Баранівський районний суд Житомирської області
Справа № 273/1692/21
Провадження № 3/273/1504/21
16 серпня 2021 року суддя Баранівського районного суду Новицький Є. А. , , розглянувши матеріали, які надійшли від ВПД №1 Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого,
за ч 7 ст 121, ч 2 ст. 130 КУпАП,
На розгляді Баранівського районного суду Житомирської області перебуває адміністративне провадження про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч 2 ст. 130 КУпАП.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 12.07.2021 о 18.12 год в с Дубрівка по вул Заводській, керував мотоциклом Мустанг який був незареєстрований у Державній інспекції у встановленому законом порядку протягом 10 діб з моменту придбання.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 12.07.2021 о 18.24 год в с Дубрівка по вул Заводській, керував мотоциклом Мустанг з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду та визначення стану сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомого алкотестера та в медичному закладі - відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п 2.5 ПДР України.
ОСОБА_1 в судовому засіданні просив суд повернути матеріали про адміністративне правопорушення за ч 7 ст 121, ч 2 ст 130 КУпАП щодо нього на доопрацювання. Вказані вимоги обгрунтовував тим, що в протоколах про адміністративні правопорушення не зазначено доказів, що додоються до справи. Крім того, протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ №091253 містить виправлення не засвідчені належним чином.
Вивчивши матеріали справи, судя дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ст. ст. 278, 280 КУпАП, суд першої інстанції при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити питання про правильність складання протоколу та інших матеріалів справи, чи є необхідність у витребуванні додаткових матеріалів, а при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно п 1 розділу 2 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі Протокол про адміністративне правопорушення (додаток 1) складається в письмовій формі відповідно до статті 254 КУпАП.До протоколупро адміністративнеправопорушення долучаються: письмовіпояснення свідківправопорушення вразі їхнаявності; актогляду татимчасового затриманнятранспортного засобув разіздійснення йогозатримання; актогляду настан сп'янінняв разіпроведення оглядуна стансп'яніння; інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення.
З урахуванням викладеного, суд звертає увагу на те, що до протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ №040497 додано письмові пояснення ОСОБА_1 , акт огляду на стан спяніння, постанову про адміністративне правопорушення, при цьому, у графі «До протоколу додаються» жодних відомостей про такі документ не зазначено та міститься виправлення в часі складання протоколу та вчинення даного адміністративного правопорушення.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ №091253 містить виправлення у частині кваліфікації правопорушення.
Відповідно до п.7 розд. ІІ Інструкції з оформлення адміністративних матеріалів в органах поліції, затвердженого наказом МВС від 06.11.2015 року № 1376, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
У разі необхідності внесення додаткових відомостей до протоколу про притягнення особи до адміністративної відповідальності, якщо ж такі виправлення заносяться в протокол після підписання його особою, відносно якої його складено, то відповідні виправлення з застереженням вносяться і в копію протоколу, який був виданий особі, відносно якої він складався.
Таким чином, суд приходить до висновку неможливості розгляду даного адміністративного матеріалу та вважає за необхідне направити його на доопрацювання, під час якого працівникам поліції необхідно виправити вище вказані недоліки.
Таким чином, вказані недоліки не можуть бути усунені в судовому засіданні, що позбавляє суд можливості всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи та вирішити її у відповідності до закону.
Як вбачається із роз'яснень, викладених у п. 12 Постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про необхідність повернення справи для дооформлення, під час якого необхідно всебічно, повно, і об'єктивно з'ясувати всі обставини, що мають значення для прийняття правильного рішення та надати суду необхідні докази, зокрема належним чином оформлений протокол про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП,
Матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 за ч 7 ст 121 та ч 2 ст 130 КУпАП, повернути для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Є.А. Новицький