16.08.07р.
Справа № А23/307
За позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Укртехінтеграція", м. Павлоград
до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції, м. Павлоград
про зобов'язання вчинити певні дії
Суддя Добродняк І.Ю.
Представники сторін:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: Мельник В.В. - головний держподатковий інспектор юр. відділу, дов. від 15.01.07, №564/10
Позивач звернувся з позовом та просить зобов'язати відповідача вивести активи позивача з податкової застави і дати відповідний витяг про виключення їх з реєстрів застав рухомого та нерухомого майна.
Відповідач посилається на задоволення вимог позивача, подав суду копію витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстрація вилучення запису).
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання позивач повідомлений судом належним чином. Причини нез'явлення суду невідомі.
До початку судового засідання від позивача заяви та клопотання не надходили.
Нез'явлення за викладених обставин представника позивача не перешкоджає вирішенню спору. Справа розглядається на підставі наявних в ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, господарський суд, -
У зв'язку з існуванням у позивача податкового боргу всі активи Товариства з обмеженою відповідальністю "Укртехінтеграція", як платника податків, що має податковий борг, були передані в податкову заставу, державна реєстрація якої здійснена в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна реєстратором -Дніпропетровською філією Інформаційного центру Міністерства юстиції України на підставі абз.2 пп.8.2.1 п.8.2 ст.8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Обтяжувач - Західно-Донбаська об'єднана державна податкова інспекція.
Згідно ст.1 Закону України "Про заставу" застава - це спосіб забезпечення зобов'язань. В силу застави кредитор (заставодержатель) має право в разі невиконання боржником (заставодавцем) забезпеченого заставою зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредиторами.
Застава виникає в силу договору чи закону.
Згідно п.1.17 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкова застава - спосіб забезпечення податкового зобов'язання платника податків, не погашеного у строк. Податкова застава виникає в силу закону.
За змістом податкової застави, визначеним в п.8.1 ст.8 зазначеного Закону, з метою захисту інтересів бюджетних споживачів активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу.
Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.
Право податкової застави виникає у випадках, передбачених підпунктом 8.2.1 пункту 8.2 статті 8 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на той факт, що податковий борг позивачем погашений в повному обсязі, що підтверджено актами звірки розрахунків з бюджетом станом на 07.05.07.
Стаття 28 Закону України "Про заставу" визначає перелік підстав, за яких застава припиняється.
Обставини, за наявності яких активи платника податків звільняються з податкової застави, визначені в п.8.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Підставою для звільнення активів підприємства з-під податкової застави та виключення її з державних реєстрів застав рухомого або нерухомого майна є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених підпунктами "а"-"ж" підпункту 8.7.1 цього пункту, зокрема: отримання податковим органом копії платіжного документа, завіреного обслуговуючим банком, що засвідчує факт перерахування до бюджету повної суми податкового зобов'язання.
Перелік відповідних документів визначається за правилами, встановленими Кабінетом Міністрів України постановою від 29.11.01 "Про затвердження переліку документів, які є підставою для звільнення активів платника податків з-під податкової застави та її виключення з державних реєстрів застав рухомого чи нерухомого майна". Згідно п.1 цього Переліку - підтвердження платежу, отримане органом державної податкової служби в установленому законодавством порядку, - у разі повної сплати в установленому порядку суми податкового зобов'язання.
При цьому Законом не встановлено, що для звільнення активів підприємства з-під податкової застави податковий орган зобов'язаний прийняти відповідне рішення.
Таким чином, Закон пов'язує виникнення та припинення права податкової застави не з наявністю рішення податкового органу, а з об'єктивними обставинами наявності податкового боргу незалежно від волі податкового органу.
Пунктом 8.3 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.3.1 Порядку застосування податкової застави органами державної податкової служби", затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 338 від 28.08.01, на органи державної податкової служби покладений обов'язок реєстрації податкової застави у відповідному державному реєстрі застав.
Відповідно до п.1 наказу Міністерства юстиції України та Державної податкової адміністрації України № 9/5/59 від 07.0.03, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.02.03 № 107/7428, до створення Державного реєстру податкових застав реєстрація податкових застав нерухомого майна здійснюється в Державному реєстрі застав рухомого майна.
Порядок реєстрації обтяжень рухомого майна, ведення Державного реєстру визначений Законом України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень", постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.04 № 830 "Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна".
Відповідно до зазначених правових актів держателем Державного реєстру є Міністерство юстиції України, яке забезпечує ведення реєстру.
Відповідно до ст.44 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень" записи до Державного реєстру про виникнення, зміну, припинення обтяжень рухомого майна вносяться держателем або реєстратором. Згідно п.5 Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, реєстрація податкової застави проводиться виключно державним підприємством "Інформаційний центр" Міністерства юстиції та його філіями.
Відомості про припинення обтяжень вносяться до Державного реєстру і реєструються на підставі заяви обтяжувача (яким в даному випадку є відповідач) чи уповноваженої ним особи (ст.ст. 43, 44 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень", п.24 Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна).
Після припинення обтяження обтяжувач самостійно або на письмову вимогу боржника чи особи, права якої порушено внаслідок запису про обтяження, протягом п'яти днів зобов'язаний подати держателю або реєстратору Державного реєстру заяву про припинення обтяження і подальше вилучення відповідного запису з Державного реєстру.
У разі невиконання цього обов'язку обтяжувач несе відповідальність за відшкодування завданих збитків.
Обов'язок податкового органу знімати податкову заставу активів платника податків, виводити активи платника податку з податкової застави нормами чинного законодавства не передбачений.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приймаючи до уваги правову природу застави, в тому числі податкової застави, а також правовідносини, що виникають відповідно до застави, суд вважає, що у даній справі позивачем заявлені вимоги щодо зобов'язання відповідача вивести активи позивача з податкової застави і надання відповідного витягу про виключення їх з реєстру застав рухомого та нерухомого майна, які за своїм змістом не відповідають матеріально-правовому способу захисту порушеного права, визначеного законом.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна внесено 27.07.07 запис про реєстрацію вилучення запису № 64-4938, № 4569182 щодо реєстрації податкової застави активів позивача.
З огляду на викладене суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.94, ст.ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
В позові відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
І.Ю. Добродняк
19.09.07
Згiдно з оригіналом
Помічник судді
Н.Ф. Голов'яшкіна