Україна
Донецький окружний адміністративний суд
11 серпня 2021 р. Справа№200/8348/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач) у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку розміру пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/2618 від 15 жовтня 2020 року;
- зобов'язати відповідача винести рішення про перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно із довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/2618 від 15 жовтня 2020 року;
- зобов'язати відповідача здійснити позивачу виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01 квітня 2019 року до часу прийняття рішення суду за цим позовом;
- зобов'язати відповідача здійснити позивачу виплату недоотриманих сум пенсії з урахуванням незаконності поетапного підвищення пенсії у зв'язку з її перерахунком з 01 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 05 березня 2021 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років а також додаткових видів грошового забезпечення.
Вказує, що на підставі його заяви про надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрація Державної прикордонної служби України підготувала довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення на підставі рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 щодо проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії та надіслала її до відповідача.
Проте, відповідач відмовив у перерахунку пенсії та повернув оновлену довідку про розмір грошового забезпечення до Адміністрації Державної прикордонної служби України.
Позивач не погоджується з відмовою відповідача, вважає, що він допустив протиправну бездіяльність, яка порушує його законні права та інтереси, в тому числі право на належне пенсійне забезпечення.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого, серед іншого, зазначив, що позивач є одержувачем пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262 від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262).
Відповідач зазначає, що на виконання вимог постанови КМУ № 103 та постанови КМУ № 704 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, якою визначені такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 3260,00; оклад за військовим званням - 12000,00; надбавка за вислугу років 45% - 1926,00.
Також вказує на те, що пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 Порядку № 45, додатка 2 до Порядку № 45 визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у справі № 826/3858/18 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 201 8 року - без змін.
Станом на момент розгляду цієї справи законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку пенсій, у зв'язку із скасуванням пунктів 1, 2 Постанови КМУ № 103.
Відповідач звертає увагу, на те, що жодних рішень щодо проведення перерахунку або відмови в проведенні перерахунку пенсії Головним управлінням не приймалось.
Щодо виплати в розмірі 100% грошового забезпечення, відповідач зазначив, що за змістом частини першої статті 49 Закону України “Про Кабінет Міністрів України” від 27 лютого 2014 року № 794 акти Кабінету Міністрів України є обов'язковими для виконання.
Відповідач посилався на Постанову Кабінету Міністрів України 14 серпня 2019 року “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” № 804 (далі - Постанова № 804), яка набула чинності 04 вересня 2019 року, якою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року, [...] здійснюється у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року та посилається на правову позицію, висловлену у рішенні Верховного Суду від 06 серпня 2019 року у зразковій справі № 160/3586/19.
Також підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян” від 24 грудня 2019 року № 1088 встановлено, що з 1 січня 2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704, здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Щодо встановлення судового контролю, відповідач наголосив, що встановлення строку на подачу звіту про виконання судового рішення є правом суду, який ухвалив судове рішення, а не обов'язком.
Отже, відповідач вважає, що діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами та не має підстав здійснювати перерахунок та виплату пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та Постанови № 103.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі № 200/8348/21 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 10 серпня 2021 року у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд справи № 200/8348/21 за правилами загального позовного провадження відмовлено.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 9-10).
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122 є органом державної влади, про що вказано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch).
Позивач перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХII, що підтверджується матеріалами пенсійною справи N/A № 1711 (Державна прикордонна служба України) (а.с. 38-45).
З протоколу за пенсійною справою № N/A № № 1711 (Державна прикордонна служба України) від 06 квітня 2018 року, випливає, що позивачу з 05.01.2005 року була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 68 % грошового забезпечення, остання посада - старшина дивізіону катерів морської охорони 1 прикордонного загону східного регіонального управління ДПС України, вислуга років 26 (календарна 22). При цьому, останній розрахунок був проведений з посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 35%, надбавки за кваліфікацію в/сл. 1 клас - 8%; умов режимних обмежень - 10%10%; робота з особовим складом - 15% 15%; НОУС за охорону повітряного і морського простору та важливих об'єктів - 15%; надбавки за особливо важливі завдання - 50%, премії - 68%. (а.с. 44 - зворотній бік).
Відповідно до протоколу за пенсійною справою № N/A № № 1711 (Державна прикордонна служба України) від 06 квітня 2018 року та від 18 травня 2021 року позивачу перераховано пенсію згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року. При цьому, пенсія розрахована з 68% грошового забезпечення, в якому враховано посадовий оклад, оклад за військове звання, процентну надбавку за вислугу років 45% (а.с. 42 - зворотній бік, 43).
На звернення позивача, Адміністрація Державної прикордонної служби України листом № 11/Г-10692 від 21 жовтня 2020 року надала позивачу копію довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою, яка є відповідною останній штатній посаді та повідомила позивача, що зазначену довідку було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (а.с. 12).
Згідно з довідкою Фінансово-економічного управління Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/2618 від 15 жовтня 2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою, відповідною (аналогічною) його останній посаді: старшина дивізіону катерів морської охорони 1 прикордонного загону Східного регіонального управління ДПС України до якої встановлено такі види і розмір основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії:
- посадовий оклад -3 260,00 грн;
- оклад за військове звання (старший прапорщик)-1 020,00 грн;
- надбавка за вислугу років - 45% -1 926,00 грн;
- надбавка за особливості проходження служби - 20%- 1 241,20 грн;
- надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень - 10% -326, 00 грн;
- надбавка за кваліфікацію клас 1 - 5 % - 163,00 грн;
- премія -100% - 3 260,00 грн.
Загальний розмір грошового забезпечення згідно з довідкою №11/2618 від 15 жовтня 2020 року складає 11 196,20 грн.
У примітці вказано, що довідка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 щодо проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії (а.с. 13).
21 жовтня 2021 року Адміністрація Державної прикордонної служби України, на підставі звернення пенсіонера-прикордонника ОСОБА_1 , звільненого з військової служби 04 січня 2005 року та у зв'язку з набранням законної сили рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 щодо підготовки і надання до пенсійного органу нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року супровідним листом № 0-11-13933/0/6-20 було надано довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року за посадою, яка є відповідною (аналогічною) останній штатній посаді заявника № 11/2618 від 15 жовтня 2020 року для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії (а.с. 40).
Листом від 02 листопада 2021 року № 0500-0304-5/20266 Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області повернуло вищезазначену довідку, оскільки підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні (а.с. 39).
11 травня 2021 року позивач звернувся до відповідача з інформаційним запитом, відповідно до якого просив відповідача надати детальний розрахунок розміру його пенсії, призначеної у 2005 році; надати копію розпорядження (виписки із розпорядження) УПФУ про призначення йому пенсії за вислугу років у 2008 році з розрахунком до нього згідно п. 4.9 Порядку подання і оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; в разі проведення перерахунку пенсії просив надати копії всіх розпоряджень (виписки із розпоряджень) УПФУ про перерахунок пенсії за вислугу років із розрахунком до нього згідно з п. 4.9 Порядку подання і оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; надати копію довідки про розмір грошового забезпечення від Державної прикордонної служби України, на підставі якої йому було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року.
Листом № 0500-0304-8/121188 від 20 травня 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача про те, що грошове забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» було встановлено у розмірі 2679,63 грн., яке складалось з наступних складових: посадовий оклад - 800,00 грн.; оклад за військове звання (старший прапорщик) - 65,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (8%) - 64,00 грн.; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (10%) - 80,00 грн.; надбавки за роботу з особовим складом (15%) - 120,00 грн.; НОУС за охорону повітряного і морського простору та важливих об'єктів (15%) - 120,00 грн.; надбавки за особливо важливі завдання (50%) - 583,88 грн.; премії (68%) - 544,00 грн.
Вказано, що основний розмір до перерахунку був визначений відповідно до вимог ст. 13 Закону України № 2262, виходячи з грошового забезпечення (2679,63 грн.) на рівні 68% та склав 1822,15 грн. (2679,63 грн. відповідних сум грошового забезпечення).
До основного розміру було призначено: 357,909 грн. - підвищення до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262».
Зазначено, що загальний розмір пенсії ОСОБА_1 до перерахунку склав 2180, 05 грн. (1822,00 грн. + 357,90 грн.).
Частиною 4 статті 63 Закону України № 2262 визначено, що усі призначені пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Вказано, що перерахунок пенсії проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, що звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) з 01.01.2018 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії від 23.03.2018 року № 11/2686, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Грошове забезпечення, згідно довідки № 112686, встановлено у розмірі 6206,00 грн. та складається з: посадового окладу - 3260,00 грн.; окладу за військове звання - 1020,00 грн.; процентної надбавки за вислугу років 45% - 1926,00 грн.
Розмір пенсії після перерахунку визначений з 68 % грошового забезпечення (6206,00 грн.) та складає 4220,08 грн. (6206,00 грн х 68%).
Також, відповідно до ч. 4 п. 5 Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 року № 13-1, позивачу було надано копії протоколів за пенсійною справою із зазначенням складових грошового забезпечення та копію довідки № 11/2686 (а.с. 15-21).
11 травня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до якої просив здійснити перерахунок пенсії, на підставі даних довідки про розмір грошового забезпечення № 11/2618 від 15.10.2020 року та здійснити виплату сум недоотриманої пенсії (а.с. 22-23).
Листом від 28 травня 2021 року № 5228-4777/Г-03/8-0500/21 відповідач повідомив, що його звернення було розглянуто відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та було повідомлено позивачу, що повна та обґрунтована відповідь на питання було викладено у його зверненні та надано Головним управлінням листом № 0500-0304-8/12188 від 20.05.2021 року.
Також, додатково було повідомлено, що відповідно до ст. 8 Закону України від 02.10.1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того же громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті (а.с. 24).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно частиною третьою статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частини перша, друга статті 63 Закону № 2262-XII).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок № 45 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - постанова № 704), якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 такої постанови передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Вказана постанова набрала чинності з 01.01.2018 року та у зв'язку з цим у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103 (далі - постанова № 103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови № 704.
Цією постановою також було внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Згідно рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені постановою № 103, зокрема, в додаток 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Зокрема, пункт 3 Порядку № 45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Слід зауважити, що списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, були направлені територіальними органами Пенсійного органу на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” № 704 від 30.08.2017 року з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103 від 21.02.2018 року і органи, уповноважені складати відповідні довідки, подавали такі довідки для перерахунку пенсій. Але разом з тим, у вказаних довідках не зазначалися додаткові види грошового забезпечення.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України було складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, на момент складення якої було враховано положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103 від 21.02.2018 року, тобто лише з трьома складовими грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням (старший прапорщик), надбавка за вислугу років) (а.с. 42).
У той же час, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, тобто з урахуванням не лише розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а й додаткових видів грошового забезпечення.
Крім того, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Отже, після набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Наведена позиція повністю узгоджується із висновком, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.12.2019 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/8324/19.
Відтак, суд дійшов висновку, що відповідач, у зв'язку із направленням на його адресу довідки від 15.10.2020 №11/2618, складеної Адміністрацією Державної прикордонної служби України про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року був зобов'язаний провести перерахунок пенсії з 01.04.2019 року.
Щодо посилань відповідача на те, що рішення про відмову у перерахунку пенсії відповідачем не приймалось, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.4.1 розділу 4 Постанови ПФУ № 22-1 від 25 листопада 2005 року “Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Згідно п. 4.3 розділу 4 вищевказаної Постанови, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
З аналізу викладених вище положень, суд зазначає, що органи, які призначають пенсію зобов'язані прийняти заяву про перерахунок пенсії з відповідними документами та мають право перевіряти надані заявником документи, а саме вимагаючи відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряючи обґрунтованість їх видачі.
При цьому, органом, який призначає пенсію, є відповідне Управління Пенсійного фонду України. Управління може прийняти певне рішення щодо перерахунку чи відмови у перерахунку пенсії лише після надходження відповідної заяви.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач 11 травня 2021 року звернувся до відповідача із заявою, відповідно до якої просив забезпечити проведення перерахунку та виплату пенсії за вислугу років на підставі зміни розміру грошового забезпечення, згідно довідки від 15.10.2020 року № 11/2618 про розмір грошового забезпечення, яка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії (а.с. 13, 22-23).
Суд зазначає, що вказана заява позивача була розглянута відповідачем відповідно до вимог Закону України “Про звернення громадян” та вказано позивачу про те, що відповідно до ст. 8 вказаного закону не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того же громадянина з одного і того ж питання, якщо вперше вирішено по суті (а.с. 24).
Проте, суд звертає увагу відповідача на те, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 11 травня 2021 року, відповідно до якої просив провести перерахунок пенсії та на підставі зміни грошового забезпечення, згідно довідки № 11/2618 від 15.10.2020 року.
Дослідивши заяву позивача від 11 травня 2021 року, суд дійшов висновку, що заява позивача відповідає вимогам Порядку № 22-1 та безпідставно не була розглянута відповідачем по суті та за результатами її розгляду не було прийнято відповідне рішення.
Суд зазначає, що зміст зазначеної заяви очевидно дає змогу оцінити намір заявника. Крім того, важливим є те, що до заяви позивачем було долучено ряд документів, які подаються при перерахунку пенсії.
Відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27 листопада 2019 року № 748/696/17.
Як встановлено судом, з 05.03.2019 року у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.
Проте, відповідно до позовних вимог позивача та заяви про перерахунок пенсії від 11.05.2021 року позивач просить зобов'язати відповідача з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсію позивачу на підставі довідки Державної прикордонної служби України № 11/2618 від 15.10.2020 року, виданої станом на 05.03.2019 року у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, та здійснити виплату виплату сум недоотриманої пенсії, які утворились внаслідок перерахунку пенсії з 01.04.2019 року за 12 календарних місяців починаючи з дати отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 11/2618 від 15.10.2020 року.
Оскільки, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про проведення перерахунку його пенсії та надав підтверджуючу довідку про розмір грошового забезпечення від 15.10.2020 року № 11/2618, що враховується для перерахунку пенсії, встановленої форми, то відповідач не мав жодних правових підстав для відмови позивачу у такому перерахунку.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність протиправної бездіяльності відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 із урахуванням у тому числі додаткових видів грошового забезпечення на підставі вказаної вище довідки а тому, позовні вимоги у цій частині позову є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити позивачу виплату недоотриманих сум пенсії з урахуванням незаконності поетапного підвищення пенсії у зв'язку з її перерахунком з 01.01.2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року, суд зазначає про таке.
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 704, якою, зокрема, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років, у тому числі військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018 року.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом від 09.04.1992 року № 2262-XII до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством [крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом]) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:
з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Крім того, Постановою № 103 внесено зміни до Постанови № 45.
Відповідно до пунктів 1, 2 Постанови № 45 (у редакції Постанови № 103) пенсії, призначені відповідно до Закону від 09.04.1992 року № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Отже, при проведенні позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 року відповідач не мав правових підстав не врахувати та не застосовувати до спірних правовідносин положення ст. 63 Закону від 09.04.1992 року № 2262-XII та Постанови № 103 та в інший спосіб здійснювати виплату перерахованої позивачу пенсії, а саме з 01.01.2018 року - 50 % та з 01.01.2019 року - 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Втім, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, пункти 1, 2 Постанови № 103 визнано нечинним.
Відтак суд враховує, що 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 вказаної Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановою № 103, ця постанова набирає чинності з 01.01.2018 року.
Постанова № 103 в частині внесення змін до Постанови № 704 та Постанова № 704 є чинними.
Отже, з набранням чинності Постановою № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 не впливає на вказані підстави.
Відповідно до п. 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій передбачено проводити у три етапи.
Разом з тим, у зв'язку із скасуванням п. 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Згідно з роз'ясненнями, наведеними в абзаці 4 пункту 10.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі», визнання акта суб'єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.
Таким чином, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили.
Відповідно до ч. 2 ст. 255 КАС України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відтак рішення суду в адміністративній справі № 826/3858/18 набрало законної сили з моменту прийняття постанови Шостим апеляційним адміністративним судом, тобто з 05.03.2019 року.
Як наслідок, у зв'язку зі скасуванням пункту 2 Постанови № 103 за рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, скасовано також обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що з 05.03.2019 пенсія позивача за вислугу років підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Водночас правових підстав для виплати позивачу у повному розмірі перерахованої пенсії з 01.01.2018 року, на переконання суду, немає.
При цьому суд враховує висновки Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 160/3586/19.
Так, Верховний Суд акцентував увагу на тому, що обмеження часткової виплати суми підвищення до пенсії було скасоване саме у зв'язку із скасуванням пункту 2 Постанови № 103 за рішенням суду у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року.
Відтак суд зазначає, що саме з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням по справі № 826/3858/18, виникло право позивача на виплату пенсії в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Такого ж висновку про правові наслідки визнання нечинними пунктів 1- 2 Постанови № 103 дійшла Велика Палата Верховного Суду, про що зазначено в постанові від 24.06.2020 року (справа № 160/8324/19). Суд Касаційної інстанції при оцінці структури грошового забезпечення яке слід враховувати при проведенні перерахунку пенсії зазначив, що саме із 05.03.2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням по справі № 826/3858/18) виникли як підстави для перерахунку пенсії із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення так і право особи на отримання пенсії відповідно до статей 43 і 63 Закону № 2262-XII. Зазначені висновки Великої Палати Верховного Суду можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки окреслюють загальні правові наслідки набрання чинності судовим рішенням по справі № 826/3858/18, зокрема в частині дати виникнення права особи на отримання повної суми перерахованої пенсії.
Крім цього, аналогічного висновку щодо виплати повної суми перерахованої пенсії у розмірі 100 % саме з 05.03.2019 року, а не з 01.01.2018 року дійшов Верховний Суд у постановах від 09.04.2020 року по справі № 640/19928/18 та від 15.07.2020 року по справі № 520/3360/19.
Також, суд зазначає, що на момент здійснення виплати позивачу пенсії у період із 01.01.2018 року по 04.03.2019 року норми п. 1 та 2 Постанови № 103 були чинними, а тому правомірно застосовувалися відповідачем.
Враховуючи вищенаведене, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо проведення виплати позивачу підвищення перерахованої відповідно до пункту 1 Постанови № 103 пенсії за періоди з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року в розмірі 50 відсотків та з 01.01.2019 року по 04.03.2019 року в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року не можуть вважатися протиправними, оскільки виплата у вказаному періоді проведена відповідачем згідно чинного на той час пункту 2 Постанови № 103.
Також, суд звертає увагу, що в даному випадку наявна протиправна дія відповідача, яка полягає у проведенні підвищення перерахованої пенсії за період з 05.03.2019 по 01.01.2020 в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії.
Таким чином, дана позовна вимога позивача підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області провести виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивачу з 05.03.2019 року по 01 січня 2020 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області винести рішення про перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2019 відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно із довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/2618 від 15 жовтня 2020 року суд зазначає, що вона задоволенню не підлягає, оскільки належним способом відновлення порушеного права є саме зобов'язання відповідача здійснити перерахунок.
Згідно ч. 2 ст. 5 КАС України визначено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи викладене, застосувавши положення ч. 2 ст. 9 та п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України суд, з метою забезпечення ефективного захисту прав позивача, дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/2618 від 15.10.2020 року, визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії позивачу з 01.04.2019 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 15.10.2020 року №11/2618 та здійснити виплату різниці між нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 року по день проведення перерахунку, а також шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області провести виплату пенсії позивачу за період з 05.03.2019 року по 01 січня 2020 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Стосовно вимоги позивача про зобов'язання відповідача подати у встановлений строк звіт про виконання судового рішення. Суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у вигляді подання суду відповідного звіту є правом, а не обов'язком суду.
Крім цього, відповідно до ст. 129-1 Конституції України та ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З огляду на викладене, суд відмовляє у задоволенні клопотання позивача про зобов'язання відповідача подати у місячний строк звіт про виконання судового рішення, відповідно до ст. 382 КАС України.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 908,00 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись Конституцією України, Законами України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановою Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” № 704 від 30.08.2017 року, “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103 від 21 лютого 2018 року, Кодексом адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/2618 від 15.10.2020 року.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.04.2019 року, на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 15.10.2020 року №11/2618 та здійснити виплату різниці між нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 року по день проведення перерахунку.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) провести виплату пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) за період з 05.03.2019 року по 01 січня 2020 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 908,00 (дев'ятсот вісім) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122).
У задоволенні іншої частини вимог - відмовити.
У встановленні судового контролю за виконанням даного рішення - відмовити.
Повне судове рішення складене 11 серпня 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Приймаючи до уваги прийняття даного рішення у порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч