Справа № 946/6736/21 Провадження № 3/946/2158/21
20 серпня 2021 року суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Пащенко Т.П., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Південного офісу Державної аудиторської служби, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої начальником фінансового управління Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - « НОМЕР_1 »,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.164-12 Кодексу України про адміністративне правопорушення, -
Відповідно до представлених матеріалів при проведенні ревізії міського бюджету, фінансово-господарської діяльності фінансового управління Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області за період з 01.01.2018 р. по 30.04.2020 р., підпорядковане виконавчому комітету Ізмаїльської міської ради, що знаходиться за адресою: Одеська область, м.Ізмаїл, просп.Суворова, 62, акт ревізії від 04.08.2021 року №20-11/32, виявлено порушення бюджетного законодавства, нецільове використання бюджетних коштів, а саме: проведено видатки за рахунок коштів загального фонду бюджету міста Ізмаїл за КПКВК МБ 3712010 всупереч напрямкам та заходам, передбаченим Програмою «Здоров'я м.Ізмаїлу на 2019-2020 роки» в 2020 році в сумі 674987,43 грн. та Програмою «Здоров'я м.Ізмаїлу на 2021-2022 роки» в січні-квітні 2021 року в сумі 180342,89 грн. Порушення є триваючим, виявлено під час проведення ревізії міського бюджету, фінансово-господарської діяльності, фінансового управління Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області в акті ревізії від 04.08.2021 №20-11/32, що є порушенням пункту 24 частини 1 статті 116 Бюджетного Кодексу України, пункту 5 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №228 і передбачає відповідальність згідно з частиною 5 статті 164-12 КУпАП. Зазначене порушення допущено начальником фінансового управління Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області ОСОБА_1 .
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась. Згідно наданої заяви від 18.08.2021 року свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала, просила справу розглянути за її відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.164-12 КУпАП, з наступних підстав.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративні правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ч.5 ст. 164-12 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі здійснення видатків, кредитування місцевого бюджету, які відповідно до Бюджетного кодексу України мають проводитися з іншого бюджету; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч Бюджетному кодексу України чи закону про Державний бюджет України на відповідний рік; нецільове використання бюджетних коштів; видання нормативно-правових актів, що зменшують надходження бюджету або збільшують витрати бюджету всупереч закону; здійснення видатків на утримання бюджетної установи одночасно з різних бюджетів всупереч Бюджетному кодексу України чи закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Винні дії ОСОБА_1 підтверджені її письмовими поясненнями, протоколом про адміністративне правопорушення №15-0119/2021/пр від 05.08.2021 року, витягом з акту ревізії міського бюджету, фінансово-господарської діяльності фінансового управління Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області за період з 01.01.2018 р. по 30.04.2021 р., актом від 04.08.2021 року №20-11/32, та іншими матеріалами справи.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
При призначенні виду стягнення враховується характер правопорушення, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, обставини вчиненого правопорушення, з урахуванням чого застосовується адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі сімдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян
Відповідно до ст.4 ч.2 п.5 Закону України «Про судовий збір», у зв'язку з ухваленням постанови про накладення адміністративного стягнення, з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, слід стягнути судовий збір.
Керуючись ст.ст.27,164, 245, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - « НОМЕР_1 », у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.164 КУпАП та призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1190 грн. (одна тисяча сто дев'яносто) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - « НОМЕР_1 », судовий збір в дохід держави у розмірі 454,00 (чотириста п'ятдесят чотири гривні) грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова про накладення адміністративного стягнення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення. В разі ж оскарження постанови перебіг строку давності звернення її до виконання зупиняється до розгляду скарги.
Суддя: Т.П.Пащенко