Справа № 163/1674/21
Провадження № 3/163/933/21
20 серпня 2021 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Шеремета С.А. з участю захисника Кирилюк-Гуж Д.С., розглянувши направлений Державною екологічною інспекцією України протокол № ДЕІ 126* про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає по АДРЕСА_1 , директора ДП "Любомльське лісове господарство", РНОКПП НОМЕР_1 ,
Державним інспектором України з охорони навколишнього природного середовища Гандрабурою С.В. складено протокол про те, що ОСОБА_1 , працюючи на посаді директора ДП "Любомльське лісове господарство" на протязі 2020-2021 років допустив провадження господарської діяльності ДП «Любомльське лісове господарство» в частині проведення суцільних рубок головного користування на лісових ділянках площею понад 1 га (10 лісових ділянок), без документа дозвільного характеру - висновку з оцінки впливу на довкілля, одержання якого передбачене Законом України "Про оцінку впливу на довкілля", чим порушив ст.ст.3, 9, п.21 ч.2 ст.3, ч.2 ст.9, Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.164 КУпАП.
18 серпня 2021 року в канцелярії суду зареєстровано заперечення проти протоколу про адміністративне правопорушення представника особи, що притягується до адміністративної відповідальності, адвоката ОСОБА_2 .
Заперечення обґрунтовано тим, що відсутня об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, оскільки розрахункова лісосіка ДП "Любомльське лісове господарство" затверджена діючим наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 27.01.2014 року № 28 строком на 2014-2022 роки. 18 грудня 2017 року введено в дію Закон України "Про оцінку впливу на довкілля" від 23 травня 2017 року № 2059-VIII (далі - Закон № 2059-VIII), яким встановлено види діяльності у лісовій галузі, які підлягають оцінці впливу на довкілля, зокрема: усі суцільні та поступові рубки головного користування та суцільні санітарні рубки на площі понад 1 гектар; усі суцільні санітарні рубки на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду. Згідно із ч.2 ст.17 Закону № 2059-VIII його дія не поширюється на суб'єктів господарювання, які затвердили розрахункові лісосіки до набрання чинності цим Законом. Отже, приймати рішення про провадження планованої діяльності з врахуванням оцінки впливу на довкілля стало можливим лише після введення в дію Закону № 2059-VIII (з 18.12.2017 року). Враховуючи наведене, просила закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Захисник Кирилюк-Гуж Д.С. в судовому засіданні підтримала подане нею заперечення, з підстав наведених у ньому, висловила позицію про відсутність в діях підзахисного складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, просила провадження у справі закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Дослідженням доказів встановлено таке.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.164 КУпАП настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
В протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , як директору ДП "Любомльське лісове господарство", ставиться у провину ведення господарської діяльності без документа дозвільного характеру - оцінки впливу на довкілля, одержання якого передбачене Закону № 2059-VIII, що є порушенням ст.ст.3, 9, п.21 ч.2 ст.3, ч.2 ст.9, Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Частинами 1, 3, 4 ст.43 Лісового кодексу України визначено, що розрахункова лісосіка - щорічна науково обґрунтована норма заготівлі деревини в порядку рубок головного користування, яка затверджується для кожного власника, постійного користувача лісів окремо за групами порід, виходячи з принципів безперервності та невиснажливості використання лісових ресурсів. Пропозиції та відповідні обґрунтування щодо розрахункової лісосіки готуються лісовпорядними організаціями. Розрахункова лісосіка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Таким чином, дозвільними документами для провадження господарської діяльності у сфері рубок головного користування є:
- рішення компетентного органу про провадження планованої діяльності - Розрахункова лісосіка, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства відповідно до вимог Лісового кодексу України;
- лісорубний квиток, що видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства, власниками лісів або постійними лісокористувачами відповідно до вимог Лісового кодексу України на підставі затвердженої розрахункової лісосіки.
Для заготівлі деревини в порядку рубок головного користування на період 2014 - 2022 роки наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 27.01.2014 року № 28 Державному підприємству "Любомльське лісове господарство" затверджено розрахункову лісосіку ліквідної деревини.
18 грудня 2017 році введено в дію Закон № 2059-VIII, яким встановлено види діяльності у лісовій галузі, які підлягають оцінці впливу на довкілля, зокрема: усі суцільні та поступові рубки головного користування та суцільні санітарні рубки на площі понад 1 гектар; усі суцільні санітарні рубки на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду.
Згідно ч.2 ст.17 Закону № 2059-VIII дія цього Закону не поширюється на суб'єктів господарювання, які отримали рішення про провадження планованої діяльності до набрання чинності цим Законом, крім випадків, передбачених пунктом 22 частини другої та пунктом 14 частини третьої статті 3 цього Закону.
Отже, приймати рішення про провадження планованої діяльності з врахуванням оцінки впливу на довкілля стало можливим лише після введення в дію Закону № 2059-VIII (з 18.12.2017 року).
Таким чином, ДП "Любомльське лісове господарство" на момент звернення для видачі лісорубних квитків на проведення рубок головного користування не зобов'язане було проходити процедуру оцінки впливу на довкілля, оскільки його розрахункові лісосіки (рішення про провадження планованої діяльності) були затверджені до моменту введення в дію Закону № 2059-VIII. Лише починаючи з 18.12.2017 року лісокористувачі, в тому числі державні лісогосподарські підприємства, зобов'язані проводити процедуру оцінки впливу на довкілля у відповідності до вимог чинного законодавства - до затвердження рішення про провадження планової діяльності на наступні 10 років (для новозапланованих лісосік).
Таким чином, зміст правопорушення, викладений у протоколі щодо ОСОБА_1 , не відповідає положенням закону щодо обов'язку проводити процедуру оцінки впливу на довкілля, через що не утворює складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.
Згідно із п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
У зв'язку із встановленими обставинами провадження в справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення за ознаками ч.1 ст.164 КУпАП щодо ОСОБА_1 закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області С.А.Шеремета