43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
"28" вересня 2007 р.
Справа № 9/94-64А.
за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Луцьк
до Відкритого акціонерного товариства «Горохівхліб», м. Горохів
про стягнення 11 736,29 грн. адміністративно-господарських санкцій та пені
Суддя Л. І. Соломка
При секретарі Кідиба Т.О.
Від позивача: Ліщук А.В. - представник, довіреність №06/10-15 від 23.04.2007 р.;
Від відповідача: Корольчук Ю.М. -представник, довіреність від 08.05.2007 р.
Представнику позивача та відповідача у судовому засіданні роз'яснені права та обов'язки, передбачені ст. ст. 49, 51 КАС України.
Відводу складу суду не заявлено.
Клопотань про здійснення технічної фіксації судового процесу від представника позивача та відповідача не поступило.
Суть спору: Позивач-Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів просить суд стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Горохівхліб»11 736,29 грн., в тому числі: 11 458,46 грн. адміністративно-господарських санкцій та 277,83 грн. пені за непрацевлаштування 2-х інвалідів у 2006 році на підставі ч.2 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів Україні».
Свої вимоги обґрунтувало тим, що статтею 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачений норматив працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. № 70 затверджений Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Згідно п.п.2,3 вказаного порядку передбачено, що роботодавці самостійно обчислюють та сплачують суму адміністративно-господарських санкцій до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Відповідачем не виконано нормативу по працевлаштуванню 2-х інвалідів. За не працевлаштування інвалідів відповідачу нараховано 11 736 грн. 29 коп. адміністративно-господарських санкцій та пені. Зазначена сума санкцій самостійно відповідачем не сплачена.
Представник відповідача у судовому засіданні та відзиву на позов №54 від 03.09.2007 р. проти позову заперечував, посилаючись на те, що ним вжито усіх заходів для працевлаштування інвалідів, створено звичайні робочі місця та повідомлено про наявність вільних робочих місць службу зайнятості, в підтвердження подав довідку Горохівського районного центру зайнятості від 26.09.2007 р. №03-17/404 про перелік вільних робочих місць на підприємстві протягом 2006 р., проте зазначена служба не направила жодного інваліда у 2006 році для працевлаштування.
Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін, господарський суд -
Згідно частини 1 статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. (у редакції Закону України від 06.10.2005 р. №2960-ІV для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ч.3 ст.19 вищезазначеного Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, установи, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог ст.18 цього Закону.
Статтею 20 вказаного Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю (із змінами, внесеними Законом України від 23.02.2006 р. №3483-ІV).
Згідно частини 5 статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Відповідно до звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006р. середньооблікова кількість зайнятих працівників облікового складу за 2006 р. складає 65 чоловік, норматив для працевлаштування інвалідів відповідно до Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 3 інваліда. На товаристві, як вбачається зі звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 р., підписаного керівником, працювало 3 інваліда, які працювали протягом року -9,2 та 1 місяці (а.с.4).
Водночас, відповідно до п.3.2.5 Наказу Держкомстату №286 від 28.09.2005 року «Про затвердження Інструкції зі статистики кількості працівників», що введена в дію з 01.01.2006 р., середньо-облікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за рік) обчислюється шляхом підсумовування, що минули за період з початку року до звітного місяця включно та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 12, тому із розрахунку середньооблікової чисельності інвалідів, працюючих на підприємстві у 2006 р., їх кількість становить 1 чоловік.
Отже, відповідач не виконав нормативу по працевлаштуванню 2-х інвалідів і зобов'язаний сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві відповідача, що складає 11 458,46 грн.
Як вбачається з листа Горохівського районного центру зайнятості №03-15/355 від 20.08.2007р.(а.с.11) 22.06.2007 р. ВАТ «Горохівхліб»було подано до центру зайнятості звіт форми 3-ПН про наявність 2 вакантних місць на працевлаштування інвалідів на посади сторожа.
Водночас, відповідачем долучено до матеріалів справи довідку Горохівського районного центру зайнятості №03-17/404 від 26.09.2007 р., яка підтверджує, що товариством протягом 2006 р. було надано центру зайнятості перелік вільних робочих місць із зазначенням відповідних посад, однак не передбачено посад, на яких може використовуватися праця інвалідів. Посилання представника відповідача, що на зазначених вільних робочих місцях могли працювати інваліди за направленням служби зайнятості не взято до уваги судом, оскільки ч.3 ст.18 Закону України від 23.02.2006 р. №3483-V покладається обов'язок працевлаштування на підприємство, яке зобов'язане: виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у томі числі спеціальні робочі місця; створювати для них умови праці з урахуванням програм реабілітації; забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством; надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів; звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Відповідач не подав доказів виконання зазначених вимог Закону.
Таким чином, докази, надані відповідачем не є належними доказами підтвердження забезпечення працевлаштування інвалідів на підприємстві.
Згідно пункту 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. № 70 (далі - Порядок ), роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Частиною 2 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. ВАТ «Горохівхліб»нараховано пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 277 грн. 83 коп. за період з 16.04.2007 р. по 05.07.2007 р.
Підприємством не виконано вимоги ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»та Порядку , в добровільному порядку не сплачено адміністративно-господарські санкції. Тобто, позовні вимоги щодо стягнення 11 736 грн. 29 коп. адміністративно-господарських санкцій та пені підставні, стверджуються матеріалами справи і підлягають до задоволення в повній сумі.
Керуючись Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні ст.ст.70,71,86,94,158-163,186 КАС України, господарський суд
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Горохівхліб»(м. Горохів, вул. Ів. Франка,12) інд. код 00377294 на користь Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Луцьк, вул. Писаревського,3А) в дохід Державного бюджету України (Держбюджет міста Луцька 50070000 номер рахунку 31218230700029, ідентифікаційний код 21740333, банк ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014) адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 11 736 грн. 29 коп. за непрацевлаштування інвалідів у 2006 році.
На постанову через суд першої інстанції може бути подано заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.
Апеляційну скаргу може бути подано через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційну скаргу може бути подано без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, установлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Л.І. Соломка