ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
17 серпня 2021 року м. Київ № 640/25686/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Балась Т.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗХОЛДИНГ КАГАРЛИК» про стягнення податкового боргу,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (далі - позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗХОЛДИНГ КАГАРЛИК» (далі - відповідач) у якому позивач просить суд стягнути податковий борг у розмірі 457 821,80 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що станом на дату звернення до суду за відповідачем обліковується податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів та з акцизного податку на пальне.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем відзиву на позовну заяву подано не було.
Ухвала про відкриття провадження у справі від 04.12.2020 направлялась на адресу відповідача, однак поштова кореспонденція повернулася на адресу суду не врученою та з відміткою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою».
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань товариство з обмеженою відповідальністю «ГАЗХОЛДИНГ КАГАРЛИК»» не перебуває в процесі припинення, адреса місцезнаходження юридичної особи відповідає адресі, на яку судом було направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі.
При цьому, судом враховується, що ухвала розміщена в Єдиному державної реєстрі судових рішень, до якого всі зацікавлені особи мають вільний та безкоштовний доступ.
Станом на час розгляду справи до суду будь-які відомості про зміну місцезнаходження відповідача не надходили.
Згідно з частиною четвертою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Враховуючи неподання відповідачем заперечень проти позовних вимог та доказів на їх підтвердження, суд відповідно до частини шостої статті 162 КАС України розглядає справу на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «ГАЗХОЛДИНГ КАГАРЛИК» (код ЄДРПОУ 39546440) перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у м. Києві та є платником податків.
Відповідно до розрахунку податкового боргу платника податків, станом на 01.10.2020 сума податкового боргу ТОВ «ГАЗХОЛДИНГ КАГАРЛИК» становить 457 821,80 грн., як складається:
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів - 279 228,60 грн.
- з акцизного податку на пальне - 178 593,20 грн.
Зазначена сума податкового боргу виникла на підставі контрольно-перевірочної роботи податкового органу та винесених на цих підставах податкових повідомлень-рішень:
- № 0061001207 від 05.12.2017 на суму 281 504,60 грн, яке було надіслано відповідачу 07.12.2017, однак поштовий конверт повернувся з відміткою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою»;
- № 0044774004 від 14.08.2019 на суму 3 060,00 грн., яке було надіслано відповідачу 15.08.2019, однак поштовий конверт повернувся з відміткою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою»;
- № 0034134004 від 01.07.2019 на суму 3 060,00 грн., яке було надіслано відповідачу 06.07.2019, однак поштовий конверт повернувся з відміткою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою»;
- № 0011974004 від 21.02.2019 на суму 2 040,00 грн., яке було надіслано відповідачу 22.02.2019, однак поштовий конверт повернувся з відміткою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою»;
- № 0053974004 від 12.12.2018 на суму 1 020,00 грн., яке було надіслано відповідачу 13.12.2018, однак поштовий конверт повернувся з відміткою пошти «не зареєстровано»;
- № 0049184004 від 27.11.2018 на суму 1 020,00 грн., яке було надіслано відповідачу, однак поштовий конверт повернувся з відміткою пошти «не зареєстровано»;
- № 0043804004 від 08.11.2018 на суму 1 020,00 грн., яке було надіслано відповідачу 07.11.2018, однак поштовий конверт повернувся з відміткою пошти «не зареєстровано»;
- № 0032814004 від 04.09.2018 на суму 12 240,00 грн., яке було надіслано відповідачу, однак поштовий конверт повернувся з відміткою пошти «не зареєстровано»;
- № 0038964004 від 05.10.2018 на суму 1 020,00 грн., яке було надіслано відповідачу 03.11.2018, однак поштовий конверт повернувся з відміткою пошти «не зареєстровано»;
- № 0031944004 від 31.08.2018 на суму 16 185,14 грн., яке було надіслано відповідачу 31.08.2018, однак поштовий конверт повернувся з відміткою пошти «не зареєстровано»;
- № 0002364004 від 30.06.2017 на суму 137 928,10 грн., яке було надіслано відповідачу, однак поштовий конверт повернувся з відміткою пошти «не зареєстровано».
Дана сума заборгованості підтверджується даними інтегрованої картки платника податків.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що у відповідача наявний податковий борг у розмірі 457 821,80 грн.
Позивачем 11.09.2017 сформовано податкову вимогу за формою "Ю" № 76009-17 на загальну суму 138 268,10 грн.
Враховуючи те, що податковий обов'язок щодо сплати суми грошового зобов'язання у встановлені законодавством строки відповідачем не виконано, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлює, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.п.14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
З урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили (п.56.18. ст.56 ПК України).
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 87.9 статті 87 Податкового кодексу України передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу. У визначені Податковим кодексом України строки відповідач не сплатив узгоджені суми грошових зобов'язань, тому в силу наведених норм ПК України вони набули статусу податкового боргу.
Статтею 59.1 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Доказів оскарження відповідачем зазначеної вище податкової вимоги, а також доказів сплати ним податкового боргу суду не надано.
Наявність у відповідача спірної заборгованості станом на момент розгляду справи підтверджується витягом з картки особового рахунку платника податків.
Згідно з п. п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Положеннями п. 95.1 ст. 95 ПК України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доказів, які спростовували б доводи позивача, відповідач суду не надав.
Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позивачем доведено наявність у відповідача податкового боргу та підстав для його стягнення, а тому вимога про стягнення з нього спірної заборгованості є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи відсутність таких заходів з боку позивача, судовий збір на його користь стягненню з відповідача не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2-5, 19, 52, 72-77, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов Головного управління Державної податкової служби у м. Києві задовольнити.
2. Стягнути кошти платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗХОЛДИНГ КАГАРЛИК» (код ЄДРПОУ 39546440) з усіх рахунків відкритих у банках, що обслуговують такого платника на суму податкового боргу у розмірі 457 821 (чотириста п'ятдесят сім тисяч вісімсот двадцять одна) гривня 80 (вісімдесят) копійок.
Позивач: Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (ідентифікаційний код: 44116011, місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19).
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ГАЗХОЛДИНГ КАГАРЛИК» (04053, м. Київ, вул. Обсерваторна, буд. 23, офіс 17; код ЄДРПОУ 39546440).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Т.П. Балась