Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 216
Іменем України
26.09.2007
Справа №2-22/9195-2007А
За позовом - АТ «Українська автомобільна корпорація» ( м.Київ, вул.Червоноармійська, 15/2)
До відповідача - Сімферопольської районної державної адміністрації (м.Сімферополь, вул. Павленко, 1)
Про спонукання до виконання певних дії.
Суддя С.В.Яковлєв
За участю секретаря Дулімової В.І.
представники:
Від позивача - Темиршаєв У.Ф. - пред-к, дов. від 03.01.2007 р.
Від відповідача - Дика Ж.Д. - нач. ю./в., дов. від 18.01.2007 р.
Сутність спору: Позивач - АТ «Українська автомобільна корпорація» - звернулась до Господарського суду АРК, з позовною заявою, в якої просила зобов'язати Сімферопольську районну державну адміністрацію дати згоду на проведення робіт по зміні цільового призначення земельних ділянок , віднесених до земель сільської ради загальною площею приблизно 10 га, які належать позивачу. Вимоги мотивовані тим, що Сімферопольська районна державна адміністрація (далі відповідач) на думку позивача необґрунтовано відмовила у задоволенні його клопотання щодо зміни цільового призначення земельних ділянок, які він придбав.
Представник позивача під час судового засідання, яке відбулось 31.07.2007 р., керуючись ст. 49,51 КАСУ , надав клопотання про уточнення позовних вимог, просив спонукати відповідача дати згоду на підготовку проекту відводу земельної ділянки площею 10,227 га ,розташованої на території Мирнівської сільської ради, для зміни її цільового призначення із віднесених до земель сільськогосподарського призначення на землі для будівництва та обслуговування господарських будівель та споруд для ведення підприємницької діяльності.
Під час судового засідання, яке відбулось 26.09.2007 р. , представник позивача уточнив позовні вимоги, просив зобов'язати відповідача дати дозвіл на підготовку відводу земельної ділянки площею 10,227 га , розташованої на території Мірновської сільської ради , для зміни її цільового призначення із віднесених до земель сільськогосподарського призначення на землі промисловості, транспорту, зв'язку , енергетики, оборони та іншого призначення для її комерційного використання.
Представник відповідача під час судового засідання, яке відбулось 31.07.2007р., надав відзив на позов (вих. № 3018/04-20 від 31.07.2007 р.), в якому проти задоволення позовних вимог заперечував.
Під час судового засідання, яке відбулось 26.09.2007 р., представник відповідача не заперечував проти продовження розгляду справи, вказав, що відповідно до Земельного кодексу України (далі ЗК України) відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
З 01.09.2005 р. набрав чинність Кодекс адміністративного судочинства України.
Відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних Положень Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАСУ) до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно зі ст. 3 КАСУ справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова особа чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин ( ст.104 КАСУ).
Ст.105 КАСУ визначає, що адміністративний позов може містити, зокрема, вимоги про спонукання відповідача - суб'єкта владних повноважень - прийняти рішення або вчинити певні дії.
Право суб'єктів господарської діяльності на землю передбачено ст. 14 Конституції, які вони реалізують шляхом звернення до органів місцевого самоврядування , місцевих державних адміністрації.
Органи місцевого самоврядування та місцеві державні адміністрацій, діючи відповідно до Земельного кодексу України, приймають рішення, щодо прав суб'єктів господарської діяльності використовувати земельні ділянки.
В силу викладеного , суд вважає , що звернення з позовом про спонукання відповідача вчинити дії виникло в наслідок порушення, на думку позивача, його прав, свобод у сфері публічно-правових відносин. За таких обставин цій спір є публічно-правовим, розгляд справи має здійснюватися відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, вислухавши представників учасників процесу , суд
Позивач 30.10.2006 р. уклав з фізичними особами - власниками земельних ділянок договори купівлі-продажу земельних ділянок №№ 587-5922 . В наслідок виконання сторонами умов зазначених договорів купівлі-продажу позивач придбав у власність земельні ділянки загальної площею 10,227 га , розташовані на території Мірновської сільської ради, отримав державні акти на право власності на придбані земельні ділянки Серія ЯД № 576392, Серія ЯД№ 576391, Серія ЯД № 576396, Серія ЯД 576395, Серія ЯД № 576394 .
Позивач у січні 2007 р. звернувся до відповідача з клопотанням щодо прийняття рішення , відповідно до якого змінити цільове призначення земельних ділянок , придбаних ним на підставі зазначених вище договорів купівлі-продажу.
Відповідач надав позивачу відповідь ( вих. № 895/04-03 від 02.03.2007 р.), відмовивши йому в задоволенні клопотань щодо прийняття рішення про зміну цільового призначення придбаних ним земельних ділянок.
Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
Серед передбачених ст. 17 Земельного кодексу України ( далі ЗК України) повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин є розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
У ст. 20 ЗК України визначений порядок встановлення та зміни цільового призначення земель. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку встановленому КМУ.
Кабінет Міністрів України Постановою від 11.04.2002 р. №502 затвердив Порядок зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб (далі Порядок № 502).
П. 2 Порядку № 502 передбачає, що зміна цільового призначення земельної ділянки проводиться за поданням (клопотанням) її власника до сільської, селищної, міської ради, якщо земельна ділянка розташована в межах населеного пункту, або районної державної адміністрації, якщо земельна ділянка розташована за межами населеного пункту.
Під час розгляду справи відповідачем надана довідка ( вих. № 3688/04-20 від 17.09.2007 р. ), яка свідчить про те, що земельні ділянки загальною площею 10.227га, які належать позивачу , розташовані на територію Мірновської сільської ради Сімферопольського району за межами населеного пункту, надані для ведення особистого селянського господарства.
В силу викладеного суд вважає, що зміна цільового призначення вказаних земельних ділянок є компетенцією відповідача.
П.6 Порядку № 502 встановлює, що проект відведення земельної ділянки погоджується з органом земельних ресурсів, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органом місцебудування і архітектури та охорони культурної спадщини, підлягає державній землевпорядній експертизі, після чого державна районна адміністрація, розглянувши вказані висновки, приймає рішення щодо можливості зміні цільового призначення земель.
Вивчивши зазначені документи, вислухавши пояснення представників сторін , суд прийшов до висновку, що відмовляючи позивачу у наданні дозволу на підготовку проекту відводу , відповідач позбавляє його права довести можливість використання свого майна - земельних ділянок - для ведення підприємницької діяльності , передбаченої статутними документами останнього . Посилання відповідача на п. 15 Перехідних положень ЗК України судом не приймаються до уваги у зв'язку з тим, що , як вказано вище, з матеріалів справи вбачається, що належні позивачу земельні ділянки мають цільове призначення - ведення особистого селянського господарства.
За таких обставин , керуючись ст. 14 Конституції України, ст. 20 Земельного кодексу України суд вважає , що позовні вимоги підлягають задоволенню.
При цьому суд вважає, що саме під час оформлення проекту відводу земельної ділянки позивачу відповідними компетентними установами та організаціями буде дана відповідь на запитання про можливість (неможливість) зміни цільового призначення належних йому земельних ділянок , що буде підставою для прийняття відповідачем необхідного рішення.
Під час судового засідання, яке відбулось 26.09.2007 р., були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 01.10.2007 р.
Керуючись ст. ст.94, 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити .
2. Зобов'язати Сімферопольську районну державну адміністрацію (м.Сімферополь. вул. Павленко 1) надати акціонерному товариству «Українська автомобільна корпорація» ( м.Київ, вул.Червоноармійська, 15/2, ЗКПО 03121566) дозвіл на підготовку відводу земельної ділянки площею 10,227 га , розташованої на території Мірновської сільської ради , для зміни її цільового призначення із віднесених до земель сільськогосподарського призначення на землі промисловості, транспорту, зв'язку , енергетики, оборони та іншого призначення для її комерційного використання.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь акціонерного товариства «Українська автомобільна корпорація» ( м.Київ, вул.Червоноармійська, 15/2, ЗКПО 03121566) 3,40 грн. -судового збору.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційну скаргу не подано, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Яковлєв С.В.