповідачу було призначено компенсацію витрат на продукти харчування з 06.06.2016 року у розмірі 420 грн.
Відповідно до витягу з протоколу Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №8 від 22.05.2019 року, у зв'язку з непідвердженням факту виконання робіт у зоні відчуження та поверненням особових справ заявників без розгляду на Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України рішенням Комісії визнано безпідставною видачу ОСОБА_2 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.44).
Відповідно до витягу з протоколу Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №11 від 21.08.2019 року, документи ОСОБА_2 було направлено на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерств соціальної політики України, в зв'язку з тим, що у наданих документах відсутні дні виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження (а.с.44).
Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 10.09.2019 року відповідачу ОСОБА_2 було припинено виплату компенсації витрат на продукти харчування з 01.09.2019 року на підставі протоколу №11 від 21.08.2019 року Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.7).
Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 18.09.2019 року, знято з обліку з 01.06.2019 року всі виплати по особовим рахункам ОСОБА_2 у зв'язку з втратою статусу (а.с.13).
Відповідно до протоколу від 23.09.2019 року ОСОБА_2 здійснено перерахунок та розрахунку суму надмірно перерахованої допомоги за період з 01.06.2019 року по 30.09.2019 року у сумі 1260 грн. (а.с.11).
21.10.2019 року особову справу ОСОБА_2 розглянуто на засіданні Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відповідно до витягу з протоколу від 21.10.2019 року №7, комісія вирішила підтвердити статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії І відповідачу ОСОБА_2 (а.с.51-52).
Як вбачається з витягу з протоколу Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №15 від 12.12.2019 року, комісія вирішила видати ОСОБА_2 посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році» (категорія 1) серії А (а.с.57).
Станом на день розгляду справи, ОСОБА_2 має підтверджений статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що не заперечується представником позивача.
Відповідно до ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п.2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою КМУ від 11.07.2018 року №551, посвідчення є документом, що підтверджує статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими цим законом.
Положеннями статей 1212, 1215 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, за якої воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягають поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.
Тобто, механізм повернення надмірно отриманої соціальної допомоги передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача допомоги, а саме через його зловживання.
Згідно частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Управлінням соціального захисту населення Краматорської міської ради не було надано жодного доказу того, що компенсація витрат на продукти харчування з 01.06.2019 року по 30.09.2019 року була перерахована відповідачу ОСОБА_2 внаслідок його зловживання, оскільки його статус був підтверджений протоколом Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №15 від 12.12.2019 року, отже з боку відповідача відсутня недобросовісність і нема підстав відповідно до ст.1215 ЦК України для стягнення з нього призначеної позивачем допомоги.
Законодавець пов'язує повернення надмірно отриманих коштів наданих у вигляді житлової субсидії саме з недобросовісністю набувача, яку згідно частини першої статті 81 ЦПК України має довести позивач.
Відповідно до рішення Європейського Суду з прав людини від 20 жовтня 2011 року в справі «Рисовський проти України» щодо принципів застосування статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, щодо необхідності додержання принципу «належного урядування» при втручанні держави у право особи на мирне володіння своїм майном.
Європейський суд з прав людини вказує, що принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справі «Рисовський проти України», заява №29979/04, від 20 жовтня 2011 року).
Разом з тим, Європейський суд з прав людини зазначає, що вислів «згідно із законом» не просто вимагає, щоб оскаржуваний захід мав підставу в національному законодавстві, але також звертається до якості такого закону. Зокрема, положення закону мають бути достатньо чіткими у своїх термінах (рішення у справі «Кривіцька та Кривіцький проти України», заява №30856/03, від 02 грудня 2011 року).
Такого висновку дійшов ВС у своїй Постанові від 31липня 2019 року №583/168/17.
Враховуючи встановлені у справі обставини, відсутність недобросовісних дій з боку відповідача, необхідність дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідача, суд дійшов висновку, що примусове повернення отриманої компенсації витрат на продукти харчування у сумі 1260 грн. може призвести до покладення на ОСОБА_2 надмірного тягаря.
Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивач (платник грошових коштів) не довів факт недобросовісності відповідача (набувача грошових коштів), а тому немає підстав для задоволення позовних вимог про стягнення переплати бюджетних коштів.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем документально підтверджено платіжним дорученням сплата при зверненні з позовом до суду судового збору в розмірі 2270 грн, оскільки у позові відмовлено, судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст.12,13,81,89,141,263-265 ЦПК України, суд -
У задоволенні позову Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Позивач - Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617, юридична адреса: Донецька область, м.Краматорськ, ул.Героїв Небесної Сотні, 23
Відповідач - ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст судового рішення виготовлений 25.08.2021 року.
Суддя Краматорського міського суду О. Ю. Кравченко