Справа № 472/575/21
Провадження №3/472/232/21
про направлення матеріалів для належного дооформлення
19 серпня 2021 року смт.Веселинове
Веселинівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого судді - Кучерявенко С.С.,
секретаря судового засідання - Чорної О.В.,
захисника - Губської Ю.О.,
розглянувши матеріали, що надійшли від Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
05 серпня 2021 року до Веселинівського районного суду від Вознесенського РУП Головного управління Національної поліції в Миколаївській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії БД № 347412 від 30.07.2021 року відносно ОСОБА_1 про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Згідно протоколу, 30.07.2021 року о 10 год. 38 хв в смт Веселинове по вул. Київській, 7 біля Центрального ринку "Колос" гр. ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21099 та рухаючись заднім ходом, не впевнився в безпечності руху вчинив зіткнення з автомобілем HYUNDAI SANTA FE, державний номерний знак НОМЕР_1 . При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
В судовому засіданні захисник Губська Ю.О. надала клопотання про повернення адміністративного протоколу та матеріалів адміністративної справи для належного оформлення.
Суд, заслухавши захисника Губську Ю.О., дослідивши матеріали справи прийшов до висновку, що адміністративний протокол та матеріали адміністративної справи підлягають поверненню для належного оформлення, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України № 1376 від 06.11.2015 р., (надалі - Інструкція): « При складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «місце складання протоколу» - населений пункт або географічна точка; у графі «посада, найменування органу поліції, звання, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол» - прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол (повністю, без скорочень); у графі «склав цей протокол про те, що громадянин(ка)» - прізвище, ім'я та по батькові особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (повністю, без скорочень); у графі «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла)); у графі «чи притягався(лася) до адміністративної відповідальності» - інформація щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності впродовж року (за наявності); у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол); у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення)».
Однак, із матеріалів справи вбачається, що при складанні вищезазначеного протоколу не були виконані вимоги, передбачені ст. 256 КУпАП та п. 9 Інструкції, зокрема, в протоколі про вчинення адміністративного правопорушення серії БД № 347412, в графі «посада, спеціальне звання, П.І.Б. поліцейського, який склав протокол» відсутнє прізвище, ім'я та по батькові поліцейського, який складав протокол, що ставить під сумнів, що даний протокол складений посадовою особою, і те що ця посадова особа кимось була уповноважена на такі дії; особу «правопорушника» встановлено не відомо на підставі якого документу, зокрема вказано документ серії РРВ № 159443; у графі «місце вчинення правопорушення» вказано, що місцем вчинення ДТП є: «смт Веселинове, вул. Київська, 7 біля Центрального ринку «Колос», в свою чергу, згідно схеми ДТП мало місце в смт Веселинове по вул. Київська, 87; в протоколі не зазначені свідки правопорушення та потерпілі, в той час, як в цьому ж протоколі зазначено про те, що принаймні ще один автомобіль отримав механічні пошкодження, тобто щонайменше одній особі спричинено шкоду; до матеріалів справи додані письмові пояснення іншого учасника ДТП, який за обставинами ДТП, які викладені в протоколі, повинен бути потерпілим по справі, але всупереч вимогам ч. 1 ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені їх дані.
Згідно вимог чинного законодавства, обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, уповноважену складати відповідний протокол.
Стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
З урахуванням викладеного, учасники справи позбавлені можливості надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, у зв'язку із чим, суд приходить до висновку про необхідність повернення справи для дооформлення, під час якого необхідно всебічно, повно, і об'єктивно з'ясувати всі обставини, що мають значення для прийняття правильного рішення.
Керуючись ст. ст. ст. ст. 252, 256, 278, 280 КУпАП, -
Протокол про адміністративне правопорушення серії БД № 347412 від 30 липня 2021 року відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, повернути до Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Веселинівського районного суду
Миколаївської області С.С. Кучерявенко