ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
17 серпня 2021 року м. Київ № 640/17812/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Балась Т.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у м. Києві до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Головне управління ДПС у м. Києві (далі - позивач) з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) у якому позивач просить суд стягнути податковий борг у розмірі 136 498,64 грн.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно з даними податкового обліку у відповідача утворилась заборгованість перед бюджетом у вказаному вище розмірі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.08.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
12.10.2020 відповідачем подано до суду відзив, в якому відповідач заперечує наявність зазначеного позивачем узгодженого зобов'язання у розмірі 125 998,74 грн. по податку на доходи фізичних осіб в розмірі та 10 499,90 грн., - по військовому збору, що сплачується за результатами річного декларування у розмірі, згідно податкової декларації №1700097166 від 28.04.2017 року, оскільки додана позивачем до позовної заяви податкова декларація про майновий стан і доходи ОСОБА_1 за 2016 рік, роздрукована з інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючого органу, не відповідає оригіналу декларації, поданою ним до податкового органу.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Головне управління ДПС у м. Києві у позовній заяві від 03.08.2020 зазначає, що відповідно до інтегрованих карток інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючого органу, у Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 рахується податкова заборгованість в розмірі - 136 498,64 грн.
За посилання позивача вказаний податковий борг виник у результаті донарахувань відповідачу наступних податкових зобов'язань:
- по податку на доходи фізичних осіб в розмірі - 125 998,74 грн. згідно податкової декларації №1700097166 від 28.04.2017 року за 2016 рік;
- по військовому збору, що сплачується за результатами річного декларування у розмірі - 10 499,90 грн. згідно податкової декларації №170007166 від 28.04.2017 року.
02.08.2017 позивачем сформовано податкову вимогу за формою "Ф" № 53054-17 на загальну суму 136 498,64 грн., яку було надіслано відповідачу, проте поштовий конверт повернувся з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлює, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.п.14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з п.п.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
За змістом п.п.16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно з п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п. 54.1. ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або «-Грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
З матеріалів справи вбачається, що 28.04.2017 ФОП ОСОБА_1 було подана в паперовому вигляді податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2016 рік до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ ДФС України, про що податковим органом зроблено відмітку на декларації.
З вказаної декларації вбачається, що в рядку 18 «Загальна сума податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб» зазначено суму 0,00 грн.
В рядку 22.1 «Сума податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами звітного (податкового року) (додатне значення (рядок 18-рядок 19-рядок 20 - рядок 21)» поданої позивачем податкової декларації зазначена сума 0,00 грн.
Відповідно до додатку Ф1 до податкової декларації про майновий стан і доходи «Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих від операцій з інвестиційними активами», загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами (рядок 3) визначено позивачем - 0,00 грн.
Сума податку на доходи фізичних осіб (рядок 4) задекларовано позивачем у сумі 0,00 грн.
Сума військового збору (рядок 5) задекларована позивачем у сумі 0,00 грн.
Таким чином, відповідно до поданої ФОП ОСОБА_1 податкової декларації про майновий стан і доходи за 2016 рік сума узгодженого податкового зобов'язання становить 0,00 грн.
Як зазначає відповідач у відзиві та підтверджується матеріалами справи, податкова декларація, на яку посилається позивач, була роздрукована з інформаційно- телекомунікаційних систем контролюючого органу. Зазначена Декларація була та введена в систему працівниками контролюючого органу. Під час введення податкової декларації була допущена помилка, внаслідок якої інтегровані картки інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючого органу показали наявність податкового боргу в розмірі - 136 498,64 грн. Зазначена помилка була виправлена контролюючим органом та відповідно до інтегрованих карток інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючого органу, у Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податкова заборгованість в розмірі - 136 498,64 грн. відсутня.
Судом встановлено, що відповідно до Витягу з інформаційної системи органів ДФС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами станом на 08.10.2020:
- у рядку 2 органом ДФС нараховано зменшення платежу на 10 499,9 грн. по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування;
- у рядку 5 органом ДФС нараховано зменшення платежу на 125 998,74 грн. по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування.
Відповідно до пп. 60.1.3 п. 60.1. ст.60 ПК України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо: контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.
Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи №315831 від 09.10.2020 року за ФОП ОСОБА_1 станом на 09.10.2020 року відсутній податковий борг.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність податкового боргу з приводу якого позивачем заявлено даний позов.
Керуючись ст.ст. 2-5, 19, 52, 72-77, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Т.П. Балась