Справа № 234/2887/21
Провадження № 2/234/2233/21
09 серпня 2021 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі: головуючого судді Фоміної Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Геращенко С.М.,
представника позивача Чуєвої М.О., відповідачки ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №234/2887/21 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -
05.03.2021 року до Краматорського міського суду Донецької області надійшла позовна заява Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 29.09.2016 року звернулася до УПтаСЗН Краматорської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії з вересня 2016 року за місцем своєї реєстрації. Згідно доданої до заяви декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, та довідкою про склад сім'ї станом на 01.09.2016 року до складу сім'ї відповідача входила одна особа - заявниця ОСОБА_1 . Відповідач підтвердила особистим підписом при зверненні до управління 29.09.2016 року згоду на обробку персональних даних. Відповідно до п.7 Положення №848, у редакції постанови КМУ від 23.08.2016 року №534, житлова субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Так, рішенням управління від 18.12.2016 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію на період з вересня 2016 року по квітень 2017 року з розрахунку на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб - 1 особу, визначених на початок місяця, в якому надійшло звернення. Рішенням управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 15.09.2017 року ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію на період з травня 2017 по квітень 2018 з розрахунку на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні осіб - 1 особу, визначених на початок місяця, в якому надійшло звернення. Постановою КМУ від 27.04.2018 року №329, було встановлено, що з 01.05.2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяв і декларації, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, і внесені зміни до Положення про призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року №848. Відповідно до п.9 Положення №848, у редакції постанови КМУ від 27.04.2018 року №329, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. Оскільки відповідач отримувала житлову субсидію в попередньому періоді та не надала нові заяву та декларацію згідно з постановою КМУ №329 від 27.04.2018 року і Відповідачем не було повідомлено про факт перебування у шлюбі станом на 01.05.2018 року, подальше призначення субсидії їй здійснювалося управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради в автоматичному режимі, з розрахунку на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні осіб - 1 особа, визначених на початок місяця, з якого призначається субсидія. Отримання Позивачем інформації про членів сім'ї, які не зареєстровані за адресою домогосподарства, і не зазначені в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, при автоматичному призначенні житлової субсидії діючим законодавством України не передбачено. Згідно з актом проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги від 21.07.2020 року №1540-20, складеного державним соціальним інспектором, встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 01.05.2018 рік перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до актового запису від 26.11.2010 року та у травні 2018 року не повідомила про це Позивача і не надала нову заяву та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, оскільки зареєстроване місце проживання її чоловіка відмінне від адреси домогосподарства. У зв'язку із зміною обставин на підставі яких призначалася субсидія ОСОБА_1 (наявність у складі домогосподарства особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства), Відповідач втратило права на автоматичне призначення субсидії з 01.05.2018 року і тому, для подальшого отримання субсидії, повинна була подати нові заяву та декларацію. У зв'язку із вищезазначеним, відповідно до пунктів 94,119,120,125 Положення №848 Позивачем прийнято розпорядження від 29.07.2020 про перерахунок та розрахунок суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії ОСОБА_1 за період з 01.05.2018 року по 30.04.2020 року. Актом проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій від 29.07.2020 року №432, встановлений розмір надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії ОСОБА_1 за період з 01.05.2018 року по 30.06.2020 року, прийнято рішення про стягнення з Відповідача переплачених бюджетних коштів у сумі 13641,76 грн. та припинені виплати субсидії з 01.05.2018 року. На даний час сума надмірно виплачених коштів житлової субсидії ОСОБА_1 не повернута.
Позивач просить суд стягнути з відповідача заборговану переплату бюджетних коштів в сумі 13641,76 грн. та сплачений судовий збір в розмірі 2270,00 грн
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 30.03.2021 року провадження по справі було відкрито в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача Чуєва М.О. у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, та пояснила, що дійсно у 2016 році вона звернулася із заявою про призначення їй субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на квартиру в якій вона зареєстрована. Про те, що відбулися зміни у законодавстві та потрібно було у 2018 році звертатися із новою декларацією в якій зазначати чоловіка вона не знала, недостовірну інформацію не надавала, оскільки у 2016 році такої вимоги не було, а зазначалися лише зареєстровані у житлі члени родини, також не приховувала, що одружена, при оформленні субсидії вона надавала свій паспорт. Крім того, її чоловік мешкає та зареєстрований за іншою адресою у Харківській області, Шевченківського району с. Гетьманівка.
РОЗГЛЯНУВШИ МАТЕРІАЛИ ЦИВІЛЬНОЇ СПРАВИ, СУД ВСТАНОВИВ:
29.09.2016 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про призначення житлової субсидії та надала довідку про склад сім'ї зареєстрованих у квартирі АДРЕСА_1 , відповідно до якої у зазначеній квартирі зареєстрований лише власник - ОСОБА_1 .
Управлінням були прийняті рішення про призначення субсидії ОСОБА_1 щомісячно на утримання квартири АДРЕСА_1 .
Відповідно до акту №1540-20 від 21.07.2020 року проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги, встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у шлюбі, з 01.05.2018 року нової заяви та декларації для призначення субсидії, у відповідності до змін затверджених п.2 Постанови КМУ від 27.04.2018 року №329, заявником не надано, що є порушенням.
Відповідно до акту №432 від 29.07.2020 року проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій у готівковій формі, сума переплати протягом періоду з 01.05.2018 року по 30.06.2019 року становить 13641,76 грн.
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб, ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_2 26.11.2010 року.
Відповідно до п.7 ПОЛОЖЕННЯ про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. N 848, у редакції від 23.08.2016 року (тобто на момент звернення відповідачки із заявою про призначення житлової субсидії), Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, з якого призначається субсидія.
Відповідно до п.14 Положення №848, у редакції постанови КМУ від 26.04.2017 року №300, після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян.
Постановою КМУ від 27.04.2018 року №329, було встановлено, що з 01.05.2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяв і декларації, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, і внесені зміни до Положення про призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року №848. Відповідно до п.9 Положення №848, у редакції постанови КМУ від 27.04.2018 року №329, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи. У справі «Рисовський проти України» від 20 жовтня 2011 року Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування», який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовнішний спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії» від 05 січня 2000 року, «Онер'їлдіз проти Туреччини» від 18 червня 2002 року, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» від 08 квітня 2008 року, «Москаль проти Польщі» від 15 вересня 2009 року).
Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії» від 20 травня 2010 року і «Тошкуце та інші проти Румунії» від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах «Онер'їлдіз проти Туреччини» від 18 червня 2002 року та «Беєлер проти Італії» від 05 січня 2000 року). Суд вказав, що державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків.
Отже, враховуючи необхідність дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідача, а також недоведеності, що відповідачка діяла недобросовісно, оскільки не знала, що у травні 2018 року потрібно було звертатися із новою заявою про надання субсидії, в якій зазначати свого чоловіка, який не зареєстрований у її квартирі, мешкає і зареєстрований в іншому будинку, при цьому обставини її сімейного стану з моменту першого звернення за субсидією не змінювалися, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог у зв'язку з їх необґрунтованістю.
Згідно ст.141 ЦПК України судові витрати по сплаті судового збору залишити за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 12-13, 19, 89, 263-268, 273 ЦПК України, ст.1212,1215 ЦК України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року №848, суд, -
В задоволенні позовних вимог Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області (Перехідні положення п.п. 15, 15.5), протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складений 13.08.2021 року.
Суддя Краматорського міського суду Ю. В. Фоміна