Рішення від 09.08.2021 по справі 620/3981/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2021 року Чернігів Справа № 620/3981/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Житняк Л.О.

за участі секретаря Бородулі В.В.,

представника позивача Малая А.В.,

представника відповідача Мойсієнко Н.О.,

представника третьої особи Миколаєнка Р.С.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Чернігівське тролейбусне управління» Чернігівської міської ради до Управління північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Комунального підприємства «Чернігівське тролейбусне управління» Чернігівської міської ради - Чернігівська міська рада про визнання протиправними та скасування пунктів вимоги,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Комунального підприємства «Чернігівське тролейбусне управління» Чернігівської міської ради - Чернігівська міська рада, в якому просить визнати протиправними та скасувати пункти 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 15, 17 вимоги Управління північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 15.03.2021 №262505-14/1216-2021.

В обгрунтування свого позову вказує, що спірна вимога, як індивідуально-правовий акт, в силу закону обов'язковий до виконання підконтрольною установою, винесена з порушенням вимог закону щодо її змісту, оскільки є неконкретизованою. Можливість усунення виявлених порушень прямо залежить від чіткого визначення суб'єктом владних повноважень конкретного заходу (варіанту поведінки), яких слід вжити позивачу для усунення порушень. Спонукання позивача самостійно визначити на підставі невизначених норм, які саме заходи слід вжити для усунення виявлених порушень, в свою чергу, може призвести до нового можливого порушення позивачем чинного законодавства.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі відповідно до ч.5 ст.262 КАСУ в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. В подальшому, суд ухвалою від 28.04.2021 залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Комунального підприємства «Чернігівське тролейбусне управління» Чернігівської міської ради - Чернігівську міську раду та призначив справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просив у задоволенні позову відмовити, зазначаючи про законність оскаржуваних пунктів вимог.

В свою чергу, позивачем подано відповідь на відзив, відповідно до якої позивач наголошує, що позиція КП «ЧТУ» Чернігівської міської ради щодо оскаржуваної вимоги залишається незмінною.

У своїх запереченнях на відповідь на відзив відповідач вважає доводи, викладені у відповіді на відзив, необгрунтованими та такими, що не спростовують висновків відповідача, та просить суд в задоволенні вимог відмовити повністю.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Відповідно до п.8.23 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби на IV квартал 2020 року (в частині інспектувань) проведено ревізію фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.07.2018 по 31.10.2020, якою встановлено низку порушень, що відображено у акті ревізії від 04.02.2021 №05-30/01, підписаного із запереченнями.

Висновки на заперечення до акта ревізії надано листом від 10.03.2021 №262505-14/1139- 2021.

В ході ревізії встановлені порушення законодавства, які під час проведення ревізії не усунуті, зокрема:

- в порушення п. 12 частини першої ст.2, частини шостої ст.22, п.21 ст.91 Бюджетного кодексу України, абз.4 п.2, п.20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228 КП «ЧТУ» в травні - червні 2020 року отримаю, без відповідної потреби кошти фінансової підтримки в сумі 7 000 000,00 грн, що призвело до втрат місцевого бюджету на відповідну суму;

- в порушення частини першої ст. 193 Господарського кодексу України, частини першої ст. 322, частини першої ст. 526, ст. 629 Цивільного кодексу України, п.6 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом МФУ від 31.12.1999 № 318, п. 2.1, п. 3.8, п. 5.1 Договору на впровадження та обслуговування автоматизованої системи обліку оплати проїзду від 22.01.2018 № 22/01/18, зі змінами КП «ЧТУ» здійснено зайвих витрат без яких подальша експлуатація автоматизованої системи обліку оплати проїзду не можлива на загальну суму 474 744,90 грн, чим здійснено покриття витрат ТОВ «Чернігівська транспортна компанія» пов'язаних з експлуатацією автоматизованої системи обліку оплати проїзду, які є власністю останнього на відповідну суму;

- в порушення частини восьмої ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та абз.5 п.4 Розділу IV Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879 інвентаризаційною комісією КП «ЧТУ» за результатами проведеної в ході ревізії інвентаризації майна встановлено нестачу обладнання на об'єкті «Тягова підстанція № 10» за адресою: м. Чернігів, вул. Мазепи, буд. 63, що призвело до втрат від псування цінностей (збитків) на загальну суму 190 799,00 гривень.

- в порушення п. 3 частини, другої ст. 71 Бюджетного кодексу України, р. 4 Програми розвитку електричного транспорту м. Чернігова на 2018-2022 роки, затвердженої рішенням Чернігівської, міської ради від 21.08.2018 №33/VII-3 та п.4.4 Статуту КП «ЧТУ», затвердженого рішенням Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 06.02.2019 №48 в грудні 2019 року КП «ЧТУ» здійснено витрати на оплату вартості виконання робіт по об'єкту: «Поточний ремонт КЛ-10кВ від вул. Гонча до проспекту Миру в м. Чернігів» в сумі 162 456,91 грн за рахунок коштів виділених Чернігівською міською радою на поповнення статутного капіталу на захід який не передбачено Програмою розвитку електричного транспорту м. Чернігова на 2018-2022 роки.

- в порушення п.2 частини першої ст..208, ст.526 Цивільного кодексу України, частини десятої ст.78, частини п'ятої ст.75 та ст.193 Господарського кодексу України, п. 6 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318 КП «ЧТУ» здійснено витрати на оплату вартості фактично не наданих ФОП ОСОБА_1 послуг з ремонту тролейбуса інв. № 454 на суму 46 500,00 грн та з ремонту кузова тролейбуса моделі ЮМЗ Т-2 інв № 452 на суму 90 000,00 гривень.

- внесення КП «ЧТУ» змін до договору від 17.10.2018 №ЗД-24/18 укладеного з ТОВ «Текссил» та договору від 28.02.2019 №ЗД-4/19, укладеного з Приватним підприємством «ТТ-Нафта» в частині підвищення ціни здійснено в порушення п. 2 частини четвертої ст. 36 Закону України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі» (у редакції до 19.04.2020), що призвело до недоотримання матеріальних ресурсів у вигляді недопоставленого пального на загальну суму 125 998,26 гривень.

- в порушення частини, першої ст.193 Господарського кодексу України, п.6.4.3 Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013, затверджених наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України , від 05.07.2013 №293, п. 11 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, встановлено завищення вартості виконаних робіт по об'єктах, роботи по яких, виконувалися ТОВ «ЕК «Інтерком» в 2018-2019 роках та жовтні 2020 року на загальну суму 95 975,14 грн, а саме:

Реконструкція об'єкта: «Оновлення контактної тролейбусної мережі по вул. Олександра Молодчого в м. Чернігів» в актах ф.№ КБ-2в №1 за вересень 2018 року від 07.09.2018, № 1 за листопад 2018 року від 01.11.2018, № 1 за червень 2019 року від 12.06.2019 завищена вартість виконаних робіт на суму З 426,94 гривень;

Реконструкція силової кабельної мережі 10 кВ від ТП-8 КП «ЧТУ» до ПС «Центральна» РП-3 ПАТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» у м. Чернігові в акті ф.№КБ-2в б/н за жовтень 2020 року від 30.10.2020 завищена вартість виконаних робіт на суму 92 548,20 гривень.

- в порушення п. 6.4.3 Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д. 1.1 -1:20 ІЗ, затверджених наказом :Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 №293, п. 11 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318 встановлено завищення вартості та обсягів виконаних робіт по об'єктах, роботи по яких, виконувалися ПП «Буд- Арвест» в II півріччі 2018 року та 10 місяців 2020 року на загальну суму 63 508,20 грн, а саме:

включення до актів приймання виконаних будівельних робіт інших супутніх витрат, коштів на покриття ризиків (2,4%) без обґрунтованих розрахунків та невідпрацьованого часу роботи автомобільного транспорту по вивезенню сміття, призвело до завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 51 651,69 грн;

по об'єкту «Поточний ремонт приміщення учбового класу в будівлі головного корпусу Замовника по вулиці Шевченка, 506» в акті ф. КБ-2в б/н за квітень від 01.04.2020 по договору підряду від 10.02.2020 №1 завищено обсяг виконаних робіт на суму 9 440,00 грн;

по об'єкту «Капітальний ремонт частини будівлі цеху планових ремонтів КП «ЧТУ» по вулиці Шевченка, 506, м. Чернігів» в акті ф. КБ-2з №1 за жовтень від 23.10.2020 по договору підряду від 28.08.2020 № ЗД-17/20 завищено обсяг виконаних робіт на суму 2 416,51 гривень.

- в порушення п. 6.2.10 та н. 6.4.3 Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013, затверджених наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 №293, п. 11 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318 встановлено завищення вартості та обсягів виконаних робіт по об'єктах, роботи по яких, виконувалися ТОВ «Н.О.В.И.Й Д.І.М» в II півріччі 2018 року на загальну суму 20 298,89 грн, а саме:

по об'єкту «Поточний ремонт приміщення чоловічого та жіночого туалету в -приміщенні головного корпусу КП «ЧТУ» Чернігівської міської ради за адресою вул. Шевченка, 506, м. Чернігів»: в акті ф. КБ-2в б/н за листопад 2017 - липень 2018 року від 24.07.2018 та акті ф. КБ-2в б/н за грудень 2017 липень 2018 року від 24.07.2018 завищено обсяг виконаних робіт на суму 10 065,33 грн;

по об'єкту «Поточний ремонт приміщення каси в приміщенні головного корпусу КП «ЧТУ» Чернігівської міської ради за адресою вул. Шевченка, 506, м. Чернігів» в акті приймання виконаних робіт форми № Кб-2в від 24.07.2018 б/н за травень-липень 2018 року завищено вартість виконаних робіт на загальну суму 7 187,65 грн

по об'єкту «Поточний ремонт підлоги на першому поверсі головного корпусу КП «ЧТУ» Чернігівської міської ради за адресою вул. Шевченка, 506, м. Чернігів» в акті ф. КБ-2в б/н за квітень-липень 2018 від 24.07.2018 завищена обсяг виконаних робіт на суму 2 448,46 грн;

включення до актів приймання виконаних будівельних робіт непередбачених витрат часу експлуатації автомобілів бортових вантажопідйомністю 3 т, 5 т, 8 т, призвело до завищення вартості виконаних робіт в 2018 році на загальну суму 597,45 гривень.

- в порушення ст. 15, ст. 21 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці» п.2.2, 2.4 Колективного договору, абз.4 п.2 роз'яснення Державного комітету Ради Міністрів СРСР із питань праці та заробітної плати та Секретаріату Всесоюзної Центральної Ради Професійних Спілок «Про порядок оплати тимчасового заступництва» від 29.12.1965 №30/39 в період з 23.10.2019 по 30.06.2020 КП «ЧТУ» зайво нараховано та виплачено в.о. начальника Підприємства Ємцю Р.Р. доплату за розширену зону обслуговування на загальну суму 47 107,70 грн та відповідно проведено нарахування ЄСВ в сумі 10 363,69 грн та щомісячну премію та премію за здачу металобрухту на загальну суму 36 417,83 грн та відповідно проведено нарахування ЄСВ в сумі 8 011,92 гривень.

- в порушення частини першої ст. 193 Господарського кодексу України, частини першої, третьої, п'ятої ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 5, 7, 21 П(С)БО 15 «Доходи», затвердженого наказом МФУ від 29.11.1999 №290, п. 5 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 №237 та п. 1 наказу Підприємства від 01.08.2019 №494а КП «ЧТУ» у вересні 2019 року за укладеними договорами з юридичними та фізичними особами на розміщення кабелю на опорах тролейбусної мережі не відображено в обліку та недоотримано доходів на загальну суму 48 435,45 грн, за надані послуги з розміщення волоконно-оптичних ліній зв'язку на опорах контактної мережі наземного електротранспорту при відсутності в обліку підприємства дебіторської заборгованості;

- в порушення вимог ст. 96 Земельного кодексу України та ст. 35 Закону України «Про охорону земель» від 19.06.2003 № 962-IV КП «ЧТУ» використовує земельну ділянки з кадастровим номером 7410100000:02:026:0042 яка визначена для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту у межах категорії земель «землі промисловості, транспорту зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення» не за цільовим призначенням, а саме для розміщення паркінгів та автостоянок, що призвело до втрат місцевого бюджету на загальну суму 25 604,70 гривень;

- в порушення п. 6 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом МФУ від 31.12.1999 № 318, п. 5, 7, 21 П(С)БО 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290 КП «ЧТУ» здійснено зайвих витрат та відповідно недоотримано доходу на суму 9 430,83 грн, пов'язаних з утриманням майна (оплата електроенергії), яке використовується для проживання мешканцями гуртожитку та призвело до покриття витрат фізичних осіб на відповідну суму.

У зв'язку з тим, що під час проведення, ревізії виявлені порушення не усунуті позивачу було направлено вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 15.03.2021 №262505-14/1216-2021, за якою відповідач вимагає, зокрема:

- п.2: забезпечити відшкодування відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.117 Бюджетного кодексу, шляхом надання головному розпоряднику коштів - Управлінню транспорту, транспортної інфраструктури та зв'язку Чернігівської міської ради пропозицій щодо на 2021 рік по загальному фонду міського бюджету за КПКВК МБ 1917426 «Інші заходи у сфері електротранспорту» по КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» на загальну суму 7 000 000 грн;

- п.3: забезпечити відшкодування на користь Підприємства здійснених витрат без яких подальша експлуатація АСОП не можлива на загальну суму 474 744,90 грн, відповідно до норм ст. 193, 199 Господарського кодексу України та ст. 526, 611, 629 Цивільного кодексу України;

п.4: забезпечити відшкодування на користь КП «ЧТУ» відповідно до норм статей 130-136 КЗпП України, втрачені активи, а саме обладнання на об'єкті «Тягова підстанція №10» за адресою м.Чернігів, вул.Мазепи, 63 на загальну суму 190 799,00 грн, без якого подальша експлуатація основного засобу неможлива;

- п.5: забезпечити відшкодування відповідно до вимог п.5 ч.1 ст.117 Бюджетного кодексу України, шляхом перерахування до місцевого бюджету коштів в сумі 162 456,91 грн використаних не у відповідності до напрямків визначених Програмою розвитку електричного транспорту м.Чернігова на 2018-2022 роки;

- п.6: забезпечити відшкодування на користь КП «ЧТУ» вартість послуг з ремонту тролейбусів (інв № 454 та №452), які виконувалися ФОП ОСОБА_1 на загальну суму 136 500,00 грн з урахуванням норм ст.193 Господарського кодексу України та ст.526 Цивільного кодексу України;

- п.7: забезпечити відшкодування на користь КП «ЧТУ» вартість недопоставленого ТОВ «Текссил» та Приватним підприємством «ТТ-Нафта» пального на загальну суму 125 998,26 грн з урахуванням норм ст. 193 Господарського кодексу України та ст.526 Цивільного кодексу України;

- п.8: забезпечити відшкодування на користь КП «ЧТУ» здійснених витрат, внаслідок завищення ТОВ «Електротехнічна компанія «Інтерком» вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт в сумі 95 975,14 грн, з урахуванням норм ст. 193 Господарського кодексу України, ст.526 Цивільного кодексу України;

- п.9: забезпечити відшкодування на користь КП «ЧТУ» здійснених витрат, внаслідок завищення Приватним підприємством «Буд-Арвест» вартості та обсягів виконаних ремонтно-будівельних робіт в сумі 63 508,20 грн, з урахуванням норм ст. 193 Господарського кодексу України, ст.526 Цивільного кодексу України;

- п.10: забезпечити відшкодування на користь КП «ЧТУ» здійснених витрат, внаслідок завищення ТОВ «Н.О.В.И.Й Д.І.М» вартості та обсягів виконаних ремонтно-будівельних робіт в сумі 20 298,89 грн, з урахуванням норм ст. 193 Господарського кодексу України, ст.526 Цивільного кодексу України;

- п.11: забезпечити відшкодування на користь КП «ЧТУ» відповідно до норм статей 130-136 КЗпП України, понесених витрат на виплату в.о. начальнику Підприємства Ємцю Р.Р. премії та доплати за розширену зону обслуговування та єдиного соціального внеску, внаслідок нарахування та виплати премії та доплати всупереч законодавства на загальну суму 101 901,14 грн, в т.ч. доплата та премія в сумі 83 525,53 грн та ЄСВ - 18 375,61 гривень;

- п.13: відобразити в бухгалтерському обліку та забезпечити відшкодування на користь КП «ЧТУ» недоотриманих доходів за надані послуги з розміщення юридичними та фізичними особами кабелю на опорах тролейбусної мережі на загальну суму 48 435,45 грн, з урахуванням норм ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 526 Цивільного кодексу України;

- п.15: забезпечити перерахування до місцевого бюджету коштів в сумі 25 604,70 грн, як відшкодування втрат від нецільового використання земельної ділянки КП «ЧТУ»;

- п.17: забезпечити відшкодування на користь КП «ЧТУ» з урахуванням статей 130-136 КЗпП України понесених витрат з утриманням майна (оплата електроенергії), яке використовується для проживання мешканцями гуртожитку на загальну суму 9 430,83 грн, у разі неможливості з урахування норм ст. 526 Цивільного кодексу України.

Вважаючи вказані вище пункти 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 15, 17 вимоги Управління північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства від 15.03.2021 №262505-14/1216-2021 протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Згідно зі ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Завданням адміністративного судочинства є, зокрема, захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч.1 ст.2 КАС України, в цьому випадку й далі - у редакції, чинній на час звернення позивача до суду з позовом).

Справою адміністративної юрисдикції у розумінні п.1 ч.1 ст.3 КАС Україниє переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

За правилами п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Ужитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст.3 КАС України).

Наведені норми узгоджуються з положеннями ст. 2, 4 та 19 КАС України (у редакції Закону №2147-VIII), якими визначено завдання та основні засади адміністративного судочинства, зміст публічно-правового спору та справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Предметом розгляду у цій справі є правомірність вимог контролюючого органу, викладених в оскаржуваному рішенні, і скерованих для виконання підконтрольному суб'єкту.

Так, правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України від 26.01.1993 №2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон №2939-XII) та Положення про Державну фінансову інспекцію України, затверджене Указом Президента України від 23.04.2011 №499/2011

Відповідно до ст.1 Закону №2939-XIIздійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Згідно із ст.2 Закону №2939-XII головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (п.4 п.4 Положення).

Пунктом 6 Положення передбачено, що Держфінінспекція для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства (підп.15); при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (підп.21).

Згадані норми узгоджуються з положеннями ст.10 Закону №2939-ХІІ, якою визначено права органу державного фінансового контролю, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства (п.7); звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (п.10), а також при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку (п.13).

Згідно із ч.2 ст.15 Закону №2939-XII законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Таким чином, орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного та місцевих бюджетів, і в разі виявлення порушень законодавства має право пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

Стосовно відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги, оскільки такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Тобто, в органу державного фінансового контролю є право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних об'єктів, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

При цьому, суд зазначає, що пункти (частини) вимоги, які не вказують на стягнення збитків, можуть бути перевірені судом у справі за відповідним позовом підконтрольної установи з їх оскарження. Проте, пункти (частини) вимоги, які вказують на стягнення збитків мають перевірятись у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, а не за позовом підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.

У справі, що розглядається, позивачем заявлено вимогу про визнання протиправними та скасування окремих положень вимоги, щодо усунення порушень законодавства, в частині забезпечення відшкодування грошових коштів. При цьому, оскаржувані пункти вимоги не вказують на стягнення збитків, тому це не виключає права підконтрольної установи на їх перевірку в судовому порядку.

При цьому суд звертає увагу, що відповідач, встановивши порушення, у вимозі від 15.03.2021 №262505-14/1216-2021 зазначив наступне.

Щодо п.2 вимоги.

В рамках реалізації Програми розвитку електричного транспорту м. Чернігова на 2018-2022 роки, затвердженої Чернігівською міською радою рішенням від 21.08.2018 №33/VII-3 позивачу по КПКВК МБ 1917426 «Інші заходи у сфері електротранспорту» виділення фінансової підтримки передбачено по поточних видатках по КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям) виділено фінансову підтримку.

Проте вказана програма направлена на. реалізацію виключно таких заходів за наступними напрямами: оновлення рухомого складу; модернізація інфраструктури; розвиток маршрутної мережі; технічне оснащення; відновлення споруд. Інших заходів програмою не передбачено. Програмою розвитку електричного транспорту м. Чернігова на 2018-2022 роки не передбачено напрямку використання коштів на фінансову підтримку КП «ЧТУ» та відповідні зміни до програми не виносилися, внесено лише в додаток. Чернігівською міською радою рішенням від 30.04.2020 №53/VII-18 «Про внесення змін і доповнень до рішення міської ради від 28.11.2019 №48/VII-25 «Про міський бюджет м. Чернігова на 2020 рік» зі змінами і доповненнями (№49/ VII-14, №50/ VII-5, №52/ VII-15) в Додаток 3 Розподіл видатків міського бюджету міста Чернігова на 2020 рік по загальному фонду по КПКВКМБ 1917426 «Інші заходи у сфері електротранспорту» включено до видатків споживання фінансування в сумі 7 000 000,00 грн, без уточнення на які цілі вони мають бути використані (оплата праці, комунальні послуги та енергоресурси).

Головним розпорядником Програми на 2018 - 2022 роки потреби та бюджетного запиту на фінансову підтримку в сумі 7 000 000,00 грн не складалось.

Тобто, на думку відповідача, КП «ЧТУ» в травні - червні 2020 року отримано без відповідної потреби кошти фінансової підтримки в сумі 7 000 000,00 грн, що призвело до втрат місцевого бюджету на відповідну суму.

Напрямами реалізації згідно Програми розвитку електричного транспорту м. Чернігова на 2018-2022 роки, затвердженої Чернігівською міською радою рішенням від 21.08.2018 №33/VII-3 (далі - Програма на 2018-2022 роки), передбачено обмежені заходи, зокрема, оновлення рухомого складу; модернізація інфраструктури; розвиток маршрутної мережі; технічне оснащення; відновлення споруд, інших заходів крім вказаних в Програмі не передбачено.

Крім того, відповідач зазначає, що згідно внесених рішенням Чернігівською міською радою від 30.04.2020 №53/VIl-18 «Про внесення змін і доповнень до рішення міської ради від 28.11.2019 №48/VII-25 «Про міський бюджет м. Чернігова на 2020 рік» змін і доповнень в Додаток 3 Розподіл видатків міського бюджету міста Чернігова на 2020 рік по загальному фонду по КПКВКМБ 1917426 «Інші заходи у сфері електротранспорту» включено до видатків споживання фінансування в сумі 7 000 000,00 грн, проте на які цілі вони мають бути використані, чи це оплата праці, або комунальні послуги та енергоресурси не вказано.

Також, відповідав зазначає, що посилання позивача на Паспорт бюджетної програми місцевого бюджету на 2020 рік (далі - Паспорт), затверджений наказом Управління транспорту, транспортної інфраструктури та зв'язку Чернігівської міської ради від 14.05.2020 №15-р не спростовує суть виявленого порушення, та як відповідно до пункту 9 Паспорту Напрями використання бюджетних коштів є «Фінансова підтримка Комунального підприємства «Чернігівське тролейбусне управління» Чернігівської міської ради для безперебійного забезпечення перевезень працівників критичних об'єктів міської інфраструктури», таким чином твердження що ціль фінансування - стабільна робота КП «ЧТУ» в умовах впровадження обмежувальних заходів, пов'язаних з пандемією спростовується, проте не дає права Позивачу використовувати дані кошти на: оплату праці і нарахування на заробітну плату та на оплату комунальних послуг та енергоносіїв.

Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетні установи утримуються повністю за рахунок коштів державного чи місцевого бюджету. Такими установами є: органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, відповідно видатки місцевого бюджету на оплату праці, комунальні послуги, інші поточні видатки передбачаються вищезазначеним органам які мають статус бюджетної установи. Комунальне підприємство такого статусу на має.

Статтею 24 Господарського кодексу України визначені особливості управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки.

Так, комунальні підприємства - це госпрозрахункові установи, а їх діяльність заснована на самоокупності та самофінансуванні. Вони утворюються компетентним органом місцевого самоврядування, діють на основі комунальної власності територіальної громади та здійснюють виробничу діяльність з метою одержання прибутку.

Витрати пов'язані із утриманням комунального підприємства (витрати на оплату праці, комунальних послуг, сплата податків, тощо), здійснюються за рахунок коштів, одержаних в результаті його господарської діяльності.

Таким чином, відповідач зазначив, що КП «ЧТУ» кошти фінансової підтримки в сумі 7 000 000,00 грн, які надійшли в травні - червні 2020 року по загальному фонду міського бюджету за КПКВК МБ 1917426 «Інші заходи у сфері електротранспорту» по КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» використано на виплату заробітної плати та оплату комунальних послуг, що суперечить вимогам пункту 12 частини 1 статті 2, ч.6 ст.22, п.21 ст.91 Бюджетного кодексу, абз.4 п.2, п.20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228, та призвело до втрат місцевого бюджету на відповідну суму, які витрачені не на цілі на які була спрямована Програма розвитку електричного транспорту м. Чернігова на 2018-2022 роки.

Щодо п.3 вимоги.

Ревізією законності здійснення витрат на збут встановлено, що відповідно до Договору на впровадження та обслуговування автоматизованої системи обліку оплати, проїзду - від 22.01.2018 №22/01/18, зі змінами внесеними Додатковою угодою від 25.06.2020 №1 та Додатковою угодою від 17.01.2019 №2 (далі - Договір від 22.01.2018 №22/01/18), КП «ЧТУ» доручає ТОВ «Чернігівська транспортна компанія» (далі - Товариство) виконати дії з впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду (далі - АСОП) у пасажирському електротранспорті Підприємства, а Товариство здійснює реалізацію проекту та забезпечує функціонування АСОП на умовах цього договору.

Ревізією встановлено, що в період з 01.07.2018 по 31.10.2020 КП «ЧТУ» на підставі укладених договорів поставки здійснювало придбання в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Прайм Офіс» (далі - ТОВ «Прайм Офіс») та Товаристві з обмеженою відповідальністю «Український папір» (далі - ТОВ «Український папір») касової стрічки для платіжних радіо терміналів (валідаторів), що забезпечують функціонування АСОП.

Крім того, встановлено, що договором від 23.01.2019 №23/01/2019/01, укладеним між ТОВ «Чернігівська транспортна компанія» та КП «ЧТУ», передбачено надання послуг Товариством з діагностики, ремонту та налаштування терміналів NEW 8210 та CVP 24.

Також, ревізією встановлено, що за період з 01.07.2018 по 31.10.2020 надавались послуги з ремонту терміналів (валідаторів) в актах на ремонт яких підставою вказаний Договір від 22.01.2018 №22/01/18 або взагалі без підстави.

Відповідно до п.3.5 Договору від 22.01.2018 №22/01/18 Товариство є власником обладнання, іншого майна та майнових прав на створені в результаті Реалізації Проекту об'єкти, протягом дії договору. Після припинення договору Товариство передає АСОП до комунальної власності.

Під Реалізацією Проекту умовами договору визначено його фінансування, проектування, створення, встановлення, введення в експлуатацію АСОП, його подальше обслуговування та експлуатація (п. 1.1 Договору від 22.01.2018 №22/01/18).

Також, відповідач зазначає, що умовами Договору від 22.01.2018 №22/01/18, додатків та додаткових угод до нього щодо визначення окремого зобов'язання КП «ЧТУ» на обслуговування та експлуатацію АСОП, в т.ч. на самостійне придбання касової стрічки до платіжних радіотерміналів (валідаторів) та проведення їх ремонтів не визначено.

Проте п.2.1, п.3.8, п.5.1 Договору від 22.01.2018 №22/01/18 визначено обов'язок Товариства забезпечити повне фінансування та здійснення Реалізації Проекта, забезпечити функціонування АСОП на умов договору та здійснювати обслуговування АСОП протягом усього строку дії договору. Також п.6.4 Договору від 22.01.2018 №22/01/18 передбачено відповідальність Товариства за організацію повного та своєчасного фінансування Реалізації Проекту.

Таким чином, на думку відповідача, в порушення частини першої ст. 193 Господарського кодексу України, частини першої ст. 322, частини першої ст.526, ст.629 Цивільного кодексу України, п.6 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, п.2.1, п.3.8; п.5.1 Договору на впровадження та обслуговування автоматизованої системи обліку оплати проїзду від 22.01.2018 №22/01/18, зі змінами КП «ЧТУ» здійснено зайвих витрат, без яких подальша експлуатація автоматизованої системи обліку оплати проїзду не можлива, на загальну суму 474 744,90 грн, чим здійснено покриття витрат ТОВ «Чернігівська транспортна компанія» пов'язаних з експлуатацією АСОП, які є власністю останнього на відповідну суму.

Заперечення КП «ЧТУ» щодо здійснення будь-яких зайвих витрати, на думку відповідача, не знаходить свого підтвердження, виходячи з наступного.

Ревізією законності здійснення витрат на збут встановлено, що відповідно до Договору на впровадження та обслуговування автоматизованої системи обліку оплати проїзду від 22.01.2018 №22/01/18, зі змінами внесеними Додатковою угодою від 25.06.2020 №1 та Додатковою угодою від 17.01.2019 №2 КП «ЧТУ» (далі - Підприємство) доручає ТОВ «Чернігівська транспортна компанія» (далі - Товариство) виконати дії з впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду (далі - АСОП) у пасажирському електротранспорті Підприємства, а Товариство здійснює реалізацію проекту та забезпечує функціонування АСОП на умовах цього договору.

Відповідно до п.3.5 Договору від 22.01.2018 №22/01/18 Товариство є власником обладнання, іншого майна та майнових прав на створені в результаті Реалізації Проекту об'єкти, протягом дії договору, після припинення вказаного договору Товариство передає АСОП до комунальної власності.

Під Реалізацією Проекту умовами договору визначено його фінансування, проектування, створення, встановлення, введення в експлуатацію АСОП, його подальше обслуговування та експлуатація (п.1.1 Договору від 22.01.2018 №22/01/18).

Частиною першою статті 322 Цивільного кодексу України визначено, що власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідач зазначає, що умовами Договору від 22.01.2018 №22/01/18 додатків та додаткових угод нього щодо визначення окремого зобов'язання КП «ЧТУ» на обслуговування та експлуатацію АСОП, в т.ч. на самостійне придбання касової стрічки до платіжних радіотерміналів (валідаторів) та проведення їх ремонтів не визначено. Проте, п.2.1, п.3.8, п.5.1 Договору від 22.01.2018 №22/01/18 визначено обов'язок Товариства забезпечити повне фінансування та здійснення Реалізації Проекта, забезпечити функціонування АСОП на умов договору та здійснювати обслуговування АСОП протягом усього строку дії договору. Також п.6.4 Договору від 22.01.2018 №22/01/18 передбачено відповідальність Товариства за організацію повного та своєчасного фінансування Реалізації Проекту.

Таким чином, відповідач дійшов висновку, що в порушення ч.1 ст.193 Господарського кодексу України, ч.1 ст.322, ч. 1 ст.526, ст.629 Цивільного кодексу України, п.6 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, п.2.1, п.3.8, п.5.1 Договору на впровадження та обслуговування автоматизованої системи обліку оплати проїзду від 22.01.2018 №22/01/18, зі змінами, КП «ЧТУ» здійснено зайвих витрат без яких подальша експлуатація АСОП не можлива на загальну суму 474 744,90 грн, в т.ч. придбання касової стрічки на загальну суму 410 385,00 грн (в т.ч. за II півріччя 2018 року в сумі - 145 756,80 грн, в 2019 році - 181 828,20 грн та за 10 місяців 2020 року - 82 800,00 грн) та проведення ремонтів терміналів NEW 8210 на загальну суму 64 359,90 грн (в .т.ч. за 2019 рік в сумі 21 325,50 грн та за 10 місяців 2020 року - 43 034,40 грн), чим здійснено покриття витрат Товариства (на придбання касової стрічки та проведення ремонтів), пов'язаних з експлуатацією АСОП, які є власністю останнього на відповідну суму.

Отже, на думку відповідача, посилання КП «ЧТУ» на те, що платіжний радіотермінал не може функціонувати без касової стрічки, яку закуповувало Підприємство, та те що ремонт на окреме налаштування терміналів обліку оплати проїзду є необхідним заходом, який спрямований на забезпечення безперебійного функціонування АСОП не спростовують суть вищевказаного порушення.

Щодо п.4 вимоги.

Під час ревізії організації фактичного контролю за збереженням необоротних активів та запасів відповідно до наказу начальника КП «ЧТУ» від 03.11.2020 №535, здійснено інвентаризацію наявності необоротних активів та запасів у матеріально відповідальних осіб.

За результатами інвентаризації встановлено, що згідно з протоколом засідання інвентаризаційної комісії, загальна сума втрат від псування цінностей (збитків) становить 190 799,00 грн, зокрема на інвентарному об'єкті «Тягова підстанція № 10» за адресою вул. Мазепи, буд. 63 інвентаризаційною комісією встановлено відсутність обладнання, а саме: реле РГІ-23 - 33 шт, РП-256 - 9 шт, РП-252 - 4 шт; реле затримки часу РЗВ-817 - 2 шт; магнітний контактор МК2- 205763л - 13 шт; електромагнітне реле РЕ-513 - 5 шт; магнітний пускатель ПМЕ-211 - 14 шт; провод ПВ-1 - 350 м; провод ППСЗВМ1/4 - 65 м; переносне заземлення ПЗ - 2 шт; лінійний автомат ВАТ-43 - 5 шт; баодний автомат - ВАБ-43 - 2 шт; шунт Б-75 І1ІЮ - 8 шт; роз'єднувач РВК 10/2000 - 8 шт.

Згідно із абз.5 п.4 Розділу IV Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 №879 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.10.2014 за №1365/26142 (далі - Положення 879) втрати від псування цінностей списуються з балансу та відносяться на рахунок винних осіб у розмірі, визначеному відповідно до законодавства, у разі якщо винні особи не встановлені, вони зараховуються на позабалансовий рахунок до моменту встановлення винних осіб або закриття справи згідно із законодавством.

Інвентаризаційною комісією відповідно до пункту 86 Методики оцінки майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 №1891, в ході проведення ревізії встановлено суму збитків від розкрадання в сумі 190 799,00 гривень.

На час проведення інвентаризації винні особи не встановлені та нанесені Підприємству втрати (збитки) в сумі 190 799,00 грн не зараховані на позабалансовий рахунок до моменту встановлення винних осіб, що є порушенням ч.8 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», абз.5 п.4 Розділу IV Положення №879.

При цьому відповідач вказує, що твердження позивача, що ані в акті ревізії від 04.02.2021 №05-30/01, ані в вимозі від 15.03.2021 не встановлено хто саме завдав збитків в розмірі 190 799 грн, не знаходить свого підтвердження виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 86 Методики оцінки майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 №1891 інвентаризаційною комісією встановлено суму збитків від розкрадання в сумі 190 799,00 гривень.

Відповідно до абзацу 5 пункту 4 Розділу IV Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 №879 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.10.2014 за №1365/26142 (далі - Положення 879) втрати від псування цінностей списуються з балансу та відносяться на рахунок винних осіб у розмірі, визначеному відповідно до законодавства, у разі якщо винні особи не встановлені, вони зараховуються на позабалансовий рахунок до моменту встановлення винних осіб або закриття справи згідно із законодавством.

На час проведення інвентаризації винні особи не встановлені та нанесені Підприємству втрати (збитки) в сумі 190 799,00 грн не зараховані на позабалансовий рахунок до моменту встановлення винних осіб, що є порушенням ч.8 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», абз.5 п.4 Розділу IV Положення №879.

Слід зазначити, що п.35 Оформлення результатів ревізії Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 (далі - Порядок №550) встановлено, що виявлені допущені об'єктом контролю порушення законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до компетенції органу державного фінансового контролю, фіксуються в констатуючій частині акта ревізії з обов'язковим посиланням на норми законів чи інших нормативно-правових актів, які порушено, із зазначенням винних у їх допущенні осіб.

Поряд з цим, відповідно до п.3 Порядку визначення винні особи - особи, які відповідно до покладених па них обов'язків та законодавства були відповідальні за фінансово-господарські операції, проведені з порушенням законодавства, та/або дії (бездіяльність) яких призвели до такого порушення.

Отже в акті ревізії від 04.02.2021 №05-30/01 відповідальною за вказаний вище факт порушення законодавства є матеріально-відповідальна особа - начальник служби енергогосподарства ОСОБА_2 .

Питання відповідальності працівників за шкоду завдану підприємству регулюються трудовим законодавством.

Слід зазначити, що якщо працівник внаслідок порушення покладених на нього трудових обов'язків заподіяв підприємству шкоду, то за КЗпП він несе матеріальну відповідальність.

За шкоду, заподіяну підприємству, установі чи організації при виконанні трудових обов'язків, працівники, крім працівників, що є посадовими особами, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку (ст.132 Кодексу законів про працю).

Таким чином, твердження позивача, що статті 130-136 КЗпП не передбачають законний та ефективний спосіб відшкодування виявлених під час ревізії збитків, встановлених у п.4 вимоги не знаходить свого підтвердження.

Крім того, згідно з ч.3 ст.8 цього Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі -Закон) відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів. Відповідно до ч.8 ст.9 Закону відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи. Нормами ч.6 ст. 8 Закону визначено, що керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів. Таким чином, при виконанні своїх службових обов'язків органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо п.5 вимоги.

Суцільною ревізією правильності формування статутного капіталу встановлено, що між КП «ЧТУ» (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «УТБ-Інжиніринг» (далі - ТОВ «УТБ-Інжиніринг») укладено договір підряду від 25.11.2019 №72/19, предметом якого є виконання робіт по об'єкту. «Поточний ремонт КЛ-10кВ від вул. Гонча до проспекту Миру в м.Чернігів», а Замовник зобов'язується прийняти і оплатити вказані роботи.

КП «ЧТУ» на підставі акту приймання виконаних будівельних робіт №1 за листопад 2019 року від 02.12.2019 здійснено оплату вартості робіт в повному обсязі 17.12.2019 на суму 162 456,91 гривень. Дебіторська та кредиторська заборгованість в обліку Підприємства перед ТОВ «УТБ-Інжиніринг» станом на 31.10.2020 не обліковувалася.

В ході проведення ревізії встановлено, що КП «ЧТУ» здійснено оплату за виконані роботи по об'єкту: «Поточний ремонт КЛ-10кВ від вул. Гонча до проспекту. Миру в м.Чернігів» за рахунок коштів перерахованих на реєстраційний рахунок підприємства, головним розпорядником бюджетних коштів - Управлінням транспорту, транспортної інфраструктури та зв'язку Чернігівської міської ради як внесок міської ради у статутний капітал Підприємства на підставі рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 12.12.2019 №514.

Перерахування коштів Управлінням транспорту, транспортної інфраструктури та зв'язку Чернігівської міської ради та збільшення статутного капіталу Підприємства на суму 162 456,91 грн в бухгалтерському обліку відображено за дебетом рахунку 311 «Поточні рахунки в національній валюті» та кредитом 46 «Неоплачений капітал» та дебетом рахунку 46 «Неоплачений капітал» та кредитом 401 «Статутний капітал».

Рішенням Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 06.02.2020 №36 збільшено розмір статутного капіталу КП «ЧТУ» на 36 265 073,00 грн (в т.ч. 162 460,00 грн за грудень 2019 року) та затверджено статут Підприємства в новій редакції.

В ході проведення ревізії встановлено, що виділення коштів на поповнення статутного капіталу Підприємства здійснювалося на підставі Програми розвитку електричного транспорту м. Чернігова на 2018-2022 роки, затвердженої рішенням Чернігівської міської ради від 21.08.2018 №33/VII-3 (далі - Програма).

Відповідальними виконавцями програми є Управління транспорту, транспортної інфраструктури та зв'язку Чернігівської міської ради та Комунальне підприємство «Чернігівське тролейбусне управління» Чернігівської міської ради.

Головним розпорядником коштів за Програмою виступає Управління транспорту, транспортної інфраструктури та зв'язку Чернігівської міської ради.

Програма направлена на реалізацію виключно таких заходів за наступними напрямами: оновлення рухомого складу, модернізація інфраструктури, розвиток і маршрутної . мережі, технічне оснащення та відновлення споруд. Інші заходи програмою не передбачені. Напрями діяльності та заходи Програми наведено у Додатку 2 до Програми.

Проведеним аналізом напрямків діяльності та заходів Програми розвитку електричного транспорту м. Чернігова на 2018-2022 роки з врахуванням внесених рішеннями Чернігівської міської ради до неї змін, відповідачем встановлено виділення коштів лише на капітальний ремонт кабельних ліній 10 кВ. Фінансування проведення Підприємством поточних ремонтів кабельних ліній 10 кВ Програмою та Додатком 2 до неї не передбачено.

Під час проведення зустрічної звірки в Управлінні транспорту, транспортної інфраструктури та зв'язку Чернігівської міської ради відповідно до наданих бюджетних запитів на 2019-2021 роки по КПКВК МБ 1917670 «Внески до статутного капіталу суб'єктів господарювання» передбачено здійснення видатків лише на капітальні видатки. Також відповідно до Паспорту бюджетної програми місцевого бюджету на 2019 рік по КПКВК МБ 1917670 «Внески до статутного капіталу суб'єктів господарювання» затвердженого наказом Управління транспорту, транспортної інфраструктури та зв'язку Чернігівської міської ради від 02.12.2019 №47-р завданнями бюджетної програми визначено:

забезпечення оновлення рухомого складу;

забезпечення оновлення контактної мережі тролейбуса;

забезпечення капітального ремонту кабельних ліній.

Таким чином, КП «ЧТУ» відповідач визнав, що в порушення п.3 ч.2 ст.71 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI, р.4 Програми розвитку електричного транспорту м. Чернігова на 2018-2022 роки, п.4.4 Статуту КП «ЧТУ», затвердженого рішенням Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 06.02.2019 №48 в грудні 2019 року здійснено витрати на оплату вартості виконання робіт по об'єкту: «Поточний ремонт КЛ-10кВ від вул. Гонча до проспекту Миру в м. Чернігів» в сумі 162 456,91 грн за рахунок коштів виділених Чернігівською міською радою на поповнення статутного капіталу на захід який не передбачено Програмою розвитку електричного транспорту м. Чернігова на 2018-2022 роки.

Щодо п.6 вимоги.

Ревізією наданих послуг ФОП ОСОБА_1 з ремонту тролейбусів без укладених договорів, зокрема послуг з ремонту тролейбуса інв. № 454 встановлено, що запасні частини (обкатана пара,, чашка диференціала, картер) для здійснення ремонту тролейбуса інв. № 454 протягом 2018 року згідно з первинними документами, а саме згідно з картками складського обліку, лімітними картками для видачі зі складу запасних частин, звітами (матеріальними звітами) матеріально-відповідальних осіб, актами використаних матеріалів і запчастин не отримувались та не списувались, що свідчить про фактичне невиконання ремонту центрального редуктора тролейбуса інв. № 454 (із заміною обкатаної пари, чашки диференціала, картера, регулювання).

Таким чином, відповідач зазначив, що КП «ЧТУ» проведено оплату ФОП ОСОБА_1 за послуги з ремонту тролейбуса інв. №54 на суму 46 500 грн, які фактично не надавались, чим завдано збитків Підприємству на вказану суму.

Ревізією перевірки обсягу виконаних робіт з капітального ремонту тролейбуса інв. №452 встановлено, що між КП ЧТУ (Замовник) і ФОП ОСОБА_1 (Виконавець) укладений договір про надання послуг з ремонту від 10.03.2020 №15/20 на суму 90 000,00 грн (далі - Договір № 15/20).

Так, в ході ревізії встановлено, що робітники ФОП ОСОБА_1 фактично не надавали послуги з ремонту кузова тролейбуса моделі ЮМЗ Т-2 інв. № 452 згідно з Договором №15/20 на суму 90 000,00 грн, про що свідчать наступні факти встановлені в ході проведення ревізії:

- запасні частини та матеріали, що необхідні для виконання умов Договору №15/20, отримані та списані матеріально-відповідальними особами СРРС КП ЧТУ протягом 2018 - 2019 років, тобто до укладання Договору №15/20;

- тролейбус моделі ЮМЗ Т-2, інв №452 введений в експлуатацію після капітального ремонту - 19.02.2020, вийшов на лінію згідно з даними системи «Дозор» - 04.03.2020, тобто до укладання Договору № 15/20;

- на час укладання Договору №15/20 кредиторська заборгованість по розрахунках з ФОП ОСОБА_1 рахувалась тільки за викопані роботи згідно з договорами від 03.10.2018 №60/18, від 21.11.2018 №70/18 на суму 35 000 грн;

- робітники ФОН ОСОБА_1 згідно з відомостями журналу реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці почали роботу па КІІ ЧТУ у 2020 році з 17 вересня 2020 року.

Отже, відповідач визнав, що в порушення п. 2 ч.1 ст.208, ст.526 Цивільного кодексу України, частини десятої ст. 78, частини п'ятої ст. 5 та ст.193 Господарського кодексу України, п.6 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318 КП «ЧТУ» здійснено витрати на оплату вартості послуг ФОП ОСОБА_1 на загальну суму 136 500 грн, які фактично не надавались, зокрема: з ремонту тролейбуса інв. №454 на суму 46 500,00 грн, з ремонту кузова тролейбуса моделі ЮМЗ Т-2 інв. №452 на суму 90 000,00 грн.

Щодо п.7 вимоги.

Під час проведення ревізії, досліджено питання щодо дотримання вимог законодавства в частині укладання за договорами поставки пального (№ЗД- 4/19 від 28.02.2019, №ЗД-17/19 від 07.11.2019) додаткових угод, за якими вартість пального збільшено на понад 10%, що надійшло листом від 16.11.2020 №10757/124/07/2020 Головного управління Національної поліції в Чернігівській області.

Ревізією питання внесення змін до договорів та виконання договорів встановлено, що за результатами, проведеної 05.02.2019 тендерної процедури (відкриті торги, ID: UA-2019-01-18-003289-c) з закупівлі газу пропан-бутан (автомобільний), очікуваною вартістю 150 000,00 грн, було акцептовано пропозицію Приватного підприємства «ТТ-Нафта» (далі - ПП «ТТ-Нафта») в розмірі 99 000,00 грн як найвигіднішу та укладено Договір поставки №ЗД-4/19 від 28.02.2019 на 10 000,00 літрів.

В період дії договору, керуючись п.2 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (у редакції до 19.04.2020) (далі - Закон №922) до договору вносились зміни, зокрема на підставі звернення ПП «ТТ-Нафта»:

від 25.03.2019 та експертного висновку Чернігівської регіональної Торгово-промислової палати (далі - ЧР Торгово-промислова палата) від 25.03.2019 укладено Додаткову угоду №1 від 09.04.2019 про збільшення ціпи за одиницю товару на 10% з 9,90 грн до 10,89 грн, в зв'язку з різким подорожчанням газового палива. Умови додаткової угоди поширюються на відносини, що склалися з 25.03.2019;

від 28.03.2019 та експертного висновку ЧР Торгово-промислова палата від 28.03.2019 укладено Додаткову угоду №2 від 11.04.2019 про збільшення ціни за одиницю товару на 10% з 10,89 грн до 11,97 грн, в зв'язку з різким подорожчанням газового палива. Умови додаткової угоди поширюються на відносини, що склалися з 28.03.2019;

від 31.03.2019 та експертного висновку ЧР Торгово-промислова палата від 8.03.2019 укладено Додаткову угоду №3 від 15.04.2019 про збільшення ціни за одиницю товару на 10% з 11,97 грн до 12,40 грн, в зв'язку з різким подорожчанням газового палива. Умови додаткової угоди поширюються на відносини, що склалися з 31.03.2019;

від 30.04.2019 та експертного висновку ЧР Торгово-промислова палата від 17.04.2019 укладено Додаткову угоду №4 від 08.05.2019 про збільшення ціни за одиницю товару на 10% з 12,40 три до 13,60 грн, в зв'язку з різким подорожчанням газового палива. Умови додаткової угоди поширюються на відносини, що склалися з 30.04.2019.

Загальна вартість договору, після збільшення ціни за одиницю продукції, залишилась незмінною в зв'язку зі здійсненим коригуванням загального обсягу палива передбаченого основним договором в сторону зменшення.

За результатами проведеної 17.10.2019 тендерної процедури (відкриті торги, оголошення UA-2019-10-01-001474-b) з закупівлі газу пропан-бутан (автомобільний), очікуваною вартістю 140 000,00 грн, було акцептовано пропозицію ПП «ТТ-Нафта» в розмірі 105 000,00 грн, як найвигіднішу та укладено Договір поставки №ЗД-17/19 від 07.11.2019 на 10 000,0 літрів.

В період дії договору, керуючись п.2 частини четвертої ст.36 Закону №922 (у редакції до 19.04.2020) до договору вносились зміни, зокрема на підставі звернення ПІІ «ТТ-Нафта»:

від 27.11.2019 та експертного висновку ЧР Торгово-промислова палата від 27.11.2019 укладено Додаткову угоду №1 від 30.11.2019 про збільшення ціни за одиницю товару на 10% з 10,50 грн до 11,55 грн, в зв'язку з різким подорожчанням газового палива. Умови додаткової угоди поширюються на відносини, що склалися з 29.11.2019;

від 03.12.2019 та експертного висновку ЧР Торгово-промислова палата від 03.12.2019 укладено Додаткову угоду №2 від 26.12.2019 про збільшення ціни за одиницю товару на 10% з 11,55 грн до 12,70 грн, в зв'язку з різким подорожчанням газового палива.

Загальна вартість договору, після збільшення ціни за одиницю продукції, залишилась незмінною в зв'язку зі здійсненим коригуванням обсягу палива передбаченого основним договором в сторону зменшення.

Відповідно до п.2 ч.4 ст.36 Закону №922, допускається зміна ціни за одиницю товару не більше ніж 10 відсотків уразі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.

Ревізією вищевказаного питання встановлено, що підвищення ціни за одиницю товару передбачене додатковими угодами обґрунтовувалось зверненням ПП «ТТ-Нафта» та експертним висновком Чернігівської регіональної Торгово-промислової палати стосовно визначення середньо- ринкової роздрібної ціни на газ скраплений станом на звітну дату в межах Чернігівської області

Проте, відповідач вважає, що експертні висновки Чернігівської регіональної Торгово-промислової палати стосовно визначення середньо-ринкової роздрібної ціни на газ скраплений станом на звітну дату в межах Чернігівської області, що були надані ГІП «ТТ-Нафта», як обґрунтування та документальне підтвердження, фактично не мають ніякої інформації стосовно коливання ціни на газ автомобільний на ринку з дня укладання договору до дня прийняття рішення про укладання додаткової угоди про збільшення вартості за одиницю, а отже, фактично прийняття такого рішення здійснено без обґрунтування та документально не підтверджено.

Згідно наданих до ревізії видаткових накладних за договором від 28.02.2019 №ЗД-4/19 па суму 99 000,0.0 грн., фактично отримано 8 292,6 л пального, тобто на 1707,40 л менше ніж передбачено договором (10000 л) або за передбаченою договором ціною по 9,90 грн. на загальну суму 16 903,26 гривень.

Згідно наданих до ревізії видаткових накладних за договором від 07.11.2019 №ЗД-17/19 на передбачену суму (105 000,00 грн.) отримано пального в повному обсязі, в зв'язку з подальшим пониженням ціни за одиницю продукції, що не було передбачено договірними умовами.

Виходячи з вищевикладеного, відповідач визнав, що внесення змін до договору в частині підвищення ціни здійснено в порушення п.2 ч.4 ст.36 Закону України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі», (у редакції до 19.04.2020), що призвело до недоотримання матеріальних ресурсів у вигляді недопоставленого обсягу пального в 2019 році в кількості 1707,40 л на загальну суму 16 903,26 гривень (по ціні 9,90 грн. за літр).

Також, за результатами проведеної 01.10.2018 переговорної процедури (в зв'язку з двічі відміненою процедурою відкритих торгів) на закупівлю газового палива (газ метан для автомобілів) (ID: UA-2018-09-26-001056-е) очікуваною вартістю 1 200 000,00 гри, було укладено договір від 17.10.2018 №ЗД-24/18 з ТОВ «Текссил» на поставку газу в кількості 80 000,0 м.куб.

В період дії договору, керуючись п.2 ч.4 ст.36 Закону №922 (у редакції до 19.04.2020) до договору вносились зміни, зокрема додатковою угодою від 18.10.2018 №1 сторони домовились про збільшення ціни за одиницю товару на 10% з 15,00 грн до 16,50 грн, в зв'язку з різким подорожчанням газового палива.

Загальна вартість договору, після збільшення ціни за одиницю продукції, залишилась незмінною в зв'язку зі здійсненим коригуванням загального обсягу палива передбаченого основним договором в сторону зменшення з 80 000,0 м.куб до 72 727,0 м. куб, тобто на 7273 м.куб.

Згідно звіту про виконання договору №ЗД-24/18 від 17.10.2018, який розміщено в ІТС «Prozorro», договір виконано в повному обсязі, тобто на суму 1 200 000,00 гривень.

Відповідно до отриманої відповіді від ТОВ «Текссил» за період з 18.10.2018 по 31.12.2018 відвантажено газового палива на загальну суму 590 551,50 грн та в кількості 35 797 м.куб. (по ціні 16,50 грн за м.куб., яка визначена додатковою угодою від 18.10.2018 №1).

В 2019 році на виконання договору від 17.10.2018 №ЗД-24/18 відвантажено газового палива на загальну суму 609 348,50 грн та в кількості 36 930 м.куб. (по ціні 16,50 грн за м.куб., яка визначена додатковою угодою №1 від 18.10.2018).

Кількість газового пального, яке повинно відвантажити ТОВ «Текссил» на підставі умов укладеного договору від 17.10.2018 №ЗД-24/18 без врахування змін внесених додатковою угодою від 18.10.2018 №1 становить 80 000 м.куб. в тому числі:

за 2018 рік становить 39 377 м.куб. (590 651,50 грн по ціні 15,00 грн за м.куб.), що на 35 80.м.куб більше ніж фактично поставлено;

за 2019 рік становить 40 623 м.куб, (609 348,50 грн по ціні 15,00 грн за м.куб.), що па 3693 м.куб більше ніж фактично поставлено.

Таким чином, внесення позивачем змін до договору від 17.10.2018 №ЗД-24/18 укладеного з ТОВ «Текссил» та договору від 28.02.2019 №ЗД-4/19, укладеного з Приватним підприємством «ТТ-Нафта» в частині підвищення ціни, на думку відповідача, здійснено в порушення п.2 ч.4 ст.36 Закону України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі» (у редакції до 19.04.2020), що призвело до недоотримання матеріальних ресурсів у вигляді недопоставленого пального на загальну суму 125 998,26 гривень.

Щодо п.8 вимоги.

За результатами проведеної зустрічної звірки в ТОВ «Електрична компанія «Інтерком» встановлено, що у застосованих товариством державних кошторисних нормах було безпідставно додатково включено непередбачені витрати часу експлуатації автомобілів бортових вантажопідйомністю 3т, 5т, 8т на загальну суму 95 975,14 гривень.

Таким чином, відповідач вважає, що в порушення частини першої ст.193 Господарського кодексу України, п.6.4.3 Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д.1.1-1:2013, затверджених наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 №293, п.11 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, встановлено завищення вартості виконаних робіт по об'єктах, роботи по яких, виконувалися ТОВ «ЕК «Інтерком» в 2018-2019 роках та жовтні 2020 року на загальну суму 95 975,14 грн, а саме:

реконструкція об'єкта: «Оновлення контактної тролейбусної мережі по вул. Олександра Молодчого в м. Чернігів» в актах ф.№КБ-2в №1 за вересень 2018 року від 07.09.2018, №1 за листопад 2018 року від 01.11.2018, №1 за червень 2019 року від 12.06.2019 завищена вартість виконаних робіт на суму 3 426,94 гривень;

реконструкція силової кабельної мережі 10 кВ від ТП-8 КП «ЧТУ» до ПС «Центральна» РП-3 ПАТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО» у м. Чернігові в акті ф.№КБ-2в б/н за жовтень 2020 року від 30.10.2020 завищена вартість виконаних робіт на суму 92 548,20 гривень.

Щодо п.9 вимоги.

В ході зустрічної звірки в Приватному підприємстві «Буд-Арвест» встановлено завищення вартості та обсягів виконаних робіт по об'єктах, роботи по яких, виконувалися ПП «Буд-Арвест» в II півріччі 2018 року та 10 місяців 2020 року на загальну суму 63 508,20 грн, а саме:

включення до актів приймання виконаних будівельних робіт інших супутніх витрат, коштів на покриття ризиків (2,4%) без обґрунтованих розрахунків та невідпрацьованого часу роботи автомобільного транспорту по вивезенню сміття, призвело до завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 51 651,69 грн;

по об'єкту «Поточний ремонт приміщення учбового класу в будівлі головного корпусу Замовника по вулиці Шевченка, 506» в акті ф. КБ-2в б/н за квітень від 01.04,2020 по договору підряду від 10.02.2020 №1 завищено обсяг виконаних робіт на суму 9 440,00 грн;

по об'єкту «Капітальний ремонт частини будівлі цеху планових ремонтів КП «ЧТУ» по вулиці Шевченка, 506, м. Чернігів» в акті ф. КБ-2в №1 за жовтень від 23.10.2020 по договору підряду від 28.08.2020 №ЗД-17/20 завищено обсяг виконаних робіт на суму 2 416,51 гривень.

Щодо п.10 вимоги.

В ході зустрічної звірки в ТОВ «Н.О.В.И.Й Д.І.М» встановлено завищення вартості та обсягів виконаних робіт по об'єктах, роботи по яких, виконувалися ТОВ «Н.О.В.И.Й Д.І.М» в II півріччі 2018 року на загальну суму 20 298,89 грн, а саме:

по об'єкту «Поточний ремонт приміщення чоловічого та жіночого туалету в приміщенні головного корпусу КП «ЧТУ» Чернігівської міської ради за адресою вул.Шевченка, 506, м.Чернігів» в акті ф. КБ-2в б/н за листопад 2017 - липень 2018 року від 24.07.2018 та акті ф. КБ-2в б/н за грудень 2017 - липень 2018 року від 24.07.2018 завищено обсяг виконаних робіт на суму 10 065,33 грн;

по об'єкту «Поточний ремонт приміщення каси в приміщенні головного корпусу КП «ЧТУ» Чернігівської міської ради за адресою вул. Шевченка, 506, м. Чернігів» в акті приймання виконаних робіт ф. Кб-2в від 24.07.2018 б/п за травень-липень 2018 року завищено вартість виконаних робіт на загальну суму 7 187,65 грн;

по об'єкту «Поточний ремонт підлоги на першому поверсі головного корпусу КП «ЧТУ» Чернігівської міської ради за адресою вул. Шевченка, 506, м. Чернігів» в акті ф. КБ-2в б/н за квітень-липень 2018 від 24.07.2018 завищена обсяг виконаних робіт на суму 2 448,46 грн;

включення до актів приймання виконаних будівельних робіт непередбачених витрат часу експлуатації автомобілів бортових вантажопідйомністю 3т, 5т, 8т, призвело до завищення вартості викопаних робіт в 2018 році на загальну суму 597,45 гривень.

Щодо п.11 вимоги.

В ході ревізії встановлено що відповідно до наказу по Підприємству від 03.01.2020 №2 «Про доплату ОСОБА_3 », підписаного в.о. начальника КП «ЧТУ» Ємцем Р.Р., встановлено останньому доплату за розширену зону обслуговування в розмірі 50% від окладу відсутнього на період виконання обов'язків начальника КП «ЧТУ» з 23.10.2019 відповідно до п.2.4 Колективного договору. Відповідач зазначив, що в розпорядженні Чернігівської міської ради від 22.10.2019 №297-ркп «Про звільнення» встановлення надбавок чи доплат за виконання обов'язків начальника КП «ЧТУ» ОСОБА_3 начальнику комерційної служби цього Підприємства та інформації щодо помісячного преміювання не передбачено.

Відповідно до п. 2.2 Колективного договору, його умови не поширюються на керівника підприємства, в періоді з 23.10.2019 по 30.06.2020 виконуючим обов'язки керівника КП «ЧТУ» був начальник комерційної служби Ємець Р.Р., і відповідно, на думку відповідача, встановлення доплат, премій Колективним договором йому, як в.о. начальника, не передбачено.

Щодо п.13 вимоги.

В ході проведення ревізії встановлено що між КП «ЧТУ» та юридичними і фізичними особами діяли договори на розміщення кабелю на опорах тролейбусної мережі.

Розмір щомісячної плати за розміщення волоконно-оптичних ліній зв'язку на опорах контактної мережі наземного електротранспорту визначався на підставі розрахунків, які затверджувалися начальником КП «ЧТУ». Так в періоді, який підлягав ревізії, вартість щомісячної плати за розміщення волоконно-оптичних ліній зв'язку на одній опорі становила:

за період з 01.07.2018 по 31.08.2019 в сумі 14,96 грн;

за період з 01.01.2019по 30.09.2019 в сумі 39,41 грн;

за період з 01.11.2019 по 31.10.2020 в сумі 14,96 гривень.

Відповідно до наданих первинних бухгалтерських документів встановлено, що при наданні послуг КП «ЧТУ» з розміщення волоконно-оптичних ліній зв'язку на опорах контактної мережі наземного електротранспорту юридичним та фізичним особам у вересні 2019 року при виставленні рахунків замовникам застосовувалася плата в розмірі 14,96 грн замість затвердженої підприємством 39,41 гривень.

Таким чином, КП «ЧТУ» у вересні 2019 року за укладеними договорами з юридичними та фізичними особами на розміщення кабелю на опорах тролейбусної мережі не відображено в обліку та педоотримано доходів на загальну суму 48 435,45 грн, за надані послуги з розміщення волоконно-оптичних ліній зв'язку на опорах контактної мережі наземного електротранспорту при відсутності в обліку підприємства дебіторської заборгованості, чим порушено ч.1 ст.193 Господарського кодексу України, ч.1, 3, 5 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.5, 7, 21 П(СБО) 15 «Доходи», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290, п.5 П(СБО) 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 №237.

Щодо п.15 вимоги.

В ході проведення ревізії встановлено, що відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, КП «ЧТУ» має у постійному користуванні (державний акт на право постійного користування серія ЧН-30, виданий 17.08.1994) земельну ділянку державної форми власності з кадастровим номером 7410100000:02:026:0042, площею 5,19 га, яка належить до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, має цільове призначення для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту, вид використання для обслуговування території управління, яка розташована за адресою: Чернігівська область, м. Чернігів, вулиця Шевченка, 50.

В ході ревізії головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Городнянському, Козелецькому, Куликівському, Менському, Ріпкинському, Чернігівському районах та м. Чернігові Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ляшенко А.С. обстежено земельну ділянку з кадастровим номером 7410100000:02:026:0042, яка розташована за адресою: Чернігівська область, м. Чернігів, вулиця Шевченка, 50, яка перебуває в КП «ЧТУ» у постійному користуванні.

В ході обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 7410100000:02:026:0042 на місцевості встановлено, що вона використовується для розміщення автостоянки. Зазначена автостоянка суцільно по периметру огороджена парканом (бетонними стовпчиками, між якими встановлено металеві рамки з сіткою рабицею).

В ході проведення ревізії підтверджено використання вищезазначеної земельної ділянки під розміщення автостоянки.

У зв'язку з цим, необхідно зазначити, що ст.96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.

Таким чином використання КП «ЧТУ» земельної ділянки з кадастровим номером 7410100000:02:026:0042 не за цільовим використанням є порушенням вимог ст. 96 Земельного кодексу України та ст. 35 Закону України «Про охорону земель» від 19.06.2003 № 962-IV та призвело до втрат місцевого бюджету на загальну суму 25 604,70 гривень.

Слід зазначити, що позивач вказує на відсутність будь-яких договорів щодо отримання прав на розміщення та подальшу експлуатацію паркінгу чи автостоянки на земельній ділянці з кадастровим номером 7410100000:02:026:0042.

Проте, в ході обстеження вищезазначеної земельної ділянки документальними та фактичними способами було виявлено два об'єкти щодо яких наявні внутрішньогосподарські документи, зокрема: наказ начальника КП«ЧТУ» Д.О Лавренюка від 25.01.2019 №56 «Про затвердження вартості послуг за користування автостоянкою» з метою отримання додаткових доходів підприємством. Відповідним наказом затверджено вартість послуг за користування автостоянкою за добу/місяць для вантажних машин, для автобусів, мопедів мотоциклів тощо.

Крім того, в ході ревізії було досліджено договори на надання стоянки для автомобілів, укладені у 2018-2020 роках між КП «ЧТУ» фізичними та юридичними особами, предметом яких стало місце для стоянки транспорту, а також наявні квитки на оплату, якими зафіксовано отримання виручки за послуги користування автостоянкою.

Позивач також наголошує на відсутності в оскаржуваній вимозі інформації про причини виникнення завданих збитків та конкретизації втрат бюджету на суму 25 604,7 грн.

Суд звертає увагу, що за результатами проведеного комісійного обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 7410100000:02:026:0042 встановлено, що на місцевості розташовані автомобільні стоянки, на яких підтверджено перебування транспортних засобів на момент обстеження та виявлені облаштовані місця для їх зберігання.

Необхідно зазначити, що наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель» визначено види цільового призначення земель у залежності від категорії.

Так, згідно класифікатора видів цільового призначення земель, підрозділом 12.07 визначено цільове призначення «для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту» у межах категорії земель «землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення», зокрема, земель транспорту (землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту).

Класифікатором передбачено цільове використання земельних ділянок для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок саме для категорії земель - землі житлової та громадської забудови (підрозділ класифікатора 02.09).

Отже, цільове призначення вищезазначеної земельної ділянки «для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту» не передбачає її використання для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок.

Таким чином в ході фактичного огляду працівником Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області встановлено нецільове використання земельної ділянки державної форми власності з кадастровим номером 7410100000:02:026:0042 та обрахована сума втрат місцевого бюджету від такого використання, розрахунок якої підтверджується копією Довідки за результатами участі при здійсненні Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області аудиту комунального підприємства «Чернігівське тролейбусне управління» Чернігівської міської ради, що додається.

Щодо п.17 вимоги.

Ревізією правильності віднесення витрат до виробничої собівартості проведено суцільним способом та встановлено, що на балансі КП «ЧТУ» на праві господарського відання обліковується частина будівлі гуртожитку за адресою м. Чернігів, проспект Перемоги, 205 первісною балансовою вартістю 496 488,67 гривень. На обліку підприємства перебуває 62 кімнати на 3 поверхах будівлі, підвал та місця спільного користування.

У кімнатах гуртожитку проживають фізичні особи, які сплачують підприємству плату за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та відшкодовують комунальні послуги (електроенергія, газопостачання, водопостачання, вивезення ТПВ та опалення).

Щомісячно керівником підприємства затверджувався розрахунок квартплати та розмір сум спожитих комунальних послуг, які підлягають сплаті фізичними особами, які проживають в кімнатах гуртожитку.

В ході ревізії повноти відшкодування мешканцями гуртожитку вартості спожитої електроенергії, яка в повному обсязі оплачена Підприємством на підставі укладених договорів з ВАТ ЕК «Чернігівобленерго» (договір від 30.10.2008 №1826) та ТОВ «Енера Чернігів» (договір від 01.01.2019 №18261) встановлено не повне виставлення мешканцям гуртожитку спожитої ними електричної енергії, що призвело до покриття витрат фізичних осіб за використану ними електричну енергію.

Щодо тверджень позивача про те, що вимога від 15.03.2021 не містить ані чіткої вказівки, який саме суб'єкт (фізична чи юридична особа) мають відшкодувати за пунктами 8, 9, 1,0 вимоги, ані визначення механізму такого відшкодування, то таке твердження є необгрунтованим та спростовується належними і допустимими доказами.

На думку відповідача, з зазначених пунктів вимоги вбачається, що ТОВ «Електротехнічна компанія «Інтерком», ПП «Буд-Арвест», ТОВ «Н.О.В.И.Й Д.І.М» завищено вартість та обсяги виконаних робіт, а тому відповідно відшкодування зайво здійснених витрат має відбутися з вказаних суб'єктів господарювання.

При поданні позовної заяви, позивач наголошував, що спірна вимога, як індивідуально-правовий акт, в силу закону обов'язковий до виконання підконтрольною установою, винесена з порушенням вимог закону щодо її змісту, оскільки є неконкретизованою. Втім, така обставина як відсутність у вимозі конкретного способу її виконання не свідчить про її протиправність та не може бути підставою для скасування.

Більше того, якщо існує декілька способів усунення виявлених у ході ревізії порушень, правом вибору певного конкретного способу відповідно до приписів статті 65 Господарського кодексу України наділений саме керівник підприємства. Разом з тим, вказана обставина не позбавляє підконтрольного об'єкта права звернутися до контролюючого органу з метою отримання певних роз'яснень.

При цьому суд враховує, що орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного та місцевих бюджетів, і в разі виявлення порушень законодавства має право пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначити їх розмір у встановленому законодавством порядку та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

У справі, що розглядається, відповідач пред'явив вимоги, які вказують на виявлені збитки, їхній розмір та їх стягнення. Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.

Враховуючи все вищевикладене, суд вважає, що позивачем доведення внесення до акта ревізії недостовірних і неправдивих відомостей, та як наслідок, хибність висновків такої ревізії, має перевіряти суд, який розглядає позов про стягнення збитків, тому суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправними та скасування оскаржуваних пунктів вимоги.

Таким чином, у позові Комунального підприємства «Чернігівське тролейбусне управління» Чернігівської міської ради до Управління північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Комунального підприємства «Чернігівське тролейбусне управління» Чернігівської міської ради - Чернігівська міська рада про визнання протиправними та скасування пунктів вимоги слід відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У позові Комунального підприємства «Чернігівське тролейбусне управління» Чернігівської міської ради до Управління північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Комунального підприємства «Чернігівське тролейбусне управління» Чернігівської міської ради - Чернігівська міська рада про визнання протиправними та скасування пунктів вимоги відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач - Комунальне підприємство «Чернігівське тролейбусне управління» Чернігівської міської ради (вул. Шевченка, 50-Б, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 03328681).

Відповідач - Управління північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області (вул. Єлецька, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40919597).

Третя особа - Чернігівська міська рада (вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000).

Рішення суду складено в повному обсязі 18 серпня 2021 року.

Суддя Л.О. Житняк