Рішення від 18.08.2021 по справі 240/5093/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/5093/21

категорія 111020300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Житомирській області до Комунального підприємства "Готельний комплекс "Україна" Житомирської обласної ради про стягнення податкової заборгованості,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління ДПС у Житомирській області із позовом, в якому просить стягнути з Комунального підприємства «Готельний комплекс «УКРАЇНА» Житомирської обласної ради податкову заборгованість в сумі 51419,35 грн.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що Комунального підприємства «Готельний комплекс «УКРАЇНА» Житомирської обласної ради перебуває на обліку в Житомирському управлінні ДПС у Житомирській області та за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 51419,35 грн, зі сплати земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 40426,56 грн та 10992,79 грн зі сплати туристичного збору.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено строк для подання до суду відзиву на позов. Вказану ухвалу надіслано судом на адресу відповідача та отримано представником відповідача 05.05.2021, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідач не використав своє процесуальне право на подання відзиву на позов.

Відповідно до наказів Житомирського окружного адміністративного суду № 01-35-В від 27.05.2021 (у період з 14.06.2021 до 29.06.2021) та № 01-45В від 30.06.2021 (у період з 12.07.2021 по 26.07.2021), суддя Єфіменко О.В. перебувала у щорічній відпустці.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов наступних висновків.

Встановлено, що Комунальне підприємство "Готельний комплекс "Україна" Житомирської обласної ради, як платник податків перебуває на обліку в Житомирському управлінні Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області.

Як видно зі зведеного розрахунку, у Комунального підприємства "Готельний комплекс "Україна" Житомирської обласної ради існує податковий борг зі сплати зі сплати земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 40426,56 грн (основного платежу) та 10992,29 грн зі сплати туристичного збору, а тому Головне управління ДПС у Житомирській області просить стягнути з підприємства таку заборгованість.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт1.1статті1 Податкового кодексу України) (далі -ПК України).

Згідно із статтею 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.

Підпунктом16.1.4. пункту16.1статті16 ПК Українив становлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з підпунктом14.1.39 пункту14.1статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до підпункту14.1.156пункту14.1статті14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Підпунктом14.1.175. пункту14.1статті14 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з пп.20.1.34. п.20.1ст.20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Статтею 203 ПК України визначено порядок надання податкової декларації та строки розрахунків з бюджетом

Зокрема, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідно до п.286.2 ст.286 ПК України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Як свідчать матеріали справи, відповідачем подано: податкову декларацію з плати за землю №9143465856 від 23.06.2020; декларацію №9143465855 від 23.06.2020 на суму 17324,68 грн (залишок); декларацію №24351 від 17.02.2020 на загальну суму 17326,41 грн (залишок); декларацію №9020964409 від 11.02.2021 на загальну суму 5775,47 грн (залишок). Таким чином відповідачем самостійно визначено грошове зобов'язання, залишок несплаченої суми заборгованості становить - 40426,56 грн, яка не сплачена в строки, визначені Кодексом, тому дане зобов'язання має статус податкового боргу.

Крім того, відповідно до п.268.1. ст.268 ПК України, туристичний збір - це місцевий збір, кошти від якого зараховуються до місцевого бюджет.

Положеннями п.п.268.7.1. п.268.7 стю268 ПК України, податкові агенти сплачують збір за своїм місцезнаходженням щоквартально, у визначений для квартального звітного (податкового) періоду строк та відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал, або авансовими внесками до 30 числа (включно) кожного місяця (у лютому - до 28 (29) включно) на підставі рішення відповідної сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад.

Податкові агенти, які сплачують збір авансовими внесками, відображають у податковій декларації за звітний (податковий) квартал суми нарахованих щомісячних авансових внесків. При цьому остаточна сума збору, обчислена відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал (з урахуванням фактично внесених авансових платежів), сплачується такими податковими агентами у строки, визначені для квартального звітного (податкового) періоду.

Відповідачем подано податкові декларації з туристичного збору, самостійно визначено грошове зобов'язання в загальній сумі 10 992,79 грн та не сплачено в строки, визначені ПК України, тому дане зобов'язання має статус податкового боргу, а саме: декларацію №9271106581 від 17.10.2020 на суму 1440,52 грн (залишок); декларацію №9271107206 від 20.10.2020 на суму 6293,40 грн (залишок); декларацію №9370342092 від 22.01.2021 на суму 188,92 грн (залишок) та декларацію №9370342092 від 25.01.2021 на суму 3069,95 грн (залишок).

Відповідно до п.п54.3.3п.54.3ст.54 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Втім, суму податкового зобов'язання відповідачем протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації не сплачено, у зв'язку із чим, відповідно до ст.75 ПК України контролюючим органом проведено камеральні перевірки, за результатами яких складено акти перевірки, якими встановлено порушення строку сплати відповідачем суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених Україні товарів (робіт, послуг) визначеного ст.126 ПК України та згідно з п.54.1, 54.3 ст.54, п.п.57.1, 57.3 ст.57 ПК України винесені податкові повідомлення-рішення.

Абзацом першим п.59.1ст.59 ПК України визначено, що уразі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Матеріалами справи підтверджено, що Комунальне підприємство "Готельний комплекс "Україна" Житомирської обласної ради отримало податкову вимогу форми "Ю" №306554-51-51 від 26.05.2020 на суму 153339,54 грн.

Відповідно до п.п.14.1.175п.14.1ст.14 ПК України, встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Як вже зазначалося, позивачем на підтвердження суми заборгованості відповідача додано до позовної заяви зведений розрахунок сум податкового боргу, згідно з яким заборгованість відповідача становить 51419,35 грн, в тому числі зі сплати земельного податку становить 40426,56 грн (основного платежу), та 10992,79 зі сплати туристичного збору.

Згідно з ч.1ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи наведене, а також те, що на час розгляду справи відповідач заборгованість не сплатив та у судовому порядку не оскаржив - адміністративний позов підлягає задоволенню.

Крім того, враховуючи положення ч.2ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України та відсутність судових витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у розмірі 2102 грн по сплаті судового збору, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями77,90,139,241-246,250,255,263,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир,10003. РНОКПП/ЄДРПОУ ВП: 44096781) до Комунального підприємства "Готельний комплекс "Україна" Житомирської обласної ради (вул. Київська, 3, м. Житомир, 10014. РНОКПП/ЄДРПОУ: 38035794) про стягнення податкової заборгованості - задовольнити.

Стягнути податкову заборгованість в сумі 51419 (п'ятдесят одна тисяча чотириста дев'ятнадцять) грн 35 коп з рахунків Комунального підприємства "Готельний комплекс "Україна" Житомирської обласної ради у банку, що обслуговують такого платника податків.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеномустаттею 255 Кодексу адміністративного судочинства Українита може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленимистаттями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст рішення складено: 18.08.2021.