Рішення від 03.08.2021 по справі 925/668/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2021 року, м. Черкаси справа № 925/668/21

Вх.суду № 8358/21 від 24.05.2021

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., із секретарем судового засідання Безверхою І.М.

у судове засідання не з'явились: представники від позивача та відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Черкаси у приміщенні суду справу за позовною заявою від 18.05.2021 №07-12/2561

позивача, Державної екологічної інспекції Центрального округу,

до відповідача, Комунального підприємства "Агроекосервіс" Леськівської сільської ради,

про стягнення грошових коштів у сумі 343 339,65 грн.

УСТАНОВИВ:

1. Державною екологічною інспекцією Центрального округу подано позовну заяву з вимогами:

стягнути з Комунального підприємства "Агроекосервіс" Леськівської сільської ради (вул.Дніпрова, 35Б, с.Худяки, Черкаський район, Черкаська область, 19643, ідентифікаційний код 33082640) 343 339,65 грн. збитків і перерахувати їх на р/р UA588999980333119331000023697, ГУК у Черк.обл./тг с.Леськи/24062100, код ЄДРПОУ 37930566 - для зарахування надходжень по коду бюджетної класифікації 24062100 "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності", "00" без деталізації за відомчою ознакою, символ звітності 331 в установі банку - Казначейство України (ел.адм.подат.);

стягнути з Комунального підприємства "Агроекосервіс" Леськівської сільської ради (вул.Дніпрова, 35Б, с.Худяки, Черкаський район, Черкаська область, 19643, ідентифікаційний код 33082640) 5150,10 грн. витрат по сплаті судового збору та перерахувати їх на користь Державної еконологічної інспекції Центрального округу р/р UA688201720343160003000080293, в установі баку - Головне управління Державного казначейства України м.Київ, код ЄДРПОУ 42149108, фонд бюджету ЗФ).

2. Ухвалами суду: від 25.05.2021 відкрито провадження у справі та призначено її для розгляду у спрощеному провадженні по суті на 17.06.2021; від 17.06.2021 у розгляді справи оголошувалась перерва до 03.08.2021.

3. Позивач у позовній заяві від 18.05.2021 №07-12/2561 (а.с.1 т.1) та його представник у судовому засіданні 17.06.2021 заявлені вимоги підтримали і пояснили,

що позивачем, Державною екологічною інспекцією Центрального округу, у межах покладених на неї повноважень, було проведено планову перевірку щодо додержання відповідачем, Комунальним підприємством "Агроекосервіс" Худяківської сільської ради (з 25.02.2019 назву змінено на Комунальне підприємство "Агроекосервіс" Леськівської сільської ради) вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт від 15.01.2019;

що під час перевірки було встановлено ряд порушень, зокрема: факт забору води у кількості 363900 мі з підземних водних свердловин у період з 01.02.2016 по 31.12.2018 при відсутності спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами);

що у порушенням ст.16, 19, 21, 23 Кодексу України про надра відповідачем допущено самовільне використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (спеціального дозволу на користування надрами (підземними водами);

що сума збитків, спричинених відповідачем внаслідок здійснення у період з 01.02.2016 по 31.12.2018 забору води із свердловини за відсутності відповідного дозволу, становить 343339,65 грн.

4. Відповідач у заявах по суті від 11.06.2021 №26 (а.с.43 т.1), від 06.07.2021 №30 (вх.суду №10994/21 від 08.07.2021, а.с.57 т.1) та його представник у судовому засіданні 17.06.2021 проти задоволення вимог заперечили повністю і пояснили,

що матеріали проведеної позивачем перевірки не містять інформації про факт користування відповідачем підземними водами, період такого користування та обсягів використаних підземних вод і кількості водозаборів;

що перевіркою було встановлено факт здійснення відповідачем водокористування на підставі дозволів на спецвикористання, однак не наведено обставин користування надрами та обґрунтування необхідності отримання дозволу на користування надрами;

що у матеріалах перевірки відсутні дані про здійснення відповідачем водозабору без дозволів на спеціальне водокористування та про те, що продуктивність водозабору перевищує 300 мі води на добу;

що за даними статистичної звітності (№2ТП-водгосп (річна)), у 2016 році відповідачем з артезіанських свердловин видобуто відповідно 108,3 мі , у 2017 році - 157,4 мі, у 2018 році - 102 мі та 34,9 мі води, отже видобуток води з цих свердловин за 2016 рік склав 296,7 мі на добу, за 217 рік - 431,2 мі на добу, за 2018 рік - 279,4 мі, тому на такий обсяг видобутку води спеціальний дозвіл взагалі не потрібний;

що наданий позивачем розрахунок збитків не містить достатніх вихідних даних щодо виявленого порушення;

що за відсутності детального опису обставин водокористування, висновки про порушення відповідачем ст.16, 19, 21, 23 Кодексу України про надра є необґрунтованими;

що матеріали перевірки та розрахунок збитків не містять достатньо інформації для можливості визначення дійсного обсягу водозабору по кожному об'єкту;

що видобуток питної води відповідачем здійснювався для потреб населення с.Худяки на підставі дозволу на спеціальне водокористування №Укр198-А/Чрк. від 26.08.2014;

що відповідачем було подано відповідні документи для отримання дозволу на користування надрами до Державної служби геології та надр України, які були виготовлені ДП НАК "Надра України" "Центрукргеологія" м.Черкаси на підставі договору №001 від 14.03.2017, акту виконаних робіт №ОУ-0000001 від 14.03.2017 та договору №007 від 18.05.2017, акту виконаних робіт №ОУ-0000007 від 18.05.2017 і які на момент проведення перевірки знаходилися на погодженні у Міністерстві геології та надр України;

що на даний час відповідач отримав спеціальний дозвіл на користування надрами №5113 від 21.12.2020;

що з огляду на Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджену наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 №389, у формулу розрахунку завданих державі збитків входить розмір грн./100 мі, аналогічний ставці рентної плати, яку підприємство сплачувало саме у вказаний позивачем період, у сумі 180 658,15 грн., у зв'язку з чим збитки державі не завдані.

5. Учасники справи були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, однак їх повноважні представники у судове засідання не з'явились.

Позивач направив суду клопотання від 03.08.2021 (вх.суду №12434/21 від 03.08.2021) про розгляд справи без участі його представника.

Відповідач про причини неявки до суду не повідомив.

Явка учасників справи визнавалась обов'язковою.

Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з'явились.

6. Відповідно до ст.233 ГПК України у судовому засіданні приєднано до матеріалів справи вступну та резолютивну частини судового рішення.

7. Заслухавши учасників справи та дослідивши наявні у справі докази суд

встановив наступне.

21.08.2004 відповідача як юридичну особу зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, номер запису: 10171020000000009.

26.08.2014 відповідач отримав дозвіл на спеціальне водокористування №Укр198-А/Чрк для здійснення діяльності (водокористування) свердловинами №№ 1(2823), 2(2820), 3 (2217), 4 (2225), 5 (2122), 6 (583/2), 7 (682/1) в межах с.Худяки Черкаського району Черкаської області басейн р.Дніпро; вид корисної копалини: питні підземні води, виданий Департаментом екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації. Термін дії дозволу: з 26.08.2014 до 27.08.2019 (а.с.60 т.1).

Згідно із поданими відповідачем Звітами про використання води: у 2016 році використано води в обсязі 108,3 мі (при ліміті використання 406,4 мі, а.с.30 т.1, в тому числі 104,4 мі за лютий - грудень 2016 року ); у 2017 році використано води в обсязі 157,4 мі (при ліміті використання 406,4 мі) (а.с.32 т.1); у 2018 році використано води в обсязі 102,1 мі (при ліміті використання 406,4 мі).

Згідно з наданою відповідачем випискою по сплаті рентної плати за користування надрами за період з 2016 по 2018 роки, останнім сплачено 180658,15 грн. (платіжні доручення від 17.05.2016 №4 на суму 7926,81 грн., від 13.10.2016 №19 на суму 20000,00 грн., від 16.02.2017 №5 на суму 9553,94 грн., від 18.05.2017 №34 на суму 13851,29 грн., від 15.02.2018 №5 на суму 18392,31 грн., від 14.05.2018 №29 на суму 17263,09 грн., від 02.08.2018 №34 на суму 21164,39, від 14.02.2019 №24 на суму 11579,66 грн.; банківські виписки про сплату 5200,00 грн., 24861,65 грн., 17622,81 грн., 13242,20 грн.; розрахунки з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (податкова декларація з рентної плати) від 09.06.2016, від 25.07.2016, від 01.11.2016, від 06.02.2017, від 04.05.2017, від 09.08.2017, від 14.11.2017, від 08.02.2018, від 26.11.2020 (а.с.68 т.1).

14.03.2017 відповідач уклав з ДП НАК "Надра України" "Центрукргеологія" договір №001 на надання послуг із збору гідрогеологічних матеріалів, прив'язки свердловин та кутових точок, складання карт, вартість яких становить 19806,49 грн. з ПДВ (а.с.63 т.1); сторонами договору складено акт №ОУ-0000001 здачі-прийняття робіт (надання послуг) за ним (а.с.64 т.1); платіжним дорученням від 14.03.2017 відповідач сплатив на користь ДП НАК "Надра України" "Центрукргеологія" вартість виконаних останнім робіт у сумі 19806,49 грн. із зазначенням у призначенні платежу: "6030; 2610; за збір гідрогеологічних матеріалів, прив'язка свердловин та кутових точок, складання карт; зг.д.001 від 14.03.17р.; акт 0000001 від 14.03.17; ПДВ-3301,08" (а.с.65 т.1).

18.05.2017 відповідач уклав з ДП НАК "Надра України" "Центрукргеологія" договір №007 на надання послуг з оформлення геологічної документації для отримання спеціального дозволу на користування надрами, вартість яких складає 29958,55 грн. з ПДВ (а.с.66 т.1); платіжним дорученням від 18.05.2017 №33 відповідач сплатив на користь ЛП НАК "Надра України" 9958,55 грн. із зазначенням у призначенні платежу: "6030;2610; за оформлення геологіч. Документації для отримання спец. Дозволу за користув. Надрами; зг.д.007 від 18.05.17р.; акт ОУ-0000007 від 18.05.17р.; ПДВ-4993,09" (а.с.67 т.1).

14.01.2019 Державною екологічною інспекцією центрального округу складено направлення на проведення перевірки відповідача у період з 09.01.2019 до 22.01.2019, копію якого отримав керівник відповідача О.Заярний (т.1 а.с.17)

15.01.2019 Державною екологічною інспекцією центрального округу проведено планову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання (КП "Агроекосервіс" Леськівської сільської ради) вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державною екологічною інспекцією центрального округу складено акт №03/03.2/2019 (ПЛ) (а.с.18 т.1). Перевіркою серед іншого, встановлено, що відповідач у період з 01.02.2016 до 31.12.2018 здійснював спеціальне водокористування зі свердловин, розташованих у с.Худяки Черкаського району, Черкаської області за відсутності спеціального дозволу на користування ділянками надр (підземні води), чим порушив ст. 16, 19, 21, 23 Кодексу України про надра; кількість забраної води за вказаний період становить 363 900 мі води. Вказаний акт підписаний директором відповідача Заярним О.Я.

У зв'язку із встановленими фактами порушення законодавства у сфері водокористування та використання надр відповідачу було нараховано суму збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (спеціального дозволу на користування надрами), яка становить 343339,65 грн.

18.02.2019 позивач звернувся до відповідача з претензією №14/08-17 про сплату коштів у сумі 343339,65 грн. (а.с.29 т.1). Однак, відповідач відповіді не надав, заподіяну шкоду у вказаний термін не відшкодував.

25.09.2019 відповідач отримав дозвіл на спеціальне водокористування №404/ЧР/49д-19 (фактичне здійснення діяльності (водокористування): свердловини №№ 1(2823), 2 (2820), 3 (2217), 4 (2225), 5 (2122), 6 (583/2), 7 (682/1) в межах с.Худяки, Черкаський район, Черкаська область, р.Дніпро, басейн р.Дніпро; назва та код джерела водопостачання або водокористувача, із системи водопостачання (водовідведення) якого отримано воду: підземний водоносний горизонт (…); строк дії дозволу: з 25.09.2019 по 25.09.2024 (а.с.61 т.1).

21.12.2020 відповідач отримав спеціальний дозвіл на користування надрами №5113, виданий Державною службою геології та надр України, строк дії якого становить 5 років (вид користування надрами: геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка; назва родовища: свердловини №№ 1(2823), 2 (2820), 3 (2217), 4 (2225), 5 (2122), 6 (683/2), 7 (682/1), що знаходяться у с.Худяки Черкаського району Черкаської області; вид корисної копалини: питні підземні води (а.с.59 т.1).

24.05.2021 позивач подав позовну заяву, яка розглядається.

8. Норми законодавства, що підлягають застосуванню.

Згідно з Господарським процесуальним кодексом України:

ч.1 ст.73. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи;

ч.1,3 с.74. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи;

ч.1 ст.76. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування; суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування;

ч.1 ст.80. Учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Згідно із Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища":

ч.1 і 2 ст.35. Державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища; державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, (…);

ч.3 ст.38. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах;

п."з" ч.2 і ч.4 ст.68. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів; підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України;

ч.1 ст.69. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі;

Згідно з Водним кодексом України:

ст.1. (…) води - усі води (поверхневі, підземні, морські), що входять до складу природних ланок кругообігу води; води підземні - води, що знаходяться нижче рівня земної поверхні в товщах гірських порід верхньої частини земної кори в усіх фізичних станах; (…) водні ресурси - обсяги поверхневих, підземних і морських вод відповідної території; (…) водокористування - використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів);

п.9 ч.1 ст.44. Водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу;

ч.1 і 2 ст.48. Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів; спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб;

ч.1 ст.49. Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування;

Згідно з нормами Кодексу України про надра:

ст.1. Надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння;

ч.1 ст.4. Надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування;

ст.19. Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр; право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу; при укладенні угод про розподіл продукції надра надаються в користування на підставі угоди про розподіл продукції з оформленням спеціального дозволу на користування надрами та акта про надання гірничого відводу; користування надрами здійснюється без надання гірничого відводу чи спеціального дозволу у випадках, передбачених цим Кодексом;

ст.21. Надра у користування для видобування підземних вод (крім мінеральних) і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів (…);

ч.1 ст.23. Землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу;

ст.65. Порушення законодавства про надра тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову і кримінальну відповідальність згідно з законодавством України; відповідальність за порушення законодавства про надра несуть особи, винні у самовільному користуванні надрами (…);

ст.67. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень законодавства про надра, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Згідно з Цивільним кодексом України:

п.3 ч.2. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі;

ст. 1166. Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07. 2009 № 389, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за №767/16783:

п. 1.4. Ця Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог фізичними особами, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами природоохоронного законодавства; державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і на підставі цієї Методики розраховують розмір відшкодування збитків;

п.9.1. Розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, здійснюється за формулою З сам = 5 х W х Тар (грн.), де W - об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, куб. м; Тар - розмір, аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання води, встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення (для поверхневих, підземних, шахтних, кар'єрних та дренажних вод - грн/100 куб. м, води для потреб гідроенергетики та рибництва - грн/10000 куб. м, води, яка входить до складу напоїв, - грн/куб. м). Для морської води та води з лиманів Тар аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання поверхневих вод для показника "Інші водні об'єкти", встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення;

9.2. Фактичний об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів визначається на основі даних: первинного обліку водокористування, звіту про використання води за формою N 2ТП-водгосп (річна), звітності за формою N 7-гр (підземні води) (річна), податкової декларації з рентної плати за спеціальне використання води, ліміту забору та використання води, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки фізичної особи - підприємця або юридичної особи за підписом керівництва, завіреної печаткою (за наявності); за відсутності вимірювальних приладів обсяг фактично використаної води визначається за технологічними даними (тривалість роботи агрегатів, обсяг виробленої продукції чи наданих послуг, витрати електроенергії, пропускна спроможність водопровідних труб за одиницю часу тощо); у разі відсутності вимірювальних приладів, якщо можливість їх встановлення існує, Тар збільшується в 2 рази.

Згідно з Податковим кодексом України:

Пункт 251.1 ст.251. Рентна плата складається з:

251.1.1. рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин; (…)

251.1.4. рентної плати за спеціальне використання води.

Примітка 2 до підпункту 252.20. Рентна плата за користування надрами для видобування прісних підземних вод, які видобуваються платниками, зазначеними у підпункті 252.1.5 пункту 252.1 цієї статті, застосовується за ставками, визначеними у підпункті 255.5.2 пункту 255.5 статті 255 цього Кодексу.

Згідно із підп. 255.5.2 п.255.5 ст.255 Податкового кодексу України за спеціальне використання підземних вод у Черкаській області ставка рентної плати за спеціальне використання води встановлена у розмірі 62,9 грн. за 100 куб. метрів, при цьому житлово-комунальні підприємства застосовують до ставок рентної плати коефіцієнт 0,3 (п.255.7).

9. Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до таких висновків.

9.1. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу згідно з ст.44 і 49 Водного Кодексу України. Також, згідно із ст.16, 19, 21 Кодексу України про надра передбачено, що користування надрами, зокрема, видобування підземних прісних вод, здійснюється на підставі спеціального дозволу на користування надрами. При цьому, спеціальний дозвіл на користування надрами дає право на видобування підземних вод, а дозвіл на спеціальне водокористування - право на їх використання.

Кодекс України про надра передбачає випадки, за яких суб'єкти господарювання мають право видобувати підземні води без спеціального дозволу. Так, згідно із ст.23 Кодексу України про надра землевласники та землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу. При цьому, видобувати підземні води без спеціальних дозволів в обсязі, що перевищує 300мі на добу, суб'єкти господарювання мають право лише для власних господарсько-побутових потреб, а видобуток підземних вод для здійснення господарської діяльності вимагає отримання спеціального дозволу уповноваженого органу.

На час перевірки забір води з артезіанських свердловин здійснювався відповідачем на підставі дозволу на спеціальне водокористування від 26.08.2014 року № Укр.198-А/Чрк терміном дії до 27.08.2019.

Однак, у порушення ст.16 і 19 Кодексу України про надра відповідач здійснював використання водних ресурсів за відсутності спеціального дозволу на користування надрами, про що працівниками Державної екологічної інспекції у Черкаській області складено відповідний акт від 15.01.2019 №03/03.2/2019 (ПЛ), який був підписаний керівником відповідача.

Згідно з матеріалами справи акт про виконані ДП НАК "Надра України" "Центрукргеологія" роботи з оформлення геологічної документації для отримання спеціального дозволу на користування надрами складено 18.05.2017 та спеціальний дозвіл був отриманий відповідачем лише 20.12.2020.

9.2. Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю. Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду передбачені ст. 1166 Цивільного кодексу України, згідно з ч. 1 і 2 якої, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Для застосування відповідальності у вигляді відшкодування шкоди необхідно установити наявність повного складу цивільного правопорушення, а саме: 1) протиправної поведінки; 2) шкоди (збитків); 3) причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою (збитками); 4) вини.

Дії відповідача з використання вод без спеціального дозволу на користування надрами суперечать ст.19 Кодексу України про надра, отже є протиправними.

Наслідком діяльності відповідача, що пов'язана з самовільним забором води з підземного водоносного горизонту (свердловин) за відсутності спеціального дозволу на користування надрами, закон визначає спричинення збитків (шкоди);

Причинний зв'язок між протиправною поведінкою і збитками (шкодою) полягає в тому, що протиправна поведінка завжди передує в часі шкідливому результату, що настав, а шкідливий результат є наслідком саме цієї протиправної поведінки. Відповідач, в процесі своєї діяльності здійснив самовільний забір води із підземного водоносного горизонту (свердловин), в порушення Кодексу України про надра, без відповідного на те дозволу, спричинивши державі збитки (причинно-наслідковий зв'язок)

Як у випадку невиконання договору, так і за зобов'язанням, що виникає внаслідок заподіяння шкоди, чинне законодавство виходить з принципу вини особи, яка завдала шкоду (ст. 1166 Цивільного кодексу України). Відповідачем не було доведено правомірності своєї поведінки.

Отже наявні підстави для стягнення з відповідача збитків.

9.3. Згідно зі звітами про використання води відповідача форми №2ТП-водгосп з артезіанських свердловин забрано 108,3 тис.м.куб. за 2016 рік (в тому числі 104,4 мі за лютий - грудень 2016 року), 157,4 тис.м.куб. за 2017 рік, 102,1 тис.м.куб. за 2018 рік.

Разом за період з лютого 2016 року до грудня 2018 року (період перевірки) відповідачем забрано 363900 м. куб (104400 + 157400 + 102100) підземних вод.

Розрахунок суми 343339,65 грн. збитків (363900 х 0,1887, де 0,1887 = 62,9 х 0.3 :100) є вірним і відповідачем не оспорюється.

10. Доводі відповідача суд відхиляє, оскільки ним не було надано будь-яких доводів щодо відсутності обов'язку отримання спеціального дозволу на користування надрами, оскільки у справі відсутні будь-які докази звернення відповідача до засновника (Леськівської сільської ради) з метою вирішення питання про отримання відповідачем такого дозволу до початку водокристування.

11. Судовими витратами у справі є витрати позивача на сплату судового збору за платіжним дорученням від 29.04.2021 №208 у сумі 5150,10 грн., які згідно з п.2 ч.1 ст.129 ГПК України покладаються на відповідача, оскільки позов задоволений повністю.

Керуючись ст.238, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Державної екологічної інспекції Центрального округу від 18.05.2021 №07-12/2561 задовольнити повністю.

1.1. Стягнути з Комунального підприємства "Агроекосервіс" Леськівської сільської ради (вул.Дніпрова,35Б, с.Худяки, Черкаський район, Черкаська область, 19643, ідентифікаційний код 33082640) на користь держави в особі Державної екологічної інспекцієї Центрального округу (36039, м.Полтава, вул. Коцюбинського, 6, ідентифікаційний код 42149108) 343 339,65 грн. (триста сорок три тисячі триста тридцять дев'ять гривень шістдесят п'ять копійок) збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок використання водних ресурсів за відсутності спеціального дозволу на користування надрами, шляхом перерахування їх на р/р UA588999980333119331000023697, ГУК у Черк.обл./тг с.Леськи/24062100, код ЄДРПОУ 37930566 - для зарахування надходжень по коду бюджетної класифікації 24062100 "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності", "00" без деталізації за відомчою ознакою, символ звітності 331 в установі банку - Казначейство України (ел.адм.подат.);

1.2. Стягнути з Комунального підприємства "Агроекосервіс" Леськівської сільської ради (вул.Дніпрова, 35Б, с.Худяки, Черкаський район, Черкаська область, 19643, ідентифікаційний код 33082640) на користь Державної екологічної інспекції Центрального округу (36039, м.Полтава, вул. Коцюбинського, 6, ідентифікаційний код 42149108) 5 150,10 грн. (п'ять тисяч сто п'ятдесят гривень десять копійок) судового збору.

Рішення набирає законної сили законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду через суд першої інстанції в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.

Повне судове рішення складено і підписано 19.08.2021.

Направити це судове рішення позивачу, відповідачу.

С у д д я Хабазня Ю.А.

Я-3