Справа №2-86/10
01.06.2010 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого судді: Наумової І.Й..,
при секретарі: Фіркаловій І.Ю.
за участю представника позивача Бондаренко В.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позово м Державної екологічної інспекції в Запорізькій області до ОСОБА_2 про стягнення шкоди заподіяної державі, -
Позивач звернувся до суду до відповідача з позовом про стягнення шкоди , мотивуючи свої позовні вимоги тим, що г р. ОСОБА_2 23.12.2007 р. в насадженнях сосни в районі гребного каналу (Південний мікрорайон) в м. Запоріжжя без відповідного ордеру було пошкоджено дерево сосни до ступеня припинення росту, а саме зламано верхівку дерева діаметром 5 см. За фактом порушення природоохоронного законодавства було складено протокол про адміністративне правопорушення, на підставі якого відповідача 14.01.2008 р. притягнуто до адміністративної відповідальності і накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 грн. В результаті незаконних дій відповідача було державі причинено матеріальну шкоду у розмірі 320 грн. 00 коп. Розрахунок шкоди здійснено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999ср. № 559 "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів". Відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 року № 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року за № 120/13387, Державна екологічна інспекція в Запорізькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції. Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів; за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища; за додержанням умов виданих дозволів, лімітів, квот на спеціальне природокористування. Інспекція має право перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визнаних законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
У судовому засіданні представник позивача Бондаренко В.І. позовні вимоги визнала та просила їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений згідно із вимогами ч.9 ст.74 ЦПК України, причину неявки у судове засідання не повідомив та заяву про розгляд справи за його відсутності до суду не подавав.. На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 169 ЦПК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів, та на підставі ст. 224 ЦПК України, за згодою представника позивача ухвалити заочне рішення.
Суд, дослідивши матеріали справи приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до постанови державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області від 14.01.2008 року гр. ОСОБА_2 було визнано винним у скоєні правопорушення передбаченого ст. 153 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у сумі 51 грн.
Згідно ст. 28 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів», охороні та відновленню підлягають усі зелені насадженні у межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанції, розподільних пунктів і пристроїв.
Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 2-4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах , затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 р., видалення зелених насаджень здійснюється у разі: реалізації генерального плану розвитку населеного пункту; реконструкції або капітального ремонту об'єкта благоустрою; та інші.
Видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи про видалення зелених насаджень.
Згідно ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та в розмірах встановлених законодавством України.
Згідно ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними діями фізичної чи юридичної особи, відшкодовуються в повному обсязі особою, яка її завдала.
Як зазначалося вище, вина відповідача, якого притягнуто до адміністративної відповідальності, встановлена, отже це є обставиною, що не потребує доказування.
Згідно наданого позивачем розрахунку шкоди, заподіяної незаконними діями відповідача, розмір шкоди становить 320 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 28 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів», ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», 2-4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах , затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 р., ч. 1 ст. 1166 ЦК України, ст.ст. З, 15, 63, 109, 119, 213-215 ЦПК України, суд
Позов Державної екологічної інспекції в Запорізькій області задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави (одержувач - місцевий бюджет Комунарського району, р/р 33118331700005, код ЄДРПОУ 34677119, МФО 813015, код платежу 24062100, банк одержувача - Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області) завдану державі шкоду у сумі 320 грн. 00 коп. (триста двадцять гривень 00 коп.)
Стягнути на користь держави з ОСОБА_2 витрати на інформаційно-технічне забезпечення у розмірі 120,00 грн. та державне мито у розмірі 51 грн. 00 коп.
Рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів після отримання ним копії рішення.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Запорізької області через Комунарський районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя І.Й. Наумова