Справа № 495/5078/21
Номер провадження 3/495/1693/2021
19 серпня 2021 рокум. Білгород-Дністровський
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Братків І. І.,
розглянувши матеріали, що надійшли від Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - Кодекс),
до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної від ОСОБА_1 за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 № 505119 від 04.06.2021, який міститься в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, складеного поліцейським ВРПП Одеського РУП № 2 Гоменюком Денисом Сергійовичем, 04.06.2021 о 18 год 45 хв на автодорозі Одеса - Рені 52 км вордій ОСОБА_1 керувала автомобілем MITSUBISHI OUTLANDER державний номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу «Драгер» показник 1,39%, від проходження огляду відмовилася, чим порушила вимоги п. 2.9 а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
01.07.2020 вказаний протокол надійшов від Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області для розгляду до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 245КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України (ч. 2ст. 245 КУпАП).
Відповідно до положень ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Крім цього, положеннями цієї статті допускається розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 130 КУпАП, за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
При цьому, відповідно до змісту ст. 257 КУпАП, місце розгляду справи про адміністративне правопорушення визначається особою, уповноваженою на складення протоколу про адміністративне правопорушення, яка після його складення направляє матеріали справи до органу, уповноваженого розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 № 505119 від 04.06.2021 особу, яка притягається до адміністративної відповідальності повідомлено, що розгляд справи відбудеться у Біляївському районному суді Одеської області, про що під підпис ознайомлена ОСОБА_1 .
Проте протокол про адміністративне правопорушення був направлений особою, уповноваженою на складення протоколу про адміністративне правопорушення, після його складення на розгляд до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області.
Нормами діючого КУпАП питання зміни територіальної підсудності справи на стадії судового розгляду не передбачене. КУпАП не наділяє суд повноваженнями визначити підсудність розгляду справи.
Таку ж позицію висловив Пленум Верховного Суду України у своїй постанові N 11 від 11.06.2004 р. "Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення", в якій зазначив, що у випадках, коли законом передбачається альтернативна підсудність (ч. 2ст. 276 КУпАП), питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.97, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
За змістом вказаної норми, інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, що закріплено у ч. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається "належний суд", тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
При цьому, Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях неодноразово наголошував, що, реалізуючи ч. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Частиною 1статті 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» закріплено право на повноважний суд, за змістом якої ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.50, Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року N 3477-IV, інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається "належний суд", тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Порушення правил підсудності є істотним порушенням процесуального законодавства та підставою для скасування судового рішення.
Враховуючи викладене, суддя вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для розгляду справи Білгород-Дністровським міськрайонним судом Одеської області, так як місце розгляду справи було визначено органом, який склав протокол про адміністративне правопорушення, у повній відповідності з вимогами ч. 1 ст. 276 КУпАП, відтак Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області не є судом в розумінні ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, уповноваженим на розгляд цієї справі, у зв'язку з чим та задля повноти і оперативності судового розгляду матеріали підлягають направленню до Біляївського районного суду Одеської області, згідно з вимогами ч. 1 ст. 276 КУпАП.
Керуючись ст. 124, 130, 257, 276 КУпАП, суддя,
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення направити за визначеною органом внутрішніх справ підсудністю до Біляївського районного суду Одеської області.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів із дня її винесення у порядку, визначеному статтею 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суддя І. І. Братків