Рішення від 05.07.2021 по справі 234/8705/21

Справа № 234/8705/21

Провадження № 2-о/234/731/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2021 року м.Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Нейло І.М.,

секретаря Ридош Г.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , інтереси яких представляє адвокат Маркіна О.А., заінтересована особа Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про встановлення факту народження дитини,-

ВСТАНОВИВ:

Заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, посилаючись на наступні обставини.

З 16 березня 2013 року, та по теперішній час вони перебувають в зареєстрованому шлюбі.

ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території, в Центральній міській лікарні №17 м.Донецька заявниця ОСОБА_1 народила дитину жіночої статі - ОСОБА_3 .

У липні 2021 року вони звернулися до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) щодо реєстрації народження дитини, однак їм було відмовлено та рекомендовано було звернутися до суду. Отримати свідоцтво народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Зазначене місце народження є тимчасово окупованою територією України, визначеною Верховною Радою України. Медичне свідоцтво про народження №108 від 18 травня 2020 року, видане Центральною міською лікарнею №17 м.Донецьку та свідоцтво про народження «днр» № НОМЕР_1 від 26.06.2020 року, видане відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції «днр» - є незаконними документами, а тому не можуть бути підставою для проведення державної реєстрації народження дитини.

Просили встановити факт народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк, Донецька область, Україна.

Заявники та представник заявників в судове засідання не з'явились. Надали суду заяви про розгляд справи без їх участі, просили заяву задовольнити.

Представник заінтересованої особи Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) у судове засідання не з'явився.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності заявників та представника заінтересованої особи - Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків).

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено наступні обставини.

Заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебувають у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про шлюб, виданим 16.03.2013 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Будьоннівського районного управління юстиції у місті Донецьку, актовий запис №91.

ІНФОРМАЦІЯ_1 заявниця народила дитину в Центральній міській лікарні №17 м.Донецьку, Донецької області.

З метою реєстрації факту народження дитини і отримання свідоцтва про народження дитини, заявниця звернулася до Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків). Однак у реєстрації та отриманні свідоцтва про народження дитини їй було відмовлено на підставі невідповідності свідоцтва про народження дитини встановленим вимогам законодавства України.

Відповідно до положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/ або особами є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до абз.1 та абз.2 ч.4ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.

Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану громадян підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи.

Згідно з абз. 5 ч. 4ст. 13 Закону № 2398-VI за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Згідно ст. 7 Закону України "Про громадянство України" особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до ч.1ст. 144 Сімейного Кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Згідно п. 7 ч. 1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасового окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представника дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Згідно зі ст. 18 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Суд вважає, що ОСОБА_1 дійсно народила дитину ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Донецьк, Донецької області, Україна. Вказана обставина підтверджується наданими письмовими доказами.

У зв'язку з чим, суд вважає можливим встановити факт народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк, Донецька область, Україна.

Відповідно до вимог ст. 122 Сімейного кодексу України дитина, яка народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.

Заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебувають у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про шлюб, виданим 16.03.2013 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Будьоннівського районного управління юстиції у місті Донецьку, актовий запис №91.

Таким чином суд вважає, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 походить від подружжя, де мати дитини: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батько дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 підлягає задоволенню.

На підставі статті 13 Закону України « Про державну реєстрацію актів цивільного стану», статтею 122 Сімейного кодексу України та керуючись ст. ст. 4, 264, 265, 273, 293, 315, 316, 317 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ :

Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , , інтереси яких представляє адвокат Маркіна О.А., заінтересована особа Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про встановлення факту народження дитини - задовольнити.

Встановити факт народження громадянкою України ОСОБА_1 дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Донецьку, Донецька область, Україна.

Мати дитини: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка народилася у м.Донецьку, Донецька область, громадянка України.

Батько дитини: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який народився у м. Донецьку, Донецька область, громадянин України.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Суддя Краматорського

міського суду: І.М.Нейло