Рішення від 17.08.2021 по справі 922/2150/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" серпня 2021 р.м. ХарківСправа № 922/2150/21

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Лавровой Л.С.

при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Харківської міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВСЬКЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ПІДПРИЄМСТВО -441 ПІВДЕНЕЛЕКТРОМОНТАЖ"

про визнання права власності

за участю представників:

позивача - Голембо І.В.

відповідача - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Харківської області звернулася Харківська міська рада з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВСЬКЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ПІДПРИЄМСТВО - 441 ПІВДЕНЕЛЕКТРОМОНТАЖ" та просить суд (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, вх. 17279 від 26.07.2021):

1. Визнати за територіальною громадою м. Харкова в особі Харківської міської ради право власності на частину житлового багатоповерхового будинку (гуртожитку) літ. «А-5» за адресою: м. Харків, вул. Танкопія, 30, що за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна зареєстровано за ТОВ «Харківське Спеціалізоване підприємство - 441 Південелектромонтаж».

2. Стягнути з відповідача судовий збір на користь Харківської міської ради.

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що мешканці гуртожитку мають нереалізоване право на житло, наголошуючи на важливості реалізації такого права та значну тривалість спірних правовідносин (з 2012 року), а також те, що відповідач зі зміною керівництва підприємства не співпрацює з Харківською міською радою у даному питанні (акт приймання-передачі гуртожитку за адресою: м. Харків, вул. Танкопія, 30 у комунальну власність не підписаний, не надання повного пакету документів), а як наслідок - непередання гуртожитку до комунальної власності перешкоджає реалізації праву мешканців гуртожитку на приватизацію майна, для прискорення процесу, з метою створення передумов для реалізації мешканцями гуртожитку свого конституційного права на житло, беручи до уваги, Харківська міська рада звертається з позовом саме про визнання за територіальною громадою в особі Харківської міської ради право власності на частину житлового багатоповерхового будинку (гуртожитку) за адресою: м. Харків, вул. Танкопія, 30, що за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна зареєстровано за ТОВ «Харківське Спеціалізоване підприємство - 441 Південелектромонтаж».

Ухвалою суду від 03.06.2021 р. прийнято позовну заяву до розгляду в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання по справі призначено на 16.06.2021 р. о 10:00, встановлено сторонам строк на подання заяв по суті справи. Засідання відкладалося з 16.06.2021 по 12.07.2021.

09.06.21 через канцелярію суду повернулася ухвала від 03.06.21 про відкриття провадження у справі адресована ТОВ "Харківське спеціалізоване підприємство - 441 Південелектромонтаж" (а.с.142-145).

16.06.21 від Харківської міської ради надійшло клопотання про виклик свідків в судове засідання (а.с.146-147).

Підготовче засідання відкладалося з 16.06.21 до 12.07.21 до 12 години.

25.06.21 через канцелярію суду надійшли заяви про виклик свідків від ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

30.06.21 надійшли заяви про виклик свідків від ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .

26.07.21 Харківська міська рада надала заяву про уточнення позовних вимог, за якою просить суд визнати за територіальною громадою м. Харкова в особі Харківської міської ради право власності на частину житлового багатоповерхового будинку (гуртожитку) літ ."А-5" за адресою: м. Харків, вул. Танкопія, 30, що за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна зареєстровано за ТОВ “Харківське Спеціалізоване підприємство - 441 Південелектромонтаж” від 26.07.21 (а.с.189-190).

26.07.21 протокольною ухвалою закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 03.08.21 на 10:30 год. (а.с.192-193).

28.07.2021 позивачем по справі подано заяву про відкладення розгляду справи.

Господарський суд ухвалою від 03.08.21 за клопотання Харківської міської ради відклав розгляд справи по суті на 17.08.21 на 9:30 год (а.с. 216-217).

У судовому засіданні 17.08.2020 р. представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.

Відповідач у призначене судове засідання не з'явився, правом на участь представника у судовому засіданні не скористався, причину неявки не повідомив, відзив на позовну заяву не надав, про час та місце проведення судових засідань повідомлявся судом шляхом направлення ухвал за адресою, яка вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

З матеріалів справи вбачається, що ухвали суду були надіслані відповідачу за адресою, яка вказана у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, але не були отримані та повернулися до суду в зв'язку із відсутністю адресата, про що свідчать довідки АТ “Укрпошта”.

У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 25.06.2018 у справі № 904/9904/17.

Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених ст. 202 ГПК України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що ним вжито всі заходи для належного повідомлення сторін про час та місце розгляду справи, тому є підстави для розгляду справи за відсутності представника відповідача за наявними в справі матеріалами.

Розглянувши подане до суду клопотання про виклик свідків та заяви про виклик у якості свідків, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 ГПК України, свідком може бути будь-яка дієздатна фізична особа, якій відомі будь-які обставини, що стосуються справи. За приписами ст. 87, 88 ГПК України, показання свідка, які викладаються ним письмово у заяві свідка, підпис на якій (заяві) посвідчується нотаріусом, - це повідомлення про відомі йому обставин, які мають значення для справи. Свідок викликається судом для допиту за ініціативою суду або за клопотанням учасників справи у разі, якщо обставини, викладені свідком у заяві, суперечать іншим доказам або викликають у суду сумніви щодо їх змісту, достовірності чи повноти. Тобто, з огляду на наведені норми вбачається, що підставою (передумовою) виклику судом для допиту свідка є подання свідком заяви, обставини викладені у якій суперечать іншим доказам або викликають у суду сумніви щодо їх змісту, достовірності чи повноти.

Однак, матеріали справи не містять належним чином оформлених заяв свідків, тому суд не вбачає підстав для виклику свідків.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази та викладені доводи, судом встановлено наступне.

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна житлові квартири з відповідною частиною місць спільного користування у гуртожитку літ. «А-5» належить на праві приватної власності Товариству з обмеженою відповідальністю «Харківське Спеціалізоване підприємство - 441 Південелектромонтаж».

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач вказував, що за положенням ч. 1 ст. 14 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» гуртожитки (як об'єкти нерухомого майна, житлові комплекси та/або їх частини), на які поширюється дія цього Закону, передаються у власність відповідних територіальних громад згідно з цим Законом у порядку та строки, визначені затвердженою законом Загальнодержавною цільовою програмою передачі гуртожитків у власність територіальних громад. Відповідно до п. 3 Закону України «Про Загальнодержавну цільову програму передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012-2015 роки» Верховна Рада України постановила: органам місцевого самоврядування протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом розробити та затвердити відповідно до завдань Програми регіональні та місцеві програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад.

На підставі Протоколу № 2-12 (виписка) зборів Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківське спеціалізоване підприємство - 441 Південелектромонтаж» від 15.07.2012р. генеральний директор товариства звернувся до Харківського міського голови з заявою про прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Харкова гуртожитку, що розташований по вул. Танкопія, 30, з метою подальшої приватизації мешканцями гуртожитку займаних квартир.

Харківською міською радою, на виконання зазначеної норми Закону України «Про Загальнодержавну цільову програму передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012-2015 роки», прийнято рішення від 20.08.2012 № 792/12 «Про затвердження Програми передачі гуртожитків до комунальної власності територіальної громади м. Харкова та реалізації житлових прав мешканців гуртожитків на 2012-2015 роки» (далі - Програма). Програмою визначено порядок передачі, основні заходи, фінансове та організаційно-інформаційне забезпечення, а також порядок здійснення громадського контролю за розподілом та утриманням житла у гуртожитках, які підлягають передачі у комунальну власність територіальної громади м. Харкова. За положеннями Програми більшість підприємств, установ та організацій, на балансі яких знаходяться гуртожитки, не мають можливості належним чином їх утримувати та позбавлені можливості забезпечити громадян постійною жилою площею. Метою Програми є передача гуртожитків у комунальну власність територіальної громади міста для забезпечення реалізації конституційного права на житло мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків».

Порядок підготовки гуртожитків до передачі та подальшого оформлення документів з прийняття гуртожитків до комунальної власності територіальної громади м. Харкова (далі - Порядок) визначено додатком 2 до Програми. Відповідно до Порядку комісія з проведення інвентаризації гуртожитків та обстеження їх технічного стану (далі - Комісія) в строк до 01.03.2013 проводить інвентаризацію всіх гуртожитків, що розташовані на території м. Харкова. Комісією складається висновок щодо здійснення передачі гуртожитку до комунальної власності територіальної громади м. Харкова. У разі, якщо гуртожиток підлягає передачі до комунальної власності міста, визначаються примірні заходи з підготовки та оформлення необхідних документів. Також, Комісією складаються акти технічного стану гуртожитків, в яких відображається необхідність проведення капітального ремонту будинків, у тому числі дахів, внутрішньо-будинкових мереж тепло-, водо-, газопостачання, водовідведення, електромережі та ліфтів.

Розпорядженням Харківського міського голови № 127 від 01.11.2013 «Про впорядкування питань щодо прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Харкова гуртожитків, інженерних мереж та об'єктів соціальної інфраструктури» зобов'язано голів адміністрацій районів Харківської міської ради забезпечити проведення заходів, пов'язаних з прийняттям до комунальної власності гуртожитків (як цілісних майнових комплексів), провести роботу з керівниками підприємств, установ і організацій щодо усунення недоліків та забезпечити приведення кожного з гуртожитків до належного санітарно-технічного стану.

У 2013, 2014 роках було проведено обстеження технічного стану гуртожитку за адресою: м. Харків, вул. Танкопія, 30, складено акт огляду із зазначенням недоліків, які потребують усунення та переданий на розгляд представнику ТОВ «Харківське спеціалізоване підприємство-441 Південелектромонтаж». Позивач зазначав, що з представниками Товариства проводилася роз'яснювальна робота щодо формування пакету документів для передачі гуртожитку у комунальну власність (відповідно до інформації КП «Жилкомсервіс» № Б-21/1181 від 05.02.2021). Крім того, в розпорядженні постійно діючої комісії з питань прийняття до комунальної власності м. Харкова відомчого житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури у Слобідському районі наявні Акт про підсумки планового технічного обслуговування або технічного обслуговування від 26.02.2016, Акт контрольного опресування/випробування на щільність (герметичність) внутрішньо будинкових систем газопостачання (ВБСГ) житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення від 26.02.2016, Схеми прив'язки вентиляційних каналів, Акт повторної перевірки та прочищення димових і вентиляційних каналів комунально-побутових об'єктів від 27.04.2016, а також Акт огляду будинку № 30 по вул. Танкопія від 29.04.2016 з характеристиками технічного стану основних конструктивів, технічних характеристик обладнань.

Переліки гуртожитків, які підлягають передачі до комунальної власності територіальної громади м. Харкова, з визначенням конкретних строків передачі та обсягів фінансування цих робіт затверджуються рішенням сесії Харківської міської ради як доповнення до Програми передачі гуртожитків до комунальної власності територіальної громади м. Харкова та реалізації житлових прав мешканців гуртожитків на 2012-2015 роки.

Так Харківською міською радою прийнято рішення від 25.09.2013 № 1288/13 «Про затвердження Переліку гуртожитків, які підлягають передачі до комунальної власності територіальної громади м. Харкова», відповідно до якого гуртожиток за адресою: м. Харків, вул. Танкопія, 30, літ. «А-5» (власник - ТОВ «Харківське спеціалізоване підприємство-441 Південелектромонтаж») включено до Переліку гуртожитків, які підлягають передачі до комунальної власності територіальної громади м. Харкова.

Наступними етапами зазначеного вище Порядку є здійснення балансоутримувачем спільно з КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» заходів щодо виготовлення необхідної технічної документації на будівлю гуртожитку. На замовлення Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківське спеціалізоване підприємство -441 Південелектромонтаж» № 1050363 від 06.12.2018р. КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» проведено вторинні інвентаризації. Як вбачається з наданої КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» інформації, актуальними є виготовлені КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» такі технічні паспорти:

- технічний паспорт на (багатоповерховий) житловий будинок (гуртожиток) житлові кімнати № 1, 10-11, 66-67 з місцями загального користування по вул. Танкопія, 30 станом на 25.12.2018;

- технічний паспорт на (багатоповерховий) житловий будинок (гуртожиток) по вул. Танкопія, 30 станом на 25.12.2018;

- технічний паспорт на (багатоповерховий) житловий будинок (гуртожиток) нежитлових приміщень підвалу № I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII, XIV, XV по вул. Танкопія, 30 станом на 25.12.2018.

Відповідно до листа ТОВ «Харківське спеціалізоване підприємство-441 Південелектромонтаж» № 83 від 18.07.2012 (вх. № 14790/0/3-12 від 19.07.2012) відповідач (в особі генерального директора Журавля О.І.) звернувся до Харківського міського голови з проханням прийняти до комунальної власності територіальної громади м. Харкова гуртожиток, що розташований по вул. Танкопія, 30, з метою подальшої приватизації мешканцями гуртожитку займаних квартир. Підставою звернення із зазначеним листом є Протокол № 2-12 (виписка) зборів Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківське спеціалізоване підприємство-441 Південелектромонтаж» від 15.07.2012. Як вбачається із зазначеного Протоколу стосовно передачі гуртожитка місту було заслухано генерального директора Журавля О.І., який доповів: «У зв'язку з тим, що на цей час виробничі об'єми підприємства невеликі, т.я. фактично така галузь виробництва як будівництво «стоїть», багато боржників не сплачують борги (наприклад, «Метробуд»), ми накопичили багато своїх боргів - це зарплатня робітникам, податки та обов'язкові внески. Ми маємо у приватній власності гуртожиток, де мешкають колишні працівники та особи, що ніколи не працювали у нас. Обслуговувати цю будівлю (рік будівництва - 1966) з кожним роком все дорожче, будинок старіє, та потребує значних вкладень. У цій ситуації експлуатаційних внесків на утримання будівлі (квартплати) мешканців не вистачає на нормальне обслуговування гуртожитку. Вільних своїх коштів підприємство не має. Я вважаю доцільним передати гуртожиток в міську власність. Головний бухгалтер підтвердила, що дійсно гуртожиток на своє обслуговування забирає велику частину коштів підприємства, яких і так не вистачає». На зазначених зборах вирішено передати у комунальну власність гуртожиток, одностайно проголосовано «ЗА». Крім того, відповідачем надано Наказ про створення комісії підприємства з передачі до комунальної власності гуртожитку.

На підставі зазначеного звернення Харківською міською радою прийнято рішення від 26.09.2012 № 847/12 «Про комунальну власність м. Харкова», яким надано згоду на прийняття до комунальної власності міста майна відповідно до переліку майна, до п. 4 якого внесено гуртожиток за адресою: вул. Танкопія, 30, літ. «А-5» (примітка: надати згоду на прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Харкова житлового фонду (у тому числі гуртожитків) разом з зовнішніми інженерними мережами, будинками, вбудованими та прибудованими приміщеннями, а також майном, призначеним для обслуговування цього фонду). Відповідачу листом Департаменту житлового господарства Харківської міської ради № 14790/0/3-12.08-39 - 4118/0/129-12 від 26.07.2012 повідомлено про необхідність надати до управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна відповідний перелік документів. Крім того, листом Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради від 05.10.2012 № 11555 було роз'яснено, що прийняття до комунальної власності гуртожитку має відбуватися згідно Програми передачі гуртожитків до комунальної власності територіальної громади м. Харкова та реалізації житлових прав мешканців гуртожитків на 2012-2015 роки, затвердженої рішенням 18 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 20.08.2012 № 792/12. Повідомлено, що після надання затвердженого належним чином акту приймання-передачі будівлі гуртожитку по вул. Танкопія, 30 літ. «А-5» і документів передбачених чинним законодавством, питання про його прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Харкова можливо буде винести на розгляд сесії Харківської міської ради.

Також, Харківською міською радою було прийнято рішення від 20.11.2013 № 1328/13 «Про комунальну власність м. Харкова», відповідно до якого із майнового комплексу гуртожитку за адресою: м. Харків, вул. Танкопія, 30, літ. «А-5» до комунальної власності прийнято лише мережі госпфекальної каналізації від будівлі гуртожитку.

Постійно діючою комісією з питань прийняття до комунальної власності м. Харкова відомчого житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури у Слобідському районі розроблено проєкт Акту приймання-передачі гуртожитку по вул. Танкопія, 30 від Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківське спеціалізоване підприємство-441 Південелектромонтаж» в комунальну власність. Разом з тим, підписання вказаного акту з боку сторони відповідача не відбулося.

Враховуючи зазначене, позивач наголошував, що сторонами поступово виконувалися дії, що підтверджують намір обох сторін передати оспорюваний гуртожиток до комунальної власності територіальної громади.

На контролі Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради перебувало питання стану передачі гуртожитку до комунальної власності м. Харкова, що підтверджується запитами про обстеження для подальшої передачі, надання акту обстеження для подальшої передачі та ін. Як вбачається з листа Заступника голови адміністрації з організаційних питань від 22.08.2017 № 1696/0/166-17 за інформацією КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації», станом на 01.12.2016 виготовлено технічний паспорт на житловий будинок (літ. «А-5») по вул. Танкопія, 30. Однак, будинок за зазначеною адресою має статус гуртожитку, що не відображено в зазначеному технічному паспорті. Крім того, відповідачем до Адміністрації Слобідського району надано перший аркуш Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 13.05.2016 та перший аркуш Витягу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 08.07.2014, які не містить необхідної інформації в повному обсязі. Також, відповідачем не передано відповідний перелік документів. Відповідно до листа голови адміністрації Слобідського району Харківської міської ради від 26.12.2017 № 2416/0/166-17 у зв'язку з тим, що витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності після змін в КП «Харківське міське БТІ» не відповідає дійсності, має помилки, а також через те, що порозуміння між відповідачем та мешканцями гуртожитку не було досягнуто, Адміністрація звернулася з проханням надати інформацію щодо варіанту відповідача у вирішенні викладених питань та стану підготовки необхідного пакету документів для передачі гуртожитку № 30 по вул. Танкопія до комунальної власності. Листом № 015 від 17.04.2019 у відповідь на запит щодо надання інформації відносно стану підготовки необхідного пакету документів, ТОВ «Харківське Спеціалізоване підприємство - 441 Південелектромонтаж» повідомило, що з листопада 2018 до теперішнього часу проводиться БТІ технічна інвентаризація приміщень та перевірка стану реєстрації приміщень.

За інформацією Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради від 04.02.2021 № 03-02-01-11/295/0/167-21 встановлено, що 11.02.2020 змінено адресу ТОВ «Харківське Спеціалізоване підприємство - 441 Південелектромонтаж», керівника та вид діяльності. Керівником визначено Данеляна Миколу Затиковича, юридична адреса: 61013, Харківська обл., м. Харків, Київський район, вул. Шевченка, будинок 24, основний вид діяльності змінено на 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (було - 43.21 електромонтажні роботи).

Адміністрацією Слобідського району Харківської міської ради у серпні 2020 року направлено лист керівнику ТОВ «Харківське спеціалізоване підприємство-441 Південелектромонтаж» Данеляну М.З. (за юридичною адресою), в якому роз'яснено, що прийняття до комунальної власності міста Відомчого житлового фонду здійснюється за відповідним актом приймання-передачі, а після оформлення належним чином акту приймання-передачі гуртожитку № 30 по вул. Танкопія до комунальної власності територіальної громади міста Харкова, питання буде винесено на розгляд сесії Харківської міської ради. Крім того, Адміністрація просила надати інформацію щодо стану підготовки необхідного пакету документів для передачі гуртожитку № 30 по вул. Танкопія до комунальної власності м. Харкова. Однак відповідь не надходила.

Позивач зазначав, що після зміни керівника ТОВ «Харківське Спеціалізоване підприємство - 441 Південелектромонтаж» відповідач не виходить на зв'язок з Харківською міською радою, ніяких дій щодо передачі гуртожитку у комунальну власність не вчиняє.

Харківська міська рада стверджувала, що нею дотримано законодавчо визначену процедуру, зі свого боку виконано всі можливі заходи, які передбачено положеннями Закону України «Про Загальнодержавну цільову програму передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012-2015 роки», Програми передачі гуртожитків до комунальної власності територіальної громади м. Харкова та реалізації житлових прав мешканців гуртожитків на 2012-2015 роки стосовно прийняття до комунальної власності оспорюваного гуртожитку за адресою: м. Харків, вул. Танкопія, 30.

Позивач повідомляв, що мешканці гуртожитку з метою реалізації свого права на житло неодноразово зверталися до Харківської міської ради із проханням про передачу гуртожитку до комунальної власності територіальної громади та про приватизацію кімнат у вказаному гуртожитку. Разом з тим, реалізувати право на приватизацію житла не вбачається за можливе, оскільки відповідно до положень Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» жилі приміщення можуть бути приватизовані після передачі гуртожитків у власність територіальних громад, проте ТОВ «Харківське Спеціалізоване підприємство - 441 Південелектромонтаж» спірний гуртожиток так і не було передано до комунальної власності, акт приймання-передачі не підписано.

На підставі викладеного, враховуючи те, що ініціатива з передачі гуртожитку до комунальної власності йшла від відповідача, що мешканці гуртожитку мають нереалізоване право на житло, наголошуючи на важливості реалізації такого права та значну тривалість спірних правовідносин (з 2012 року), а також те, що відповідач зі зміною керівництва підприємства не співпрацює з Харківською міською радою у даному питанні (акт приймання-передачі гуртожитку за адресою: м. Харків, вул. Танкопія, 30 у комунальну власність не підписаний, не надання повного пакету документів), а як наслідок - непередання гуртожитку до комунальної власності перешкоджає реалізації праву мешканців гуртожитку на приватизацію майна, для прискорення процесу, з метою створення передумов для реалізації мешканцями гуртожитку свого конституційного права на житло, Харківська міська рада звернулася до суду з позовом саме про визнання за територіальною громадою в особі Харківської міської ради права власності на частину житлового багатоповерхового будинку (гуртожитку) за адресою: м. Харків, вул. Танкопія, 30, що за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна зареєстровано за ТОВ «Харківське Спеціалізоване підприємство - 441 Південелектромонтаж».

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог і викладених сторонами доводів та заперечень, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Згідно зі ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

За положеннями ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» сфера дії цього Закону поширюється на громадян та членів їхніх сімей, одиноких громадян, які не мають власного житла, не використали право на безоплатну приватизацію державного житлового фонду, на правових підставах, визначених цим Законом, вселені у гуртожиток та фактично проживають у гуртожитку протягом тривалого часу. Громадяни та члени їхніх сімей, на яких поширюється дія цього Закону, мають право на приватизацію жилих приміщень у гуртожитках, що перебувають у власності територіальних громад і можуть бути приватизовані відповідно до цього Закону за рішенням місцевої ради. Приватизація жилих приміщень у гуртожитках здійснюється відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" та прийнятих відповідно до нього нормативно-правових актів з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, (абз. 1, 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків»).

Згідно ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України. За положеннями ч. 1 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.

За положенням п. 4 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» передача гуртожитків, включених до статутних капіталів товариств, у тому числі тих, що в подальшому були передані такими товариствами до статутних капіталів інших юридичних осіб або відчужені в інший спосіб, у власність територіальних громад здійснюється на добровільних (договірних) умовах або, у разі відмови органів управління (уповноважених осіб) власників гуртожитків від такої передачі, - за рішенням суду за поданням органу місцевого самоврядування.

Верховний Суд у постанові від 21.05.2020 у справі № 401/3644/16-ц сформував правову позицію, що громадяни, які проживають у гуртожитках, не наділені правом на звернення до суду з позовами про передачу гуртожитків у власність територіальних громад, оскільки їх право на приватизацію житлових приміщень у таких гуртожитках носить похідний характер й виникає лише після передачі гуртожитків у власність відповідної територіальної громади. Таким чином, право звернення до суду з позовом про передачу гуртожитку у власність територіальних громад має саме орган місцевого самоврядування - Харківська міська рада.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» мешканці гуртожитку, які на правових підставах, визначених цим Законом, проживають у гуртожитках, на які поширюється дія цього Закону (державної форми власності, а також у гуртожитках, включених до статутних капіталів товариств, у тому числі тих, що в подальшому були передані до статутних капіталів інших юридичних осіб або відчужені в інший спосіб), набувають право на приватизацію жилих приміщень у таких гуртожитках після їх передачі у власність відповідної територіальної громади згідно з цим Законом та Загальнодержавною цільовою програмою передачі гуртожитків у власність територіальних громад. Зазначене право поширюється на дітей законних мешканців гуртожитків, які народилися під час проживання їхніх батьків у гуртожитках, на які поширюється дія цього Закону.

За положеннями ч. 4 ст. 1 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» дія цього Закону не поширюється на гуртожитки, побудовані або придбані за радянських часів (до 1 грудня 1991 року) приватними або колективними власниками за власні або залучені кошти (крім гуртожитків, що були включені до статутних капіталів організацій, створених у процесі приватизації чи корпоратизації, у тому числі тих, що у подальшому були передані до статутних капіталів інших юридичних осіб або відчужені в інший спосіб).

Відповідно до частин 1, 3 статті 14 Закону гуртожитки (як об'єкти нерухомого майна, житлові комплекси та/або їх частини), на які поширюється дія цього Закону, передаються у власність відповідних територіальних громад згідно з цим Законом у порядку та строки, визначені затвердженою законом Загальнодержавною цільовою програмою передачі гуртожитків у власність територіальних громад. Гуртожитки, включені до статутних капіталів товариств, передаються у власність територіальних громад відповідно до цього Закону в один із таких способів: 1) на безкомпенсаційній основі всі гуртожитки передаються: а) за згодою власника гуртожитку - за його рішенням; б)без згоди власника гуртожитку - за рішенням суду; 2) на частково-компенсаційній основі всі гуртожитки передаються: а) на договірних засадах з виплатою компенсації у розмірі, визначеному відповідно до частини 4 цієї статті, - за рішенням власника гуртожитку та рішенням відповідної місцевої ради; б) відповідно до ЦК України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, у розмірі, меншому за розмір, визначений відповідно до частини 4 цієї статті, - за рішенням суду за позовом місцевої ради; 3) на компенсаційній основі, за умови попередньої повної компенсації в розмірі, визначеному відповідно до частини 4 цієї статті, гуртожитки передаються: а) за згодою місцевої ради - за рішенням відповідної місцевої ради за поданням власника гуртожитку; б) без згоди місцевої ради - за рішенням суду за позовом власника гуртожитку.

Таким чином, національним законодавством визначено процедуру, яка допускає не тільки безоплатну передачу, але й різні варіанти оплатної передачі гуртожитків у комунальну власність відповідної територіальної громади.

Згідно зі ст. 1-1 зазначеного Закону гуртожитки, включені до статутних капіталів, - гуртожитки, збудовані за радянських часів (до 1 грудня 1991 року) за загальнодержавні кошти (у тому числі за кошти державних і колективних підприємств та організацій), що були включені до статутних капіталів (фондів) господарських товариств та інших організацій, створених у процесі приватизації (корпоратизації) колишніх державних (комунальних) підприємств (організацій), у тому числі ті, що в подальшому були передані до статутних капіталів (фондів) інших юридичних осіб або відчужені в інший спосіб, передбачений законом.

Відповідно до Акту державного прийняття будівлі (споруди) від 1966 р. комісія постановила пред'явлений до здачі в експлуатацію об'єкт: житловий будинок вважати прийнятим.

Як вбачається з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, підставою для державної реєстрації права власності ТОВ «Харківське Спеціалізоване підприємство - 441 Південелектромонтаж» на спірний гуртожиток визначено рішення Комінтернівського районного суду м. Харкова від 07.02.2007 у справі № 2-526/2007. Відповідно до зазначеного рішення обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача (ТОВ „ХСП 441 Південелектромонтаж") посилався на те, що після підписання договору міни та акту приймання передачі приміщення гуртожитку 28.12.2004 року було поставлено на баланс підприємства позивача як основні фонди. Як вбачається із зазначеного рішення, 28.12.2004 року між ВАТ «Південелектромонтаж» в особі голови правління та ТОВ ХСП 441 «Південелектромонтаж» в особі директора товариства був укладений договір міни НОМЕР 1 у відповідності до якого ВАТ «Південелектромонтаж» передало у власність ТОВ ХСП 441 «Південелектромонтаж» майно, згідно акту приймання передачі майна на суму 402600 гривень, а ТОВ ХСП 441 «Південелектромонтаж» передало ВАТ «Південелектромонтаж» прості іменні акції на таку ж суму. Після підписання сторонами договору міни та акту приймання передачі приміщення гуртожитку було поставлено на баланс підприємства позивача як основні фонди.

За даними, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань розмір статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) ТОВ «Харківське Спеціалізоване підприємство - 441 Південелектромонтаж» складає 402600,00 грн., дата державної реєстрації - 06.12.2004. Тобто, право власності на спірний гуртожиток за адресою: м. Харків, вул. Танкопія, 30 відповідачем набуто на підставі договору міни від 28.12.2004, після чого гуртожиток поставлено на баланс ТОВ «Харківське Спеціалізоване підприємство - 441 Південелектромонтаж» як основні фонди.

У частині третій статті 9 ЖК УРСР визначено, що громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.

Подання Харківською міською радою даного позову зумовлено метою прийняття оспорюваного гуртожитку до комунальної власності для створення передумов для реалізації мешканцями цього гуртожитку свого конституційного, загальновизнаного права на житло, реалізація якого є неможливою без такої передачі.

Оскільки відповідач не вчиняє подальших дій щодо передачі спірного гуртожитку в комунальну власність територіальної громади, суд визнає правомірним звернення позивача як представницького органу цієї громади до суду за захистом порушених прав відповідно до статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Стаття 41 Конституції передбачає можливість примусового відчуження об'єктів права приватної власності лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. У той же час стаття 47 Конституції гарантує кожному право на житло та створення державою умов, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду, а також надання державою та органами місцевого самоврядування житла громадянам, які потребують соціального захисту, безоплатно або за доступну для них плату.

З наведеного випливає, що держава може приймати закони, які передбачають примусове відчуження права власності з мотивів суспільної необхідності, однією з яких є відсутність створення державою умов для забезпечення громадянам, які потребують соціального захисту, отримання житла безоплатно або за доступну для них ціну. Відтак примусова передача за рішенням суду у комунальну власність гуртожитку, який є власністю юридичної особи, для забезпечення конституційних гарантій (прав) соціально незахищених громадян України на житло, здійснена з дотриманням визначеної законом процедури і не може визнаватися порушенням Конституції, оскільки нею допускається можливість позбавлення власника належного йому майна для забезпечення суспільних потреб (аналогічну правову позицію наведено у постановах Верховного Суду від 06.09.2018 у справі № 904/10435/17, від 29.07.2019 у справі № 927/224/18).

Прийняття судом рішення щодо передачі у комунальну власність приміщень гуртожитку, право власності на які зареєстровано за відповідачем, повинно відбуватися на підставі національного законодавства та з урахуванням загальновизнаних міжнародних стандартів прав людини, зокрема, статті 1 Першого протоколу Конвенції. Предметом безпосереднього регулювання статті 1 Першого протоколу є втручання держави в право на мирне володіння майном, зокрема, позбавлення особи права власності на майно.

Відповідно до сталої практики ЄСПЛ (зокрема рішення ЄСПЛ у справах "Спорронґ і Льоннрот проти Швеції" від 23.09.1982, "Джеймс та інші проти Сполученого Королівства" від 21.02.1986, "Щокін проти України" від 14.10.2010, "Сєрков проти України" від 07.07.2011, "Колишній король Греції та інші проти Греції" від 23.11.2000, "Булвес" АД проти Болгарії" від 22.01.2009, "Трегубенко проти України" від 02.11.2004, "East/West Alliance Limited" проти України" від 23.01.2014) напрацьовано три критерії, які слід оцінювати на предмет сумісності заходу втручання в право особи на мирне володіння майном із гарантіями статті 1 Першого протоколу, а саме: чи є втручання законним; чи переслідує воно "суспільний", "публічний" інтерес; чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям. ЄСПЛ констатує порушення статті 1 Першого протоколу, якщо хоча б одного критерію не буде додержано.

Втручання держави в право власності особи є виправданим, якщо воно здійснюється з метою задоволення "суспільного", "публічного" інтересу, при визначенні якого Європейський суд з прав людини надає державам право користуватися "значною свободою (полем) розсуду". Втручання держави в право на мирне володіння майном може бути виправдане за наявності об'єктивної необхідності у формі суспільного, публічного, загального інтересу, який може включати інтерес держави, окремих регіонів, громад чи сфер людської діяльності.

Принцип "пропорційності" передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов'язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання. "Справедлива рівновага" передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між метою, що передбачається для досягнення, та засобами, які використовуються. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа несе "індивідуальний і надмірний тягар". Одним із елементів дотримання принципу "пропорційності" при втручанні в право особи на мирне володіння майном є надання їй справедливої та обґрунтованої компенсації.

Як вбачається із встановлених судом обставин справи передача спірного гуртожитку до комунальної власності територіальної громади міста Харкова зумовлена саме забезпеченням реалізації конституційного права мешканців гуртожитку на житло, зокрема шляхом приватизації займаних кімнат, тому припинення права власності відповідача на об'єкт нерухомого майна не порушує Конституції, Конвенції та принципу мирного володіння майном зважаючи на дотримання принципу "пропорційності", а саме справедливого балансу між загальними інтересами держави (суспільства) та вимогами захисту основоположних прав особи - власника.

Враховуючи встановлені обставини, зазначені положення діючого законодавства України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також прецедентної практики Європейського суду з прав людини, суд приходить до висновку про наявність в матеріалах справи належних та достатніх доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а тому задовольняє вимоги Харківської міської ради у повному обсязі.

Враховуючи приписи ст. 129 Господарського процесуального кодексу України та те, що спір виник з вини відповідача, судові витрати по сплаті судового збору по даній справі покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 1, 2, 5, 7, 11, 13, 14, 15, 73, 74, 80, 86, 129, 165, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Визнати за територіальною громадою м. Харкова в особі Харківської міської ради право власності на частину житлового багатоповерхового будинку (гуртожитку) літ. "А-5" за адресою: м. Харків, вул. Танкопія, 30, що за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна зареєстровано за ТОВ «Харківське Спеціалізоване підприємство - 441 Південелектромонтаж».

Стягнути з ТОВ «Харківське Спеціалізоване підприємство - 441 Південелектромонтаж» (м.Харків, вул.Шевченко, буд. 24, код ЄДРПОУ 33288672) на користь Харківської міської ради (м.Харків, м-н Конституції,7 код ЄДРПОУ 04059243) судовий збір 6039,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення його повного тексту. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку визначеному ст.ст. 256, 257 ГПК України з врахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

Повне рішення складено "19" серпня 2021 р.

Суддя Л.С. Лаврова