Постанова від 18.08.2021 по справі 159/3263/21

Справа № 159/3263/21

Провадження № 3/159/1941/21

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2021 року м. Ковель

Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Шергіна Ю.О., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Державної екологічної інспекції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, працюючого: головним інженером Ковельського УВКГ «Ковельводоканал», який зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 ,

за частиною першою статті 164 КУпАП,

права у відповідності до статті 268 КУпАП роз'яснені, -

ВСТАНОВИЛА:

04.06.2021 до Ковельського міськрайонного суду Волинської області надійшов протокол №000769 від 31.05.2021 про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 164 КУпАП.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 будучи відповідальним за поводження з відходами допустив здійснення провадження господарської діяльності без одержання документу дозвільного характеру, а саме дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, оскільки діяльність підприємства призводить до утворення відходів, де показник загального утворення відходів перевищує 1000, чим порушив пункт «с» частини першої статті 17 Закону України «Про відходи», статтю 4 Закону України « Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за частиною першою статті 164 КУпАП, що передбачає відповідальність за порушення провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

В суді ОСОБА_1 факт вчинення правопорушення не визнав, пояснивши, що 28.05.2015 Ковельський УВКГ «Ковельводоканал» своїм листом за №1588 зверталось до Центру надання адміністративних послуг Волинської обласної державної адміністрації із заявою щодо надання переліку необхідних документів для отримання дозволу. Жодної відповіді від Центру надання адміністративних послуг не надходило. За таких обставин Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» здійснює свою господарську діяльність у сфері поводження з відходами за принципом мовчазної згоди. Крім того, на момент складання протоколу від 31.05.2021 Кабінетом Міністрів України не запроваджено механізм надання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами. Отже, Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» не має можливості отримати дозвіл на поводження з відходами в силу обставин, які не залежать від волі управління, а саме відсутності правового механізму видачі такого дозволу до прийняття нормативно-правових актів. А тому, ОСОБА_1 просить провадження у справі про адміністративне правопорушення, яке передбачене частиною першою статті 164 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно із статтею 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.

За правилами статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до статті 280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, у даному випадку, передбаченого частиною першою статті 164 КУпАП, у числі інших визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Суд також повинен з'ясувати чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, тощо.

В той же час, протоколом про адміністративне правопорушення №000769 від 31.05.2021, не підтверджується факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.

Адміністративним правопорушенням за частиною першою статті 164 КУпАП є провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру,якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Об'єктивна сторона вищезазначеного правопорушення, полягає у здійсненні господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, або здійсненні господарської діяльності без одержання ліцензії, якщо така діяльність підлягає ліцензуванню відповідно до закону, а також здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, також без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом.

Суб'єктом даного адміністративного правопорушення можуть бути фізичні особи, які досягли 18-літнього віку і зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності, а також посадові особи юридичних осіб, які здійснюють діяльність без реєстрації або без відповідного дозволу (ліцензії).

Із дослідженого судом листа начальника Ковельського УВКГ «Ковельводоканал» від 28.07.2015 встановлено, що підприємство зверталось до Управління екології та природних ресурсів Волинської ОДА з проханням надати інформацію про видачу дозволів на розміщення відходів суб'єктам господарювання та надати перелік необхідних документів для одержання дозволу на розміщення відходів та лімітів на утворення та розміщення відходів.

Однак, відповіді від Управління екології та природних ресурсів, Ковельське УВКГ «Ковельводоканал» так і не отримало.

Відповідно до положень пункту «к» статті 20 Закону України «Про відходи», саме до повноважень місцевих державних адміністрацій належить видача дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами терміном на три роки.

При складені протоколу уповноваженою на те особою не враховано, що всупереч нормам Закону України «Про відходи» порядок видачі дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами не врегульоване і місцева державна адміністрація не видає таких дозволів, що фактично унеможливлює отримання підприємством будь-якого дозволу з приводу поводження з відходами.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад вказаного адміністративного правопорушення, у зв'язку з чим справа підлягає закриттю за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.

Керуючись пунктом 1 статті 247, статтями 283, 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення за частиною першою статті 164 КУпАП щодо ОСОБА_1 , закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Ковельського

міськрайонного суду Ю.О. Шергіна