18.08.2021
ЄУН 337/4094/21
Провадження № 3/337/1260/2021
18 серпня 2021 року місто Запоріжжя
Суддя Хортицького районного суду м. Запоріжжя Котляр Антон Миколайович, розглянувши матеріали, які надійшли зі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Державної податкової служби України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , громадянина України, керівника ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів», РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.163-4 КУпАП,
До Хортицького районного суду м. Запоріжжя надійшов протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , відповідно якого посадова керівник ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів» ОСОБА_1 несвоєчасно подав до податкового органу податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2021 року із затримкою на 6 календарних днів - 17.05.2021, що привело до порушення пп.49.18.2 п.49.18 ст.49, п.51.1 ст.51 та пп. «б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи шляхом публікації оголошення про виклик до суду на веб-сайті Хортицького районного суду м. Запоріжжя. Присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, згідно статті 268 КУпАП не є обов'язковою, тому суддя вважає за можливе розглянути справу за її відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суддя прийшов до наступних висновків.
Частина 1 статті 163-4 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян, у вигляді попередження або накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також на громадян - суб'єктів підприємницької діяльності у розмірі від двох до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пп. «б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.
Згідно з ст.51 Податкового кодексу України платники податків, у тому числі податкові агенти, платники єдиного внеску, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, з розбивкою по місяцях звітного кварталу. У визначених цим Кодексом випадках розрахунки подаються в електронному вигляді.
Відповідно до п.1 розділу ІІ Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №4 від 13.01.2015р.. (з подальшими змінами), розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Якщо останній день строку подання розрахунку припадає на вихідний або святковий день, останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в т.ч. вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
При цьому, за принципом презумпції невинуватості саме уповноважена посадова особа, що виявила факт адміністративного правопорушення, повинна зібрати докази наявності події і складу адміністративного правопорушення, винуватості особи, тобто «поза розумним сумнівом» довести наявність законних підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_1 під час складання протоколу про адміністративне правопорушення надав пояснення про те, що ТОВ «ЗЗКС» засобами електронного зв'язку 11.05.2021 поданий податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2021 року, що підтверджується квитанцією. Зазначає, що вказаний податковий розрахунок поданий своєчасно та підписаний з дотриманням вимог законів України. Також, після вказання контролюючим органом на методологічні помилки (зауваження) в податковому розрахунку, платником податку ТОВ «ЗЗКС» подавалися уточнені податкові розрахунки 14.05.2021 о 17:33 та 17.05.2021 о 09:46 годині. Зазначені зауваження контролюючого органу викликані запровадженням нової форми податкового розрахунку, тобто податковий розрахунок за новою формою вперше подавався платниками податків зі звітного 1 кварталу 2021 року.
Посадова особа, яка складала протокол по справі, жодним чином не спростувала пояснення ОСОБА_1 в частині поважності причин пропуску строку на подачу податкового розрахунку, не довела наявність умисної форми вини в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно із п.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 163-4, 256, 283, 284 КУпАП,
Провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-4 КУпАП - закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду на протязі 10 днів з дня її винесення.
Суддя: А.М. Котляр