Рішення від 16.08.2021 по справі 924/592/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"16" серпня 2021 р. Справа № 924/592/20

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В.,

за участю секретаря судового засідання Адамчук І.П., розглянувши матеріали справи

за позовом заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах - Міністерства економіки України, м. Київ

до дочірнього підприємства державної акціонерної компанії "Хліб України" "Волочиський комбінат хлібопродуктів", м. Волочиськ Хмельницької області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ПАТ "Державна акціонерна компанія "Хліб України", м. Київ

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - приватного підприємства “Аграрна компанія 2004”, с. Попівці Волочиського району Хмельницької області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головного управління ДПС у Хмельницькій області, м. Хмельницький

про скасування державної реєстрації права власності дочірнього підприємства державної акціонерної компанії "Хліб України" "Волочиський комбінат хлібопродуктів" на 23 об'єкти нерухомого майна загальною площею 19244,2 кв.м, що розташовані по вул. Котляревського, 8 у м. Волочиськ Хмельницької області, припинивши право власності Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії “Хліб України” “Волочиський комбінат хлібопродуктів” на об'єкти нерухомого майна та інші речові права та обтяження речових прав, що зареєстровані у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно,

визнання права державної власності держави Україна в особі Міністерства економіки України на 23 об'єкти нерухомого майна загальною площею 19244,2 кв.м, що розташовані по вул. Котляревського, 8 у м. Волочиськ Хмельницької області,

за участю:

прокурора: Худенко І.О.

представників:

позивача: не з'явився

відповідача: Коновалов М.А. - згідно з ордером

третьої особи - ПАТ "Державна акціонерна компанія "Хліб України": не з'явився

третьої особи - ПП “Аграрна компанія 2004”: Сапьолкіна Н.В. - згідно з ордером

третьої особи - ГУ ДПС у Хмельницькій області: не з'явився

Рішення ухвалюється 16.08.2021, оскільки в судовому засіданні 15.07.2021 постановлено ухвалу про оголошення перерви.

Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

встановив: рішенням Господарського суду Хмельницької області від 16.09.2020 у справі №924/592/20 у позові заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах - Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, м. Київ до дочірнього підприємства державної акціонерної компанії "Хліб України" "Волочиський комбінат хлібопродуктів", м. Волочиськ Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ПАТ "Державна акціонерна компанія "Хліб України", м. Київ про скасування записів про державну реєстрацію права власності дочірнього підприємства державної акціонерної компанії "Хліб України" "Волочиський комбінат хлібопродуктів" на 23 об'єкти нерухомого майна загальною площею 19244,2 кв.м., що розташовані по вул. Котляревського, 8 у м. Волочиськ Хмельницької області, визнання права державної власності держави Україна в особі Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України на 23 об'єкти нерухомого майна загальною площею 19244,2 кв.м., що розташовані по вул. Котляревського, 8 у м. Волочиськ Хмельницької області (майновий комплекс Волочиського комбінату хлібопродуктів), відмовлено.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 07.12.2020 вищезазначене рішення залишено без змін.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 18.03.2021 постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 07.12.2020 та рішення Господарського суду Хмельницької області від 16.09.2020 у справі №924/592/20 скасовано; справу №924/592/20 направлено на новий розгляд до Господарського суду Хмельницької області.

У вищезазначеній постанові Верховний Суд зауважив, що суди попередніх інстанцій, роблячи висновки про те, що факт перебування спірного майна у державній власності не оспорюється учасниками справи, що, у свою чергу, виключає необхідність визнання права державної власності на спірні об'єкти за державою Україна, не врахували положень, передбачених статтею 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Вимоги до оформлення рішень державними реєстраторами прав на нерухоме майно, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 21.11.2016 №3276/5. Зокрема, рішення повинно містити, в тому числі, відомості про суб'єкта (суб'єктів) речового права, речове право, підставу прийняття відповідного рішення з обов'язковим посиланням на Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та інші нормативно-правові акти, прийняті відповідно до нього. Водночас поза увагою судів залишилось те, що за даними державного реєстру власником спірного майна залишився відповідач, якому спірне майно у власність не передавалось.

Верховний Суд зазначив, що реєстрація права на нерухоме майно без належного юридичного титулу за особою відмінною від особи, яка є власником цього майна за правовстановлюючими документами, не зважаючи на зазначення державної форми власності, вочевидь є порушенням прав останнього та може впливати на обсяг його правомочностей щодо володіння, користування та розпорядження таким майном.

При цьому, ані місцевий суд, ані апеляційна інстанція, не перевірили обсяг переданих Відповідачу прав на спірне майно та в подальшому зареєстрованих ним і, як наслідок, не надали оцінку правомірності здійсненої державної реєстрації крізь призму загальновизнаного принципу приватного права ''nemo plus iuris ad alium transferre potest, quam ipse haberet", який означає, що "ніхто не може передати більше прав, ніж має сам".

Також Верховний Суд вказав на те, що додатково при розгляді справ про визнання права власності суди також повинні звернути увагу на суб'єктний склад сторін, а також питання пов'язані з ефективністю обраного позивачем способу захисту з огляду на зміни у законодавстві, які були внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", у тому числі до статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 19.04.2021 справу №924/592/20 прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого провадження, призначено підготовче засідання на 12.05.2021, яке відкладено на 26.05.2021.

Ухвалою суду від 26.05.2021 задоволено заяви прокурора (від 12.05.2021), приватного підприємства “Аграрна компанія 2004” (від 25.05.2021) та залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача приватне підприємство “Аграрна компанія 2004” та Головне управління ДПС у Хмельницькій області; підготовче засідання у справі відкладено на 08.06.2021.

У засіданні 08.06.2021 судом задоволено клопотання прокурора (від 07.06.2021), в якому, посилаючись на перейменування позивача - Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України на Міністерство економіки України постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2021 №504, просив, зокрема у позовній та інших заявах вважати правильним найменування позивача у справі - Міністерство економіки України. Ухвалою суду від 08.06.2021 продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів, підготовче засідання відкладено на 17.06.2021.

У засіданні 17.06.2021 судом відповідно до ст. ст. 14, 42, 46, 177, 182 ГПК України з урахуванням положень ч. 3 ст. 26 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству”, постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 18.03.2021 у цій справі прийнято заяву прокурора (від 25.05.2021), в якій останній просить:

1. Скасувати державну реєстрацію права власності Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії “Хліб України” “Волочиський комбінат хлібопродуктів” (код ЄДРПОУ 00956690) на 23 об'єкти нерухомого майна загальною площею 19244,2 кв. м, що розташовані по вул. Котляревського 8 у м. Волочиськ Хмельницької області, а саме:

- комплекс будівель елеватору загальною площею 9229.1 кв. м позначено на плані літерою “А” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1946622768209; номер запису про право власності: 33864846); - залізнодорожний приймальник загальною площею 630.3 кв. м позначено на плані літерами “Ю-2”, “ю” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1942566268209; номер запису про право власності: 33783031); - господарське приміщення загальною площею 513.5 кв. м позначено на плані літерами “Ф”, “ф”, “ф1” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942455668209; номер запису про право власності: 33780770); - приміщення вагової з навісами загальною площею 203.2 кв. м позначено на плані літерами “Т”, “т”, “т1” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942361668209; номер запису про право власності: 33778695); - приміщення вбиральні загальною площею 15.4 кв. м позначено літерою “X” на плані (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942316668209; номер запису про право власності: 33777792); - технічне приміщення зерносушарки ДСП-32 загальною площею 70 кв. м позначено на плані літерою “Я-2” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942302968209; номер запису про право власності: 33777518); - приміщення насосної загальною площею 5.1 кв. м літера “Е” на плані (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942280668209; номер запису про право власності: 33777095); - приміщення насосної загальною площею 13.7 кв. м позначено на плані літерою “Н” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942256368209; номер запису про право власності: 33776613); - технічне приміщення зерносушарки позначено на плані літерою “П” загальною площею 35.7 кв. м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942226768209; номер запису про право власності: 33776073); - приміщення паливної зерносушарки позначено на плані літерою “О-2” загальною площею 42.6 кв. м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942171068209; номер запису про право власності: 33775014); - приміщення пожежного депо з гаражем загальною площею 180.6 кв. м позначено на плані літерами “М” та “м” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942015068209; номер запису про право власності: 33772209); - приміщення складу готової продукції “Л-2” загальною площею 1415 кв. м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1941967968209; номер запису про право власності: 33771370); - приміщення автоприйомнику з підвалом та переходом загальною площею 242.6 кв. м позначено на плані літерами “С”, “с” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1941918168209; номер запису про право власності: 33770548); - технічне приміщення зерносушарки ДСП-32 загальною площею 69.9 кв. м позначено на плані літерою “Р” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1941714668209; номер запису про право власності: 33766524); - приміщення насосної загальною площею 5.2 кв.м на плані літера “Б2-1” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1941682068209; номер запису про право власності: 33765779); - крупоцех загальною площею 1847.5 кв. м на плані літера “К-4” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1718777868209; номер запису про право власності: 29394808);- приміщення трансформаторної загальною площею 73.4 кв. м позначено на плані літерою “І” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1067685668209; номер запису про право власності: 17131637); - приміщення цеху по переробці олійних культур позначено на плані літерами “Г”, “г” загальною площею 2726.7 кв. м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 951521168209; номер запису про право власності: 15033069); - приміщення прохідної та лабораторії загальною площею 936.7 кв. м позначено на плані літерою “Ч-2” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 951477768209; номер запису про право власності: 15032248); - приміщення ГРП загальною площею 12.9 кв. м позначено на плані літерою “Ц” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 951353868209; номер запису про право власності: 15030046); - приміщення комбікормового заводу загальною площею 856.9 кв. м на плані літерою “Д-4” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 951305368209; номер запису про право власності: 16035169); - приміщення адмінбудівлі-контори загальною площею 78.5 кв. м позначено на плані літерою “З” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1067771168209; номер запису про право власності: 17133277); - приміщення трансформаторної загальною площею 39.7 кв. м позначено на плані літерою “Ж” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1067655468209; номер запису про право власності: 17131194), припинивши право власності Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії “Хліб України” “Волочиський комбінат хлібопродуктів” (код ЄДРПОУ 00956690) на перелічені вище об'єкти нерухомого майна та інші речові права та обтяження речових прав, що зареєстровані у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно.

2. Визнати право державної власності за державою Україна в особі Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (код ЄДРПОУ 37508596) (змінено назву на Міністерство економіки України) на 23 об'єкти нерухомого майна загальною площею 19244,2 кв. м, що розташовані по вул. Котляревського 8 у м. Волочиськ Хмельницької області, а саме: - комплекс будівель елеватору загальною площею 9229.1 кв. м позначено на плані літерою “А”; - залізнодорожний приймальник загальною площею 630.3 кв. м позначено на плані літерами “Ю” та “Ю-2”; - господарське приміщення загальною площею 513.5 кв. м позначено на плані літерами “Ф”, “ф”, “ф1”; - приміщення вагової з навісами загальною площею 203.2 кв. м позначено на плані літерами “Т”, “т”, “т1”; - приміщення вбиральні загальною площею 15.4 кв. м позначено літерою “X” на плані; - технічне приміщення зерносушарки ДСП-32 загальною площею 70 кв. м позначено на плані літерою “Я-2”; - приміщення насосної загальною площею 5.1 кв. м літера “Е” на плані; - приміщення насосної загальною площею 13.7 кв. м позначено на плані літерою “Н” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942256368209; номер запису про право власності: 33776613); - технічне приміщення зерносушарки позначено на плані літерою “П” загальною площею 35.7 кв. м; - приміщення паливної зерносушарки позначено на плані літерою “О-2” загальною площею 42.6 кв. м; - приміщення пожежного депо з гаражем загальною площею 180.6 кв. м позначено на плані літерами “М” та “м”; - приміщення складу готової продукції “Л-2” загальною площею 1415 кв. м; - приміщення автоприйомнику з підвалом та переходом загальною площею 242.6 кв. м позначено на плані літерами “С”, “с”; - технічне приміщення зерносушарки ДСП-32 загальною площею 69.9 кв. м позначено на плані літерою “Р”; - приміщення насосної загальною площею 5.2 кв.м на плані літера “Б2-1”; - крупоцех загальною площею 1847.5 кв. м на плані літера “К-4”; - приміщення трансформаторної загальною площею 73.4 кв. м позначено на плані літерою “І”; - приміщення цеху по переробці олійних культур позначено на плані літерами “Г”, “г” загальною площею 2726.7 кв. м; - приміщення прохідної та лабораторії загальною площею 936.7 кв. м позначено на плані літерою “Ч-2”; - приміщення ГРП загальною площею 12.9 кв. м позначено на плані літерою “Ц”; - приміщення комбікормового заводу загальною площею 856.9 кв. м на плані літерою “Д-4”; - приміщення адмінбудівлі-контори загальною площею 78.5 кв. м позначено на плані літерою “З”; - приміщення трансформаторної загальною площею 39.7 кв. м позначено на плані літерою “Ж”.

Також у засіданні 17.06.2021 судом відмовлено у задоволенні клопотання відповідача (від 08.06.2021) про зупинення провадження у справі до вирішення справи №560/6444/21, яка розглядається Хмельницьким окружним адміністративним судом, з огляду на недоведення неможливості суду самостійно дослідити та оцінити обставини справи, які підлягають встановленню, виходячи з обґрунтувань заяви та положень ч. 5 ст. 227 ГПК України, змісту позовних вимог (предмет і підстави), поданих сторонами доказів у цій справі, а також предмету і підстав позову у справі №560/6444/21.

У засіданні 17.06.2021 постановлено ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 24.06.2021, яке у подальшому відкладено на 01.07.2021.

Ухвалою суду від 01.07.2021 відмовлено у клопотанні дочірнього підприємства державної акціонерної компанії "Хліб України" "Волочиський комбінат хлібопродуктів" про призначення колегіального розгляду справи (від 24.06.2021). Клопотання дочірнього підприємства державної акціонерної компанії "Хліб України" "Волочиський комбінат хлібопродуктів" про витребування доказів (від 01.07.2021) задоволено. Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку ухвалено надати суду належним чином засвідчені копії акту оцінки вартості майна, на базі якого створюється товариство (“Державна акціонерна компанія “Хліб України”), чи звіту про його експертну оцінку та/або актів приймання-передачі пакетів та інших активів до статутного капіталу товариства (“Державна акціонерна компанія “Хліб України”) до 13.07.2021. Підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 15.07.2021, у якому оголошено перерву на 16.08.2021.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що спірне майно було зареєстровано за відповідачем на праві власності, однак дійсним його власником є держава Україна в особі Міністерства економіки України, а відповідач є лише його користувачем.

Відповідач у відзиві на позов (від 01.07.2020) просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Позицію мотивує недоведеністю порушення прав позивача, оскільки ДП ДАК “Хліб України” “Волочиський комбінат хлібопродуктів” має статутний капітал, який сформований за рахунок майнових внесків ДАК “Хліб України” в розмірі 7288700,00 грн, і складає фактичну вартість майна колишнього ДП “Волочиський комбінат хлібопродуктів”, переданого Мінагропром України до статутного фонду ДАК “Хліб України”, що підтверджується актом приймання-передачі Міністерства агропромислового комплексу України і ДАК “Хліб України” від 15.12.1998. Звертає увагу, що станом на даний час спірне майно перебуває у державній власності, що також підтверджується відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та свідчить про відсутність порушеного права держави, яке потребує захисту.

Прокурор у відповіді на відзив (від 13.07.2020) вважає доводи відповідача щодо включення спірного нерухомого майна до статутного фонду ДАК “Хліб України” та відповідача необґрунтованими з посиланням на положення статуту ДАК “Хліб України”. Зауважує, що таке майно є власністю держави та закріплюється за компанією на праві повного господарського відання, а компанія стосовно переданого їй засновником до статутного фонду державного майна, яке включене до переліку об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації, не може вчиняти дії, наслідком яких може бути відчуження майна. Вважає, що з огляду на імперативні приписи Постанови ВР України від 03.03.1995 №88/95-ВР та Закону України “Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації” можна дійти висновку про неможливість відчуження спірного майна у приватну власність ДАК “Хліб України” та ДП ДАК “Хліб України” “Волочиський комбінат хлібопродуктів” чи будь-якого іншого суб'єкта господарювання, адже майно державного підприємства, що не підлягає приватизації, не може належати юридичній особі на праві приватної власності.

Наголошує на тому, що ДАК “Хліб України” у листі №1-2-9/115 від 18.02.2016, протоколах №276 від 17.02.2016 та №282 від 18.04.2016 ухвалила здійснювати реєстрацію державного майна за дочірніми підприємства на праві господарського відання. Додатково звертає увагу на перебуванні частини спірного майна у податковій заставі.

Третя особа - ПАТ “ДАК “Хліб України” у поясненнях (від 26.06.2020) вважає, що право власності на державне майно Волочиського комбінату хлібопродуктів за адресою: вул. Котляревського, 8, м. Волочиськ, Хмельницька область на підставі акту від 15.12.1998, виданого Міністерством агропромислового комплексу України та ДАК “Хліб України”, та Статуту ДП ДАК “Хліб України” “Волочиський комбінат хлібопродуктів” повинно бути зареєстровано за ПАТ “ДАК “Хліб України”, форма власності державна. При цьому, спірне майно передано у користування відповідача постановою КМУ від 05.11.1997 №1218.

Прокурор у поясненнях (від 12.05.2021) з приводу суб'єктного складу сторін у справі, зокрема зазначив, що відповідно до постанови Верховної Ради України від 03.03.1995 №88/95/ВР Волочиський КХП належав до переліку об'єктів, які не підлягають приватизації у зв'язку з їх загальнодержавним значенням (орган управління Мінсільгосппром). Вважає, що оскільки позивач, окрім управління корпоративними правами держави, здійснює управління спірним державним майном, його обґрунтовано визначено органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах. Також зазначив, що належним способом захисту є позовна вимога, що відповідає ч. 3 ст. 26 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” у редакції, яка передбачає скасування державної реєстрації права власності дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії “Хліб України” “Волочиський комбінат хлібопродуктів” на 23 об'єкти нерухомого майна загальною площею 19244,2 кв. м, що розташовані по вул. Котляревського 8 (колишня Котовського, 8) у м. Волочиськ Хмельницької області, припинивши рішенням суду право власності дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії “Хліб України” “Волочиський комбінат хлібопродуктів” на вказані об'єкти нерухомого майна, та інші похідні речові права та обтяження речових прав.

Відповідач у поясненнях (від 25.05.2021), зокрема звертає увагу на те, що має статутний капітал, який сформований за рахунок майнових внесків ДАК "Хліб України" у розмірі 7288700,00 грн, і складає фактичну вартість майна колишнього державного підприємства “Волочиський комбінат хлібопродуктів”, переданого Мінагропромом України до статутного фонду ДАК „Хліб України", що підтверджується актом приймання-передачі Міністерства агропромислового комплексу України і ДАК “Хліб України” від 15.12.1998 оцінки наявного власного майна підприємства Волочиського комбінату хлібопродуктів до статутного фонду ДАК “Хліб України”, яким передано майновий комплекс вартістю 7288741 гривень на виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1997 №1218 "Про прискорення приватизації хлібоприймальних та хлібозаготівельних підприємств".

З урахуванням положень Закону України "Про Кабінет Міністрів України", Закону України "Про управління об'єктами державної власності", а також Статуту ПАТ ДАК "Хліб України", доходить висновку, що Міністерство має лише повноваження управління корпоративними правами держави щодо ПАТ ДАК "Хліб України", а не управління щодо спірного нерухомого майна. З приводу обраного способу захисту з огляду на положення ст. 46 ГПК України зауважив, що зміни в законодавстві, які були внесені Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству”, не є випадком, за якого допускається зміна предмету позову при новому розгляді справи.

Третя особа - Головне управління ДПС у Хмельницькій області у поясненнях (від 08.06.2021) повідомила, що станом на 01.06.2021 за відповідачем наявний податковий борг в сумі 1903585,79 грн, який виник в жовтні 2001 року у зв'язку із несплатою поточних платежів по земельному податку. З метою упередження реалізації об'єктів нерухомості без спрямування коштів в рахунок погашення податкового боргу 28.09.2016 Красилівською ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області було прийняте рішення про опис майна у податкову заставу за №778 та проведено опис згідно акту опису від 28.09.2016 за №1/17 (витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 29.09.2016 №50421240). 13.11.2017 було складено акт опису майна (за заявою відповідача щодо заміни предмета податкової застави) та зареєстрована застава в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Також повідомила, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.09.2019 у справі №560/2339/19 задоволено позов управління та надано дозвіл на погашення податкового боргу за рахунок майна в сумі 711,0 тис.гривень. Заходи, щодо реалізації майна, яке знаходиться у податковій заставі, Головним управлінням ДПС не проводилися.

Третя особа - ПП “Аграрна компанія 2004” у поясненнях (від 24.06.2021), посилаючись на положення Закону України "Про Кабінет Міністрів України", Закону України "Про управління об'єктами державної власності", Статуту ПАТ ДАК "Хліб України", вважає, що Міністерство економіки України здійснює лише повноваження управління корпоративними правами держави щодо ПАТ ДАК "Хліб України", а не управління щодо спірного нерухомого майна. З огляду на вказане, права, свободи чи інтереси Міністерства не є порушені, невизнані або оспорювані.

Прокурор у поясненнях (від 01.07.2021), зокрема, щодо ефективності обраного позивачем способу захисту з огляду на зміни у законодавстві, які були внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", у тому числі до статті 26 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, зазначив, що наявність слова "запис" у прохальній частині позову не змінює суті заявлених прокурором вимог, що направлені на поновлення прав Міністерства економіки України, яке є органом управління спірним державним майном, що не підлягало приватизації, єдиним акціонером ПАТ ДАК “Хліб України” та управляє корпоративними правами (100%) держави у вказаному ПАТ.

Прокурор у поясненнях (від 14.07.2021) зазначив, що надані у матеріали справи заява про реєстрацію випуску акцій від 22.06.2001, рішення ДАК "Хліб України" про емісію акцій від 15.03.2001 не підтверджують обставину набуття на праві приватної власності ДАК "Хліб України" та відповідачем на спірні 23 об'єкти нерухомого майна. Крім того, під час розгляду справи про банкрутство відповідача №4/315-Б встановлено, що підприємство є державним та входить до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації. У справі №14/6005 (постанова Вищого господарського суду України від 29.03.2007) встановлено, що майно підприємства є державною власністю та було включено до об'єктів, що не підлягають приватизації.

На адресу суду від Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку надійшли копії акту оцінки вартості майна, затвердженого рішенням спостережної ради ДАК "Хліб України" від 12.10.2000, та звіту про експертну оцінку вартості майна ДАК "Хліб України" з додатками.

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві, поясненнях.

Представник третьої особи - ПП “Аграрна компанія 2004” у судовому засіданні заперечила проти позовних вимог, посилаючись на підстави, зазначені у поясненнях.

Позивач, треті особи - ПАТ "Державна акціонерна компанія "Хліб України" ГУ ДПС у Хмельницькій області ГУ ДПС у Хмельницькій області представників у судове засідання не направили, хоча були належним чином повідомлені про судовий розгляд справи, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень 19.07.2021.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

З метою забезпечення інтересів держави та населення у процесі реформування системи закупівель і використання зерна державних ресурсів, створення сприятливих умов для інвестування елеваторної, борошномельно-круп'яної і комбікормової промисловості постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.1996 №1000 утворено Державну акціонерну компанію "Хліб України". Міністерству сільського господарства і продовольства за участю Компанії доручено організувати перетворення державних підприємств, зазначених у додатках № 1, 2 і 3 (у переліку додатку 3 значиться Волочиський комбінат хлібопродуктів), у державні відкриті акціонерні товариства у порядку, визначеному Указом Президента України від 15 червня 1993 року №210 "Про корпоратизацію підприємств", передбачивши передачу до статутного фонду Компанії акцій відкритих акціонерних товариств, зокрема, не менш як 34 відсотки - створених на базі підприємств і організацій, зазначених у додатку № 3.

Відповідно до п. 1 статуту державної акціонерної компанії «Хліб України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.1996 №1375 (далі - статут Компанії), Компанію засновано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.1996 №1000 «Про утворення державної акціонерної компанії «Хліб України».

Компанія входить до складу агропромислового комплексу України і є правонаступницею Головного управління по хлібопродуктах та Головного управління комбікормової промисловості Мінсільсппроду (п. 7 статуту Компанії).

Згідно з п. 8 статуту Компанії майно Компанії є власністю держави і закріплюється за компанією на праві повного господарського відання.

Компанії належать: майно, передане засновником; акції відкритих акціонерних товариств, внесені до її статутного фонду відповідно до постанови КМУ від 22.08.1996 №1000; зерно, продукти його переробки, не зернова сировина, придбана компанією внаслідок комерційної діяльності, та продукція, вироблена з зазначеної сировини; інше майно, цінні папери, придбані на підставах, не заборонених чинним законодавством (п. 9 статуту Компанії).

За змістом п. 10 статуту Компанії Компанія самостійно здійснює володіння, користування і розпорядження майном відповідно до мети своєї діяльності, цього статуту та чинного законодавства.

Компанія має право в установленому законодавством порядку, в тому числі, створювати на території України та за її межами свої філії, представництва, а також дочірні підприємства.

Створені компанією філії, представництва та дочірні підприємства можуть наділятися основними засобами та оборотними активами, які належать Компанії (п. п. 12, 13 статуту Компанії).

У п. 15 статуту Компанії зазначено, що Компанія після перетворення державних і орендних підприємств у відкриті акціонерні товариства приймає від Фонду державного майна в довірче управління пакети акцій, які перебувають у власності держави.

Відповідно до п. 19 статуту Компанії ДАК «Хліб України» акціонерами Компанії можуть бути юридичні та фізичні особи. Згідно з п. п. 23, 24 Статуту статутний фонд Компанії становить 832,9 мільйонів гривень. Статутний фонд Компанії поділено на 3331600 простих іменних акцій номінальною вартістю 250 грн кожна; 100% акцій компанії перебувають у державній власності до прийняття Кабінетом Міністрів України спеціального рішення про приватизацію майна компанії.

Згідно з п. 30 статуту Компанії Компанія випускає прості іменні акції у розмірі її статутного фонду і проводить їх реєстрацію в порядку, передбаченому чинним законодавством.

До прийняття Кабінетом Міністрів України спеціального рішення про приватизацію майна Компанії Фонд державного майна не може відчужувати належні державі акції Компанії (п. 31 статуту Компанії).

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1998 №1218 «Про прискорення приватизації хлібоприймальних та хлібозаготівельних підприємств» доручено Міністерству агропромислового комплексу передати у двомісячний термін до статутного фонду Державної акціонерної компанії "Хліб України" державне майно підприємств, зазначених у додатку № 3 (серед яких Волочиський комбінат хлібопродуктів), перетворивши їх у дочірні підприємства Компанії, а також адміністративні будинки, що належать до державної власності, згідно з додатком №4.

Згідно з актом оцінки власного майна підприємства від 15.12.1998 Міністерством агропромислового комплексу України затверджено передачу, а ДАК «Хліб України» - прийом майна Волочиського комбінату хлібопродуктів за адресою: м. Волочиськ, вул. Котовського, 8 згідно з передаточним балансом та документацією про результати інвентаризації станом на 01.10.1998 вартістю 7288741 грн (вартість цілісного майнового комплексу).

У матеріали справи надано копію балансу Волочиського КХП станом на 01.10.1998, в якому зазначено, зокрема, що статутний фонд на початок року становив 6106 грн, на кінець звітного періоду - 7288741 гривень.

Відповідно до акту оцінки вартості майна ДАК "Хліб України", затвердженого рішенням спостережної ради ДАК "Хліб України" від 12.10.2000 (протокол №2), комісією підтверджено, що вартість майна згідно з консолідованим балансом, складеним з урахуванням результатів експертної оцінки, документацією про результати інвентаризації, становить: первісна (відновна) вартість основних засобів (змінено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.1998 №2035) - 2741042,0 тис. грн; балансова (залишкова) вартість основних засобів - 1468200,0 тис. грн; вартість цілісного майнового комплексу - 1515793,1 тис. грн; вартість майна, що підлягає приватизації, - 1384659,2 тис. гривень.

Згідно зі звітом про експертну оцінку вартості майна ДАК "Хліб України", виконаного ФПК "Інвестпошук" станом на 01.04.2000, метою оцінки є визначення вартості майна з метою подальшого коригування статутного фонду ДАК "Хліб України". У додатку до звіту відображені зведені результати експертної оцінки майна ДАК "Хліб України" станом на 01.04.2000, зокрема, вартість активів ДАК "Хліб України", що підлягали оцінці, - 94328386 грн, Волочиського КХП - 10990283 гривень.

Згідно зі статутом ДП ДАК «Хліб України» «Волочиський комбінат хлібопродуктів», затвердженого рішенням Спостережної ради ДАК «Хліб України» від 24.03.2001, оформленим протоколом №1 (нова редакція) (далі - статут ДП), засновником (власником) відповідача є ДАК «Хліб України». Підприємство створене шляхом реорганізації державного підприємства Волочиський комбінат хлібопродуктів на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.1997 №1218 «Про прискорення приватизації хлібоприймальних і хлібозаготівельних підприємств» рішенням Спостережної ради Державної акціонерної компанії «Хліб України» від 10.03.1998, протокол №3, зареєстроване Волочиською райдержадміністрацією (п. 1.1 статуту ДП).

У п. 3.7 статуту ДП передбачено, що підприємство має право в установленому законодавством та цим статутом порядку, зокрема продавати і передавати іншим підприємствам, організаціям та установам, обмінювати, здавати в оренду, надавати безоплатно в тимчасове користування або в позику майно та кошти, а також належні йому будинки, споруди, устаткування, транспортні засоби, інвентар, сировину та інші матеріальні цінності, а також списувати їх з балансу. Здійснення будь-яких угод з майном компанії, яке передане підприємству в користування, провадиться лише з дозволу компанії.

Майно підприємства становлять основні та оборотні засоби, грошові кошти, а також інші активи, вартість яких відображається в бухгалтерському балансі підприємства. Джерелами формування майна підприємства є: грошові і матеріальні внески компанії; доходи від особистої господарської діяльності; доходи від цінних паперів; кредити банків та інших кредиторів; інші джерела, не заборонені законодавством України (п. п. 4.1, 4.2 статуту ДП).

Пунктом 4.3 статуту ДП визначено, що майно Компанії передається підприємству в користування. Підприємство має право вчиняти щодо майна компанії будь-які дії тільки з дозволу компанії. Майно, що набуте підприємством в результаті власної господарської діяльності, належить компанії на праві власності.

Ризик випадкової загибелі або пошкодження майна, що закріплюється за підприємством та надане йому у користування, несе підприємство (п. 4.4 статуту ДП).

Відповідно до п. 4.5 статуту ДП для забезпечення діяльності підприємства може створюватися статутний фонд за рахунок внесків Компанії.

У п. 4.6 статуту ДП вказано, що внеском до статутного фонду підприємства можуть бути: будинки, споруди, обладнання та інші матеріальні цінності, цінні папери; права користування землею, водою та іншими природними ресурсами, а також будинками, спорудами та обладнанням; майнові та немайнові права, в тому числі, на інтелектуальну власність; грошові кошти в національній та іноземній валюті.

Статутний фонд підприємства може збільшуватись за рахунок прибутку, отриманого підприємством від господарської діяльності, а якщо необхідно, за рахунок додаткових внесків компанії (п. 4.8 статуту ДП).

Згідно з п. п. 5.2, 5.3 статуту ДП Компанія, зокрема приймає рішення про створення підприємства, затверджує його статут; приймає рішення щодо розміру статутного фонду, встановлює розмір, форми та порядок внесення додаткових внесків до статутного фонду. До компетенції Компанії відноситься: надання дозволу на здійснення операцій по розпорядженню майном підприємства згідно з цим статутом та в межах чинного законодавства.

Розділами І, ІІІ, V статуту ДАК «Хліб України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2001 №240, передбачено, що державну акціонерну компанію "Хліб України" засновано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 року №1000. Компанія є правонаступницею прав і обов'язків Головного управління по хлібопродуктах та Головного управління комбікормової промисловості Мінсільгосппроду. Компанія має право в установленому законодавством порядку: утворювати філії, представництва, інші відокремлені структурні підрозділи та дочірні підприємства як на території України, так і за її межами, наділяючи їх основними та обіговими засобами (п. 16). Майно Компанії складається з основних фондів, обігових коштів, цінних паперів, акцій дочірніх підприємств, а також фінансових та інших активів, відображених у бухгалтерському балансі Компанії (п. 27). Джерелами формування майна Компанії є, з-поміж іншого майно, передане засновником (п. 28). Компанія є власником, зокрема майна (в тому числі коштів), переданого їй у власність засновником та акціонерами (п. 29). Компанія володіє, користується та розпоряджається належним їй майном на свій розсуд, вчиняючи стосовно нього будь-які дії, що не суперечать законодавству, цьому Статуту та меті діяльності Компанії (п. 30). Майно, яке не підлягає приватизації і передане до статутного фонду Компанії, перебуває у державній власності до прийняття відповідно до законодавства спеціального рішення про приватизацію. Акції Компанії не можуть передаватися будь-яким органам, підприємствам, установам та організаціям для формування їх статутних фондів, щодо них не можуть вчинятися дії, наслідком яких може бути відчуження акцій з державної власності, зокрема передача в заставу (п. 31). Розмір статутного фонду Компанії становить 1384659200 гривень. Статутний фонд Компанії формується за рахунок вартості майна, переданого їй засновником (п. 33). Статутний фонд Компанії поділено на 13846592 прості іменні акції номінальною вартістю 100 гривень кожна. До прийняття засновником окремого рішення про приватизацію майна Компанії у державній власності перебуває 100 відсотків її акцій (п. 33).

У матеріали справи надано копію рішення ДАК «Хліб України» від 15.03.2001 про емісію акцій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2001 №240; копію заяви ДАК «Хліб України» про реєстрацію випуску акцій від 22.06.2001.

Наказом Міністерства аграрної політики України від 03.12.2010 №798 затверджено нову редакцію Статуту Державної акціонерної компанії "Хліб України".

Так, пунктами 1, 2 нової редакції статуту Компанії передбачено, що державна акціонерна компанія «Хліб України» утворена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.1996 №1000, є правонаступником Головного управління по хлібопродуктах та Головного управління комбікормової промисловості Мінсільсппроду, є публічним акціонерним товариством.

Засновником компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України. Повноваження щодо управління корпоративними правами держави стосовно Компанії здійснюється Міністерством аграрної політики України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 №764 (п. 29 статуту Компанії в новій редакції).

Акціонерами Компанії є: держава в особі Міністерства аграрної політики України - до прийняття в установленому порядку рішення про приватизацію акцій Компанії та в особі Фонду державного майна - після передачі йому акцій Компанії, визначених для продажу згідно з прийнятим в установленому порядку рішенням про їх приватизацію; юридичні особи різних форм власності та фізичні особи, що набули права власності на акції Компанії у процесі приватизації та на вторинному ринку цінних паперів (п. 30 статуту Компанії в новій редакції).

За змістом п. 35 статуту Компанії в новій редакції майно Компанії складається з основних фондів, обігових коштів, цінних паперів, а також фінансових та інших активів, відображених у бухгалтерському балансі Компанії.

Джерелами формування майна Компанії є, з-поміж іншого майно, передане засновником (п. 36 статуту Компанії в новій редакції).

Компанія є власником, зокрема майна, переданого засновником до статутного капіталу Компанії, у тому числі коштів. Компанія володіє, користується та розпоряджається належним їй майном і вчиняє стосовно нього будь-які дії, що не суперечать законодавству, цьому Статуту та меті діяльності Компанії (п. п. 37, 38 статуту Компанії в новій редакції).

Відповідно до п. п. 40, 41 статуту Компанії в новій редакції розмір статутного фонду Компанії становить 1384659200 гривень. Статутний фонд Компанії формується за рахунок вартості майна, переданого їй засновником. Статутний капітал Компанії поділено на 13846592 прості іменні акції номінальною вартістю 100 гривень кожна.

Акція компанії посвідчує корпоративні права акціонера щодо Компанії (п. 47 статуту Компанії в новій редакції).

За змістом п. 51 статуту Компанії в новій редакції до прийняття рішення про приватизацію акцій компанії 100 відсотків акцій, які випускаються на величину статутного капіталу, є власністю держави.

Згідно з протоколом №276 засідання правління ДАК «Хліб України» від 17.02.2016 правлінням, з огляду на положення статуту ДАК «Хліб України», затвердженого постановою Міністерства аграрної політики України від 03.12.2010 №798, наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про проведення інвентаризації державного майна, оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна та права користування земельними ділянками» від 02.06.2015 №201, рішення колегії Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.10.2015, прийнято рішення, з метою упорядкування та актуалізації зведеного балансу компанії із подальшим внесенням змін до статутного капіталу компанії, доручити дочірнім підприємствам компанії здійснити невідкладну оцінку майна та оформити у відповідності з чинним законодавством права власності на об'єкти нерухомого майна дочірніх підприємств, на яке право власності не зареєстроване та право користування земельними ділянками, якими ДАК «Хліб України» та його дочірні підприємства користуються без належних документів.

ДАК «Хліб України» надіслано вказаний протокол керівникам дочірніх підприємств листом №1-2-9/115 від 18.02.2016, в якому також повідомлено, що п. 1.4 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про проведення інвентаризації державного майна, оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна та права користування земельними ділянками» від 02.06.2015 №201 та рішенням колегії Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.10.2015, яким схвалено Першочергові заходи щодо стабілізації фінансово-господарського стану та розвитку ДАК «Хліб України», керівників ДП зобов'язано забезпечити невідкладне оформлення у відповідності з чинним законодавством права власності на об'єкти нерухомого майна, на яке право власності не зареєстровано, зокрема, здійснити необхідні заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на відповідні земельні ділянки та забезпечити невідкладну реєстрацію права власності на об'єкти нерухомого майна дочірніх підприємств ДАК «Хліб України», оформивши відповідні технічні паспорти.

18.04.2016 відбулося засідання правління ДАК «Хліб України», на якому, як убачається із протоколу №282, здійснювався розгляд пропозицій дочірніх та обласних дочірніх підприємств ДАК «Хліб України» щодо врегулювання питань правового режиму майна. Зокрема, вказується на те, що ДАК «Хліб України» неодноразово передавала та відчужувала своє майно, а саме: ДП у користування та у власність, проте зміни до розміру статутного фонду ДАК «Хліб України» по вилученню з нього цілісних майнових комплексів, які передані до складу статутних фондів інших підприємств, не вносились.

Зокрема, у своїй пропозиції від 04.04.2016 директор ДП «ДАК «Хліб України» «Волочиський КХП» повідомив, що при здійсненні державної реєстрації підприємства статутом було передбачено формування статутного фонду за рахунок внеску у вигляді цілісного майнового комплексу Волочиського КХП. У зв'язку з відсутністю належно оформленого документу про передачу у статутний фонд підприємства нерухомого майна неможливе проведення державної реєстрації відповідних прав.

За результатами обговорення правлінням ДАК «Хліб України» вирішено погодити пропозиції обласних дочірніх та дочірніх підприємств ДАК «Хліб України» про закріплення майна (у тому числі у випадках, якщо таке майно на даний час не зареєстроване в установленому законодавством порядку або зареєстроване з порушенням вимог нормативно-правових актів у сфері державної реєстрації об'єктів нерухомого майна) за останніми на праві повного господарського відання, доручивши керівникам дочірніх та обласних дочірніх підприємств ДАК «Хліб України» підготувати відповідні акти приймання-передачі майна до господарського відання; у випадку наявності підтверджуючих документів щодо факту передачі чи визнання права власності на майно за дочірніми та обласними дочірніми підприємствами (рішення суду, акти приймання-передачі) здійснювати реєстрацію права власності на підставі наявних документів; взяти до відома факт формування статутних (складених) капіталів дочірніх підприємств ДАК «Хліб України» в момент їх заснування, зокрема, і шляхом внесення до них нерухомого майна, розташованого за адресами місцезнаходження дочірніх підприємств ДАК «Хліб України», в тому числі, ДП ДАК «Хліб України» «Волочиський комбінат хлібопродуктів» (адреса нерухомого майна: Хмельницька область, м. Волочиськ, вул. Котовського, 8).

На замовлення відповідача ТОВ «Подільське БТІ» виготовлено технічні паспорти на спірні приміщення.

Як убачається із інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо нерухомого майна від 16.01.2020, за відповідачем 18.10.2019 на праві приватної власності зареєстровано нерухомість за адресою: Хмельницька область. Волочиський район, м. Волочиськ, вул. Котовського, буд. 8, а саме: комплекс будівель елеватору площею 9229, 1 кв.м. (реєстраційний номер 1946622768209), залізнодорожній приймальник площею 630,3 кв.м. (реєстраційний номер 1942566268209), господарське приміщення площею 513,5 кв.м. (реєстраційний номер 1942455668209), приміщення вагової з навісами площею 203,2 кв.м. (реєстраційний номер 1942361668209); приміщення вбиральні площею 15,4 кв.м. (реєстраційний номер 1942316668209); технічне приміщення зерносушарки ДСП-32 площею 70 кв.м. (реєстраційний номер 1942302968209), приміщення насосної площею 5,1 кв.м. (реєстраційний номер 1942280668209), приміщення насосної площею 13,7 кв.м. (реєстраційний номер 1942256368209), технічне приміщення зерносушарки площею 35, 7 кв.м. (реєстраційний номер 1942226768209), приміщення паливної зерносушарки площею 42,6 кв.м. (реєстраційний номер 1942171068209), приміщення пожежного депо з гаражем площею 180,6 кв.м. (реєстраційний номер 1942015068209), приміщення складу готової продукції площею 1415 кв.м. (реєстраційний номер 1941967968209), приміщення автоприйомнику з підвалом та переходом площею 242,6 кв.м. (реєстраційний номер 1941918168209), технічне приміщення зерносушарки ДСП-32 площею 69,6 кв.м. (реєстраційний номер 1941714668209), приміщення насосної площею 5,2 кв.м. (реєстраційний номер 1941682068209), крупоцех площею 1847,5 кв.м. (реєстраційний номер 1718777868209);

25.10.2016 за відповідачем на праві державної власності зареєстровано приміщення адмінбудівлі-контори площею 78,5 кв.м. (реєстраційний номер 1067771168209), на праві приватної власності (27.04.2018 внесено виправлення в реєстр та змінено форму власності з державної на приватна) приміщення трансформаторної площею 73, 4 кв.м. (реєстраційний номер 1067685668209) - на вказаний об'єкт 07.12.2018 зареєстровано обтяження у формі податкової застави; на праві державної власності приміщення трансформаторної площею 39,7 кв.м. (реєстраційний номер 1067655468209).

14.06.2016 на праві приватної власності (27.04.2018 в Реєстрі внесено виправлення та змінено форму власності з державної на приватну) цех по переробці олійних культур площею 2726, 7 кв.м. (реєстраційний номер 951521168209), на вказаний об'єкт 14.02.2018 зареєстровано обтяження у формі податкової застави; на праві приватної власності (27.04.2018 змінено форму власності з державної на приватну) приміщення прохідної та лабораторії площею 936,7 кв.м. (реєстраційний номер 951477768209), на об'єкт 07.12.2018 зареєстровано обтяження у вигляді податкової застави; на праві приватної власності (27.04.2018 внесено виправлення в Реєстр та змінено форму власності з державної на приватну) приміщення ГРП площею 12,9 кв.м. (реєстраційний номер 951353868209), 07.12.2018 на вказаний об'єкт зареєстровано податкову заставу; на праві приватної власності (27.04.2018 змінено форму власності з державної на приватну) приміщення комбікормового заводу площею 856,9 кв.м. (реєстраційний номер 951305368209), 14.02.2018 на вказаний об'єкт зареєстровано податкову заставу.

Підставою вчинення реєстраційних дій щодо реєстрації права на майно вказано акт від 15.12.1998, видавник: Міністерство агропромислового комплексу України та ДАК «Хліб України»; протокол, серія та номер 282, виданий 18.04.2016 ДАК «Хліб України».

У матеріали справи надано копії договорів оренди нерухомого майна від 16.08.2016 та 29.07.2016, укладених між відповідачем (орендодавець) та приватним підприємством «Аграрна компанія 2004» (орендар), за якими орендодавець передає, а орендар приймає у тимчасове володіння та користування з метою здійснення господарської діяльності нерухоме майно, відповідно приміщення ГРП загальною площею 12,9 кв.м., приміщення прохідної та лабораторії загальною площею 936,7 кв.м., приміщення складу з підлоговим збереженням загальною площею 2720,9 кв.м. (у довідці - цех по переробці олійних культур), комбікормового заводу загальною площею 856,9 кв.м., що належать орендодавцю на праві власності, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, виданою 17.06.2016 державним реєстратором Волочиської районної державної адміністрації, право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Об'єкти, що орендуються, знаходяться за адресою: Хмельницька область, Волочиський район, вул. Котляревського, 8 (п. п. 1, 2 договорів оренди). Також до договорів додано копії договорів про внесення змін, якими сторони внесли зміни щодо плати за оренду та порядку проведення розрахунків і встановили строк оренди за договорами - на 20 років.

Відомості про реєстрацію права оренди за приватним підприємством «Аграрна компанія 2004» на об'єкти нерухомого майна, які є об'єктами за вищезазначеними договорами оренди, містяться також в наданій у матеріали справи Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо нерухомого майна від 11.05.2021 №255905246.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.09.2019 у справі №560/2339/19 надано дозвіл на погашення податкового боргу в сумі 711050,41 грн за рахунок майна дочірнього підприємства ДАК «Хліб України» Волочиський комбінат хлібопродуктів.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 15.06.2020 в Реєстр 19.05.2020 внесено виправлення в частині зміни форми власності на спірні в цій справі об'єкти з приватної на державну.

Прокурор звернувся до Кабінету Міністрів України, Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, зокрема з листом (від 21.01.2020), в якому просив надати інформацію про те, чи належить майновий комплекс Волочиського комбінату хлібопродуктів до державної власності, на підставі яких актів; чи приймались Кабінетом Міністрів України, Міністерством чи іншим уповноваженим державним органом (Фондом державного майна України тощо) рішення про приватизацію чи іншим чином відчуження цього комплексу на користь ДП ДАК «Хліб України» «Волочиський КХП»; у разі виявлення порушень повідомити про такі та про вжиті заходи з метою захисту інтересів держави.

Листом Секретаріату Кабінету Міністрів України від 30.01.2020 лист прокурора надіслано для розгляду та надання відповіді до Мінекономіки.

Відповідаючи на запити прокурора, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки) листами (від 07.02.2020, 03.04.2020, 07.05.2020) надало, зокрема листи ДАК «Хліб України» 17.02.2020 та 15.04.2020.

У цих листах ДАК «Хліб України» повідомило, що згідно п. 1 постанови КМУ від 11.08.2010 №764 «Про заходи з утворення державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України», повноваження щодо управління корпоративними правами держави стосовно ДАК «Хліб України» передані та здійснюються Міністерством аграрної політики та продовольства України, яке є єдиним акціонером компанії. В подальшому, постановою КМУ від 02.09.2019 року №829 реорганізовано Міністерство аграрної політики та продовольства шляхом приєднання до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, та згідно розпорядження КМУ від 09.10.2019 №954-р повноваження з управління корпоративними правами держави ДАК «Хліб України» були передані із сфери управління Мінагрополітики до сфери управління Мінекономіки. В свою чергу, постановою КМУ від 05.11.1997 №1218 «Про прискорення приватизації хлібоприймальних і хлібозаготівельних підприємств» до статутного капіталу ДАК «Хліб України» було передано державне майно підприємств, зазначених у додатку №3 до постанови, що були перетворені у дочірні підприємства ДАК «Хліб України», а також адміністративні будинки, що належать до державної власності, згідно з додатком 4 до постанови. В тому числі, було прийнято рішення передати державне майно Волочиського комбінату хлібопродуктів, перетворивши його у дочірнє підприємство ДАК «Хліб України «Волочиський комбінат хлібопродуктів», яке оформлено як акт оцінки наявності власного майна підприємства від 15.12.1998, та яким затверджено передачу майна Волочиського комбінату хлібопродуктів до ДАК «Хліб України» між Міністерством агропромислового комплексу України та ДАК «Хліб України».

Заступник прокурора Хмельницької області листом (від 13.05.2021) повідомив Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства про намір здійснювати представництво інтересів держави в суді шляхом звернення до суду з позовом в інтересах держави в особі Міністерства про скасування державної реєстрації права приватної власності ДП ДАК "Хліб України" Волочиський КХП на об'єкти нерухомого майна по вул. Котляревського, 8 у м. Волочиську Хмельницької області та визнання права власності за державною в особі Міністерства.

У матеріали справи надано лист слідчого управління Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області (від 29.01.2021), адресований Міністерству юстиції України, з проханням провести перевірку законності вчинення державним реєстратором Волочиської РДА державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відносно 26 об'єктів нерухомого майна ДП ДАК «Хліб України «Волочиський комбінат хлібопродуктів», а також відповідь Міністерства юстиції України (лист від 12.04.2021) про відсутність передбачених законодавством підстав для здійснення заходів контролю до державного реєстратора у державному реєстрі прав щодо дій до 02.11.2016; копія акту за результатами проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора Волочиської РДА від 08.04.2021; копію наказу Міністерства юстиції України від 12.04.2021 №1330/5 про тимчасове блокування реєстратору доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 2 місяці; копію ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.06.2021 у справі №560/6444/21 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправними та скасування наказів.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.

Згідно із частинами першою та четвертою статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Статтею 316 Цивільного кодексу України передбачено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Відповідно до статті 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно зі ст. ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Міністерства економіки України, в якому просить скасувати державну реєстрацію права власності відповідача на 23 об'єкти нерухомого майна загальною площею 19244,2 кв. м, що розташовані по вул. Котляревського 8 у м. Волочиськ Хмельницької області, припинивши його право власності на відповідні об'єкти нерухомого майна та інші речові права та обтяження речових прав, що зареєстровані у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, та визнати право державної власності за державою Україна в особі Міністерства економіки України на вказані об'єкти нерухомого майна.

В обґрунтування порушення інтересів держави прокурором, зокрема зазначено, що державна реєстрація права державної власності на спірні об'єкти за відповідачем без належних підстав, тобто за відсутності підтверджень щодо передання майна відповідачу у власність, порушує права власника спірного майна - держави. При цьому позивачем як органом, уповноваженим управляти корпоративними правами держави у ДАК "Хліб України" та спірним державним майном, не вжито жодних заходів щодо здійснення захисту інтересів держави.

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у відсутності такого органу.

Частинами третьою - п'ятою статті 53 ГПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

У разі відкриття провадження за позовною заявою особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (крім прокурора), особа, в чиїх інтересах подано позов, набуває статусу позивача.

У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу.

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу.

Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення (висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18).

Так, з матеріалів справи слідує, що прокурор звернувся до Кабінету Міністрів України з листом 21.01.2019, до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства з листами від 27.01.2020, 14.04.2020 щодо виявлених порушень при реєстрації права власності на майновий комплекс Волочиського КХП, в яких, окрім надання відповідних документів, просив також повідомити про заходи вжиті з метою захисту інтересів держави.

Кабінет Міністрів України скерував отриманий від прокурора лист до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства (лист від 30.10.2020), яке, у свою чергу, надало отримані з приводу цього питання від ДАК «Хліб України» документи.

Разом з тим, відомостей щодо вжиття заходів, спрямованих на захист інтересів держави, в тому числі в судовому порядку, прокурору не повідомлено. Доказів протилежного суду не подано.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.

Таким чином, невжиття позивачем заходів щодо захисту інтересів держави в судовому порядку за умови обізнаності про наявність відповідних порушень, про що свідчить вищенаведене листування прокурора з позивачем, стало підставою для звернення прокурора в інтересах держави в особі позивача до суду з цим позовом.

У підтвердження дотримання прокурором порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" для звернення до суду з відповідним позовом, у матеріали справи надано лист заступника прокурора Хмельницької області від 13.05.2020 про намір здійснення представництва інтересів держави в суді, адресований Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

При цьому відповідно до статті 1 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Згідно зі статтею 4 зазначеного Закону до суб'єктів управління об'єктами державної власності відноситься, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності.

За змістом статті 52 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності, відповідно до покладених на нього завдань у сфері управління об'єктами державної власності здійснює методологічне та, у межах власних повноважень, нормативно-правове забезпечення питань управління об'єктами державної власності, зокрема щодо захисту майнових прав держави.

Відповідно до Положення про Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 459, передбачено, що Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінекономіки є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує управління об'єктами державної власності.

Згідно з пунктами 4, 229 вказаного Положення Мінекономіки відповідно до покладених на нього завдань приймає у випадках, передбачених законодавством, рішення про передачу об'єктів державної власності, що перебувають у сфері його управління, в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, передачу об'єктів державної власності від одного підприємства іншому; здійснює в межах повноважень, передбачених законом, інші передбачені законом функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління, забезпечує в установленому порядку захист економічних прав і законних інтересів України, її суб'єктів господарювання.

Зважаючи на викладене судом критично оцінюються доводи відповідача про відсутність правових підстав для звернення прокурора з позовом в інтересах держави в особі позивача.

Відповідно до частин 1, 2 статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Частиною 2 статті 325 Цивільного кодексу України передбачено, що фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.

У статті 141 ГК України зазначено, що до державного майна у сфері господарювання належать цілісні майнові комплекси державних підприємств або їх структурних підрозділів, нерухоме майно, інше окреме індивідуально визначене майно державних підприємств, акції (частки, паї) держави у майні суб'єктів господарювання різних форм власності, а також майно, закріплене за державними установами і організаціями з метою здійснення необхідної господарської діяльності, та майно, передане в безоплатне користування самоврядним установам і організаціям або в оренду для використання його у господарській діяльності. Держава через уповноважені органи державної влади здійснює права власника також щодо об'єктів права власності Українського народу, зазначених у частині першій статті 148 цього Кодексу. Види майна, що може перебувати виключно у державній власності, відчуження якого недержавним суб'єктам господарювання не допускається, а також додаткові обмеження щодо розпорядження окремими видами майна, яке належить до основних фондів державних підприємств, установ і організацій, визначаються законом (ч. ч. 1, 5 ст. 141 ГК України).

При цьому згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 73 Господарського кодексу України орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.

Майно державного комерційного підприємства закріплюється за ним на праві господарського відання. Державне унітарне комерційне підприємство може бути перетворене у державне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого належать державі, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. ч. 2, 7 ст. 74 ГК України).

За визначенням ст. 136 ГК України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.

З матеріалів справи слідує, що державна акціонерна компанія "Хліб України" (далі - ДАК "Хліб України") утворена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1000 від 22.08.1996.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.1996 №1375 було затверджено Статут ДАК "Хліб України".

Відповідно до пунктів 8, 19 вищевказаного Статуту майно компанії є власністю держави і закріплюється за компанією на праві повного господарського відання. 100% акцій компанії перебувають у державній власності до прийняття Кабінетом Міністрів України спеціального рішення про приватизацію майна компанії.

При цьому згідно зі статутом ДП ДАК “Хліб України” “Волочиський комбінат хлібопродуктів”, затвердженого рішенням Спостережної ради ДАК “Хліб України” від 24.03.2001, оформленим протоколом №1 (нова редакція), засновником (власником) відповідача є ДАК “Хліб України”.

За змістом п. 4.3 статуту відповідача майно ДАК “Хліб України” передається підприємству в користування і підприємство має право вчиняти щодо майна компанії будь-які дії тільки з дозволу компанії.

Тобто з вищенаведених положень установчих документів ДАК “Хліб України” та відповідача слідує, що володіючи майном держави на праві господарського відання, ДАК «Хліб України» не могло передати таке майно відповідачу у власність, а лише у користування, в тому числі згідно з актом оцінки власного майна підприємства від 15.12.1998, згідно з яким Міністерством агропромислового комплексу України затверджено передачу, а ДАК “Хліб України” - прийом майна Волочиського комбінату хлібопродуктів за адресою: м. Волочиськ, вул. Котовського, 8 згідно з передаточним балансом та документацією про результати інвентаризації станом на 01.10.1998 вартістю 7288741 грн (вартість цілісного майнового комплексу).

Такого висновку суд доходить, виходячи зі змісту загальновизнаного принципу приватного права ''nemo plus iuris ad alium transferre potest, quam ipse haberet", який означає, що "ніхто не може передати більше прав, ніж має сам", на який звернув увагу Верховний Суд у постанові від 18.091.2021 у цій справі, а також неодноразово посилався Верховний Суд, зокрема, у постановах від 04.06.2020 у справі №910/1755/19 та 04.12.2018 у справі №31/160(29/170(6/77-5/100).

Як убачається з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо нерухомого майна від 16.01.2020, за відповідачем було зареєстровано на праві приватної власності об'єкти нерухомого майна за адресою: Хмельницька область, Волочиський район, м. Волочиськ, вул. Котовського, буд. 8 (в тому числі шляхом внесення 27.04.2018 в Реєстрі виправлення та зміни форми власності з державної на приватну). Підставою вчинення реєстраційних дій щодо реєстрації права на майно вказано акт від 15.12.1998, видавник: Міністерство агропромислового комплексу України та ДАК “Хліб України”; лист №1-2-9/115 від 18.02.2016, видавник: ДАК «Хліб України».

У подальшому, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 15.06.2020 в Реєстр 19.05.2020 (під час первісного розгляду справи в місцевому суді) внесено виправлення в частині зміни форми власності на спірні в цій справі об'єкти з приватної на державну.

Таким чином, станом на час розгляду справи спірні об'єкти нерухомого майна зареєстровані на праві державної власності за відповідачем, однак, як зазначено вище, спірне майно у власність відповідачу не передавалось. Доказів, які би підтверджували виникнення у відповідача права власності на спірні об'єкти нерухомого майна або уповноваження відповідача на реалізацію прав держави як власника таких об'єктів, суду не подано.

Про правомірність оформлення права власності відповідача на спірне майно не може свідчити і лист ДАК «Хліб України» від 18.02.2016 №1-2-9/115, додатком до якого є протокол засідання правління ДАК “Хліб України” від 17.02.2016, оскільки лист та протокол не є правовстановлюючими документами щодо набуття відповідачем відповідного речового права на майно. Крім того, у вказаних документах зазначено про необхідність оформлення права власності на об'єкти майна дочірніх підприємств у відповідності до чинного законодавства.

З приводу посилання відповідача на правомірність реєстрації за ним права власності на спірне майно з огляду на передання такого майна до статутного фонду відповідача, судом враховується, що згідно з частиною 3 статті 86 Господарського кодексу України забороняється використовувати для формування статутного (складеного) капіталу товариства бюджетні кошти, кошти, одержані в кредит та під заставу, векселі, майно державних (комунальних) підприємств, яке відповідно до закону (рішення органу місцевого самоврядування) не підлягає приватизації, та майно, що перебуває в оперативному управлінні бюджетних установ, якщо інше не передбачено законом.

Отже внесення майна державного підприємства, яке відповідно до закону не підлягає приватизації, як вкладу до статутного (складеного) капіталу забороняється і відповідно, юридичній особі не може належати це майно на праві приватної власності, якщо інше прямо не передбачено законом.

За змістом частин 2, 3, 4 статті 145 Господарського кодексу України зміна правового режиму майна суб'єкта господарювання здійснюється за рішенням власника (власників) майна у спосіб, передбачений цим Кодексом та прийнятими відповідно до нього іншими законами, крім випадків, якщо така зміна забороняється законом. Правовий режим майна суб'єкта господарювання, заснованого на державній (комунальній) власності, може бути змінений шляхом приватизації майна державного (комунального) підприємства відповідно до закону або шляхом здачі цілісного майнового комплексу підприємства або майнового комплексу його структурного підрозділу в оренду.

За висновками Верховного Суду проведення корпоратизації державного підприємства у акціонерне товариство не є приватизацією такого державного підприємства, а тому внесення майна до статутного фонду такого корпоратизованого товариства не може розглядатися, як підстава для зміни форми власності державного майна; таке майно не може бути відчужене чи корпоратизоване на користь суб'єкта приватного права без попереднього виключення цього майна із законодавчого переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації (постанови Верховного Суду від 14.02.2018 у справі №920/1077/16, від 28.03.2018 у справі №925/792/17, від 08.05.2018 у справі №925/875/17, від 22.05.2018 у справі №915/1021/16, від 30.05.2018 у справі №915/825/16, від 05.07.2018 у справі №915/826/16, від 11.10.2018 у справі №906/916/16, від 06.11.2018 у справі №925/473/17, від 20.03.2019 у справі №927/735/16, від 13.11.2019 у справі №916/665/18, від 10.09.2020 у справах №923/197/18 і №923/576/18).

При цьому відповідно до Постанови Верховної ради України від 03.03.1995 №88/95-ВР Волочиський комбінат хлібопродуктів віднесено до переліку об'єктів, які не підлягають приватизації у зв'язку з їх загальнодержавним значенням; Законом України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» майно Волочиського комбінату хлібопродуктів визначено таким, що не підлягає приватизації та корпоратизації.

Доказів виключення відповідача з переліку об'єктів, які не підлягають приватизації, суду не подано.

Судом враховується, що відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.

Статтею 4 Закону визначено речові права та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації. Зокрема, за змістом цієї статті державній реєстрації прав підлягають: право власності та право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання (пункт 1 частини першої статті 4), а також речові права, похідні від права власності, в т.ч. право господарського відання (абзац п'ятий пункту 2 частини першої статті 4) (у редакції, чинній на момент здійснення реєстраційних дій).

При цьому Вимогами до оформлення рішень державними реєстраторами прав на нерухоме майно, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 21.11.2016 №3276/5, передбачено, що рішення державних реєстраторів прав на нерухоме майно оформлюються за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Зазначене рішення повинно містити, в тому числі, відомості про суб'єкта (суб'єктів) речового права, обтяження такого права (крім випадків, коли в одній особі поєднано особу заявника та відповідного суб'єкта); речове право, обтяження такого права; об'єкт нерухомого майна, у тому числі його реєстраційний та/або кадастровий номер; підставу прийняття відповідного рішення з обов'язковим посиланням на Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та інші нормативно-правові акти, прийняті відповідно до нього.

Реєстраційні дії здійснюються на підставі та з дотриманням Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (далі - Порядок, в редакції, чинній на час вчинення реєстраційних дій).

Відповідно до п. п. 18, 19 Порядку за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації. Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо державної реєстрації прав відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав.

Державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” та цим Порядком (п. 40 Порядку).

Зокрема, статтею 27 Закону (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі: укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката; рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно; рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.

Судом враховується, що суть реєстрації прав - це офіційне визнання і підтвердження фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, які вже мали місце на підставі рішень відповідних органів, договорів чи інших правовстановлюючих документів, шляхом внесення відповідних записів до реєстру, а не безпосереднє створення таких фактів зазначеними записами.

Таким чином, реєстрація права на нерухоме майно без належного юридичного титулу за особою відмінною від особи, яка є власником цього майна за правовстановлюючими документами, не зважаючи на зазначення державної форми власності, вочевидь є порушенням прав останнього та може впливати на обсяг його правомочностей щодо володіння, користування та розпорядження таким майном.

Відповідно до п. п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини 6 статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону. Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

За вищенаведених обставин справи, враховуючи те, що зазначені в якості підстав для реєстрації права власності на спірне майно за відповідачем документи, а саме: акт від 15.12.1998 Міністерства агропромислового комплексу України та ДАК “Хліб України”, лист №1-2-9/115 від 18.02.2016, видавник: ДАК «Хліб України» не є правовстановлюючими документами, згідно з якими відповідач міг набути саме права власника спірного майна, яким є держава, відсутність будь-яких доказів щодо повноважень відповідача здійснювати повноваження власника спірного майна від імені держави, суд доходить висновку про обгрунтованість позовних вимог в частині скасування державної реєстрації права власності відповідача на 23 об'єкти нерухомого майна загальною площею 19244,2 кв. м, що розташовані по вул. Котляревського 8 у м. Волочиськ Хмельницької області, припинивши його право власності на відповідні об'єкти нерухомого майна та інші речові права та обтяження речових прав, що зареєстровані у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно.

Звертаючись із позовом в інтересах держави, прокурор, крім скасування державної реєстрації права власності на спірне майно за відповідачем, чим безпосередньо порушено права держави як власника цього майна, просить також визнати право державної власності на спірні об'єкти нерухомого майна за державою Україна в особі Міністерства економіки України.

Судом враховується, що суб'єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Так само кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства, що прямо передбачено у частині 2 статті 15 ЦК України.

У рішенні Конституційного Суду України від 01.12.2004 №18-рп/2004 зазначено, що поняття "охоронюваний законом інтерес" що вживається в законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Відповідно до статті 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Вирішуючи спір про визнання права власності на підставі статті 392 цього Кодексу, слід враховувати, що за змістом вказаної норми права судове рішення не породжує права власності, а лише підтверджує наявне у позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, якщо відповідач не визнає, заперечує або оспорює його.

Отже, передумовами та матеріальними підставами для захисту права власності в судовому порядку є наявність підтвердженого належними доказами як права власності на майно, яке оспорюється або не визнається іншою особою, так і порушення (невизнання або оспорювання) цього права на спірне майно.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду, від 23.06.2020 у справі № 909/447/19, від 19.05.2020 у справі №916/1608/18.

Як убачається з матеріалів справи та встановлено вище, спірне майно є державною власністю; відповідач за відсутності достатніх підстав зареєстрував за собою право державної власності на спірне майно.

При цьому, обґрунтовуючи позовні вимоги в частині визнання права державної власності на спірні об'єкти нерухомого майна за державою Україна саме в особі Міністерства економіки України, прокурор стверджує про наявність в Міністерства статусу особи, яка уповноважена управляти вказаним майном.

Так, відповідно до частини 2 статті 141 ГК України управління об'єктами державної власності відповідно до закону здійснюють Кабінет Міністрів України і, за його уповноваженням, центральні та місцеві органи виконавчої влади. У випадках, передбачених законом, управління державним майном здійснюють також інші суб'єкти.

Згідно із статутом ДП ДАК “Хліб України” “Волочиський комбінат хлібопродуктів”, затвердженого рішенням Спостережної ради ДАК “Хліб України” від 24.03.2001, оформленим протоколом №1, засновником (власником) відповідача є ДАК “Хліб України”.

У свою чергу, відповідно до п. 29 статуту ДАК «Хліб України» засновником компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України. Повноваження щодо управління корпоративними правами держави стосовно Компанії здійснюється Міністерством аграрної політики України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 №764.

Згідно з частинами 1, 2 статті 1 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.

Положеннями пункту 1 частини 1 статті 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України у сфері економіки та фінансів, зокрема, здійснює відповідно до закону управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами, делегує в установленому законом порядку окремі повноваження щодо управління зазначеними об'єктами міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям та відповідним суб'єктам господарювання; подає Верховній Раді України пропозиції стосовно визначення переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.

Згідно з частинами 1, 2 статті 21 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного життя, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина. Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади відповідальні перед Кабінетом Міністрів України, підзвітні та підконтрольні йому.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" суб'єктами управління об'єктами державної власності є: Кабінет Міністрів України; центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності; міністерства, інші органи виконавчої влади та державні колегіальні органи (далі - уповноважені органи управління); Фонд державного майна України; органи, що забезпечують діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України; органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами; державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації (далі - господарські структури), державне підприємство, установа, організація або господарське товариство, 100 відсотків акцій (часток) якого належить державі або іншому господарському товариству, 100 відсотків акцій (часток) якого належать державі; Національна академія наук України, галузеві академії наук.

За змістом статті 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" Кабінет Міністрів України є суб'єктом управління, що визначає об'єкти управління державної власності, стосовно яких виконує функції з управління, а також об'єкти управління державної власності, повноваження з управління якими передаються іншим суб'єктам управління, визначеним цим Законом. Здійснюючи управління об'єктами державної власності, Кабінет Міністрів України визначає органи виконавчої влади та державні колегіальні органи, які здійснюють функції з управління об'єктами державної власності, встановлює порядок передачі об'єктів державної власності суб'єктам управління, визначеним цим Законом.

З урахуванням положень Закону України "Про Кабінет Міністрів України", Закону України "Про управління об'єктами державної власності", а також статуту ДАК «Хліб України» в редакції, чинній на час звернення прокурора до суду з вимогою про визнання права власності убачається, що Міністерство аграрної політики України, правонаступником якого є визначений прокурором позивач, здійснює лише повноваження з управління корпоративними правами держави щодо ДАК «Хліб України», а тому його помилково ототожнено з особою, за якою від імені держави може бути визнано право власності.

Такої позиції у подібних правовідносинах дотримується Верховний Суд у постанові від 01.10.2020 у справі № 922/2389/18.

З огляду на зазначене, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог про визнання права державної власності за державою Україна в особі Міністерства економіки України на 23 об'єкти нерухомого майна загальною площею 19244,2 кв. м, що розташовані по вул. Котляревського 8 у м. Волочиськ Хмельницької області.

Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст. 86 ГПК України).

Враховуючи вищенаведені обставини справи, законодавчі норми, суд доходить висновку, що позовні вимоги заявлені обґрунтовано та підлягають задоволенню.

Судом враховується, що Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

З огляду на задоволення позовних вимог витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, з урахуванням понесення витрат на сплату судового збору за подання апеляційної та касаційної скарг.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах - Міністерства економіки України, м. Київ до дочірнього підприємства державної акціонерної компанії "Хліб України" "Волочиський комбінат хлібопродуктів", м. Волочиськ Хмельницької області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ПАТ "Державна акціонерна компанія "Хліб України", м. Київ, приватного підприємства “Аграрна компанія 2004”, с. Попівці Волочиського району Хмельницької області, Головного управління ДПС у Хмельницькій області, м. Хмельницький про скасування державної реєстрації права власності дочірнього підприємства державної акціонерної компанії "Хліб України" "Волочиський комбінат хлібопродуктів" на 23 об'єкти нерухомого майна загальною площею 19244,2 кв.м, що розташовані по вул. Котляревського, 8 у м. Волочиськ Хмельницької області, припинивши право власності Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії “Хліб України” “Волочиський комбінат хлібопродуктів” на об'єкти нерухомого майна та інші речові права та обтяження речових прав, що зареєстровані у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, визнання права державної власності держави Україна в особі Міністерства економіки України на 23 об'єкти нерухомого майна загальною площею 19244,2 кв.м, що розташовані по вул. Котляревського, 8 у м. Волочиськ Хмельницької області, задовольнити частково.

Скасувати державну реєстрацію права власності Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії “Хліб України” “Волочиський комбінат хлібопродуктів” (код ЄДРПОУ 00956690) на 23 об'єкти нерухомого майна загальною площею 19244,2 кв. м, що розташовані по вул. Котляревського 8 у м. Волочиськ Хмельницької області, а саме:

- комплекс будівель елеватору загальною площею 9229.1 кв. м позначено на плані літерою “А” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1946622768209; номер запису про право власності: 33864846);

- залізнодорожний приймальник загальною площею 630.3 кв. м позначено на плані літерами “Ю-2”, “ю” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1942566268209; номер запису про право власності: 33783031);

- господарське приміщення загальною площею 513.5 кв. м позначено на плані літерами “Ф”, “ф”, “ф1” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942455668209; номер запису про право власності: 33780770);

- приміщення вагової з навісами загальною площею 203.2 кв. м позначено на плані літерами “Т”, “т”, “т1” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942361668209; номер запису про право власності: 33778695);

- приміщення вбиральні загальною площею 15.4 кв. м позначено літерою “X” на плані (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942316668209; номер запису про право власності: 33777792);

- технічне приміщення зерносушарки ДСП-32 загальною площею 70 кв. м позначено на плані літерою “Я-2” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942302968209; номер запису про право власності: 33777518);

- приміщення насосної загальною площею 5.1 кв. м літера “Е” на плані (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942280668209; номер запису про право власності: 33777095);

- приміщення насосної загальною площею 13.7 кв. м позначено на плані літерою “Н” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942256368209; номер запису про право власності: 33776613);

- технічне приміщення зерносушарки позначено на плані літерою “П” загальною площею 35.7 кв. м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942226768209; номер запису про право власності: 33776073);

- приміщення паливної зерносушарки позначено на плані літерою “О-2” загальною площею 42.6 кв. м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942171068209; номер запису про право власності: 33775014);

- приміщення пожежного депо з гаражем загальною площею 180.6 кв. м позначено на плані літерами “М” та “м” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1942015068209; номер запису про право власності: 33772209);

- приміщення складу готової продукції “Л-2” загальною площею 1415 кв. м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1941967968209; номер запису про право власності: 33771370);

- приміщення автоприйомнику з підвалом та переходом загальною площею 242.6 кв. м позначено на плані літерами “С”, “с” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1941918168209; номер запису про право власності: 33770548);

- технічне приміщення зерносушарки ДСП-32 загальною площею 69.9 кв. м позначено на плані літерою “Р” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1941714668209; номер запису про право власності: 33766524);

- приміщення насосної загальною площею 5.2 кв.м на плані літера “Б2-1” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1941682068209; номер запису про право власності: 33765779);

- крупоцех загальною площею 1847.5 кв. м на плані літера “К-4” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1718777868209; номер запису про право власності: 29394808);

- приміщення трансформаторної загальною площею 73.4 кв. м позначено на плані літерою “І” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1067685668209; номер запису про право власності: 17131637);

- приміщення цеху по переробці олійних культур позначено на плані літерами “Г”, “г” загальною площею 2726.7 кв. м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 951521168209; номер запису про право власності: 15033069);

- приміщення прохідної та лабораторії загальною площею 936.7 кв. м позначено на плані літерою “Ч-2” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 951477768209; номер запису про право власності: 15032248);

- приміщення ГРП загальною площею 12.9 кв. м позначено на плані літерою “Ц” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 951353868209; номер запису про право власності: 15030046);

- приміщення комбікормового заводу загальною площею 856.9 кв. м на плані літерою “Д-4” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 951305368209; номер запису про право власності: 16035169);

- приміщення адмінбудівлі-контори загальною площею 78.5 кв. м позначено на плані літерою “З” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1067771168209; номер запису про право власності: 17133277);

- приміщення трансформаторної загальною площею 39.7 кв. м позначено на плані літерою “Ж” (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1067655468209; номер запису про право власності: 17131194),

припинивши право власності Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії “Хліб України” “Волочиський комбінат хлібопродуктів” (код ЄДРПОУ 00956690) на перелічені вище об'єкти нерухомого майна та інші речові права та обтяження речових прав, що зареєстровані у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно.

В решті позову щодо визнання права державної власності за державою Україна в особі Міністерства економіки України (код ЄДРПОУ 37508596) на 23 об'єкти нерухомого майна загальною площею 19244,2 кв. м, що розташовані по вул. Котляревського, 8 у м. Волочиськ Хмельницької області відмовити.

Стягнути з дочірнього підприємства державної акціонерної компанії "Хліб України" "Волочиський комбінат хлібопродуктів", Хмельницька область, Волочиський район, м. Волочиськ, вул. Котовського, буд. 8 (код 00956690) на користь Хмельницької обласної прокуратури, м. Хмельницький, пров. Військоматський, буд. 3 (код 02911102) 48346,00 грн (сорок вісім тисяч триста сорок шість гривень 00 коп.) витрат зі сплати судового збору за подання позовної заяви, 72519,00 грн (сімдесят дві тисячі п'ятсот дев'ятнадцять гривень 00 коп.) витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

Стягнути з дочірнього підприємства державної акціонерної компанії "Хліб України" "Волочиський комбінат хлібопродуктів", Хмельницька область, Волочиський район, м. Волочиськ, вул. Котовського, буд. 8 (код 00956690) на користь Рівненської обласної прокуратури, м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 52 (код 02910077) 96692,00 грн (дев'яносто шість тисяч шістсот дев'яносто дві тисячі 00 коп.) витрат зі сплати судового збору за подання касаційної скарги.

Видати накази.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням п. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Повне рішення складено 25.08.2021.

Суддя В.В. Виноградова

Віддрук. 7 прим.: 1 - до справи; 2 - Хмельницькій обласній прокуратурі (29000, м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3); 3 - позивачу (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2); 4 - відповідачу (31200, Хмельницька область, м. Волочиськ, вул. Котляревського (Котовського), 8); 5 - ПАТ "ДАК "Хліб України" (01601, м. Київ, вул. Саксаганського, 1), 6 - ПП "Аграрна компанія 2004" (31222, Хмельницька область, Волочиський район, с. Попівці, вул. Шкільна, 34 А), 7 - ГУ ДПС у Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17). Всім рек. з пов. про вручення.