Рішення від 18.08.2021 по справі 200/2884/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2021 р. Справа№200/2884/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В. розглянувши в порядку загального провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на боці відповідача Комісія зі спиртних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС при Міністерстві соціальної політики України, про визнання протиправним та скасування акту, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

17 березня 2021 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування акту, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив наступне.

Згідно з посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_1 , виданого Донецькою облдержадміністрацією, Позивач з 1994 року має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1). Вказане посвідчення видане безстроково.

Відповідно до статей 49-59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 №796 ОСОБА_1 призначено та до 19.12.2019 року виплачувалась пенсія по інвалідності, як громадянину, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1).

Згідно з розпорядженням відповідача від 05.02.2020 позивачу призупинено з 01.03.2020 року виплату пенсії по інвалідності на підставі листа УСЗН Олександрійської рай держадміністрації від 29.01.2020 року № 01/03-220 і переведено на пенсію за віком. Крім цього, у подальшому, з пенсії за віком позивача відповідачем утримано суму пенсії по інвалідності, то, на думку відповідача, була зайво виплачена з 19.12.2019 року Тобто, фактично виплату позивачу пенсії по інвалідності, призначено відповідно до Закону №796-ХІ1 позивачу було припинено 19.12.2019 року

Аргументуючи причину припинення виплати пенсії по інвалідності з 19.12.2019 року відповідач посилається на «витяг з протоколу №9 від 19.12.2019 засідання Регіональної комісії зі спірних питань визначення статусу осіб. які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що відсутності підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та вилучення посвідчення громадянина ОСОБА_1 ».

Відповідно до ст. 47 Закону № 1058 пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Статтею 49 Закону № 1058 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України:

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд:

5) в інших випадках, передбачених законом.

Перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений ч. 1 Закону №1058 є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.

Вказана норма закону не містить такої підстави зупинення виплати пенсії, як

«відсутність підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та вилучення посвідчення».

Рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участі, у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зафіксоване у протоколі № 9 від 19.12.2019, на яке посилається відповідач, як на підставу для призупинення виплати пенсії, скасовано рішенням цієї ж Комісії, зафіксованим у протоколі №16 від 29.09.2020 року.

Рішенням, зафіксованим у Протоколі №16 від 29.09.2020, Комісія підтвердила позивачу статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. На виконання рішення Комісії (протокол №16 від 29.09.2020 року) Донецькою облдержадміністрацією 11.11.2020 року позивачу видано посвідчення сучасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1989 році (категорія 1) серія НОМЕР_2 . Вказане посвідчення видано у поряду заміни посвідчення серії НОМЕР_1 . здійсненого на виконання постанови КМ України від 11.07.2018 року №551.

Таким чином, рішенням Комісії, зафіксованим у протоколі №16 від 29.09.2020 позивачу фактично відновлено статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1).

Відновлено дію посвідчення громадянина який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_1 . виданого Донецькою облдержадміністрацією, що усуває підстави, за якими відповідачем було прийнято розпорядження від 05.02.2020 року та припинено виплату Позивачу пенсії по інвалідності.

На цих підставах просить суд:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Добропільського об'єднаного управління ПФУ Донецької області від 05.02.2020 року про призупинення з 01.03.2019 року виплати ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 769 -XII;

- визнати протиправною бездіяльність Добропільського об'єднаного управління ПФУ Донецької області щодо невиплати з 19.12.2019 року ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 769 -XII:

- зобов'язати Добропільське об'єднане управління ПФУ Донецької області поновити з 19.12.2019 року виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 769 -Х11 та сплатити суму недотриманої пенсії з урахуванням виплачених сум.

- стягнути судові витрати

12 квітня 2021 року через канцелярію суду надійшов відзив від Добропільського об'єднаного управління ПФУ Донецької області в якому відповідач зазначає наступне.

З 03.08.1994 року позивач отримує пенсію по III групі інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28,02.1991 № 796-ХІІ в Добропільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області.

Управління звертає увагу суду, що на підставі витягу 'з протоколу №9 Регіональна комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 19,12.2019 року вирішила, що факт виконання робіт у зоні відчуження не підтверджено, відсутні підстави для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та вилучено посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році (категорія 1) серії А.

На підставі вищезазначеного протоколу управлінням винесено розпорядження від 05.02.2020 року про призупинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2020 року до з'ясування.

07.12.2020 року ОСОБА_1 звернувся до управління з заявою про переведення з одного виду пенсії (за віком) на інший (по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Управлінням переведено позивача на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пенсію обчислено згідно абзацу першого пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання поновити з 19,12.2019 року ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02,1991 № 796-ХІІ, управління зазначає наступне.

Оскільки протоколом № 9 від 19.12.2019 року засідання Регіональної комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо відсутності підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вилучено посвідчення громадянина ОСОБА_1 , а нове посвідчення отримано ОСОБА_2 лише 11.11.2020 року, тому право на обчислення пенсії по інвалідності відповідно ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків позивач фактично набув 11,11.2020 року.

Також, управлінням 03.03.2021 року направлено запит до Управління соціального захисту населення Олександрійської державної районної адміністрації №0573-02-6/3606 щодо наявності статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період 19.12.2019 року по 11.11.2020 року.

Листом від 09.03.2021 року № 01/01-372 Управління соціального захисту населення Олександрівської державної районної адміністрації надало відповідь, що у зв'язку з тим, що Регіональною комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС прийнято рішення 11.11.2020 року видати громадянину ОСОБА_1 посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19 році» (категорія 1) серія «А» (протокол № 12) та у вищевказаному протоколі не має посилань на те, що статус осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 повернено з 19.12.2019 року, а також іншими законодавчими актами в період з 19.12.2019 року по 11.11.2020 року не було визначено статус ОСОБА_1 , як особі, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Отже, у зв'язку з відсутністю у ОСОБА_1 статусу особи, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 19.12.2019 року по 11.11.2020 року то у управління відсутні законні підстави щодо поновлення з 19.12.2019 року ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На підставі вищевикладеного, здійснити управлінням перерахунок пенсії з 19.12.2019 року відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», немає законних підстав.

На цих підставах в позові просить відмовити.

20 травня 2021 року третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на боці відповідача комісія зі спиртних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, при Міністерстві соціальної політики України надала відзив на позовну заяву в якому зазначено наступне.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 березня 2021 року провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 квітня 2021 року суд за клопотанням відповідача перейшов до загального позовного провадження, залучив в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на боці відповідача комісію зі спиртних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, при Міністерстві соціальної політики України та призначив підготовче засідання по справі на 21 травня 2021 року.

Ухвалою суду від 16.06.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою суду від 27.07.2021 року суддею Стойка В.В. прийнято до провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві соціальної політики України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії. Призначено розгляд справи на 10.08.2021 року на 14.00 в порядку загального провадження (з урахуванням ухвали від 18.08.2021 року про виправлення описки).

Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивачем у справі є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є громадянином України відповідно до паспорту серія НОМЕР_3 , виданого Олександрівським РВ УМВС України в Донецькій області 12 квітня 2000 року. РНОКПП НОМЕР_4 (а.с.7).

Відповідачем є Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 37755477 та суб'єктом владних повноважень.

Третьою особою яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на боці відповідача є комісія зі спиртних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, при Міністерстві соціальної політики України, яка є суб'єктом владних повноважень.

У 1994 році ОСОБА_1 видано посвідчення Серія НОМЕР_1 , як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) без обмеження строку дії, відповідно до якого визначено статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.8).

11.11.2020 року ОСОБА_1 видано посвідчення Серія НОМЕР_2 , як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) без обмеження строку дії, відповідно до якого визначено статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, група інвалідності 3 (а.с.9).

14.01.2021 року адвокат ОСОБА_3 зробив запит до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо прийняття рішення про зупинення ОСОБА_1 пенсії (а.с.10)

Листом Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 0573-02-8/1393 від 27.01.2021 року на запит адвоката Трофімчука В.В. про обставини призупинення пенсії ОСОБА_1 територіальний орган Пенсійного фонду повідомив адвоката про те що розпорядженням від 05.02.2020 року виплату пенсії по інвалідності призупинено з 01.03.2020 року (а.с.11).

14.01.2021 року адвокат Трофімчук В.В. зробив запит до Міністерства соціальної політики України щодо прийняття рішення про підтвердження (не підтвердження) ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.13)

Листом Міністерства соціальної політики України № 1650/2-21/56 від 28.01.2021 року на запит адвоката Трофімчука В.В. про обставини прийняття рішення про підтвердження (не підтвердження) ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 надана відповідь з копіями витягів з протоколу № 9 від 19.12.2019 року про не підтвердження факту виконання робіт в зоні відчуження та протоколу № 16 від 29.09.2020 року про підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС (а.с.14-17).

Щодо строку звернення до суду.

Згідно із частиною 1 статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Так, в обґрунтування заяви про поновлення строку звернення до суду позивач вказав, що про наявність оскаржуваного розпорядження від 05.02.2020 року йому фактично стало відомо лише 03.03.2021 року після отримання відповіді на адвокатський запит.

В матеріалах справи в наявності лист Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 0573-02-8/1393 датований 27.01.2021 року на запит адвоката Трофімчука В.В. про обставини призупинення пенсії ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали позовної заяви та заяву про поновлення строку звернення до суду, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду із позовною заявою, проте знаходить причини пропуску такого строку поважними, тому заява позивача про поновлення процесуального строку звернення до суду підлягає задоволенню.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ.

Згідно із статтею 9 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; 4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Відповідно до положень статті 10 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

До військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Згідно із статтею 15 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 551 визначені правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 2 Постанови №551 затверджено нові зразки посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікунам дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою, згідно з додатками 1-14.

Відповідно до пункту 7 зазначеної постанови, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям: забезпечити своєчасну видачу посвідчень і вкладок до них; утворити у місячний строк після набрання чинності цією постановою комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, та затвердити відповідне положення; провести до 1 січня 2020 року заміну посвідчень у зв'язку із затвердженням нових зразків посвідчень: особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1); учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 2 і 3) з числа громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт; особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2), з числа постраждалих від радіаційного опромінення за інших обставин не з власної вини.

Постановою Кабінету Міністрів України про “Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян” № 551 від 11 липня 2018 року (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян ( далі - Порядок).

Відповідно до пункту 11 Порядку №551, посвідчення видаються уповноваженими органами за поданням райдержадміністрацій за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, утворених уповноваженими органами (далі - Регіональні комісії). Посвідчення видаються, зокрема:

- учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів: довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби); довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку;

- особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою.

У разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення цієї комісії підлягає вилученню уповноваженими органами.

Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.

Під час заміни посвідчення з однієї категорії на іншу попереднє посвідчення підлягає вилученню уповноваженим органом для подальшого зберігання в особовій справі постраждалої особи.

Судом в ході розгляду справи встановлено що рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участі, у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зафіксоване у протоколі № 9 від 19.12.2019, на яке посилається відповідач, як на підставу для призупинення виплати пенсії, скасовано рішенням цієї ж Комісії, зафіксованим у протоколі №16 від 29.09.2020 року.

Рішенням, зафіксованим у Протоколі №16 від 29.09.2020 року, Комісія підтвердила позивачу статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

На виконання рішення Комісії (протокол №16 від 29.09.2020 року) Донецькою облдержадміністрацією 11.11.2020 року позивачу видано посвідчення сучасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1989 році (категорія 1) серія НОМЕР_2 . Вказане посвідчення видано у порядку заміни посвідчення серії НОМЕР_1 . здійсненого на виконання постанови КМ України від 11.07.2018 року №551.

Отже, рішенням Комісії, зафіксованим у протоколі №16 від 29.09.2020 позивачу фактично відновлено статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1).

Відновлено дію посвідчення громадянина який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_1 . виданого Донецькою облдержадміністрацією, що усуває підстави, за якими відповідачем було прийнято розпорядження від 05.02.2020 року та припинено виплату позивачу пенсії по інвалідності.

Таким чином, позовна вимога про визнання протиправним та скасувати розпорядження Добропільського об'єднаного управління ПФУ Донецької області від 05.02.2020 року про призупинення з 01.03.2019 року виплати ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 769, підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Добропільського об'єднаного управління ПФУ Донецької області щодо невиплати з 19.12.2019 року ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захисі громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 769 та зобов'язання Добропільське об'єднане управління ПФУ Донецької області поновити з 19.12.2019 року виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 769 -Х11 та сплатній суму недотриманої пенсії з урахуванням виплачених сум, суд зазначає наступне.

Положеннями статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено, що державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника. Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Так, рішенням комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС порушено право позивача на належний рівень соціального захисту, передбачений Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

При цьому, пенсійний орган не заперечує право позивача на отримання пенсії за Законом України “Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” проте, зазначає, що оскільки рішенням комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС оформленого витягом з протоколу № 9 від 19.12.2019 року визнано про те що відсутні підстави для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС.

Але, пенсійний орган не вказує, що рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участі, у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зафіксоване у протоколі № 9 від 19.12.2019, на яке посилається відповідач, як на підставу для призупинення виплати пенсії, скасовано рішенням цієї ж Комісії, зафіксованим у протоколі №16 від 29.09.2020 року.

Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Отже, суд вважає за необхідне з метою ефективного захисту прав позивача зобов'язати поновити з 19.12.2019 року виплату пенсії позивача відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Обов'язкам органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб кореспондує право фізичних та юридичних осіб очікувати що ці органи та посадові особи будуть діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принцип юридичної визначеності в свою чергу, є складовій принципу верховенства права.

Тому, правомірні очікування позивача на те, що орган державної влади буде діяти тільки на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, не здійснилися.

І таким чином, його право було порушено.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші протии Україн” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Оскільки відповідно до положень Закону України “Про судовий збір” позивач звільнений від сплати судового збору, тому в силу вимог статті139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на боці відповідача Комісія зі спиртних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС при Міністерстві соціальної політики України, про визнання протиправним та скасування акту, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Добропільського об'єднаного управління ПФУ Донецької області від 05.02.2020 року про призупинення з 01.03.2019 року виплати ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 769.

Визнати протиправною бездіяльність Добропільського об'єднаного управління ПФУ Донецької області щодо невиплати з 19.12.2019 року ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 769 -XII:

Зобов'язати Добропільське об'єднане управління ПФУ Донецької області поновити з 19.12.2019 року виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 769 та сплатити суму недотриманої пенсії з урахуванням виплачених сум.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Стойка