м. Вінниця
10 серпня 2021 р. Справа № 120/3412/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Богоноса М.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання: Слюсар О.О.
представника відповідача Паничука Б.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Агрономічної сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
15.04.2021 у Вінницький окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивачка) до Агрономічної сільської ради (далі - відповідач). У позовній заяві позивачка просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 164 від 28.01.2021 6 сесії 8 скликання Агрономічної сільської ради про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною площею 0,15 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність в межах населеного пункту с. Бохоники Вінницького району Вінницької області;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути клопотання та прийняти за результатами його розгляду рішення у відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України, яким надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною площею 0,15 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність в межах населеного пункту с. Бохоники Вінницького району Вінницької області.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що 13.01.2021 звернулася до відповідача із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною площею 0,15 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність в межах населеного пункту с. Бохоники Вінницького району Вінницької області (межує із земельною ділянкою кадастровий номер 0520680503:02:005:0052).
Рішенням 6 сесії 8 скликання Агрономічної сільської ради від 28.01.2021 № 164 відмовлено в наданні відповідного дозволу. Відмова мотивована тим, що бажана земельна знаходиться у користуванні інших громадян.
Позивачка вважає рішення протиправним, оскільки на її думку, відповідачем порушено ст. 118 Земельного кодексу України, якою передбачено виключні підстави для відмови у наданні дозволу на виготовлення документації, а тому з метою захисту своїх прав звернулася із цим адміністративним позовом до суду.
Ухвалою від 20.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін в порядку, встановленому ст. 262 КАС України. Цією ж ухвалою відповідачу встановлено 15-ти денний строк з дня вручення копії ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку, передбаченому статтею 162 КАС України.
Також ухвалою від 20.04.2021 витребувано за ініціативою суду у відповідача належним чином засвідчені копії клопотання ОСОБА_1 із додатками до нього, прийняте щодо клопотання рішення від 28.01.2021 № 164 та інші документи, що враховувалися при його прийнятті.
11.05.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує щодо задоволення адміністративного позову.
Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що підставою для прийняття оскарженого рішення від 28.01.2021 № 164 слугувало рішення 10 сесії 3 скликання Бохоницької сільської ради від 20.04.2000 на підставі якого речове право на бажану для позивачки земельну ділянку виникло в інших осіб.
Також на підтвердження вказаних обставин відповідачем надано копію рішення 10 сесії 3 скликання Бохоницької сільської ради від 20.04.2000, витяг з протоколу 6 сесії 8 скликання від 28.01.2021 Агрономічної сільської ради, рішення № 164 від 28.01.2021 6 сесії 8 скликання Агрономічної сільської ради та поіменний список голосування депутатів сільської ради від 28.01.2021 № 63.
У зв'язку із виявленими розбіжності у документах, які відображають процедуру ухвалення рішення за клопотанням позивачки, ухвалою від 28.07.2021 розгляд справи продовжено за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та призначено справу до судового розгляду на 10.08.2021.
У судовому засіданні 10.08.20221 представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову. Вказав, що на бажану для позивачки земельну ділянку виникли речові права у іншої особи, а тому відсутні підстави для надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою. На підтвердження вказаних тверджень, представником відповідача подано клопотання про долучення додаткових доказів, а саме Інформацію з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку з кадастровим номером 0520680500:02:005:0416.
Усною ухвалою задоволено клопотання представника відповідача про долучення до матеріалів справи додаткових доказів, а саме Інформаційної довідки з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку з кадастровим номером 0520680500:02:005:0416.
Позивачка у судове засідання не з'явилася, хоча про дату, час та місце його проведення повідомлялася у порядку встановленому процесуальним законом, про причини неприбуття не повідомила.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
13.01.2021 позивачка звернулася до відповідача із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною площею 0,15 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність в межах населеного пункту с. Бохоники Вінницького району Вінницької області (бажана ділянка межує із земельною ділянкою кадастровий номер 0520680503:02:005:0052). До клопотання було долучено копію паспорта, ідентифікаційного номеру та графічний матеріал (а.с.11-12, 32-36).
Рішенням 6 сесії 8 скликання Агрономічної сільської ради від 28.01.2021 № 164 відмовлено в наданні відповідного дозволу. Відмова мотивована тим, що бажана земельна знаходиться у користуванні інших громадян (а.с.13).
Не погоджуючись із такою відмовою, позивачка звернулася до суду із цим позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Cуб'єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним Кодексом України від 25.10.2001 № 2768-III (далі - ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III) та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За приписами ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 18 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.
Статтею 81 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III передбачено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Порядок набуття відповідного права визначається главою 19 Розділу IV ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III.
Так, згідно із ст. 116 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:
а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;
б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульований положеннями статті 118 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III.
Нормами ч. 6 ст. 118 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Судом встановлено, що підставою для відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність слугувало те, що на бажану для позивачки земельну ділянку виникли речові права у іншої особи, а відтак ця земельна ділянка не є вільною і не може бути передана іншим особам.
На підтвердження своїх аргументів відповідачем до суду надано Інформацію з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, згідно якої встановлено, що земельна ділянка щодо якої позивачкою подано клопотання є сформованою, їй присвоєно кадастровий номер 0520680500:02:005:0416 і така ділянка перебуває у приватній власності іншої особи.
Суд зазначає, що на одній частині земної поверхні неможливим є існування двох одночасно зареєстрованих земельних ділянок, координати яких перетинаються, адже ч. 2 ст. 79 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III встановлює, що право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий шар.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 12.03.2020 по справі № 815/4257/16.
Враховуючи, що земельна ділянка дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення якої просила надати позивачка перебуває у власності іншої особи, вона не вважається землею комунальної власності відповідної територіальної громади повноваженнями на розпорядження якою наділений відповідач. Тому, Агрономічна сільська рада правомірно відмовила у наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зважає на те, що приписами ст. 139 КАС України не передбачено відшкодування понесених судових витрат позивачу якому відмовлено у задоволенні позову.
Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні вимог адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ;
Відповідач: Агрономічна сільська рада - вул. Мічуріна, 12, с. Агрономічне, Вінницька область, 23227, код ЄДРПОУ 04525998.
Суддя Богоніс Михайло Богданович